Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
18. apr 2012

@filiatko
Ty si platíš DNP podľa starého z maxima? Cca 50e mesačne? Ak áno, tak v prípade tehotenstva do 7.7.12 by som na tvojom mieste požiadala o materskú v OL len z DNP, ked platíš maximum. Z práce by som nežiadala , nakoľko pri požiadaní o materskú z práce počas RD by došlo k zrušeniu OL z DNP. A materská je 65% z VZ .. teda ak platíš z VZ 1116,75 eur tak materská z DNP by bola cca 725 eur.

zalka
18. apr 2012

@janulap
No áno, výjde Ti nástup v OL takže 6 týždňov pred pôrodom, teraz si nepamätám si zamestnaná? Ak áno tak to nie je problém, ak si na RD tak problém je.

janulap
18. apr 2012

@zalka a dobre som si vyratala tych 6 tyzdnov?na toho 20.10?Ak mas po ruke kalendar,prosim mrkni mi to.Som nezamestnana.Znamena to nieco?

zalka
18. apr 2012

@janulap
aj mne tak vyšlo. Ak si nezamestnaná, tak to je v poriadku, nakoľko ak TI nevznikne žiadne nové poistenie tak budeš mať materskú z OL z DNP.

janulap
18. apr 2012

@zalka dkaujem pekne 🙂

filiatko
18. apr 2012

@zalka
@zalka Ano platím ssi podľa starého max,cca 20eur. Vlastne rozdiel max-mzda.a preco potom jedna pani si dala pred ukončením dnp zas nový balík,asi ak jej to nevychádza že?ak sa mozem opýtať kolko sa to teraz platí?

zalka
18. apr 2012

@filiatko
No si ma domotala, raz napíšeš že si platíš DNP z maxima čo je 50e mesačne teraz napíšeš že platíš z rozdielu. No aj keby si otehotnela do 7.7.12 tak Ti nárok na materskú z DNP z OL nevznikne.

Už som to písala viac krát,
žene so zamestnaním na RD sa zruší OL z DNP nástupom na materskú zo zamestnania.

U teba sa to dá vyriešiť , v prípade nástupu na materskú den dva pred nástupom sa prihlásiť na balík poistení a vznikne ti Tým nárok na materskú z DNP z minima tj. +220 eur k materskej zo zamestnania.

Do toho júla si plať odvody a potom sa uvidí ked otehotnieš tak potom poriešime čo máš robiť ...

A za balík poistenia sa platí 35,15% z tebou určeného vymeriavacieho základu.
Teraz po starom platíš 4,4%. Takže ten balík si vyrátaj sama. Ak sa prihlásiš na VZ 1000 eur tak za balík zaplatíš 351,50 eur mesačne.

filiatko
18. apr 2012

@zalka dakujem za odpoved,ako som písala platím si z rozdielu.este sachcem opytat,ak by som neotehotnela do ukoncenia dnp,nechala by som Ho ukoncit,a otehotnela by sin neskor,mozem to riesit tiez tak,ze pred nastupom na MD druheho dietata by som sa prihlasila na DNP na dany balik?ako dlho by som Ho musela platit,a v akej brake aby som dostala +220e ako si pisala k Materskej.inac dakujem za odpoved m 🙂 am v tom gulas

zalka
18. apr 2012

@filiatko
Potom ak neotehotnieš do 7.7.12 ale otehotnieš napr. v septembri 2012, tak sa prihlás na balík z minima na 7 dní, potom ten balík zruš. Tým pádom Ti vznikne nárok na OL z toho DNP z minima a budeš môcť mať PN vo výške cca 180 e mesačne ak by si bola nemocná.
A dva dni pred nástupom na materskú potom sa opäť prihlás na balík poistenia, pôjdeš z aktívneho poistenia na materskú tak vtedy budeš mať nárok na +220 e. Tento posledný balík založený dva dni pred nástupom na materskú zruš až po materskej.

Samozrejme ak sa nepomenia zákony., tie treba sledovať.

salvinka
18. apr 2012

@zalka dakujem 🙂

filiatko
18. apr 2012

@zalka dakujem za odpoved si zlata, klubuk dolu ze tu niekto radi 😉
prosim ta este jedna posledna otazka, na aku vysku balika sa musim dat, aby tam bola suma 220e minimum?A uplne posledna otazka, svagrina je v 6 mesiaci tehotenstva, studuje posledny rocnik, nebola poistena DNP, pretoze uz bolo neskoro. Chcem sa opytat je mozne, keby si dala tento balik pred nastupom na mD ako si mi pisala dostavala by 220eur?

mima595
18. apr 2012

@filiatko - odpoviem, co sa tyka svagrinej..nie, u nej nestaci sa poistit pred porodom....nesplnala by podmienku 270 dni trvania poistenia, teda by nemala vobec narok na materske...
ona bude mat narok iba na rodicovsky prispevok odo dna porodu

simonka18
18. apr 2012

Baby, viete mi niektorá poradiť??? Dnes mi prišlo vyrozumenie zo soc. poist. ohladom materskej z DNP. Platila som si to dva roky a kvoli nejakemu nedoplatku z januara tohto roku mi ževraj nevznika narok!!! Čo som sa pýtala teraz jednej známej, tak mi povedala, že volakedy to bolo tak, že ak sa v mesiaci kedy vznikol nárok na materskú nedoplatok zaplatil, vznikol potom na to nárok... neviete či to platí???? som zúfalá.. 😒

dadka28
18. apr 2012

@gapa
@zalka čaute kočky....takže dopadlo to fajn...dostala som dnes prachy z maxima-aj to vyrovnanie....

@gapa som písala do poradne ohladom materskej zo zamestnania v mojom prípade,čo si mi radila ze mám skúsiť...
"Aby poistenkyni vznikol nárok na materské musí byť nemocensky poistená v čase vzniku
nároku na dávku (alebo sa na ňu musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a
nemocenské poistenie jej musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred
pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské
poistenie). V zmysle zákona o sociálnom postení sa nárok na materské posudzuje
samostatne z každého nemocenského poistenia, tzn. že podmienku 270 dní nemocenského
poistenia je potrebné splniť z povinného nemocenského poistenia zamestnanca a aj z
dobrovoľného nemocenského poistenia. V prípade, ak podmienka 270 dní nemocenského
poistenia z povinného nemocenského poistenia zamestnanca splnená nebude, nárok ma
materské Vám z tohto nemocenského poistenia nevznikne."

ešte jedna otázočka...ako sa prechádza z PN na materskú...aby som nič nepokazila...príklad materská mi začne-6týždňov-15.7/nedeľa/-tak ukončiť PN v sobotu 14.7?či ako ?

zabka60
18. apr 2012

@zalka ahoj,nie nemam Ztp ani invalidny,ani nic,len papier,ze nemozem tahat nadcasy ani nocne....no uvidime,co mi povedia este na to,hlavne,ze 2 roky som mala pokoj a teraz zrazu vyskakuju,ze netaham,ked oni potrebuju...len som potrebovala vediet,keby som bola bez prace,alebo vo vypovednej lehote,ako by som mala zaplatene to Dnp

zalka
18. apr 2012

@filiatko pravdu má @mima595 tvojej švagrinej nárok nevznikne na materskú. Ona dostane len rodičovský príspevok po pôrode.
A čo sa týka toho VZ tak je 339,89 eur, tj. minimum z ktorého je materská 220 e cca.

zalka
18. apr 2012

@zabka60
No PN z DNP využiješ, a v ochrannej lehote aj PN zo zamestnania bude platená. Len ak máš tak vážne problémy so srdcom tak by si to mala riešiť a skúsiť požiadať o ID a o ZŤP .

zabka60
18. apr 2012

@zalka no mam "len " vysoky tlak a selest na srdci,to mam od zakladnej skoly a myslim,ze id ani ztp by mi neuznali,kedze poznam kopec ludi,co maju horsie problemy a nemaju nic,alebo uplne minimum a tym myslim 100eciek a mam doma mamu a sestru invalidne a toto je ich pripad

zalka
18. apr 2012

@zabka60
A lieky nezaberajú? No nič hádam ťa neprepustia aby si také veci nemusela riešiť.

zabka60
18. apr 2012

@zalka ale ano vdaka liekom mam tlak upraveny a celkom ok....aspon to,ale dost mi stitna robi sarapaty,ale s tym sa nic neurobi,len lieky...no zacinam aj ja dufat,ze ma nevyhodia a nebudem to musiet riesit,bo to je jedine co teraz potrebujem,take stresy...

celi
18. apr 2012

Ahojte, poradí aj mne niekto?
Som v pracovnom pomere, na rodičovskej dovolenke do 13.11.2012. DNP som si začala platiť 4.1.2012,
270 dní uplynie 29.9.2012. Tehotná ešte nie som, ale snažíme sa... Čiže ak nastúpim do zamestnania 14.11.2012, vznikne nemocenské poistenie a OL skončí. Je možné, aby som nastúpila do práce v septembri, ešte počas trvania DNP, alebo nie? Alebo pred skončením DNP sa prihlásiť na nový balík poistenia a v prípade, že budem tehotná si ho platiť? Alebo sa odhlásiť teraz a nechať to tak? Alebo tú dobu od ukončenia rodičovského, po dobu nástupu na novú MD vykryť PN? Mám v tom mierny chaos, neviem, čo je v mojej situácii najvhodnejšie...

filiatko
19. apr 2012

@zalka prosim ta,este ma napadlo,mozem si znizit platbu na minimum?este mam platit 3mesiace a pride mi zbytocne platit 20e ked stak ztoho nic nebude.s run ze sa musim prihlasit potom na balik pred nastupom na md.teraz si povies ze som asi madar,ale min vz je 339,89e,Perc. Je 35,15 NATO aby sim dostavala 220e musim platit 119e,dufam ze sin to pochopila spravne.

zibi
19. apr 2012

@zalka ,mozem sa aj ja spytat?
mozem sa ta opytat? stare dnp som si platila dva roky minimum a teraz som na marokde tak dostavam marodku z minima. ale v decembri som sa stihla odhlasit z minima a prihlasit z VZ 700 cize som si pred marodkou stihla zaplatit jeden mesiac nove mi zacinalo 25. 12. 2011 a od 25. 1. 2012 som na marodke. ked som na marodke tak si DNP nemusim platit?
este ma zaujima ze keby ze ma necha na marodke do jula a v juli mi konci 26 tyzdno v tak by som dostavala vyssiu marodku z toho noveho alebo este tu z minima? a kolko budem moct vlastne marodovat 9 meisacov? este dsa chcme spytat keby ze prestanem marodovat v juni a septembri idem na novu marodku tak by mi platila marodka uz z noveho ale musim dodrzat tych 7 dni ochrannu dobu nie?
ale ako to je s materskou ? marodku dostanem...ale ked by som otehotnela napr. v oktobri, alebo novembri a dnp mi skoncilo v septembri tak ako to je s materskou ? mam na nu narok podla vysssieho ? najma ked budem od septembra na marodke tak si nebudem priplacat z toho noveho balika ako to vlastne je? ochranna lehota je 8 mesiacov, ale to do tych 8 mesiacov musim otehotniet alebo porodit?

lucianak
19. apr 2012

@mima595 @gapa Ahoj, pozerám, že sa dosť vyznáte 😉 Vedeli by ste mi poradiť?
Ja si tiež platím dnp z 800eur. Ešte koncom decembra som sa odhlásila a prihlásila nanovo. Teraz som v 11tt. Zaujímalo by ma, či si to mám platiť ďalej, nakoľko som na PN od 22.3. ak áno, do kedy? Do nástupu na MD alebo do pôrodu?
A ešte z akej sumy mi bude teraz vyplácaná pn? Tuším len z minima, ale nemám šajny, koľko to je. Viem, že potom z tých 800eur mi budú platiť po 26týždňoch platenia, čo je niekedy koncom júna. To automaticky mi potom budú posielať vyšiu sumu alebo to treba ísť nahlásiť? Z práce je to predpokladám 55% z hrubej mzdy do nástupu na MD. Snáď všetko som spomenula 🙂
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede.

mima595
19. apr 2012

@lucianak - platit nemusis, ak poberas PN aj z DNP
zatial budes dostavat minimum...ak by si chcela dostavat PN z VZ, ktory si platis, musela by si ist na novu PN, ktora zacne až po skoncenom 26 tyzdni...

lucianak
19. apr 2012

@mima595 A nebolo by lepšie si to platiť aspoň do konca júna, kedy uplynie tých 26 týýždňov?

mima595
19. apr 2012

@lucianak - to ti nic nezmeni...ono je potrebne, aby si mala zaplatene aspon den...u teba v r. 2011...ak mas, tak potom je to OK

gapa
19. apr 2012

@lucianak
súhlas s mima. NO je podstatné, či poberáš nemocnské z dnp (či si mala splnených 270dní z dnp v čase pred vznikom pn)
Pre výpočet materského bude podstatné, aký vym.základ z dnp si mala v čase od poslendého prihlásenia do 31.12.2011, tak dúvam, že si nemala nejaké odmeny v zamestnaní, to znižuje vym.základ v zamestaní!

alubinka
19. apr 2012

ahojte, potrebujem poradit.. momentalne som na rodicovskej.. zmluva na pracovny pomer mi stale trva.. zaciatkom maja nastupujem na pn (narok mam z dnp).. staci ked sa vratim do prace len na jeden-dva dni? alebo je v zakone urcita doba ktoru si musim odpracovat a az potom mozem ist na pn?

zalka
19. apr 2012

@filiatko
no môže sa znížiť po 26 týždnoch ale k prvému dňu v mesiaci .. a nevieš či v ochrannej lehote 7 dní po skončení DNP nepôjdeš na PN , ako to toľko nezaváži tých pár eur. A áno pochopila si správne.