Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tannia87
28. máj 2012

@gapa davam si pozor na vychadzky riadne kasu mam uzavretu odkedy som pn takze ak ma budu chciet skontrolovat mozu 😉 narok na platenie so zivnosti mi nevznikol nemala som taky prijem teda neplatila by som aj keby nejdme na md.....takze podla md teda mozem mat aj prijem v kase?teda ak anstupujem na md 6.7 to budem mat ukoncenu pn mozem zas rpacovat do porodu? dakujem za rady inak napisem tam na ten email ked mi dr vypise pnku

gapa
28. máj 2012

@lucicek1
predpokladám ak si nezamestnaná, tak si si už zdr.poistenie vybavovala, t.č. by si mala byť poistencom štátu ako poberatel RP a to skončí v júni. Vybav si na upsvar potvrdenie o období poberania RP. Potom predpokladám dieťa nechodí do škôlky, tak budeš poistencom štátu ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov, podpíšeš prehlásenie. Po priznaní materského donesieš kopiu rozhodnutia a budeš poistená ako poberatel materského, potom rodič.príspevku. Treba to zdokladovať. No nemajú rovnaké postupy ZP, zisti si na svojej, čo treba, či nemáš nejaké resty (napr. po ukonččení pp, tak aj zápočet radšej zobrať ...)

adka12
28. máj 2012

Baby chcem sa opýtať, či nie je problém, ak DNP platím z rôznych účtov, vždy tam zadám variabilný, ktorý mi dali, ale pre istotu, lebo pri štáte človek nikdy nevie a do prihlášky som uvádzala číslo jedného účtu. Dalej sa chcem opýtať, DNP platím od 28.12.2011 a konči mi 22.9.2012. Ked budem v ten den tehotná, mám to nejak nahlásiť na soc. poisťovnu alebo ako postupovať? Ak by ma doktor vypísal na PN napr. v januári 2013, budem mať max. PN? Kedy si môžem zmeniť výšku odvodov? Lebo od januára mám vyšší plat a chcela by som si znížiť ten rozdiel medzi mojim platom a maximom. Viem, že sa to da urobiť len raz za pol roka, tak kedy a ako o to požiadať? Ďakujem za rady 🙂

lucicek1
28. máj 2012

@gapa tak zdrav. poist. som este nevybavovala 😒 pracovna zmluva mi skoncila počas MD. No a dieta zatial nechodi do skolky od septembra by malo.Ale na tu ZP som uplne zabudla ďakujem velmi pekne určite si tam skočím a dám si to do poriadku tieto veci sú pre mna španielskou dedinou ale veĺka vdaka 🙂

gapa
28. máj 2012

@lucicek1
ak ti zaniklo počas poberania matersého, tak si zober aj doklad o poberaní mateského do ZP, resp. zisti si v ZP.

adriana7510
29. máj 2012

@gapa ahoj chcela by som sa spýtať na DNP. Od októbra 2011 si platím DNP + som zamestnaná viac ako 5 rokov. DNP by som mala doplatiť 30.6.2012 + 8 mesiacov ochránná lehota. Koncom augusta by som chcela ( a mám na to aj právo ) nastúpiť na PN, ktorá by trvala do 26.9. kedy nastupujem na materskú. Ovplyvní nejak PN výšku materskej? A budem mať aj PN vyššiu? Ďakujem za odpoveď. 🙂

gapa
29. máj 2012

@adriana7510
na md asi vieš sa v ochr . lehote po ukončení nem.poistenia musí nastúpiť presne 6týž. pred termínom bez ohladu na pn pred nástupom na md.
materské zo zamestnania sa ti bude rátať z vz v r.2011 (ak máš stále ten istý prac.pomer)
z dnp sa bude rátať z vym.základu v období od prihlásenia v 10/2011 do 31.12.2011.
tj. pn už výpočet materského neovplyvní

predpokladám, dnp ti končí zo zákona v júni.

Je podstatné, že máš splnených 270dní z dnp pred nástpom na md/pn, že zaplatíš za posledné obdobie v splatnosti!!!!! to je podstatné a ak pn vznikne neskôr ako 7dní po ukončení dnp, tak budeš pri doručení pn z dnp potrebovať aj potvrdenie od lekára, že si tehotná a aj si bola v čase ukončenia dnp, tuším písali maminy aj v ktorom týždni si bola. Pri nástupe na md z dnp tých 6týž. pred termínom, zo zamestnania môžeš aj skôr.

a podstatné je aby po ukončení dnp nevzniklo nové nem.poistenie a ani nebolo v zamestnnaí prerušenie nem.poistenia (npar. očr nad 10dní, pn nad 52týždnov, neplatené volno)

silvia131
29. máj 2012

ahojte baby, chcela by som sa pridať k vašim debatám a tiež sa spytať na svoj problém, Dnp mi skončilo teraz 28.5.2012, prepdpkladaný termín pôrodu mám 6.10., momentálne poberám RD do februára, Dnp som si platila z maxima, budem mať nárok na materskú z maxima?
Bola som na sociálke sa spytať, či mám všetko ok, pani mi povedala, že treba už len 25.8 priniesť žiadosť o materské a budem splnať podmienku na poberanie tej najvyššej materskej, len som jej zabudla povedať o poberaní RD , či mi to nezmení vyšku materskej.Ďakujem

keyka
29. máj 2012

Babule chcem sa popytat (pridete mi tu celkom zdatne v otazkach materskej )ked som bola zamestnana od septembra 2010 na polovicny uvazok na dobu urictu(popri skole) a od septembra 2011 (teda po skonceni skoly) na cely mam narok na matersku z celeho uvazku? Teda problem mi terz vyvstal v tom, ze vraj kedze som bola pocas roku 2011 zamestnana tak mi to chcu vypocitavat nie od kedy som bola na plny uvazok ale od zaciatku roku...aj ked od septembra preslo uz 270 dni...a z mojho polovicneho platu by mi materska nevysla. Neviete mi niektora poradit? Bo pride mi to nespravodlive nedostavat matersku kvoli tomu ze som robila popri skole a mala maly plat

andrea41
29. máj 2012

viete mi niekto poradiť že prečo sa na MD v ochr . lehote po ukončení nem.poistenia musí nastúpiť presne 6týž. pred termínom bez ohladu na PN pred nástupom na MD. A čo sa stane ak by som nastúpila o týždeň skor .
Ja som sa o tých 6. týždňoch dozvedela náhodou a lekár tú informáciu nemá

gapa
29. máj 2012

@andrea41
lebo je to uvedené v zákone o soc.poistení v § 50.
Pravdepodobne ti bud neuznajú nárok na materské (taký prípad ja nepoznám, no sa mi zdá, že niekto spomínal) alebo ti dajjú prepísať dátum na žiadosti o materské. A ten jeden týžden ti bud dá lekár pn alebo nedá. Ak si evidovaná na UP, tak je to ok, ak by si ale nebola evidovaná a nepoberala nemocneské ten 1týžden,tak by si si mala zaplatiť zdr.poistenie sama za ten týžden (ak nie je možnosť byť zdrav.poistená štátom z iného dôvodu.

gapa
29. máj 2012

@silvia131
to, že poberáš RP nevadí. Vadilo by, ak by si čerpala rodič.dovolenku v zamestnaní a nastupovala z tohoto prac.pomeru na materskú. Takto treba nastúpiť na md presne 6týž pred termínom, teraz za máj zaplatiť všetko v splatnosti, teda najneskôr 8.6. a aby ti nevzniklo nové nem.poistenie do nástupu na md.

gapa
29. máj 2012

@keyka
záleží, či ide o ten istý prac.pomer. Ak ste len zmenili pôvodný pp z čiastočného na plný úväzok a nerobila sa odhláška v soc.poistovni, tak pri nástupe na md v r.2012 sa ráta materské z vym.základu v r.2011 z tohto trvajúceho prac.pomeru bez ohladu aký bol úväzok. Zrátajú sa vym.základy a vydelia sa počtom kal.dní za ktoré sa nem.poistenie platilo.
Ak by si mala novú prac.zmluvu od 1.1.2011, tak by sa to rátalo len od 1.1.2011 do 31.12.2011, lebo ide o nové nem.poistenie.

silvia131
29. máj 2012

gapa dakujem Ti velmi pekne za ochotu, si zlatá, dakujem

andrea41
29. máj 2012

@gapa Ďakujem, no tak ja si radšej počkám na tých 6 týždňov ako prísť o materskú alebo mať zbytočne nejaké papierovačky kvôli jednému týždňu.

keyka
29. máj 2012

@gapa dakujem velmi pekne za odpoved....to teda znamena ze si musim overit u zamestnavatela ci ma odhlasil? (aj ked si teda myslim ze asi nie kedze zmluva mi koncila v auguste a novu som mala od septembra :( tak sa asi budem musiet zmierit s tym ze matersku dostavat nebudem aj ked mam odrobeny dostatocny pocet dni aj v novom uvazku, co uz ;( ), ale naozaj velmi pekne dakujem za info ;)

gapa
29. máj 2012

@keyka
alebo si zavolaj na soc.poistovnu, tel. číslo pozri na ich stránkach a hore ide taký riadok, kde sa píšu dve tel. čísla, ty sa opýtaj odkedy dokedy ti trvá dôch.poistenie, či ti vzniklo nové (je jedno, či sa spýtaš na dôchodkové, či nemocneské, obe rovnako začínajú a končia).
Ale materskké poberať budeš. Ale ak by nešlo o nové nem.poistenie/pp, tak nižšie.

keyka
29. máj 2012

@gapa dakujem..rano tam skusim zavolat ;) . Ale tak velke nedeje si na matersku nerobim bo robim v statnej sprave a z polovicneho uvazku by bola materska mensia ako rodicovsky prispevok, takze v takom pripade som pocula ze sa ani materska dostavat nebude ;). Ale tak uz nech je to ako ma..hlavne nech je male zdrave ;)

martina1001
29. máj 2012

ahoj dievčatá chcem sa vás opýtať, DNP si platím od marca po novom a predtým som platila tiež, takže podmienku 270 dní mám splnenú. podarilo sa mi otehotnieť a termín mám okolo 17.1.213. chcem sa opýtať či je potrebné platiť ďalej, alebo sa môžem odhlásiť. ak sa odhlásim bude sa na mňa vzťahovať OL 8 mesiacov, a budem mať nárok na PN v prípade potreby a materské z maxima?

gapa
29. máj 2012

@keyka
budeš poberať mateské a budú ti doplácať z upsvar do výšky RP (treba požiadať do 6mesiacov od narodenia dieťaťa.)

keyka
30. máj 2012

@gapa dakujem velmi pekne za info ;)

adriana7510
30. máj 2012

@gapa ďakujem za odpoveď. Takže by som nemala mať žiadny problém, len splniť tie náležitosti, ktoré si písala. Len neviem tá pn bude vyššia ako keby som si neplatila dnp či nie? To som sa nedočítala. Ďakujem.

gapa
30. máj 2012

@adriana7510
myslíš, či budeš mať nárok na nemocenské z dnp, áno budeš. Takže samozrejme budeš dostávať viac, ako keby si pn nebola. Záleží, aký si mala vym.základ v rozhod. období, z toho sa to počita a už som písala, ktoré je RO pre materské, to isté je aj z dnp. Pri súbehu poistení je tiež podstatné, či si v rozh.období neprekročila maximálny vym.základ v súčte z oboch poistení (zamestnanie+dnp), ak prekročila, tak sa máš na dnp preplatok a máš nižší vz z dnp.

gapa
30. máj 2012

@keyka
ešte tolko, že doplácať ti budú až od mesiaca narodenia dieťaťa, lebo RP sa berie počas starostlivsti o dieťa, nie počas tehotenstva. Ked vieš, že to bude menej, hned sa spýtaj na upsvar, aké potvrdenie treba (nie som si istá, či stále platí, že sa dáva potvrdzovať tlačivo k žiadosti o RP, aj ked myslím, že áno a by som to dala spolu so žiadostou o materské hned na SP, nech ti to pošlú aj s rozhodnutím.

zitka11
30. máj 2012

@gapa diky za pomoc, este by som sa chcela spytat, nakoniec som si zivnost pozastavila, kedze by som mala velmi nizky prijem a neoplati sa mi to, od vcera, t.j. 29.5. som na materskej a zivnost som si pozastavila od 1.6. na 7 mesiacov zatial, len sa chcem spytat, ci sa musim ist na toto obdobie zahlasit na urad prace, kedze neviem ako to funguje pocas materskej, aby som mala narok aj na pridavok na dieta, neviem ci je to podmienene podmienkou byt zahlaseny na urade prace.

gapa
30. máj 2012

@zitka11
počas poberania materského ťa aj tak nezaevidujú. Netreba to. Si zdravotne poistená štátom ako poberatel materského. Po pôrode nezabudni na prihlášku do soc.poistovne (neviem, či som ti to už nepísala). szčo velmi neovládam, čo v takom prípade na SP (aj ked ty tuším nie si povinne poistená)

ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ddankaa2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
30. máj 2012

@ddankaa2
záleží na lekárovi, ale myslím písali tak niektoré mamičky tu

gembird
30. máj 2012

Ahojte! Mala by som otázočku: Dneska som dostala tehotenský preukaz, som v 8tt a plánovaný termín pôrodu je január 2013, teda kedy by som mala ísť na SP to ohlásiť ak platím DNP od 25.1.2012 z maxima. Ďakujem vopred!