Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

meinkonka
22. máj 2009

tak vdaka gapa za pomoc, si ma moc nepotesila, ale aspon viem, na com som, sku....e zakony
este raz dik, pa

ankap
22. máj 2009

Ahojte, gapa, prosím ťa, vznikne nárok na vyššiu nemocenskú dávku, ked splnam podmienku byť poistený 270 dní, ale musím nastupiť na rizikové a rozmýšlam že ak si začnem platiť doplnkové nemocenské poistenie, či budem mať takto vyššiu nemocenskú dávku?

gapa
22. máj 2009

ankap,
ak nemáš splnenú podmienku aspon 270dní NP aj z DNP zvlášť, tak nie. Z každého nem.poistenia musí byť podmienka 270dní splnená zvlášť.

ankap
22. máj 2009

nie z DNP nie je splnená podmienka 270 dní, iba z normálneho NP. Dakujem za odpoved

lolitkamtc
22. máj 2009

Ahojte, takze to mam chapat tak, ze si musis platit sama NP a DNP? Zamestnavatel plati za mna odvody , to sa do toho nerata?Musim si aj ja este platit osobitne?! Tak to je riadna..........!!!
Chapem to spravne?

spanihelka
22. máj 2009

Ahojte, boli sme (aj sestra) a pýtať v sociálke a veľmi príjemné paničky nám povedali len toľko, je na nás či si budeme platiť z minima, alebo z maxima, keby mali každému radiť asi by sa zbláznili. Niečo zažundrala, že stačí z minima aj tak veľa toho nedostaneme 😠
Sestra má 499eur v hrubom ja ešte menej!!! Splnenú podmienku 270 dní máme. Prosím vás poraďte nám. Ďakujeme

gapa
22. máj 2009

lolitkamtc,
nie nemusíš. Je to dobrovolné nemocenské poistenie, nie povinné. Povinné je zo zamestnania.

gapa
22. máj 2009

spanihelka,
môžeš s minima, no najistejšie z rozdielu maxima (terajšieho 1003,09eur alebo toho čo bude platiť od 1.7.09) a tvojej obvyklej hrubej mzdy. Istejšie hovorím preto, lebo ak by si bola z minima a zistíš, že si tehotná, tak sa treba rýchlo odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt. z toho rozdielu maxima a hrubej mzdy. No a podla zákona možno zmeniť vym.základ až po uplynutí aspon 6mesiacov. No a to nie je na 100% isté ako to budú brať. No doteraz nerobili problém, ak sa niekto odhlásil a na novej prihláške si stanovil iný VZ, aj ked ešte 6mesiacov neprešlo. No uvidíme ako to bude pri rátaní materských, až potom bude istota. Od toho nového/posledného prihlásenia do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov, aby sa potom materské rátalo z toho vyššieho VZ. NO a samozrejme treba splniť z DNP podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tj. nerátajú sa dni trvajúceho zamestnania.

gulicka55
23. máj 2009

Dakujem Gapa, neviem, co by som bez tvojich rad robila, si zlata, ze nam takto pomahas.

janka46
24. máj 2009

Ahoj Gapa, idem este raz prosiť o radu, ak mam HM cca 1087.-eur/ co nie je kazdy mesiac pravidlom/ takze zametnav. mi odvadza z tejto sumy odvody do SP, ale nieje mi teda jasne ci sa mi oplatí prihlasit este aj na DPN a platila by som si vlastne z maxima, to by mi vlastne isli dve materske? 😕 Fakt sa pytam asi ako "primitív" ale snažím sa v tom trocha zorientovať....teda oplatí sa mi prihlasiť sa aj na DNP/ Teda pre očr,alebo PN som pochopila,že ano,ale ohladne vysej materskej..../ vopred ti dakujem za cas a tie vedomosti,ktore nam venuješ! 😉

gapa
24. máj 2009

Janka, neviem aké bude teraz maximum, som lenivá to znovu hladať. No ak máš hrubú mzdu ozaj v takejto výške a je príp. len o niečo nižšia, tak sa ti neoplatí z dôvodu zvyšovania materského si platiť DNP. Asi vysoké materské z DNP by ti nevyšlo. No a vzhladom na to, že od 1.7.2010 možno sa zníží max. VZ (lebo sa to odvíja od priem.mzdy v r.2009, ktorá neviem či porastie, zníži sa alebo ostane taká ako v r.2008), tak by to nemalo väčší význam ani v prípade, ktorý tu nebudem rozpisovať, kedy by si z DnP mala nárok na materské z aktuálnej min.mzdy. No v súčte z oboch nem.poistení by to aj tak vychádzalo len na max. denný VZ v mesiaci nástupu na MD. Velmi to záleží od konkrétnych VZ za jednotl. mesice, od mesiaca nástupu na MD ... No len takto zhruba by som povedala, že asi velmi velký efekt by to pre teba asi nemalo.

spanihelka
24. máj 2009

ďakujem Gapa a prosím ťa ak mám tých 499eur v hrubom a ešte mám jedno zaomestnanie tam mám +- 100eur aj tak mám len z minima odvádzať, či ten druhý príjem v tom nič nehrá? Som sa rozhodla, že zajtra sa pôjdem zahlásiť a hneď si to dám z maxima. Prosím ťa pri mzde 499eur bude približne aká materská, ak si budem platiť z maxima. A koľko to asi vychádza mesačne? ďakujem, si veľmi zlatá 😀

gapa
24. máj 2009

spanihelka,
jedna osoba môže mať v jednom období v súčte zo všetkých nem.poistení vymer.základ najviac z maxima t.č. 1003,09eur, t.j. VšETKY!!!! nem.poistenia sú dôležité. Ak máš
- NP č. 1 (prac.pomer) 499eur,
- NPč.2 (prac.pomer) 100eur,
tak z DNP ti SP bude brať ako VZ za jednotlivý mesiac najviac v sume rozdielu maxima a oboch zamestnaní.
napr. za máj 2009 = 1003,09 mínus VZ za 5/09 z NP/PPč.1 mínus VZ za 5/09 z NP/PPč.2.

Neviem, či by si si nemala lepšie preštudovať články od p. Mihála o materskom. Nezdá sa mi, že by si bola v tom dobre zorientovaná. Aby si nespravila nejakú hlúposť. 😨

janka46
25. máj 2009

Gapa velikánska vdaka za vsetky užitočne rady 😉 😵 😵

ineh
25. máj 2009

Gapa, prosím ťa - potrebovala by som poradiť, ako postupovať v konkrétnom prípade, od 22.09.2008 som DNP, plánovaný termín pôrodu mám 10.7.2009, tj. +- pár dní tesne spĺňam podmienku - byť platiteľom 270 dní pred pôrodom. No, ale na materskú by som mala nastúpiť 6-týždňov pred termínom pôrodu, lekár by mi mal vypísať dve žiadosti o materské, jednu odovzdám svojmu zamestnávateľovi a druhú na SP. Mojím problémom je, že pri odovzdaní žiadosti na SP, ešte nie je isté či bude dodržaná podmienka 270 dní. Ako to posudzuje SP? berie do úvahy plánovaný termín vypísaný lekárom, alebo čaká na rodný list dieťaťa a až potom schvaľuje nárok na materské z DNP? Veľmi rada by som si prečítala tvoj názor na daný problém, ďakujem .

bene
25. máj 2009

ahoj ineh,
tak ja som bola pred dvoma tyzdnami na SP.
musela som odniest tu druhu ziadost z DNP do socialky zbytok poslal zamestnavatel.
no a ratala to tak ze matersku zacinam 24.4. tak ratala od dna kedy som sa zapisala to bolo tusim 1.6.2008 do dna materskej t.j.24.4. plus k tomu plat od zamestnavatela to zvlast.
a tebe do materskej tych 270 dni nevychadza, ale mas tam nejaku zakonnu lehotu len neviem ako to je potom mala by si si zavolat na tu socialku alebo skocit tam.
matersku niekedy dostanes skor ako sa ti male narodi takze aby mohli vydat rozhodnutie je potrebne aby si to spnila. no a z mojej skusenosti posudzovala nie termin porodu ale nastup na matersku lebo potom si pol roka oslobodena od platenia DNP alebo sa odhlasujes.

spanihelka
25. máj 2009

Ďakujem gapa
dám na teba a budem platiť z maxima
veľmi pekne ti ďakujem

gapa
25. máj 2009

ineh,
berie SKUTOčNý termín pôrodu, nie pravdepodobný. T.j. čaká na rodný list dieťaťa, presne ako píšeš.

mka
25. máj 2009

gapa ty si superbaba,poradíš ja mne? Som zamestnana a v júni končím s platením DNP-budem mat 278 dní.Platila som 3O,41eur koli materskej.Nepodarilo sa nam otehot.Myslela som,že sa aspon hodím na PN aby sa mi aspon niečo vrátilo ale neviem kedy mam ist na pn. Hned po skončeni platenia alebo možem do doby 2 rokov.Prosím porad mi ☹

gapa
25. máj 2009

mka,
ak ukončíš DNP a po ukončení DNP ti nezačne iné nem.poistenie, tak si v tzv. ochrannej lehote LEN 42dní. T.j.
- ak pôjdeš na PN do 42dní od ukončenia DNP, tak budeš mať nárok na nemocenské aj z DNP.
- ak ti vznikne PN napr.43den, tak nárok z DNP už žiaden nebude.

No a ked sa budeš chcieť nanovo prihlásiť na DNP, tak sa ti nebude zohladnovať vôbec vymeriavací základ, z ktorého si doteraz platila. Z tohto ukončeného DNP sa ti budú raátať len dni, ak budú spadať do dvoch rokov (pred pôrodom/pred vznikom PN)

mka
25. máj 2009

diky gapa,fakt dakujem aspon že je tu niekto kto nam nezasvatením...pomože 😀

mici11
25. máj 2009

Ahoj gapa, este by som sa ta opytala, svagrina si platila DNP, ale narok na vyssiu matersku jej nevysiel, chybalo jej par dni do potrebnych 26 tyzdnov. Uzasna pracovnicka soc.poistovni jej zle poradila pri prihlaseni do DNP, vyratala jej ze jej to akurat vyjde a zial nevyslo ☹ . Ale vraj kym je na materskej, tak za nu DNP plati soc.poistovna. Je to pravda? A nemohla by ist zatial aspon na PN, nech sa jej vrati aspon cast penazi co zaplatila? Moze vobec zena na materskej ist na PN? Dakujem pekne za odpoved

mka
25. máj 2009

gapa a keby som si znižila DNP a platila dalej,dajme tomu že pol roka,mala by som potom nárok na vyššiu materskú?

gapa
25. máj 2009

mka,
ak by si nerušila ale znížila v r.2009 a nastupovala na MD v r.2010, tak by sa vyrátala materská z DNP zo súčtu všetkych vym.základov za celý kalend.rok 2009 a vydelila počtom kalend.dní. Takto by si dostala denný VZ a z neho 55% by bola materské z DNP.
Samozrejme by nesmelo dôjsť k prekročeniu maxima v súčte s ostatnými nem.poisteniami a ...

Ak by si sa odhlásila, tak by bolo treba podla terajších zákonov sa prihlásiť na DNP najneskôr do 8tt. a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia na DnP.

No aké ešte zmeny budú v DNP dovtedy, tažko povedať.

orchidea1980
26. máj 2009

ahoj gapa, čítam tvoju radu vyššie, ktorú si písala mka-e. A zastavila som pri jednej vete: "Samozrejme by nesmelo dôjsť k prekročeniu maxima v súčte s ostatnými nem.poisteniami a ... " 😕

To znamená, že aj v mojom prípade takisto nesmie dôjsť k prekročeniu maxima?
Lebo ja som prekročila max.vymeriavací základ zo súčtu zo všetkých nem. poistení. DNP som musela platiť z minima (menej som nemohla, a v mojom prípade je to viac ako rozdiel).
Ale na tejto stránke som vyčítala, že v pohode koncom roka môžem vyžiadať písomne zo SP nech mi vrátia to, čo som zaplatila naviac.
tak ako je to? 😕
díky za vysvetlenie 🙂

gapa
26. máj 2009

orchidea,
prekročiť maximum môžeš, no potom sa ti neráta materské z DNP z VZ-ov, z ktorých si platila, ale len z rozdielu maxima a ostatných NP-í (za každý mesiac sa ráta osobitne). V tom príspevku pre mka som nadväzovala na výpočet. Takže ten výpočet platí, len ak neprekročila v súčte maximum 🙂

Preplatok sa dá vyžiadať písomne vrátiť (myslím až do 10rokov späť) napr. aj ku koncu roka.

orchidea1980
26. máj 2009

gapa
dakujem, že hneď si zareagovala. Ale tej prvej vety nerozumiem.
Takže: keď som prekročila max.vymer.základ, tak materské by som mala dostať (z roboty + z DNP)z max.vym.základu: teraz z 1003,09€ 55%
Čo som platila naviac vyžiadam spať koncom roka. rozumela som tomu? 🙂

orchidea1980
26. máj 2009

gapa, ešte raz som prečítala a už je to jasné, díky 🙂

mka
26. máj 2009

neviem,či mám dobre info,ale počula som, že na DNP sa už od augusta nebude dať prihlásiť. Vraj to využíva veľa ľudí kôli PN a materskej 😕

lazika1
27. máj 2009

ahojte baby,

poradíte my niektorá? v decembri 2008 mi skončila materská, teraz poberám rodičovský príspevok.stále mi trvá pracovný pomer. chcela by som sa prihlásit na DNP, ale neviem kolko si mám platit. moja mzda pred nástupom na MD bola približne 8000sk, a počas tehotenstva som bola na PN. DNP by som chcela využit na OčR alebo na moju PN, len neviem, či by to platilo, lebo teraz som na rodičovskom príspevku. Dakujem za odpoved.
Prosím poradte mi niekto. Dakujem