Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
18. mar 2012

@fantagiro31 mne prisli peniaze v piatok..som ich cakala az v pondelok...aspon som sa potesila :D

dana1972
18. mar 2012

@zalka
@datanka chcela by som ísť marodovať od gynekologa rok narodenia je 72 a tehotenstvo bude určite rizikove lebo mám dva potraty za sebou.....☹( tak mám spraviť to čo radí datanka však ? 7.7 som sa bola poistiť a tento den sa ráta ako prvy ? dakujem babule 🙂)

zalka
18. mar 2012

@dana1972
SP ti určite poslala list, kde je napísaný koniec poistenia. Teda a áno odo dna poistenia sa to ráta.
@datanka neradí zle, akurát treba sa rozhodnúť z akého VZ si dáš pokračovanie.

Ak z minima, a podarí sa Ti otehotnieť do 17.5. a nastúpiť na materskú do 31.12. tak tvoja materská bude rátaná z VZ roku 2011
ak z maxima, a otehotnieš neskôr tak tvoja materská bude rátaná z VZ roku 2012.

Je ešte jedna možnosť, a to nechať to všetko tak. A v prípade otehotnenia sa prihlásiť na balík z maxima najneskôr do 8 týždňa tehotenstva čím skôr tým lepšie. Lebo nevieš kedy sa Ti podarí počať, aby sa nestalo že budeš od apríla do decembra na PN a potom v decembri otehotnieš .. a budeš mať platenú PN len do apríla, a potom nedostaneš nič, lebo prekročíš max. dobu vyplácania PN 52 týždňov.

Teda príklad. : otehotnieš v novembri, tak sa prihlásiš na balík poistenia a kedže máš problémy tak pôjdeš na PN - táto PN bude platená z minima, no materská bude maximálna. Môžeš ísť hned po otehotnení a zaplatení jedného dvoch dní na PNku.

katka2602
18. mar 2012

Dobrý večer,
od decembra 2011 som si začala platiť DNP z maxima a premýšľane nad bábätkom.
Chcem sa opýtať ako sa počíta tých 270 dní? Môžem otehotnieť už teraz? alebo mám počkať ešte mesiac?
Neviem či platí to, že otehotnieť môžem 3 mesiace po začatí platenia DNP? ak áno takže sa počíta december, január, február a v marci môžeme začať pracovať na bábätku alebo sa počíta január február marec a môžme začať až v apríli?
A ešte sa chcem opýtať DNP uhrádzam poštovou poukážkou, platiť to treba stále k 8. dňu v mesiaci ja šek vyplácam stále 6. deň keď dostávam peniažky. Môže nastať problém ak im do 8. dňa peniaze neprídu? Alebo je rozhodujúci dátum na šeku?

Ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

datanka
18. mar 2012

@dana1972 mysim,ze ta zalkyna druha moznost je lepsia

datanka
18. mar 2012

@katka2602 no uz je najvyssi cas zacat makat na dietatku 😉 3mes.po zacani platenia otehotniet,je myslene,skor tak orientacne,aby si neporodila skor,teda,ze porodis skor,ako budes mat tych 270dni zaplatenych a to tebe teraz uz nehrozi.a neviem,ci je rozhodujuci datum na seku,to si zisti,lebo je dolezite,aby si to platila nacas a peniaze aby toho 8meho uz boli v SP.

zalka
18. mar 2012

@katka2602
No najvyšší čas pracovať nad bábätkom, musíš byť tehotná najneskôr ku dňu skončenia DNP. Takže bez strachu veselo pracujte aj dnes...
A čo sa týka platieb, nie je to také strašné hlavne že je to zaplatené.

datanka
18. mar 2012

@katka2602 byt tebou,tak sa skor bojim,aby som urcite otehotnela do augusta,to mas posl.termin,niekedy je totiz nie je take jednoduche otehotniet a niekto sa snazi aj roky...no dufam,ze ti to pojde hladko a stihas 😉

katka2602
18. mar 2012

@datanka super ďakujem za rýchlu odpoveď 🙂 zajtra skočím do SP. Prajem pekný večer.

datanka
18. mar 2012

@zalka pocula som,ze su problemy s tym,ked sa plati neskor,ze nieco nemusia uznat,alebo tak.

katka2602
18. mar 2012

@datanka a môžem sa opýtať prečo do augusta? tam nieje žiadna lehota? koniec poistného mám 7.9 2012 takže to tohto dátumu už musím byť tehotná predpokládam

zalka
18. mar 2012

@datanka
To sa týkalo poistenia v nezamestnanosti, ak si za mesiac január zaplatila 10 februára tak sa Ti január neprirátal k zaplateným mesiacom.
Pri DNP to až tak prísne brané nebolo, akurát nesmel byť dlh väčší ako 3,32 eur .. po novom 5 eur, ak bol tak nevyplatili PN.

datanka
18. mar 2012

@zalka aha,dobre vediet

zalka
18. mar 2012

@katka2602
ked koniec poistenia máš 7.9. tak nemôžeš otehotnieť 15.9. preto Ti @datanka napísala do augusta. Proste ak Ti skonči poistenie ty už musíš byť tehotná, nemôžeš byť možno tehotná ... pilne pracujte.. aj dnes :D

datanka
18. mar 2012

@katka2602 to ja som len tak od oka,ked si pisala,ze si od decembra 🙂 ale jasne,ku 7.9. musis byt preukazatelne tehotna 😉

datanka
18. mar 2012

@zalka sa tu predbiehame v odpovediach 😀 sa mi frajeri,ked nejake jednoduche veci tu ovladam 😀 ja by som tiez pilne pracovala uz dnes,ale nemozem"mam svoje dni" 🙂 nam sa nejak nedari,bohaca,no mam este 8mes.co zas nie je az tak dlho 😒

katka2602
18. mar 2012

@datanka taak ja sa pre istotu stále opýtam aby som nebola na pochybách 🙂...tak začíname pracovať 🙂

zalka
18. mar 2012

@datanka
No moment ale aj cez červené dni sa dá otehotnieť .. skús si tu pozrieť http://najdise.cz/doktor-jonas/jonasova-metoda-... či Ti to práve na dnes nevychodí :D

datanka
18. mar 2012

@katka2602 drzim palce! 😀 pekny vecer

datanka
18. mar 2012

@zalka ja mam vypocty od jonasa.vysolila som za ne nejakych 23eur 😉 no zatial nic ☹

zalka
18. mar 2012

@datanka
Skús tieto , zhodujú sa aspoň z tými čo máš ty?
A ehm ... v Bojniciach si bola, na zámku?

katka2602
18. mar 2012

@zalka hmmm Bojnice? 🙂 čo tam?

datanka
18. mar 2012

@zalka ale asi ma slahne,lebo som sa divala na tu stranku a tam to sedi presne s tym co mi poslal 🙂 a to naco som platila 😒

datanka
18. mar 2012

@zalka co je v bojniciach?

zalka
18. mar 2012

@katka2602 @datanka
Babenky o Bojniciach ste nepočuli? Tedaaaaaaaa ... na zámku úplne hore kdesi vo veži je taká rytierska sieň. Sú tam tri lavičky.
Ked si sadne párik na ľavú lavičku tak do roka a do dňa počnú dievčatko, ked na pravú lavičku tak chlapca. A v zadu za stlpom je taká malinkatá krátka lavička, na tú ked sa posadíte dvojičky počnete.

Toľko rozpráva legenda na zámku, aj sprievodca to vie pekne podať ... a aby som Vás možno niektoré povzbudila tak kolega pred rokom riešil túto otázku.
😉 Totiž v lete 2010 s priateľkou len tak zo žartu si sadli na tú lavičku, a v januári chodil ako bez duše, šak poznáte chlapov čoho sa najviac boja. No testy ukázali to, že bude otcom. A prišiel za mnou a spomenul mi tú lavičku, a že je presvedčený že sa mu narodí dcéra, lebo na tú ľavú lavičku sadli s už manželkou no vtedy s priateľkou .... usg ešte nič neukazoval, ved boli len v 6-8 týždni , ale na jeseň sa mu dcéra ozaj narodila. 😝

zalka
18. mar 2012

@datanka
No čo budeš vedieť nabudúce, kde máš pozerať namiesto platenia :D

katka2602
18. mar 2012

@zalka tak my s polovičkou sme v Bojniciach už boli pred 3 rokmi vtedy sme po bábätku ešte nepremýšľali tak sme si tam nesadali 🙂 Ale teraz sa mi to obnovilo a pamätám, že o tom sprievodkyňa vravela 🙂

katarinavw
18. mar 2012

ahojte, prosim vas, viete mi poradit ohladom DNP, ktore som si zacala platit este minuly rok v auguste. platila som si - platim si maximalny vymeriavaci zaklad. na socialnej poistovni mi povedali, ze v tomto roku si mam dat najnizsi vymeriavaci zaklad, ze zbytocne platim maximalny, kedze sa mi materska bude ratat z minuleho roku. ze teraz mi ide uz len o splnenie "casovej podmienky" platenia pred porodom. viete mi niekto potvrdit tuto info?
dakujem!

zalka
18. mar 2012

@katarinavw
si tehotná?

@katka2602 asi zrejme zase navštívite Bojnice čo :D

datanka
18. mar 2012

@zalka no fakt,keby som vedela,nikde som tu takuto stranku nenasla,to kde si objavila? 😠 teraz som to pozerala komplet cele,tak to sedi presne! 🙂 no krasne! 🙂