Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
22. jún 2012

@katkavan ahoj budes mat narok na max. matersku. mohli by ti ju ovplyvnit jedine nejake koncorocne premie v praci, ale nie moc 😉

katkavan
23. jún 2012

@janka9900 ja som na rodicaku 😀 takze premie nebudu 😀

janka9900
23. jún 2012

@katkavan 😀 tak tym lepsie 😉

kikusik88
23. jún 2012

ahojte dievcata...ma otazocku, ked som za tych 270 dni DNP nezaplatila par krat na cas, cize toho 8 v mesiaci mam ocakavat nedoplatok? a ked mi to konci 12.7 a zaplatim za cely mesiac potom mi to vratia??? cize by mi z toho odpocitali ten nedoplatok za omeskanie??

a este ked mi to skonci toho 12.7 a pojdem na PN napr. od septembra pojde mi to z Dnp??? lebo sa mi pletie volajaka lehota 7 dni na nastup na PN od ukoncenia Dnp....ak niekto viete prosim odpovedzte 🙂 dakujem

maci_267
23. jún 2012

Oplati sa zacat si platit DNP? Nezrusili to ci?

kikusik88
23. jún 2012

@gapa asi mi ty najskor poradis vsak 🙂 dakujeeem
kuk prispevok vyssie

liz_lemon
23. jún 2012

@maci_267 nezrusili, ale uz sa neda platit len nemocenske, musis si platit cely balik, a tym sa to znacne predrazuje a nie je to take vyhodne

maci_267
23. jún 2012

@liz_lemon dakujem

adkasmolka
23. jún 2012

ahojte,
chcela by som sa opytat,ako to je s nami matkami, ked chcem pracovat na TPP Teraz pracujem len na dohodu, maly chodi do sukromnych jasiel. Kedze pracujem na dohodu neprichadzam o rodicovsky prispevok. Mam v plane poziadat o pracovny pomer na TPP, ked budem pracovat na TPP budem este poberatelom rodicovskeho prispevku, alebo uz nie?? Vdaka za odpoved!

silva317
23. jún 2012

Ahojte, koľko stojí ten balík DNP?
Už by sme chceli bábo, TPP mám len od 22.6., doteraz som bola len na UP. Ak chcem materskú, tak musím mať poistenie 270 dní, takže ešte musíme chvíľu počkať, nie?
Len by som potrebovala poradiť ohľadom toho DNP. Ak by som chcela najvyššiu materskú (btw koľko to je?) koľko by som si mala priplácať?? A ako to vlastne vybavím a ako dlho to budem musieť platiť?
Ďakujem krásne za pomoc.

mamartinka
23. jún 2012

@silva317 zakladny balik nemocenske,dochodkove a v nezamestnanosti je 120eu.

liz_lemon
23. jún 2012

@silva317 ak chces najvyssie materske, tak si doplacaj DNP len rozdiel medzi tvojou hrubou mzdou a max VS

mary86
24. jún 2012

@janka9900 ahoj môžem sa ešte spýtať - vyzerá to tak že PN potiahnem ešte dlhšie no už nie u obvodnej ale u gyn. - chcela by som vedieť ako to potom bude - po tých 26 týždňoch sa mi výška PN automaticky preopočíta alebo s tou druhou PN mám radšej počkať až po skončení tých 26 týždňov (Vychádza mi to na nejaké dva týždne rozdiel), aby mi bola vyplácaná tá max. PN? Ďakujem za odpoveď 🙂

ivka1983
24. jún 2012

@liz_lemon pokiaľ ide o zápal moz.blán,tak to som vraj vyliečená, bacil je preč a našťastie nemám ochrnuté končatiny, tak tak.....
A pokiaľ ide o rakovinu,tak to bolo v roku 2000 a keďže sa rodičia snažili "začleniť" ma dalej do školy a tak,tak som nemarodovala a......... vraj je doba premlčaná...
neviem,čo robiť,chodím na magnetickú každý rok, na neurológiu,lebo mám ztiahnuté svaly na krku po operácii /rokmy sa zťahujú/ a hlava ma po zápale bolí viac...
máš s tým nejaké skúsenosti?

ivka1983
24. jún 2012

@larinkal Vlastne mi PN z DNP vyplatili dodatočne za 4 mesiace pozadu,keďže som pred tým pracovala,ale bolo to z minima. Tak som si dala z maxima,ale to až neskôr.
Ty si tiež PN? a vieš niečo nové ohľadom nového poistenia? núkali ti možnosť prepoistit sa pred uplynutím 170dní?

janka9900
24. jún 2012

@mary86 ahoj, neprepocita sa automaticky. ak chces max., musis zacat novu PN az po uplynuti 26 tyzdnov, tada aspon jeden den po 26. tyzdni 😉

mary86
24. jún 2012

@janka9900 ok, ďakujem za radu a za odpoveď, takže si radšej počkám 🙂

jana201
24. jún 2012

@gapa ahoj mohla by si mi prosim ta poradit velmi potrebujem tvoju radu .. znovu som sa pripoistila z maxima v januari... ak by sa mi nepodarilo otehotniet je nejaka sanca aby mi ta max materska vyysla nejak este ???da sa pripoistit este ked sa mi autom zrusi po 27O dnoch ??? velmi ta prosim o radu ☹

gapa
25. jún 2012

@jana201
bud sa môžeš prihlásiť na dobr.dôchodkové+dobrovolné poistenie v nezam. pred ukončením dnp a jeho zrušením (nie po) a dnp bude pokračovať v balíku. Alebo po zistení tehotenstva sa prihlásiť z maxima do 8tt, teda tak, aby nástup na md bol po uplynutí aspon 26týž. Ale je to drahšie samozrejme. Odvod už nie je 4,4% z vym.základu ale vyše 35% z vym.základu. Ale môžeš ísť po pár dnoch po prihlásení na pn, ktorá bude síce minimálna, ale materské po 26týž. maximálne.
Samozrejme môžu niečo aj v zákone ešte zmeniť.

gapa
25. jún 2012

@kikusik88
áno, predpokladám preplatok znížia o úroky z omeškania a vrátia len rozdiel.

ak ti zanikne dnp a ty nie si v tom čase tehotná, tak je ochranná lehota len max. 7dní (ak nem.poistenie trvalo aspon 7dní). Ak si ale v čase ukončenia nempoistenia bola tehotná, tak máš až 8mesačnú ochr. lehotu na uplatnenie nem.dávok (materského, nemocneského, ošetrovného). Ale aby mali preukázané, že si bola tehotná v čase ukončenia dnp, tak musíš dať o tom potvrdenie od lekára (jedine ak žiadaš do 7dní, tak nemusíš alebo ak žiadaš o materské a je jasné, že ak rodíš o pár mesiacov po ukončení dnp, tak že si bola tehotná v čase ukončenia dnp)

skrecok
25. jún 2012

Mila @gapa, dufam ze sa nenahnevas, ze opat idem pre radu. Chcem mat istotu...
Mam nevycerpanych 51 dni dovoleniek, 20 dni mi preplatia a zvysnych si musim vycerpat. Len sa neviem rozhodnut kedy je lepsie, ci pred nastupom na MD alebo medzi, kedze som dlhodobo na Pnke. Vychadza mi to, ze uz tento tyzden by som mala ukoncit PNku a hned cerpat dovolenku az do nastupu na matersku dovolenku. Od 11.8.2012 som na MD co by som mala splnit 26 tyzdnov. Len sa obavam aby to nemalo vplyv na maximalnu matersku z DNP kedze som DNP odhlasila 30.1.2012 (zmluva bola od augusta 2010) a 31.1. 2012 som sa znovu prihlasila, aby som si predlzila DNP. A navyse som bola od 9.1.2012 do 19.3. 2012 na PNke a potom od 26.3. 2012 doteraz na Pnke.
Nasa kamaratka ekonomka nam povedala, ze vycerpat dovolenku teraz pred MD a nie medzi MD a RD. Vtedy radsej prejst z MD na RD, vraj aby neboli problemy a vraj s DNP nema vplyv.
Dakujem velmi pekne.

keyka
25. jún 2012

Babule, neviete ako je to s pracou popri materskej? kolko mozem mesacne max. zarobit? ak teda vobec?

liz_lemon
25. jún 2012

@keyka pocas MD mozes robit ale nie u povodneho zamestnavatela, u neho len na dohodu

keyka
25. jún 2012

cize praca na doma cez noveho zamestnavaltela je oK?

@liz_lemon a nieje to obmedzene platom?

gapa
25. jún 2012

@skrecok
akk by sa nemenili zákony (čo ti nik nepotvrdí, že sa bude dať poberať RP popri čerpaní riadnej dovolenky, teda od ukončenia md), tak by som čerpala ja osobne po ukončení MD (takto ti platia nemocnské, potom aj mzda bude, no nemocenské už nie), ale niekedy podstatné sú konkrétne podmienky, dátumy (pn má vplyv na dovolenku, no ale aj v prípade čerpania dovolenky po md tiež dni čerpania riadnej dovoelnky sú dni odpracované, no dni pn nie) napr. priem.plat ..., no a tie zákony. No na toto nie je jednoznačná odpoved. A neviem, ako t spravia s preplatením, dá sa len nad základnú výmeru oficiálne preplatiť.
Prihlášku na dôch.poistneie v takom prípade až odo dna nástupu na Rd.

kikusik88
25. jún 2012

@gapa aha cize v tom septembri poviem priklad, budem musiet PNku zaniest aj do prace a aj na socialnu poist. od gynekologa ze som tehotna aby vedeli ze my maju dat nemocensku davku??? ak by ma vypisala len obvodacka tak by bol problem??? nechcem ist hned 7 dni od ukoncenia mam este plno dovolenky a tak chcem este leto porobit...dakujem poles mi adresu a ja tebe obrovsku milku cokoladu za tvoju ochotu 🙂

kikusik88
25. jún 2012

@gapa ale by im stacila tehu knizka? to asi nie vsak. a komu by som to potom ako mala zaniest? na ocilanu poist. na nejake oddelenie kde sa nosia Pnky??

gapa
25. jún 2012

@kikusik88
môže aj obvodák ta vypísať, no predpokladám od gyn. potvrdenie o tehotenstve. Nemám skúsenosť, či stačí aj tehot.knižka, to si zisti priamo v SP vašej radšej a ako presne formulovať to potvrdenie, či treba aj týž. tehot. či uviest, že si tehotná a bola si aj dna 12.7. ...
A ak máš možnosť, najlepšei si prefotiť pn a odovzdať s potvrdením prvzatia, ja tak robím pri SP. Oni ti povedia kam.

liz_lemon
25. jún 2012

@keyka nie nie je

hviezdicka2024
25. jún 2012

@janka9900 @katkavan tak ja som asi ten prípad, ktorému ovplyvnili prémie výšku vymeriavacieho základu! Doplácala som si do maximal. VZ a som fakt sklamana z rozhodnutia, ktoré mi dnes doručili!!!! Akoby sme mi mohli zato, že sme mali jeden mesiac prémie!!!! Kebyže môžem tak ich odmietnem aby mi to neznížilo vymeriavací základ!!!! Vytočili ma riadne!
@gapa nevieš mi poradiť? Asi mi nepomôže odvolanie voči tomu rozhodnutiu, darmo budem argumentovat, ze som si doplácala do maximalneho vymeriavacieho základu, stačí, že som mala jeden mesiac vyššie premie a nedostanem maximalnu matersku!!!!????