Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lisian
16. jan 2012

@tinara23 dakujem moc za odpoved, si strasne zlata 😵 .

inak nie je najnizsi VZ uz 339? ci to sa mi mari? ved to je jedno, ja len tak pre zaujimavost. 😅

predpokladam, ze potom tam odnesiem aj ukoncenie PN, vsak?

tinara23
16. jan 2012

@jk77 keď sa dáš teraz na PN, tak jasné budeš ju mať z maxima. Ja som ti len chcela vysvetliť, že pre teba nemá význam sa odhlasovať, lebo nestihneš mať od tohto nového prihlásenia 26 týždňov a to musíš mať do nástupu na materské a nie do pôrodu, na to pozor !!! Keď máš termín pôrodu 25.8, tak predpokladám, že cca od 14.7. ideš na materskú a tým pádom by si nestihla od nového prihlásenia 26 týždňov poistenia nepretržite. Čiže keby si sa aj zajtra prihlásila, tak 26 týždňov uplynie cca 16.7., čo by si nestihla.

tinara23
16. jan 2012

@lisian je minimálny VZ vyšší, ale záleží z akého ti budú rátať, aké bude rozh. obdobie pre teba. Aj ukočenie treba odniesť, a ak by prechádzala z mesiaca na mesiac, tak potrebuješ aj prechodku od lekára 2x.

mima595
16. jan 2012

@evamarek77 - no ja som mala OCR od 2.1. do 8.1...som na rodicaku, ale OCR nebola na to dieta, s ktorym na rodicaku som...zatial mi neprislo rozhodnutie, tak neviem....
ale ani neviem, že by sa nieco zmenilo v OCR...od 1.1.2012 sa zmenilo v OCR to, že ak si si platila DNP, a bola zaroven zamestnana, tak musi mat OCR z oboch poistenie, nemože mat OCR iba z DNP, a normalne chodit do prace.....vyzaduje sa celodenna a osobna starostlivost....
takže to zhrniem...podla mna sa v OCR v tvojom pripade nic nezmenilo, ale mozno som nieco prehliadla

pudlik
16. jan 2012

@gapa Ďakujem moc už tomu rozumiem a dnes som bola aj osobne na soc poisťovni a ak som ich dobre porozumela, tak minimálne musím platiť 119,45€ a to si ja dovoliť nemôžem, keďže som na rodičovskom príspevku, manželova výplata ide na poplatky a vlastne z RP žijeme 4ria.Takže mám smolu, dnešným dňom som ukončila DNPvN, doplatím ešte za 16 dní a koniec.

Vypýtala som si ešte potvrdenie, že som to v roku 2011 platila a priložím to k daňovému priznaniu manželovi, buď to uznajú, alebo nie, sama neviem. Ešte raz Ti ďakujem za vysvetlenie a venovanie mi času, viem, že nie som jediná, ktorej si pomohla a iste ešte mnohým pomôžeš, si zlatá osoba 🙂

jk77
16. jan 2012

@tinara23 Dakujem ti velmi pekne.Takze neodhlasovat sa, len ist rovno na marodku, ktoru som vlastne oddialovala koli DNP 😎 . A to nove platenie balika by si mi odporucila?? Ci si to zacat platit az v rozmedzi jula??(Maly bude mat 3 roky 9.7 a moj nastup na novu matersku14.7) Si velmi mila, ze takto pomahas ludom, ktori nevedia co a ako. DAKUJEM

bubulka722
16. jan 2012

Prosím o radu. Potrebovala by som OČR na rodinného príslušníka, teda na mamu, ktorá ale žije v jednej domácnosti s otcom. Skúma SP pomery v rodine pri určení nároku na OČR? Problém je v tom, že mama nemôže hýbať rukami a sama poradne už 10 dní nič neurobí. Ďakujem!

karinkaeich
16. jan 2012

@gapa som myslela, ci je aj ina moznost ako platit ten balik? je to strasne vela. napr. ze pojdem este pred skoncenim 270 dni na pn-ku az do nasupu na md (aj pocas pn sa musi platit dnp? lebo sa mi zda, ze som zapocula, ze vtedy som oslobodena, ci?) alebo co sa da robit v mojom pripade? nech nedavam peniaze na dnp zbytocne, ked na md nastupim az v ochrannej lehote a rd mi este neskonci. dakujem moc

enike
16. jan 2012

@tinara23 veď aj ja som chcela podniknúť IVF niekedy v auguste, ale mikrobiologicky som nebola v poriadku a po pol ročnej liečbe antibiotikami ešte stále nie som.. Ešte doberiem dúfam, že posledné 30. dňové a hádam to bude v marci v poriadku a snáď budem medzi šťastnými konečne aj ja.. Čítala som si tvoj príbeh a veľmi mi je ľúto, čo sa ti prihodilo.. Moc ti držím palce, nech sa ti podarí zdravé tehuľkovanie a následne krásne a zdravé bábätko, veľmi ti to prajem!

enike
16. jan 2012

@bubulka722 na mňa si OČR vziať nechceš? ja som celkom dobrý adept.. porozmýšľaj! 😀

karinkaeich
16. jan 2012

baby, prosim vas, plati sa dnp aj pocas pn-ky? ja som vari nieco zapocula, ze vtedy som oslobodena, ci? poradite?

tinara23
16. jan 2012

@jk77 ten nový balík je strašne drahý, iba z minima sa platí niečo vyše 114 eur. Viem, že niektoré kočky spomínali, čo boli teraz na PN, tak sa chcú prihlásiť aj na nový balík z maxima a tým, že sú na PN, tak ho neplatia a následne idú na materské, vraj sa to ráta ako nepretržité poistenie a potom ho zrušia, tým by si predlžili iba nemocenské poistenie. Ale toto radím s rezervou, s tým nemám skúsenosť.

tinara23
16. jan 2012

@karinkaeich pokiaľ čerpaš PN z DNP, tak neplatíš.

karinkaeich
16. jan 2012

@tinara23 ked asi pojdem na pn pocas tehotenstva, ako rizikove. aj vtedy? a dnp mi nadalej bezi az do nastupu na md? ci ako to je?

tinara23
16. jan 2012

@karinkaeich samozrejme, ak čepráš PN z DNP neplatíš a dni sa ti rátaju do dlžky poistenia.

karinkaeich
16. jan 2012

@tinara23 a mozem ist na pn (rizikove) aj ked mi este stale bude trvat rodicovsky? aj vtedy to tak je?

tinara23
16. jan 2012

@karinkaeich prečo by si nemohla, jasné, že môžeš.

lisian
16. jan 2012

@tinara23 dakujem este raz 😉

karinkaeich
16. jan 2012

@tinara23 staci potom papier od lekarky zaniest na soc.poistovnu? a neposlem peniazky (iba alikvotnu cast)? tak? a nerobi to ani sarapatu pri tom, ze musim mat poistenie tych nepretrzitych 26 tyzdnov? dakujem, ze si mi odpisala. lebo uz som zufala, ze platim a nedostanem max.matersku

karinkaeich
16. jan 2012

@tinara23 to je super 🙂 si ma strasne potesila 🙂 a poslat potom pn-ku aj do zamestnania?

tinara23
16. jan 2012

@karinkaeich napíš mi ešte dátumy ako si poistená DNP ?

karinkaeich
16. jan 2012

@tinara23 napisem ip

tinara23
16. jan 2012

@karinkaeich čítala som čo ti písala gapa, takže toho sa drž inú odpoveď ti nedám ani ja, a gapa je v tom naozaj frajer.

mici512
16. jan 2012

Ahojte dievčata skúste mi poradiť na sociálke ma asi obabrali. k 30.12.2011 som sa odhlásila a 31.12.2011 som sa prihlásila na dpn z maxima. pred 30.12.2011 som mala splnenú podmienku 270 dni z maxima. po novom roku som zistila že som tehotná. tak som šla do poisťovne a opäť sa odhlásila k 3.1.2012 a prihlásila sa nanovo od 4.1.2012. Keby som nastúpila na MD tak by sa mi počítal len ten jeden deň 31.12.2011 a kedže som tam mala odmeny tak by mi nič nevyšlo. Otázka musím si teraz ešte platiť dnp neplatí pre mňa ochranná lehota? bola som nepretržite prihlásena či sa to počíta len od posledného prihlásenia u mňa teda od 4.1.

lienka.7
16. jan 2012

ahojte maminky. niektorá z vas tu spominala, ze sa da ziadat od soc. poistovne sumar platieb za DNP za minuly rok a zahrnut si to do danoveho priznania.prosim, viete mi niektora napisat, co treba ziadat??? ako sa to presne vola - je na to nejake specilane tlacivo? ci len ziadat vypis (sumar) platieb pre potreby rocneho zuctovania dane????
dakujem velmi pekne!

domeli
16. jan 2012

@evamarek77 toto je pre mňa novinka... myslím, že pán doktor sa pomýlil - pokiaľ viem, tak OČR pri RD je možné poberať z DNP aj po 1.1.2012. Stopnuté je to v prípade, že je niekto zamestnaný... Ale skús si to ešte overiť napr. u @gapa alebo priamo na poradni soc.poist.

jk77
16. jan 2012

@tinara23 Dakujem este raz.ved aj keby som sa vo februari prihlasila z nejakeho balika, aj tak by sa mi ta marodka, na ktoru nastupujem , ratala z minima, ze?? Tak radsej ostanem v tej ochrannej lehote, ked mi bude pelatene z maxima a potom , ak sa nic nezmeni, zvolim mozno nejaky ten balik.Ale to az v juli. pekny vecer

datanka
16. jan 2012

@tinara23 ano,to si aj ja myslim,ale nechapem,ze sa tam pise nanovo sa prihlasit do 31.1.,takze sa musi platit zas od zaciatku a dosiahnut 270dni.tak preco sa tam pise,ze uz po 26tyzdnoch mozes ist na pn a budu ti ju vyplacat z dnp z vym.zakladu,ktory si si zadala 31.1.2012!!som inac zamestnana a povinne nem.poistena

zuzanamatko
16. jan 2012

@pudlik aj ja to davam manzelovi aby si na mna znizil zaklad a vratili mu viac dani.

datanka
16. jan 2012

@mici512 skus sa opytat gapy,ja len nechapem,naco si sa 3.1. odhlasila a 4.1.znova prihlasila.ked si uz bola tehotna?