Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dadka28
16. apr 2012

@zalka
@mima595 aha...toto som vobec nevedela....sorry dievčatá...

zalka
16. apr 2012

@dadka28
No škoda že si nevedela, lebo ak by si bola šla na PN toho 1.2. vyhla by si sa kope problémov si myslím. ALe neva asi len počkaj čo dorátajú v SP a potom sa rozhodneš či zrušíš PN a pôjdeš neeskôr po týždni dvoch na novú, alebo to necháš tak.

dadka28
16. apr 2012

@zalka díki krásne...lenže som na rizikovom..to sa bude dať vypísať/ak mi to bude treba riesiť/zasa na tú istú dg od gyndoša?nebude v tom problém?

zalka
16. apr 2012

@dadka28
no nehovorím hned na druhý deň,
hovorím o týždeň o dva, proste lekár ukončí, že riziko pominulo ... a riziko zase príde ...

gapa
16. apr 2012

@dadka28
kedy presne ti začalo dnp a kedy si mala posledné prihlásenie na dnp? a aké si mala vym.základy v zamestnaní a dnp?

dadka28
16. apr 2012

@gapa DNP začalo 1.5.2011 zaniklo zo zákona dňom 1.2.2012
nechápem aké posledné prihlásenie...

dadka28
16. apr 2012

@zalka oukej...uvidím čo a ako...

gapa
16. apr 2012

@dadka28
@zalka
v tomto nesúhlasím so zalka. Podla mna je jedno, či si išla na pn 31.1.2012 alebo 1.2.2012, lebo tvoje nem.poistenie zamestnanca trvalo len 90dní. Ak by trvalo 91dní, tak by to nebolo jedno. Dátum som si pýtala, lebo som sa zlakla, že až 31.1.2012 bol 270ty den.

ale mi asi konečne zaplo, prečo asi s tým čakajú. Lebo ak si nemala splnených tých 90dní, tak sa má rátať nemocenské zo zamestnania z vym.záklaov v r.2011 ale nie z toho istého zamestnania. A ty si mala v r.2011 ešte DNP, teda by mali brať vym.základ z dnp a to asi nevedia, ked si mala tie preplatky. A tiež možno im je to divné, ak poberáš už z dnp nemocneské, že či to môžeš aj zo zamestnania z toho istého. Podla mna v tom majú riadny chaos a aj vzhladom na to, že ti vyplatili z dnp len tých 10dní, to sa mi zdá velmi čudné. Ale bud si istá, že nárok máš z maxima v súčte oboch nempoistení.

PN by som v žiadnom prípade nerušila, len by som ich otravovala . By som tam zavolala a povedala, že si sa informovala a že na rozhodnutie majú 60dní. A že či je nejaký problém, lebo sa chceš informovať cez ústredie, na aké nemocenské máš nárok. Nech ich trochu podpichneš, nech to pošlú, lebo oni sú zvyknutí, že nikto sa nesťažuje a každý čaká, kedy oni zaplatia.

zalka
16. apr 2012

@gapa
ved ja sa nehádam, 🙂
a čo sa týka toho rušenia, tak tiež som písala nech počká a podla toho sa zariadi, ak by jej vyplácali minimum tak volí zrušiť .. ak bude mať maximum tak to je jasné že nie. trpezlivosť, ale myslím že dosť chaosu sa narobilo nástupom na pn 31.1.

gapa
16. apr 2012

@zalka
tiež sa nehádam. ;) aj ked čítam v rýchlovke. Napísala som na SP, ako by to bolo ak by nastúpila na pn v OL.

zalka
16. apr 2012

@gapa
šikovná si 🙂 hádam to nejako poriešia taký zložitý prípad. 🙂

gapa
16. apr 2012

@zalka
😀 no to teda som šikula! sa mi mail vrátil, som napísala zlú adresu, tak posielam znovu 🙂

zalka
16. apr 2012

@gapa
A tak stávajú sa aj horšie veci 🙂
to @dadka28 skús kuk na účet, či ti dnes neprišli nejaké love zo SP. Už je dátum vyplácania PN.

dadka28
16. apr 2012

@gapa písala som v nej.prispevku ze DNP platenia tých 270dni skoncilo okolo 26,1.2012-a ja som pn od 31.1.2012...ale jasné som tu popísala toho viac,nie je možné to všetko zaregistrovať...
počkám si dnes alebo zajtra či niečo dostanem/nerada robím ľuďom problémy ...ale už budem musiť to súriť,už je to veľmi zdĺhavé...nehovoriac kebyže náhodou sme nevychádzali s peniazmi-to by ináč vyzeralo/tak to obvolám
@zalka
dievčatá aj tak ďakujem za všetko,najradšej by som vám zaslala niečo sladké za tú všetku pomoc....

dadka28
16. apr 2012

@zalka chodí mi sms,zatím nič...dám vedieť ak bude niečo nove kočky...

zalka
16. apr 2012

@dadka28
no ja len preto, že mne už na účet pripísali lovky ... čo ma celkom prekvapkalo, bo mi zvykli chodiť neskôr.

dadka28
16. apr 2012

@zalka nie mne zatiaľ zasa nic xi xi už si asi začínam zvykať 🙂 🙂

zalka
16. apr 2012

@dadka28
Ani nehovor, lebo zo SP to budú čítať nedajboh a nedostaneš už vôbec nič 😀 Hádam skoro to dorátajú a prídu všetky peniažky.

lisian
16. apr 2012

ahojte baby 🙂 uz ste mi velakrat poradili, mohli by ste znova, prosim? 😅 som zamestnana a platim si DNP este som v lehote toho povodneho. bola som na PN 15 dni. mne z toho vychadza logicky, ze 10 dni mi platil zamestnavatel a ostatne dni plati socialna poistovna + mne navyse este patri aj z DNP od prveho dna do posledneho, nie? lebo prave mi prisli na ucete peniaze a podla sumy mi to vychadza, ze mi poslalli len za DNP ale nie to co plati socialna automaticky ked sme na PN dlhsie ako 10 dni, ved mam na to snad pravo. keby som si DNP neplatila, tak mi to daju,,,,tak preco teraz nie?

zalka
16. apr 2012

@lisian
Určite to tak neposlali, resp. mohli ak zamestnávateľ neskoro poslal podklady ( marodný lístok ) po 10 dni na SP.
A z DNP si mala vypísanú PN? Mala si tam splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch?

lisian
16. apr 2012

@zalka co sa tyka DNP tak je vsetko ok. ked som si to sama ratala tak to presne vychadza podla vypoctov to co mi poslali, ale chybaju mi peniaze z toho co mam narok ako bezny poistenec. sama som tam odniesla PN vypisanu na DNP, to je v poriadku. ale co sa tyka toho druheho, asi sa tam budem musiet ist spytat, alebo ja neviem. lebo to robi dost velku sumu

zalka
16. apr 2012

@lisian
Tak zrejme zamestnávateľ neskoro doručil časť marodného lístka do SP, preto Ti nevyplatili peniaze. Doplatia potom, a detto ak dalej maroduješ tak prechodky dávaj rovno na SP, zamestnávateľovi stačí kopia. Ušetríš mu robotu.

tinkaaa
16. apr 2012

baby viete mi niektorá poradiť,keď by som išla teraz na PN - platila som si 4roky z minima ale od januára som sa prihlásila na maxVZ -ktorý mi začína platiť nejak v júli - môžem byť teraz na PN - ke z minima k júlu ju ukončiť a ísť znovu od júla na max? či je to blbosť - totiž v auguste mi už vychádza potom riadna materská - len moja prvá dcéra má už 3roky a ja nechcem byť doma bez centa - viete mi poradiť 😔

gapa
16. apr 2012

@lisian
a kedy si bola pn? (netrvala cez mesiac?) aj mne posielali ošetrovné zvlášť z dnp a zvlášť zo zamestnania a mysllím aj niektoré mamminy to písali, že tak robia, aj ked v zákone sa píše o jednej dávke. Oni majjú v tých súbehoch trochu chaos. Počas prvých 10dní (ak ti celý čas trvá prac.pomer), tak sa neskúma súbeh nem.poistení a až od 11dna sa súbeh skúma.
(inak toto tiež môže byť kamen úradu u dadka28, tam sa nemá skúmať súbeh len dna 31.1.2012, od 1.2.2012 už vypláca obe dávky SP, tj. súbeh musia skúmať. a veru ked dadka28 vyplatili tiež len 10dní z dnp, snád si to dobre pamätám, nechce sa mi hladať, tak to mohli spraviť chybu)

zalka
16. apr 2012

@tinkaaa
Ano môžeš, len potom ak ukončíš PN z minima, tak si daj pauzu alebo sa daj vypísať z inou diagnozou od iného lekára. Aby Ti tú druhú PN SP nezrušila.

lisian
16. apr 2012

@zalka nie ja som uz v praci,,,,nie som uz na PN 🙂 a co sa tyka prechodnika z mesiaca na mesiac, tak som ho dorucila pocas PN sama osobne na SP a dalsi original zamestnavatelovi

zalka
16. apr 2012

@lisian
No ak máš 2x PN tak aj 2x originál potrebuje SP, hovorím najskôr zamestnávateľ neskoro doručil potvrdenia do SP, a tým pádom tebe dôjde PN vyplatená až nasledujúci mesiac.

lisian
16. apr 2012

@gapa mne trvala PN od 21.3. do 4.4. Akoze myslis, ze by mi poslali zvlast na ucet sumu z DNP a zvlast tu zakladnu, ktora sa vyplaca kazdemu beznemu poistencovi od 11 dna, ktory je samozrejme zamestnany? nuz neviem, este sa mi to nestalo, vobec netusim. ale vzdy ked nieco bolo, tak to vyplacali okolo 15 dna v mesiaci a dnes mi prisli na ucet tie z DNP, to by asi prisli sice zvlast prevodom ale tiez dnes tie ostatne, ci nie? ja som z toho jelen ..... vobec sa v tychto veciach nevyznam. a este sa chcem spytat dalsiu vec, ak mi mozes poradit....ak som na PN tak tie dni nemusim platit DNP, ano? cize by mi za tie dni mali vratit, ked uz mam zaplatene tieto mesiace. uz som to raz tak mala....toto chapem, ale ja nemam este splnenu podmienku tych 26tt nepretrzite, 270 dni mam uz davno ale tie tyzdne nie, cize nemam narok z najvyssieho ale z najnizsieho kvoli tomu. moja otazka je, ze tieto dni kedy som PN sa asi do tych 26tt nerataju? alebo ako to je? som teraz v 7tt tehotna a hrozia mi PNky...tak chcem vediet kedy budem mat narok na tu vyssiu. DNP som platila od konca aprila do novembra, prerusila som na asi na 5 dni a znova od novembra doteraz uz nonstop.

lisian
16. apr 2012

@zalka neviem ako myslis to dvakrat PN

gapa
16. apr 2012

@lisian
do plynutia 26týž. sa rátajú aj dni PN, lebo sa to ráta trvanie dnp a to trvá aj počas pn.

Počas poberania nemocenského z dnp nemáš povinnost platiť odvody na dobrovolné poistenie. Potom môžeš požiadať písomne o vrátenie preplatku na dnp.