Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

obcansr
26. jún 2012

gapa ja nie som zamestnaná som momentálne na neplatenom starám sa o dieta do 6 rokov ale platím si dnp už od 2011 september, ale od februára pokračujem ale z minima. mna ale zaujíma ako sa to platí ked si na rodičáku či plná suma alebo ako to je. Lebo ked som prešla na ten balík musela som dieta odhlásit a v tom balíku všetko platím ja ale ked si na rodičáku za teba platí štát. alebo ako to je

gapa
26. jún 2012

@kuspitka
na pn, očr, či žiadost o matesskom, ak si uplatnuejš nárok z dnp nevyplnaš zamestnávatela. To sa vyplna len ak si uplatnuješ nárok zo zamestnania.

gapa
26. jún 2012

@obcansr
čo si odhlasovala ? dieťa??? nerozumiem. Dúfam že nie dôch.poistenie štátom z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, bo to vraj tiež niektoré "šikovné" pracovníčky SP hovoria, že treba pri balíku poistenia, čo je blbosť

alubinka
26. jún 2012

po akej dlhej dobe sa ide k posudkovemu lekarovi? chcela by som ist aspon na pn, z dnp pokial sa nam nepodari otehotniet :-/ ako inac by som ho vyuzila?

obcansr
26. jún 2012

@gapa no asi hej lebo ked som sa prihlásila na dpn do februára na nový balík tak som dávala odhlášku na dieta tak mi to povedali lebo že v balíku si platím na to sama tak teraz čo s tým ale na rodíčáku platenom zatial nie som

obcansr
26. jún 2012

@alubinka to ide aj od lekára ja som bola až po dvoch mesiacoch ale chodila som po vyšetreniach asi preto som bola po 2 mes ale chodia po 1 mes aspon čo viem

gapa
26. jún 2012

@obcansr
sa nanovo prihlás, bo štát platí z vz cca 460eur (neviem presnú sumu) a ty si platíš asi menej.

podla zákona nemôžeš byť zároven POVINNE dôchodkovo poistená a aj šTáTOM (§ 15 ods. snád 1 písm. c Zákona o soc.poistení). ale nič sa nehovorí o tom, že nie je možné byť DOBROVOLNE POISTENá + štátom

gapa
26. jún 2012

@obcansr
a podakuj sa tej pani, čo ti to radila :(

obcansr
26. jún 2012

@gapa akosi nechápem ja som sa poistovala na ten balík lebo som chcela pokračovat dalej tak teraz nechápem ja to teraz ešte využívam lebo mám pn z predchádajúceho vz tak teraz neviem čo robit .....platím teraz z minima

gapa
26. jún 2012

@obcansr
ja nepíšem o balíku, to je ok. Ak si ho chceš dobrovolne platiť, tak plat.

ale ak máš dieťa do 6rokov o ktoré sa staráš a nemáš povinné dôch.poistenie, tak máš nárok byť dôch.poistená štátom, ak ale sama podáš prihlášku. Dali ti mylnú info, že to možnéô nie je, ked si dobrovolne poistená, máš na to nárok a je škoda to nevyužiť.

obcansr
26. jún 2012

@gapa tu odhlášku mi dala pri tom balíku ale aha tak teraz čo mám íst zas prihlásit dieta na sociálke či ako ja som z toho vol ved v tom balíku je aj dochodkové poistenie či nie bože to su ale kozy na tej soc.

gapa
26. jún 2012

@obcansr
čítaj, čo som písala, už tam máš odpoved

henryka
26. jún 2012

baby ak mi viete poradiť...23.jula mi končí 270 dní platenia si DNP a zaniká mi poistné. Co by ste mi poradili, aby som spravila. Ak, to slovo "AK" by sa mi náhodou podarilo este v poslednej chvíli otehotnieť, co uz ani nedufam, ale OVu mám máť okolo 12.7. a do 23.7. este nezistím či v tom budem. Mala by som platiť este jeden mesiac dlhšie DNP podla nového systému a to nepretrzite alebo začat od 24.jula, alebo ako to mám spraviť? Dá sa to tak, že prídem do poisťovne a poviem im este pred 23-julom, ze pokračujem nepretrzite dalej? alebo to staré treba ukončiť a otvoriť nové DNP? Prosím čo mám spraviť, aby som este jeden mesiac mohla skusiť či sa mi podarí otehotnieť, alebo nie? aby som si potom nebuchala hlavu o stenu, že som kvôli pár dňom stratila všetko čo som doteraz platila...díkes ak mi viete poradiť.

obcansr
26. jún 2012

@gapa už som prečítala aj ten paragraf kozy jedne budem tam musiet ist a vybavím si to s nimi a ešte ma zaujíma ten vz čo platí štát to ako ked si zvýšim vz lebo teraz platiím z minima niečo mi preplati alebo ako to je

gapa
26. jún 2012

@obcansr
platíš dobrovolne, nič ti nemá preplácať.

obcansr
26. jún 2012

@gapa toto som myslela čo si mi napísala tomuto som nepochopila .......sa nanovo prihlás, bo štát platí z vz cca 460eur (neviem presnú sumu) a ty si platíš asi menej.

gapa
26. jún 2012

@obcansr
aha.
je to nezávislé. Bude sa to zrátavať.

obcansr
26. jún 2012

@gapa takže keby som sa poistila z maxima tak sa to zráta a nebudem platit celú sumu ale len určitú čast ..... ale to by tak bolo asi keby som mala platený rodičák nie?

gapa
26. jún 2012

@obcansr
pre dôch.poistenie štátom v súčasnosti nie je podstatné, či poberáš RP.

v zákone nie je reišený prípad, ked by si si paltila doborovlne dôch. maximum (z vz vyše 3000eur) a aj štát by platil, je tam čierna diera v tomto.

janka9900
26. jún 2012

@henryka ahoj, ak chces pockat len tych par dni, kym zistis, ci to vyslo, alebo nie, tak sa prihlas pred 23. julom na balik, staci z minima, ak si budes chciet uplatnit narok na matersku z ochrannej lehoty. ale ak mas predpoklad rizikoveho tehotenstva, mala by si lepsie prihlasit sa na max. balik. nezakladaj si nove poistenie az po 24.7. 😉 ... drzim palce 😉

obcansr
26. jún 2012

@gapa zaujíma ma to z toho dovodu lebo tehotná zatial nie som platím už dlho lenže teraz platím z minima keby som chcela vyššiu materskú musela by som platit 26 týždnov vyššiu sumu do konca roka mi je vyplácané ešte z vz z roku 2011 a ked pojdem na materskú v roku 2013 tak vz bude braný z 2012 však a to je málo preto ma zaujíma to preto ma t o zaujíma že by štát platil

henryka
26. jún 2012

@janka9900 dakujem ti krásne za radu...doteraz si platím z maxima a nebude problém, že si dám tých pár dní z minima? este pred tým 23.julom? nemalo by to byť tiez z maxima ako doteraz? a dakujem krásne za palčeky, uvidíme čo mi osud dá....

gapa
26. jún 2012

@obcansr
platí len dôch.poistenie, žiadne iné

misenka0110
26. jún 2012

@gapa Ahoj mozes mi prosim ta pomoct este s mojou otazkou este:
aky by mal byt dlhy PP pomer staci aj cca 1 mesiac, s tym, ze je potrebne aj nejako priamo prisposobit sumu "vyplaty" takej aku som mala este v predoslom PP kde mi bol aj vypočítaní poplatok na DNP, alebo teraz uz to neni take rozhodujuce?...
na str.1089 si mi odpovedala na moje otazky s tym ze som sa este pred ukoncenim DNP zamestanala aby som mala MD ako z DNP aj z VZ...
Dakujem ti za pomoc

janka9900
26. jún 2012

@henryka nemas zac 😉 nebol by problem, ak by si sa prihlasila z minima, ved to by si mala len tak na nejaky tyzden, kym sa dozvies, ci to vyslo, nie? takmer vobec by to to neovplyvnilo vysku materskej. vymeriavaci zaklad by si mala od 1.1. do skoncenia poistenia (31.7.?). ale ak chces uplne max., tak sa prihlas z max. balika, ale za tyzden zaplatis cca 90€ 😒 ... chces potom poistenie zrusit a uplatit si matersku v ochrannej lehote, hej?

jana201
26. jún 2012

@janka9900 a @henryka .. ja tiez neviem co mam robit .... poradite mi...... odhlasila som sa a znovu pirhlasila z maxima 31.1.2012 ... 270 dni mi skonci 25.10.2012 potom ta 8 mesacna lehota skonci v july 2013 a zatial sa nam nejak tehu nedari neviem co robit :( poradte mi prosim ako sa to da prihlasit aby ta materska potom vysla tiez tych 700 hmmmmm..

janka9900
26. jún 2012

@jana201 mas este dost casu, drzim palce, aby sa vam podarilo 😉 ale ak nie, mozes sa pred skoncenim poistenia prihlasit na cely balik, poistenie bude nepretrzite. min. balik sa plati 120€. zalezi na tom, ci si zamestnana a doplacas si do max., alebo si nezamestnana a platis celu sumu. ak by si bola nezamestnana, max. balik je 400€/mesiac. keby si zistila, ze si tehotna, mohla by si sa odhlasit a uplatnit si narok na matersku v ochrannej lehote.
... alebo, ak nebudes tehotna a poistenie ti zanikne. tak ked zistis, ze si tehu, prihlasis sa na balik z maxima do 8.tt, pojdes na PN, ktora bude z minima a ak porodis po 26. tyzdni od prihlasenia, budes mat max. matersku...

henryka
26. jún 2012

@jana201 moja ty máš este času a času do októbra, más tam este skoro 5 cyklov, čo mne uz tykaju hodiny, mám to o chlp, za 3 cykly sa mi nepodarilo otehotnieť a viac nez pravdepodobné, to sťastie vo štvrtom urcite nebudem mat, no skoda. Osud je uz raz takýto, len prečo trestá dobrý ludí, to neviem. Pevne verím, ze tebe sa to za tých 5 mesiacov do toho oktobra este podarí. Drzím palceky. Ty si spravila správne v januári, odhlasila si sa a znovu prihlasila. Ja som to nespravila. Ja mám uz len pár dní do konca 270 dní. Uvidíš, toho oktobra ako na tom budes, ak sa ti dovtedy nepodarí, tak len to isté ako ja. Začať si platiť nový balík, ale íst sa prihlasiť este pred tým 25.oktobrom aby ti to poistné pokračovalo. Ja som si to nastudovala a ak chceme tu maximálnu matersku tak si musís platiť z toho maxima balík čo je 1153,50 aj dôchodchové z tochto VZ ti stačí, nemusís dochodkové maximum co je až 3076. No, drzím palceky aby si do oktobra otehotnela a nemusela začať platiť také nehorázne DNP pre max matersku.

jana201
26. jún 2012

@janka9900 aha aha uz chapem a ja v mojom pripade vedela by si mi povedat kedy je to uz hranicne tehotenstvo z terajsieho platenia ???
a pri zisteni do toho 8 tt .. keby som isla na pn by som kolko platila mesacne samozrejme pooistenie by bolo z maxima ... hmm ? dakujem za odpoved si zlata🙂

jana201
26. jún 2012

@henryka ved to iste si hovorim aj ja nechapem tu spravodlivost clovek si za to aj plati aby nieco aj mal a aaa a to skoda reci inac nebude .. hmmmmm ....... vdaka za odpoved !!! nech sa ti len a len dari !