Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
23. júl 2012

@emilii musi byt tehotna,ked jej zanika DNP.Vtedy na nu plati 8mes.OL pocas ktorej nastupi na MD.Tento papier-dokaz,ze v case zaniku DNP tehotna bola aj v Sp potrebuju.Tak ak chce poberat materske,musi si zacat paltit balik a po 26 tyzdnoch ho zrusit.

janulap
23. júl 2012

@emilii tu je priklad,skopirovala som z tych linkov co si dala:

Nie som tehotná, nové poistenie nechcem ani vidieť. Čo moje peniaze?

Ružena, tak ako mnohé ženy, si platila DNP niekoľko rokov pre prípad “keby dačo.” Lenže seriózneho budúceho otca svojich detí stretla len minulý rok v lete a svadbu, deti a tak, si naplánovali až na apríl. Podľa zákona by teraz malo Ružene “staré” DNP zaniknúť k 1.februáru 2012, lebo k 31.januáru získala 270 dní DNP – Ružena dokonca 1086. K 1.2.2012 pred svadbou tehotná nebude. Ochranná lehota jej preto zanikne k 7.2.2012. Ak si do 7.2.2012 zlomí kostrč, môže poberať nemocenské. Avšak ak v apríli po svadbe otehotnie, nárok na materské si už zo “starého” DNP nebude môcť uplatniť.

emilii
23. júl 2012

ja platím minimum, čiže 119 eur a nejaké drobné....

emilii
23. júl 2012

@janulap tu je to jasne napísané : Ak ste v tejto situácii (DNP vám zanikne zo zákona), tehotná nie ste, odkladáte aj vaše plány otehotnieť a preto si nechcete platiť nové poistenie, ale predsa len sa vám pritrafí, že otehotniete:

ak chcete aspoň minimálne materské, stačí, keď budete v novom systéme poistená zrovna v ten deň, keď si uplatníte nárok na materské. Tým splníte prvú podmienku nároku – budete nemocensky poistená. Do potrebného počtu 270 dní nemocenského poistenia (druhá podmienka nároku) sa vám započítajú “našetrené” dni ukončeného “starého” DNP. V čase nároku na materské poistné na DNP platiť nemusíte.

tú to alternatívu som využila aj ja ....

matula81
23. júl 2012

@emilii Ahoj ty si platis len toto dobrovolne,alebo si aj zamestnana?Mna by zaujimalo,ze ked som na RD,ale trva mi pracovny pomer,takze v praci mi daju predpokladany vymer a keby som sa prihlasila dajme tomu par tyzdnov pred nastupom na matersku z minima(119eur) tak by mi priratali este aj to k tomu predpokladanemu vymeru z prace.Lebo to by bolo celkom fajn.Potom by som vlastne ani nemusela byt poistena 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.A tych 270 dni by sa mi zratalo aj zo stareho DNP ktore mi v januari zaniklo.

emilii
23. júl 2012

@matula81 v podstate ano .. len sa poinformuj na SP ... tam by ti to mali povedať presnejšie ... u mňa to tak bolo .. pracovníčka SP mi povedala, že ak chcem aspoň minimálne materské z pripoistenia mám sa do nástupu na materskú znova prihlásiť ... tak som aj urobila ... platím si cca 2 mesiace 119 eur ..o 2-4 týždne nastupujem na MD .. ale určite si tam zájdi a rovno sa ich opýtaj na tú to možnosť 🙂
ano, som zamestnaná ...

lucya89
24. júl 2012

ahojte! emili ma pravdu ak ste si platili DNP a nastupujete na matersku a v priebehu dvoch rokov do zadu splnate podmienku 270 dni tak sa vam oplati den pred nastupom na MD a myslim ze staci ak aj v den nastupu(proste v den ked tam nesiete ziadost) prihlasit na DNP z celeho balika po novom. tym padom ste opat DNP a splnate obidve podmienky. poistenie 270 dni v priebehu dvoch rokov a aj to ze ste DNP. a nemusite zaplatit ani Euro kedze v den, kedy sa prihlasite nastupujete na matersku dovolenku. Pozor vsak na to, ak si nechcete dalej platit DNP po novom je nutne sa po materskej hned odhlasit. Ak sa prihlasite den vopred tak ten jeden den si budete musiet doplatit, cize pozor na to aby vam nevznikol nedoplatok. a samozrejme ak tak spravite ide len o minimalnu matersku i ked ste si predtym platili z maxima.
Ak mozem poradit to iste sa da robit aj s pn, ak niekto platil dobrovolne. v den nastupu na pn sa prihlasit, a v den ukoncenia pn sa odhlasit. a ak splnate podmienku 270 dni za posledne dva roky tak by vam mali vyplatit pn aspon z minima. Este som to neskusala lebo mne DNP trva ale malo by to tak fungovat.

oskvarka
24. júl 2012

@lucya89 urcite sa to moze aj v ten den?... teda ja viem ze den dopredu sa to zvykne ale v ten den by som sa bala ze ma zrusia...

adrikanatasa
24. júl 2012

ahojte baby, a kolko je minimálna materská?

liz_lemon
24. júl 2012

@adrikanatasa 65% z minimalnej mzdy

backorka
24. júl 2012

@janulap
@lucya89
@emilii
@gapa
@ivca82
Ahojte, prisla som si k vam po radu. Moja situacia je nasledovna: som zamestnana, netto plat cca 660€, od novembra 2011 si platim DNP z rozdielu, cize cca 20€. V januari 2012 som sa odhlasila a prihlasila aby som si mohla doplatit tych 270 dni. Som tehotna, cize spadam do ochrannej lehoty.
Podla mojich laickych info by som mala dostat max matersku. Kolko to vlastne je?
Mozem pred nastupom na matersku ist na 2-3 mesiace na PN a dostavala by som plnu PN? Kolko to je?
Dakujem za pomoc. Spekulujem, ale rada by som to vyuzila ako sa da, ked uz si to DNP platim. A kedze tie davky su cca vo vyske mojho platu, tak iste chapete 😉

kikusik88
24. júl 2012

@backorka ahoj aj mna zaujima odpoved na tvoju otazku 🙂 mne to konci uz teraz v juli. chcela by som ist na PN kedze nastup na MD mam az v Novmbri 🙂 mam plat len 300 e cize by som si polepisla. len neviem ci to plati ze dostanem taku vysoku PN

kikusik88
24. júl 2012

@janulap teraz ked mi konci DNP v juli musim zaniest papier do SP ze som tehu? cosi citam vyssie....ci mi to proste zanikne a ja im v novembri zanesiem len materskz vypisanu od dr a bude ...

lucya89
24. júl 2012

@oskvarka neviem ci sa to da aj v ten den to by bolo nutne sa opytat .nie som si ista..

lucya89
24. júl 2012

@oskvarka ja som to nevyuzila este tu pn ale pocula som o tom ze sa to takto da ...

janka9900
24. júl 2012

@backorka ahoj, ano, mozes ist na PN po uplynuti 270 dni poistenia a po uplynuti 26 tyzdnov od noveho prihlasenia v januari. budes mat narok na max. PN, co je cca 630€ a potom na max. matersku- cca 750€. dlzka PN matersku neovplyvni.

janka9900
24. júl 2012

@kikusik88 ahoj, budes mat narok na vyssiu PN. tvoj vymeriavaci zaklad pre DNP bude od prihlasenia do 31.12.2012, ak si mala nejake mimoriadne premie na konci roka, mohlo ti to znizit VZ pre DNP, ale nie snad velmi 😉 na socialku nemusis doniest potvrdenie, ked ti zanikne poistenie, ze si tehotna. az ked budes ziadat o PN, prip. matersku, budes musiet doniest potvrdenie, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia 😉

lin123
24. júl 2012

ahojte. Dostala som od Dr. papier na matersku pre zamestnavatela, zabudla som vsak vypytat aj druhe tlacivo pre socialku. Bude vadit ked tam bude iny datum vystavenia? Ja si myslim, ze by nemalo, ale uz som sa stretla so vselijakymi absurdnostami, tak sa radsej pytam, ci ma niekto takuto skusenost. Dakujem.

kikusik88
24. júl 2012

@janka9900 nuz ziadne odmeny neboli 😀
takze keby nahodou ma dr vypise uz o mesiac dva skor tak mam zaniest PN aj zamestnavatelovi a socialke?

macka23
24. júl 2012

Ahojte, v januari mi skoncila RD /som nezamestnana. Od januara si platim maximum, DNP mi zanika v septembri. mam problemy s otehotnenim, tak je dost mozne ze nestihneme. A este k tomu od 1.8. nastupujem do novej prace. Je najaka moznost mat vyssiu MD aj potom ak neotehotniem do septembra? Napr ak by som si zacala paltit trebars ten balik, nerobi sa nejaky priemer z predchadzajuceho roka? Je mi jasne, ze ked to nejde, tak to nejde, babo velmi chceme ☹

janka9900
24. júl 2012

@kikusik88 tak v tomto priapade to je super 😉 ano, vypytaj si potom dve PN 😉

oskvarka
25. júl 2012

@lucya89 no ja zatial tiez nie lebo este mi poistenie funguje ale chystam sa potom kedze s mimi to zial nevyzera ruzovo... ale tda nie doslovne vyuzit ale pouzit ak ochoriem.. ja som totiz nepeenkovy typ neznasam sediet doma.. (ked mam dovolenku mi to nevadi mozem si chodit kam chcem tak obsedim aj doma ale ked "musim" byt doma tak to ne pre mna na porazenie :D... )

zuzula77
25. júl 2012

Ahojte, platím si DNP od januára z max VZ 1153,50 €, starému balíku a platbám rozumiem. Vie mi však niekto v skratke vysvetliť ako je to s novým zákonom? Aký musím mať VZ v práci, ak nechdem od októbra platiť nový DNP, ale chcem max materskú? A koľko je vlastne "po novom" max materská? Ď za radu

poisonblu
25. júl 2012

@zuzula77 tu je tabulka: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne... plati to podla mna rovnako...ak chces max. matersku, tak musim mav VZ 1153,50 eur, s tym, ze max materska vychadza cca 750 eur v mesiaci, ktory ma 31 dni....

zuzula77
25. júl 2012

@poisonblu aha, takze VZ sa nezmenil, len pravidlá platenia DNP, super, ďakujem. Nevieš ešte prosím ťa jednu vec? Dnes som menila platby za DNP, dala som si minimálny VZ a podľa tabuľky, ktorú si poslala je mesačná platba 14,95 €, no mne dnes "tetuška" na sociálke nadiktovala 14,49 €. Mám to dobre?

poisonblu
25. júl 2012

@zuzula77 plat podla tabulky, ved minimalny vz je 339,89 a z toho 4,4 % je 14,95 eur...teta sa asi pomylila...

zuzula77
25. júl 2012

@poisonblu ďakujem 🙂

annie6
25. júl 2012

ak som vedena na UP, staci mi jedna ziadost o materske len do socialnej poistovne? a este, ak by som chcela este niekedy vyuzit PNku, resp.OCR, tak je dobre sa prihlasit pocas materskej na balik? ak ano, od ktoreho datumu?(v den nastupu na matersku alebo neskor..) 🙂

adrikanatasa
25. júl 2012

@liz_lemon ďakujem 😉

zfidorka
25. júl 2012

@oskvarka ja som nastupovala na pn v den, ked som sa prihlasila na dnp a pn mi priznali... mala som splnenych 270 dni za posledne 2 roky a platila som si z minima...