Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
16. apr 2012

@lisian
ved predsa aj lekár ti mal vypísať 2x marodný lístok, čomu nerozumieš.
1x pre zamestnávateľa
1x pre SP z DNP
a prechodku lekár vystavuje pre každú PN samostatne.
1x prechodka pre PN zo zamestnania
1x prechodka pre PN z DNP

gapa
16. apr 2012

@lisian
čo si pamätám, tak niektorým maminám prišlo zvlášť napísaný denný vym.základ za prvých 10dní a zvlášť od 11dna ale nepamätám si už podrobnosti, ako presne to bolo. Viem, že písali, že im prišli dve rozhodnutia, tak asi zvlášť z dnp a zvlášť zo zamestnania.
Mne to došlo nie naraz myslím (to už bolo dávno) a jedno dokonca na účet a druhé v hotovosti (aj ked som žiadala na účet obe).

lisian
16. apr 2012

@gapa dakujem moc 🙂

keksicek20
16. apr 2012

@gapa @zalka Baby, prosím, utvrďte ma, či je to tak ako si myslím, lebo z toho čítania tu, som už celá domotaná 😒
Takže som momentálne na RD do 12.9.2012, zamestnaná. DNP si platím z max. VZ, koniec mám 3.9.2012 - prišiel mi list z SP. Som tehotná, nástup na materskú pravdepodobne 26.8.2012, termín pôrodu 7.10.2012. Keďže mám nástup na MD týždeň pred ukončením DNP, mala by som materskú čerpať z plynúceho DNP. Nevadí, že je tam rozdiel len týždeň? Budem mať teda max. materskú? Teda súbeh zo zamestnania + DNP. Tak by mi mal vzniknúť nejaký preplatok na DNP. Je to všetko v poriadku? A mohla by som pred skončením DNP (3.9.2012) sa prihlásiť na balík a ďalej byť DNP? S tým, že by som to nemusela platiť, nakoľko budem MD, ale aby som mohla príp. využiť PN alebo OČR?

lisian
16. apr 2012

@gapa zatial som pocas platenia DNP nemala PN dlhsiu ako 10 dni, takze nemam s tym skusenosti. predtym mi proste prislo DNP a viac som neriesila, ale teraz som si uvedomila, ze by som mala mat narok aj to druhe. zamestnavatel mi dal do vyplaty co mal, DNP prislo dnes, ale inak nic a co sa tyka rozhodnuti, tak mi prislo len jedno o priznani DNP. chodi rozhodnutie aj o tom klasickom od 11 dna? neviem ako inak to nazvat 😀

@zalka ano mala som dve originalne PN a aj dve prechodky original a z oboch jeden original som dala na SP, hned ako mi ich lekar vystavil. takze asi naozaj pochybil zamestnavatel, alebo neviem. nechapala som moc vyznamu tej vety, nie co su dve Pnky.

cajova_lienka
16. apr 2012

@gapa len ja by som chcela mat co najvyssiu matersku - a kedze si platim z minima a ide o retazovy porod tak od zamestnavatela uz asi nic nedostanem. či? A dakujem za odpoved 🙂

zalka
16. apr 2012

@keksicek20
DNP si platíš z maxima? AK áno tak počas RD nežiadaj o materskú zo zamestnania ale len z DNP, ak platíš z maxima. Tým pádom nič neriešiš.

Alebo najlepšie by bolo zájsť na SP deň pred skončením DNP, a prihlásiť sa aj na dôchodkové poistenia, a tým pádom budeš poistená aj cez materskú a platiť nebudeš musieť, a prípadná PN po skončení materskej bude z výšky DNP za rok 2012.

gapa
16. apr 2012

@lisian
asi to bude u teba takto. Ty máš zamestnanie +dnp
pn bola 21.3.-4.4.2012.
nemocneské za marec sa vypláca v apríly, tj. z dnp by mali vyplatiť 11dní /písala si o 10tich, nerátala si zle?) a 1den zo zamestnania
nemocenské za apríl vyplatia až v máji a to aj z dnp a aj zo zamestnania.
tak možno ten 1den zo zamestnania nechceli posielať zvlášť??? a pošlú až spolu 1den za marec + za 4dni za apríl zo zamestnania? Alebo si zle rátala a je to v tej sume z dnp.

zalka
16. apr 2012

@lisian @gapa mne pred rokom spravili to isté, PN z DNP mi neposlali v júny za máj, ale až v júly dokopy za máj a jún. Tiež som tam volala čo sa deje, a prišiel jeden papier o výške PN.

keksicek20
16. apr 2012

@zalka Áno, platím z maxima. A to sa môže, že nebudem žiadať zo zamestnania? Čiže papier o nástupe na MD odovzdám len v SP?

gapa
16. apr 2012

@keksicek20
na balík odporúčam sa prihlásiť až po nástupe na md, ak nástup na md v auguste a končí 3.9.12, tak skús sa prihlásiť na dobr.dôch.+v nezam. od 3.9.2012, tj. ešte odo dna, kedy trvá dnp. Tak by malo pokračovať dobrovolné poistenie (celý balík) aj po tomto dátume a to z vz ako uvedieš. Ale toto si over pred tým ešte, elbo je to taký hrozný postup, čo zvolili, či náhodou to nezmenia dovtedy. over si to cez poradna@socpoist.sk, ale opakujem až tak pred koncom augusta, aby to bolo aktuálne.

Ak nastupuješ na md počas trvania dnp,tak tam je to ok, problém je ak sa uplatnuje nárok v ochr. lethote, čo nie je tvoj prípad.
Preplatok by si mala, ak by aj zamestnávatel platil za teba nem.poistenie, ale počas RD zamestnávatel nič neplatí, tj. preplatok z dôvodu, že máš max. VZ z dnp a čerpáš RD v zamestnaní nevzniká.

zalka
16. apr 2012

@keksicek20
Ja v tom problém nevidím, ak platíš maximum, tak bude sa Ti rátať z VZ za rok 2011 .
Ale zase tým, že nepôjdeš z OL tak nevidím dôvod prečo nepožiadať aj zo zamestnania o materskú. Som si zle predtým všimla dátumy.
A preplatok Ti nevznikne, lebo počas RD zo zamestnania nemáš VZ, preto preplatok z DNP Ti nevznikne.

keksicek20
16. apr 2012

@gapa Áno, tak som to myslela, že od toho 3.9.2012 by som sa prihlásila na ten balík. Ďakujem, tesne predtým si to potom ešte preverím. Takže aj Ty si toho názoru ako "zalka", že mám materskú žiadať len z DNP?

lisian
16. apr 2012

@gapa a prave si ma odhalila......ano ja koza som ratala celu PN a nie ze oni to chapu kazdy mesiac zvlast. vobec som si to neuvedomila. avsak zvlastne je to, ze ked to teraz ratam takto,,,,tak mi nevychadza ta suma co mi poslali 😀 😀 😀 predtym ked som ratala len DNP za celu PN cize aj za marec a april, tak to sedelo 😀

zalka
16. apr 2012

@keksicek20
nemusíš len z DNP, požiadaj z oboch poistení. Nenastupuješ na materskú z OL ale počas fungovania DNP takže to je rozdiel, ja som si len zle prečítala dátum konca DNP a nástupu na materskú.

gapa
16. apr 2012

@cajova_lienka
neuvádzaš presné dátumy, no ak si reišila dnp v januári, tak zmena je monžá až od 1.8. a ak máš termín v nov., tak nástup je v okt., tj. rozhod.obdobie z dnp bude január-september , tj. zo zvýšeného dnp len dva mesiace, ale aj to asi pomôže. Z rohod.obdobia sa vynímajú dni poberania nemocnského!!! pozor na to

Ak poberáš nemocnské z dnp a budeš ho poberať až do nástpu na md, tak nemáš žiadny vym.základ počas poberania nemocneského z dnp, jt. je absolútne jedno, či máš minimum alebo maximum. Bolo by treba ukočiť pn od 1.8., aby sa rátalo potom to maximum za tie 2mesiace.

keksicek20
16. apr 2012

@zalka Ale koniec koncov bude tá výsledná suma (výška materskej) rovnaká, že?

gapa
16. apr 2012

@keksicek20
ešte raz pozriem, či som ti aj neodpovedala?

gapa
16. apr 2012

@keksicek20
tebe pp trvá, nie? Tak prečo by bol problém s nárokom zo zamestnania?? Aha, zalka už píše, že z oboch. Ale zopakujem, ak ti "dnp trvá v den násupu na md", tak nie je problém s tým, že nastupuješ na md z rd v zamestnaní.

keksicek20
16. apr 2012

@gapa "zalka" mi písala, aby som šla na MD len z DNP (nakoľko si platím maxium), ale zle prečítala dátumy, myslela, že idem z OL na MD... Keďže idem z plynúceho DNP, tak môžem žiadať aj zo zamestnania. Ale koniec koncov tá konečná suma - výška materskej bude rovnaká, aj keby som žiadala MD len z DNP (max.), alebo aj z práce aj z DNP (tam by sa to zrátavalo)?

gapa
16. apr 2012

@lisian
:D
takže pozri rozhodnutie z dnp, pozri denný vym.základ.
prvé 3dni 25% z dnp x tie 3dni
4-11den (21.-31.3.) tj. za 8dní DVZ x 55% x 8dní
ak ti poslali viac, ako toto, tak ti asi zaplatili aj ten 1den zo zamestnania.

gapa
16. apr 2012

inak si neviem predstaviť, že by sa nežiadalo o materské zo zamestnania, ak zamestnanie trvá. Ako potom sa ospravedlním u zamestnávatela? lebo žiadost o matreské je vlastne aj ospravedlnenie v zamestnaní. žeby kopiou žiadosti o materské z dnp???

lisian
16. apr 2012

@gapa no a ten jeden den zo zamestnania je priemerny vymeriavaci zaklad z platu na den x 25% ano? prve tri dni (cize 11-13 dne) je len 25% a potom od stvrteho (od 14 dna) 55%

gapa
16. apr 2012

@lisian
nie nemocneské je od 11dna 55% z dvz v zamestnaní

sami51
16. apr 2012

zdravim, neviete mi poradit? mozem byt na PN z DNP a sucasne i na OCR z DNP?

gapa
16. apr 2012

@sami51
áno, no treba dodržiavať liečebný režim (tj. napr. ak ideš s dieťaťom k lekárke, tak počas vychádzok) a počas poberania nemocneského sa nevypláca ošetrovné.

gapa
16. apr 2012

@sami51
tj. význam to má, len ak sa prelínajú, tj. napr. končí očr a začína pn.

zalka
16. apr 2012

@sami51
Nie súčasne nemôžeš mať PN aj OCR, ide to z jedného poistenia. Môžeš mať bud PN alebo OCR, súbežne oboje mať nebudeš.

sami51
16. apr 2012

@gapa dakujem

sami51
16. apr 2012

@zalka dakujeeem