Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
21. apr 2012

@kikaneu
rado sa stalo 😀 príjemné tehulkovanie ...

kikaneu
21. apr 2012

@zalka ďakujem 😉

ika84
21. apr 2012

@kandee1201 ze od zaniku dnp do 8 mesiacov mozem nastupit na matersku, alebo pn

barbora21
21. apr 2012

@zalka Ahoj, videla som, ze sa v tychto veciach celkom vyznas...Tak ak mozem rada by som ta poprosila o pomoc 🙂 chcela by som sa len uisitit - ak mi konci DNP v polovici juna 2012 tak od toho dna sa mi bude pocitat 8 mesacna ochranna lehota - teda pocas tychto 8 mesiacov musim nastupit na matersku, aby mi bolo DNP vyplacane?

ika84
21. apr 2012

@datanka
@zalka dakujem dievcata 🙂

kikaneu
21. apr 2012

@zalka ešte sa chcem spýtať, že čo ak si tých 7 dní teraz zaplatím z vyššieho vymeriavacieho základu a nie z minima....dá sa také čosi?

zibi
21. apr 2012

@zalka mozem sa ta este opytat ohladom tej zmeny ako sa pytala tak kocka ..vobec ma zmyslel robit tu zmenu? ja si teiz platim 30,80 podla stareho systemu a 26 tyzdnov mi konci v juli a keby ze si chcem zmenit tak 1. augusta by som sa mala prihlasit a odhlasit to sa da? alebo urobit len zmenu a platit vyssie ale ma to vobec vyznam ked poistenie tych 270 dni mi zanikne vlastne v septembri tak na co potom to menit na vyssie ? to by som po skonceni 270 dni dostaval maximum? teda zaplatit si tie cca 3 mesaice vyssie a mala by som maximum? alebo ako to je ?

zibi
21. apr 2012

@zuzula77 ty si to ako poriesila s tou zmenou ? ako zmenis si VZ a po 270 dnoch by si dostavala napr. maximum? a da sa prihlasit a odhasit to uz asi nie ..vsak da sa urobit len zmena na to vyssie ? ael ako by mi to potom ratali .... ? dostavala by som to vyssie ? ja nevm ci sa to podla toho noveho este da?

hviezdicka2024
21. apr 2012

@gapa ďakujem, ja som len chcela vedieť, či by mi to mohlo výrazne ovplyvniť vyplácanie materskej, ale tak snád, až tak veľmi to nepocítim. Tak teda uvidím ako mi to vyrátajú, dakujem za tvoj čas 🙂

maruska22
21. apr 2012

@barbora21 ahoj...po skončení DNP ti začne plynút 8-mesačná ochranná lehota len vtedy ak uz v tom čase budes tehotná...inak je ochr. lehota len 7 dní...

barbora21
21. apr 2012

@maruska22 Takze v polovici juna 2012 ked mi konci DNP musim byt uz tehotna, aby mi plynula 8 mesacna ochranna lehota? a pocas nej musim nastupit na matersku - dobre tomu rozumiem?
A druha otazka - musim to ist v tom juni nejako dokladovat, ze som tehotna?

maruska22
21. apr 2012

@barbora21 ano, rozumies tomu dobre...od toho dna, kedy ti skončí DNP más 8 mesiacov nato, aby si nastúpila na matersku čiže musiš byt uz tehotná, dokladuje sa to potom Sociálnej poisťovni, ked chces od nich cerpat nejaké nemocenské (tj. matersku, pn-ku alebo očr)..tvoja gynekolog ti potom musi vystavit také potvrdenie, ze si tehu a v kolkom týzdni si bola vtedy, ked ti skoncilo DNP

barbora21
21. apr 2012

@maruska22 Aha, aha, aha 🙂 Takze staci ked tam to potvrdenie zanesiem v den kedy mi konci DNP, alebo pred....?, aby mi teda zacali registrovat 8 mesacnu ochrannu lehotu.

maruska22
21. apr 2012

@barbora21 im to potvrdenie bude chýbať až vtedy ked budes od nich nejaké peniaze 🙂 napr. ja som si platila DNP do konca januára, a zaciatkom marca som isla na PN, tak az vtedy som im poslala aj potvrdenie od gyn., ze som tehu a v kolkom som týdzni...a bolo to ok.

barbora21
21. apr 2012

@maruska22 Super, dakujem velmi pekne za radu a pomoc a prajem pekne tehulkovanie 🙂

maruska22
21. apr 2012

@barbora21 aj ja prajem, aby si čoskoro bola tehulka 🙂 nech to vsetko dobre dopadne 🙂

barbora21
21. apr 2012

@maruska22 Dakujem, ja som taka zaciatocna tehulka - vcera som si nasla // na teste, ale podla vypoctov som len 4-5 tt, takze pokial to nebudem mat potrdene od gynekologa, tak ta radost je taka mala a tichucka 🙂

zalka
22. apr 2012

@kikaneu
platiť z maxima je úplne zbytočné, nakoľko materská bude aj tak z minima len. Lebo z maxima by si musela ísť na ten druhý prípad, bud platiť kopu prachov počas 26 týždňov alebo marodovať celé tehotenstvo.
@zibi
Nemá zmysel robiť zmeny. Nemôžeš sa odhlásiť a prihlásiť, môžeš urobiť len zmenu. A to vyššie ti za tie dva mesiace až tak nezvýši priemer. Rátaj so mnou príklad platíš 6 mesiacov z 500 eur .. potom zaplatíš 3 mesiace z 1000 eur... a potom sa Ti zruší DNP. Takže ak by si potom bola tehotná tak sa to vezme ako priemer , 6 x 500 + 3x 1000 = 6000 / 9 = 666,66 eur. Materská z 500 eur je 325 eur, materská z toho priemeru 666 eur je 432 eur. Ale maximum už takto nedosiahneš.
@barbora21
aj ja Ti prajem príjemné tehulkovanie, vidím že babenky Ti všetko zodpovedali k spokojnosti ...

kikaneu
22. apr 2012

@zalka no, takže tak je to, super, ešte raz ďakujem za cenné rady 🙂

zalka
22. apr 2012

@kikaneu nie je začo ... príjemné tehulkovanie ... 🙂

zibi
22. apr 2012

@zalka ja platim z premeru 700 e ale tak mas pravdu neoplati sa to asi

zalka
22. apr 2012

@zibi
Ja som uviedla len príklad, fakt to tak strašne nezaváži zvýšenie na pár dní ... 😒

zibi
22. apr 2012

@zalka jaj 😀 blba som ..ja som si myslela ze som ti zle napisala 🙂

zalka
22. apr 2012

@zibi
Nie to nie, akurát ked babenky píšete koľko platíte , tak človek pracne musí napočítať z akej sumy platíte.
Vieš je jednoduhšie napísať mám VZ 1000 eur .. ako ked mi napíše niekto platím 44 eur .. a ťažko sa to hádže spätne. 😀
Ved aj zo 700 e bude slušná materská, mimochodom si zamestnaná?

zibi
22. apr 2012

@zalka no ano ..len neviem aj tak ci sa mi podari otehu kedze mi ivf nevyslo tak vyuzivam apon marodku..teraz marodujem.

zalka
22. apr 2012

@zibi
No ved uvidíš, nič nie je stratené ani potom ...

zibi
22. apr 2012

@zalka no uvidime..ako to bude ale ten velky balik si urcite nebudem moct platit

zalka
22. apr 2012

@zibi no písala som o možnostiach , a ty budeš na rizikovom ak sa podarí IVF. A počas PN sa balík neplatí. 😉

zibi
22. apr 2012

@zalka ja viem moja dakujem ti 🙂

zalka
22. apr 2012

@zibi nie je začo, držím palec nech sa to vydarí ... 😵