Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
18. okt 2010

@tehulka14 - Na PN mozes ist az po 270 dnoch, teda 28.12.

zoja
18. okt 2010

velmi pekne dakujem za info 🙂)

gapa
18. okt 2010

@ejaeja
ak si len podala zmenu od jenuára 2010, tak pri vzniku očr, pn v r.2010 sa ráta nem.dávka z vym.základu v r.2009. Až pri vzniku pn, očr v r.2011 sa ti bude rátať nem.dávka z vym.základov v r.2010.
Ak by si sa odhlásila v januári 2010 a nanovo prihlásila, tak by nebola rátaná dávka z r.2009 ale pri vzniku očr, pn po uplynutí 26týž (a splnení 270dní pre pn) by bola rátaná. z vym.základu od posledného prihlásenia.

gregi11
18. okt 2010

Ahoj Gapa. Moja kamoška je slobodná mamička na RD. Mala z DNP Očer a PN je potrebné Na tieto príjmy podať daňové priznanie. Ďakujem

gapa
18. okt 2010

@gregi11
nie, DP netreba. Ošetrovné a nemocenské sú príjmy oslobodené od dane z príjmov.

mojedieta
18. okt 2010

Ahojte,

potrebujem vedieť baby ak žena ide na rizikové (teda na materskú už napr. v 5.mesiaci tehotenstva) môže si ďalej platiť pripoistenie do pôrodu alebo jej toto pripoistenie už nebude k ničomu lebo už nebude splnených tých 270 dní? Prosím potrebujem to vedieť ďakujem .. 😢

gregi11
18. okt 2010

Gapa veľmi pekne Ti ďakujeeeeeeeem. pekný večer.

gapa
18. okt 2010

@mojedieta
ak nepoberáš nemocenské z DNP ale napr. len zo zamestnania, tak podla výkladu SP platíš nadalej DNP a samozrejme sa ti dni rátajú, pokial sa neodhlásiš.
Ak by si nemocenské poberala aj z DNP, tak neplatíš DNP počas poberania nem., ale dni poberania nem. sa rátajú tiež do 270dní.

mojedieta
18. okt 2010

@gapa

ďakujem ti velmi za pomoc 🙂

a ako aj ma na to upozornia zo SP že teraz nemusíte platiť DNP?
Toto mi stále vrtalo v hlave či má zmysel vôbec to pripoistenie keď sa stáva,že žena môže mať aj problémy v tehotenstve a ide na rizikové tehotenstvo.

jamama
18. okt 2010

Prosím,kto mi poradi,od 18.1.2010 si platim DNP z najnižšieho VZ 14eur.Vtedy som bola na RD.Niekedy teraz mi uplynie 270 dní,mám si platiť dalej alebo prerušiť,či zrušiť.Od juna som nastupila do práce.Ak by som išla na MD stači mi znova pokračovať v plateni DNP z max.VZ ,stale platí to že najneskôr do 8.tt?

mariro
19. okt 2010

@jamama - mozes zrusit ak potrebujes,ale v pripade ze zostanes tehu tak ano tak ako pises do 8.tyzdna sa treba znova prihlasit a je nutne splnit podmienku trvania poistenia 26 tyzdnov do nastupu na MD.
Neviem ci to nechces vyuzit na OCR ci PN, ked si to doteraz platis a islo ti o splnenie 270 dni ked to chces zrusit. 😉

leontinka1981
19. okt 2010

baby ako tomuto chapete:zrusia alebo nezrusia DNP pre mamicky????http://spravy.pravda.sk/mihalove-rady-sa-obrati...

sonnya
19. okt 2010

@leontinka1981 pozri si návrh zákona: http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako... v tomto návrhu sa o ničom takom nehovorí. A keď si po prečítaní návrhu prečítaš ten článok čo si dala, budeš vedieť na čo v tom článku narážajú 😉
Ja len dúfam, že návrh zákona prejde aspoň v takomto znení 😎 a nebudú v ňom robiť ďalšie zmeny...

ejaeja
19. okt 2010

@gapa no dobre ked som to pochopila nedavala som vypoved len zmenu ale tam je podmienka ked dam vypoved a sa prihlasim musim splniť 270dni od znova alebo sa rataju aj tie ktore su už pred vypovedou .

kvojtanikova
19. okt 2010

ahojte chcem sa spytat takuto vec. som teraz na PN a DNP som si prestala platit k 30.6.2010, bolo to z minimalneho VZ. Vztahuje sa na mna ochranna lehota, t.j. dostavam PN aj matersku budem dostavat z tohto DNP, teda z minima. Toto zatial chapem. Keby som vsak chcela dostavat matersku z max. VZ, mozem sa den pred nastupom na nu poistit z max VZ.? mozem sa poistit aj ked som stale PN teda v podstate nezaplatim vobec nic? ci ako to bude? Lebo u mna PN plynule prechadza do MD, nie je medzitym ziadny pracovny den. Poradite mi?

ejaeja
19. okt 2010

@gapa od PN ma deli ešte 2tyždne skus ni poradiť či sa neda dačo urobiť aby som dostavala z vyšieho ak som ho iba zmenila nie odhlasila sa v junu 2010 na 800VZ ked je potrebne odhlasiť a nanovo prihlasiť porad. Nerozumiem tomu až tak už rok a pol si platim a nečerpam žiadne vyhody sem tam OČR na deti .Diki

sny
19. okt 2010

Ahojte,môžte mi prosím poradiť?Na budúci týždeň sa idem prihlásiť do SP na DNP z max.Potrebujem k tomu aj neaké iné papiere,alebo len prídem a prihlasim sa .Čo treba urobiť potom,kam zas ísť?A dajú mi neaké šeky alebo ako sa to platí.Díky za info

ejaeja
19. okt 2010

@sny nepotrebuješ nič len OP a ja si chodim platiť už teraz osobne ,lebo zo začiatku mi povedala pani pri priehradke aby som si dala zražať z učtu ale nikto mi nepovedal že ak čerpam OČR tak platim o tych 10dni menej a tak mi tam vznikal prebytok a potom z toho bol miš-maš nevedeli z toho vijsť . Tak sa nedaj tak oblbnuť ako ja.

sny
19. okt 2010

@ejaeja ok,ďakujem pekne.Som však počula od známej,že jej to nechceli prideliť,musela urobiť parádny cirkus,kým neprišla riaditeľka 🙂 potom jej to hneď dali,chceli ju riadne odbit.Tak ja idem radšej s manželom,na toho si hádam nertúfnu 🙂

ejaeja
19. okt 2010

@sny ohľadom toho som nemala problem , skôr z tym že nikto ti viac tam v SP neporadi od znamich sa dozvedam že ako sa to plati a ake vyhody.

mima595
19. okt 2010

@ejaeja - už ti nepomože nic.... PN sa ti bude ratat z VZ platenych v roku 2009

michellina
19. okt 2010

baby a ako sa vlastne rata materska z DNP? 6.9.2010 som sa prihlasila a aj pracujem normalne na TPP. musim splnit 270dni do porodu to viem, a potom sa mi vyrata materska z roku 2010? ked pojdem na matersku a porodim v roku 2011

korytnak
19. okt 2010

Ak je platenie DNP uz u mna bezpredmetne, aky budem mat matersky prispevok? ☹ Tak som teda dopadla super ☹

lazika1
19. okt 2010

Možete mi poradiť? Ked som dnes dala výpoveď v práci, možem íst na PN už o dva dni? Podmienku 26 týždnov, mám už splnenú a dni zo zamestnania by sa mi mali prirátat k dnom mojho poistenia.dakujem za odpoved.

ejaeja
19. okt 2010

@mima595 dakujem ti za odpoved a ako je to vlastne z tym ukončenim a znova prihlasenim a ked platim od 7.2010 zo zvyšeneho VZ kedy mi budu vyplacať OČR vyšiu ked dodnes mi ešte platia z minima.

ejaeja
19. okt 2010

@mima595 A ešte by som mala prozbu manžel ked je zamestnany a chcela by som mu dať DNP aby mohol čerpať OČR trebars na mňa alebo na deti ked sa prihlasi na DNP napr.20.10.2010 od kedy môže čerpať OČr. Diki

ejaeja
19. okt 2010

@mariro zmenu mam 26.5.2010 takže od juna platim zvyšeny VZ.800eur.

mariro
19. okt 2010

@ejaeja - uz ti odpisala gapa a ine baby,uz nespravis nic

gapa
19. okt 2010

@ejaeja
ak by si podala odhlášku a novú prihlášku na DNP, tak do 270dní by sa ti okrem trvajúceho DNP prirátali aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia, ak spadá do obdobia dva roky pred vznikom PN, resp. pred pôrodom.

gapa
19. okt 2010

@ejaeja
predchádzajúci príspevok je odpoved na tvoju otázku z dnes o 10.14hod.

už nič nespravíš, nárok z DNP bude len z minima, až v r.2011 bude rátaný z vym.základov v r.2010, ale ak si za 1-5/2010 bola prihlásená z minima=319,58eur a 6-12/2010 budeš prihlásená z VZ 800eur, tak dávka nebude z VZ 800, ale nižšieho, lebo sa zrátajú VZ za celý rok 2010 a vydelia sa počtom dní, za ktoré si platila poistné.