Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
8. máj 2012

@anelka5
ak budeš do pôrodu menej ako 270dní dnp a nebola si nem.poistená ako zamestnanec v SK ale v zahraničí /predpokladám krajina EU/, tak si vybav tlačivo, myslím je to E104, kde ti potvrdia dobu nem.poistenia v zahraničí. Určte to dlhšie trvá, tak môžeš začať vybavovať.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kocica43
8. máj 2012

@anelka5 ano 270 dni mas splnenu. 26 tt tak isto.mas tam plus asi dva dni.

anelka5
8. máj 2012

@gapa ano bola to krajina EU a o ten formulár som už požiadala, lebo ako píšeš v dobe termínu porodu nebudem mat splnených celých 270 dní, takže budú po mne na soc.poistovni chciet E104, aby sa mi zarátalo poistenie zo zahraničia. ´dakujem 😉

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 no tak nejako som si aj ja to vyrátala, tak ti ďakujem že si to prerátala aj ty aspon trochu som kludnejšia že to platenie balíka nevyjde nazmar, to by som si riadne vyčitala a bola nasr..tá 😠

quinka1
8. máj 2012

@zalka dakujem ti velmi pekne za radu 😉

gapa
8. máj 2012

@evamarek77
je to tak. si tuším sme písali o tom aj v ip, tak sa opakujem 🙂

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 a to kolko platis mesacne?

jahody11
8. máj 2012

@lucianak este som nevolala, k nasim idem az o 15:00 lebo som na PN a bojim sa aby mi neprisla kontrola... a maina ma cislo, tak zavolame spolu 🙂

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 no dosť veľa 😒 Platím z max. VZ a za celý balík je to 405 eur mesačne. Potom by som mala dostavať aj max. materskú čiže 750 eur mesačne. Takto mi to pani uradníčka vysvetlila a poradila....tak len aby to tak potom aj naozaj bolo 😨

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 a pnku nejdes? vtedy nemusis platit dnp

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 inac ja som sa bola vcera prihlasit na ten balik a mne vyslo 996 eur

zalka
8. máj 2012

@kocica43
No lebo ty si prihlásená na nemocenské z VZ 1153,50 a na dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond z výšky 3076 eur .. preto platíš 996,62 eur.
Ak by si sa na všetky poistenia prihlásila z VZ 1153,50 eur tak by si platila cca 405 eur.

kocica43
8. máj 2012

@zalka no hej ale tomi tak dala pani na socialke. ja som chcela z maxima ale hlavne nemocensku a tak to dala, teraz to neplatim lebo som na materskej z dnp.

kocica43
8. máj 2012

@zalka a to sa da len z vz 1153,50 na tie ostatne?

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 tak ako napisala @zalka ja som prihlásená na nemocenske z VZ 1153,50 vo všetkých ostatných mám tiež tento základ , preto platím 405 eur. Na pn by som mohla ist, ale nechcem zatial, lebo by som nemohla robit to čo sa na pn nesmie...chodit von a tak celkovo.. ja mám teraz v pláne kopec veci postihat kým pojdem na materskú. Ale možno neskor ku koncu sa ja na pn dám.
A to sa potom budú ďalej zaratávat dni do tých 26 týždnov aj ked si na pn neplatím DNP ja ale štát?

zalka
8. máj 2012

@kocica43
no môžeš mať 1153,50 zo všetkého. Podľa VZ na nemocenské si môžeš dať. Ak si povedala na SP, že chceš z maxima tak Ti dali maximum z nemocenského ale aj maximum zo všetkého ostatného.
Zákon hovorí o tom, že VZ z nemocenského nemôže byť viac ako VZ z dôchodkového. Ale rovnaké alebo menšie VZ z nemocenského môže byť.

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 ano dá sa tých 1153,50 vo všetkých. Mne to automaticky takto vyrátala..

mariynka
8. máj 2012

kocky, DNP si platim od 26.1, kedy mozem ist na PN,aby mi bola vyplacana aj z DNP? 😅 😉

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 ano budu sa zapocitavat

zalka
8. máj 2012

@anelka5
Ak Ti SP prizná nemocenskú dávku z DNP, tak platiť odvody nemusíš. Ak ale nárok na dávku z DNP nevznikne tak aj počas PN odvody platiť musíš.
U teba nie som celkom v obraze. Si spomínala prácu v zahraničí, ak bola legálna tak dni práce v zahraničí sa TI pripočítajú k DNP ale materská sa bude rátať len z DNP.

zalka
8. máj 2012

@mariynka
ak máš splnenú podmienku poistenia 270 dní tak môžeš ísť na PN hned. Ak tú podmienku splnenú nemáš tak nárok na PN z DNP Ti nevznikne.

mariynka
8. máj 2012

@zalka minule poistenie som mala od 1.6. a v novembri som si cerpala PN aj z DNP.. takze to nemusi byt 270dni.. asi len tych 26tyzdnov? to neviem... 😕 😕 😉

zalka
8. máj 2012

@mariynka ak pôjdeš na PN teraz tak bude platená z minima cca 180 eur mesačne. Ak pôjdeš na PN po uplynutí 26 týždňov tak PN bude platená z VZ z akého platíš DNP.

gapa
8. máj 2012

@anelka5
nie je podstatné, či v tom období 26týž. platíš 1den alebo celý čas. Podstatné je, že 26týždnov pred nástupom na md UPLYNIE, tj, že tolko dnp TRVALO.
Pre výpočet materského je podstatné, aby si mala povinnosť platiť a platila aspon 1den v rozhodujúcom období. Počas POBERANIa nemocenského z dnp neplatíš poistné na dobr.poistenie, tj. nemáš povinnosť platiť.

Ak by si išla na pn, tak tiež budeš potrebovať tú e104, tj. ja by som si overila, či stačí 1x originál aby pri podaní žiadosti o materské nepýtala tie papiere znovu. Príp. si dala urobiť overenú kopiu po porade s tou pracovníčkou sp, čo mi bude robiť dávku.

mariynka
8. máj 2012

@zalka dakujem 😉

gapa
8. máj 2012

@mariynka
musí byť 270dní, ale prirátavajú sa k tomu aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia, tak predpokadám si bola 2roky pred tou pn zamestnaná a zamestnanie ti skončilo.

mariynka
8. máj 2012

@gapa hej,som zamestnana od 09/2009,ale DNP som platila od 1.6.2011.. ale v novembri 2011 som cerpala uz PN z DNP 😅 😉 25.1.2012 som prve DNP ukoncila a od 26.1.2012 mam nove DNP 😉 tak ma zaujima,ze keby idem teraz na PN,ci by mi isla aj z noveho DNP 😉 😉

anelka5
8. máj 2012

@gapa
@zalka
@kocica43 ďakujem vám za odpovede 🙂 ste mi pomohli upratať si to v hlave a nejako porozumieť 😉

gapa
8. máj 2012

@mariynka
nárok na nemocenské z dnp budeš mať, no len z minima.
a tvoj pp trvá súvisle od 9/2009 bez prerušenia? a iné nem.poistenie si nemala v tej dobe?

janka1308
8. máj 2012

ahojte,chcela by som vediet ,ked som začala teraz podnikat popri rodičaku,či by som mala narok napr.po 2 tyždnoch na PN z podnikania?Neviem,či sa mám íst do socialky prihlásit ako szčo 😒