Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

renitri
25. sep 2012

@alicek14 8mes.ochr.lehota by mala byt pre vsetky tehotne ktore maju aktivne DNP a v case zaniku su uz tehu....

patulka83
25. sep 2012

janka9900 Ahoj, mozes mi, prosim Ta poradit ? Platim si DNP uz cca 2 roky nepretrzite. Som na RD s dcerkou a som v 21.tt. Momentalne som na PN kvoli problemom s chrbticou, ale vyzera to tak, ze budem na PN az do konca kvoli rizikovemu tehu... Nemoze moje PN nejako ovplyvnit narok na matersku ? Zo zakona mi totizto niekedy v oktobri konci DNP...Viem, ze na tehotne plati 8 mesacna ochranna lehota, ako je to s PN ? Dostavala by som ju po cely cas, hoci by mi poistenie zaniklo ? Alebo sa mam prihlasit na ten novy balik ? Termin porodu mam koncom januara. Snad som to napisala zorzumitelne 🙂 Velmi pekne dakujem.

patulka83
25. sep 2012

@janka9900 Ahoj, mozes mi, prosim Ta poradit ? Platim si DNP uz cca 2 roky nepretrzite. Som na RD s dcerkou a som v 21.tt. Momentalne som na PN kvoli problemom s chrbticou, ale vyzera to tak, ze budem na PN az do konca kvoli rizikovemu tehu... Nemoze moje PN nejako ovplyvnit narok na matersku ? Zo zakona mi totizto niekedy v oktobri konci DNP...Viem, ze na tehotne plati 8 mesacna ochranna lehota, ako je to s PN ? Dostavala by som ju po cely cas, hoci by mi poistenie zaniklo ? Alebo sa mam prihlasit na ten novy balik ? Termin porodu mam koncom januara. Snad som to napisala zorzumitelne emoticon Velmi pekne dakujem.

hanaja
25. sep 2012

@gapa
Ahoj, v maji som ta poprosila o radu a ty si mi odpovedala, len vtedy si ma upozornila, ze zakon sa este moze zmenit, tak sa pytam znova pre istotu, ci sa na tom nic nezmenilo.
Moja povodna otazka bola:

Pls. vies ma pls. posudit?
12 rokov som robila, odvadzala max. odvody, pracovala som do 30.4.2012. Od 1.5. si platim DNP z min., nakolko sme sa prestahovali z SK, no v aprili som otehotnela a zistila som to az teraz, na MD by som mala nastupit v decembri 2012. Dovtedy by som chcela byt na PN. Pls. na aku vysku PN a MD sa mam pripravit? Da sa to este nejako vylepsit? Dakujem pekne

22. máj o 15:15 • 1 dieťa - čaká bábätko, termín má v januári 2013 (24. tt) • Odpovedz • •

Ty si mi dala radu:
gapa @hanaja
takže si v zahraničí a tam nie si nemocnesky poistená ale si platíš dobrovolné poisenie (balík) z minima?????? Ak áno, tak materskká bude cca 65% z minima.
Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z maxima cca 1153eur tuším do 8tt a nastúpila na md až po uplynutí 26týž. dnp (no najneskôr 6týž. pred termínom) a ani neporodila skôr ako po uplynutí 26týž, tak by sa materské rátalo z nového vym.základu, z ktorého po novom prihlásení budeš povinná platiť. Ale odvody sú dosť pálka a nerátala som, ako sa to vyplatí. Ak by si porodila do 26týž.od nového prihlásenia, alebonastúpila na md do 26týž., tak by bola materská tiež z minima.
Ak by si sa ale napr tesne pred nástupom na md zamestnala a od vzniku pp do nástupu na md by neuplynulo 90dní, tak by sa materské z tohto zamestnania pri nástupe na md v r.2012 rátalo z vym.základu v r.2011, teda maxima, čo si vtedy platila. Ale pozor, nesmie ísť o toho istého zamestnávatela ako v r.2011.
A tiež je podstatné, či sa zákon nezmení( chystá sa novela), toto platí teraz.

Moja otazka na dnes:
Ja by som sa teraz na zaklade toho chcela zamestnant od 1.11. 2012, na matersku by som mala nastupit 26.11.2012.
Aky plat by som si mala stanovit? Resp. je to asi uplne jedno, ked sa mi berie pre vypocet materskej vymeriavaci zaklad z roku 2011...ze? Nevadi, ze budem pocas roka 2012 viac ako 26 tyzdnov DNP? Nic tym nepokazim?

Dakujem pekne

gapa
25. sep 2012

@dzabena11
potvrdenie netreba,

janka9900
25. sep 2012

@janulap 😕 no neviem co teraz. mala by si ho mat, ale ked ti poistenie zaniklo nedavno, mozno ho nebudu potrebovat 😕 zanes im ziadost o materske a uvidis, co ti povedia.

janka9900
25. sep 2012

@sonicc dobre to chapes 😉 ... len aby nemali zakon 😅 ...

janka_pd
25. sep 2012

gapa pomóóóc, asi som urobila somarinu. 😢 alebo aj janka9900

Zajtra mi končí DNP, kt. som si založila 1.1.2012. Tak dnes som iniciatívne nabehla do SP a požiadala o dopoistenie poistenia v nezam. a dôchodkové pistenie, aby som mala celý balík a poistenie sa bralo ako nepretržité. Slečna, kt. ma vybavovala bola z toho mimo, chodila za kolegyňou do vedľajšej miestnosti po informácie.
Terajšie DNP si platím z maxima - tých 1153,50 eur. Tú kolónku som nevypisovala v registračnom liste, iba vymeriavacie základy dôch. poistenia a poistenia v nezamestn. a tam som si dala tiež maximum tých 3076 eur. Lenže teraz si čítam aj staršie diskusie a tam mi padlo do oka, že vymeriavací základ musí byť rovnaký pre všetky tri dobrovoľné poistenia, tak malo byť aj na tých nových poisteniach 1153,50 eur? Ak je to tak, čo som si spôsobila týmto mojim počinom??? 😒
Aby si mala ucelený obraz o mojej situácii, som nezamestnaná, momentálne 2. mesiac PN - rizikové tehotenstvo. DNP som si nanovo založila 1.1.2012, zajtra 26.9.2012 mi zaniká zo zákona. Podmienku 26.týž. mám splnenú, aj 270 dní, PN-ka mi chodí maximálna.

janka9900
25. sep 2012

@renitri no najlepsie by bolo byt PN az do materskej. mala by si narok na PN z minima a nemusela platit za balik.
ale ked mozes ist teraz na pn, tak sa radsej poisti na balik pred skoncenim stareho poistenia a uvidis, ako sa bude situacia vyvijat 😉

janka9900
25. sep 2012

@alicek14 ano, ked zistis, ze si tehotna, mozes poistenie zrusit a uplatnit si matersku v ochrannej lehote. aj na PN by si mala narok kedykolvek v OL, keby bolo treba 😉

simonkato
25. sep 2012

hoj prepac ze este otravujem ale rozmyslala som a rozhodla som sa ze sa prihlasim pred skoncenim na ten balik z minima.Ale trapima ako potom ten mesiac budem musiet zaplatit kolko vlastne a ako Od1do17po starom a od toho 18co si dam balik pokracovat do 22 vtedy chcem ist na Pn po novom uz?Momentalne si platim z maxima nove chcem z minima.Budem to platit do kopi ci kazde zvlast a kolko prosim ta.Dufam ze ta neotravujem vopred dakujem za odpoved.

janka9900
25. sep 2012

@patulka83 ahoj, mozes byt pn az do materskej, matersku to neovplyvni. ak si zamestnana, bolo by lepsie, keby si sa prihlasila na balik pred skoncenim poistenia, aby si isla na matersku z aktivneho dnp. ak si nezamestnana, nemusis sa poistovat, ale mozes, kedze sa pocas pn a materskej poistenie neplati, ale bezia ti dni poistenia. mozno sa ti zidu do buducnosti 😉

renitri
25. sep 2012

@janka9900 uz som cela zamotana 😒 preco by som mala narok na PN z minima ak si doteraz stale platim z maxima ? To myslis ked si spravim to nove dnp z minima a potom by som sla na PN, ze ?
13.10 mi konci dnp z max, a od 12.10 si spravim nove dnp z minima...Od ktoreho datumu mam ist na PN aby som mala max PN-ku?

janka9900
25. sep 2012

@janka_pd 😕 tak to veru neviem, ako to poriesia. ale na matersku by to nemalo mat vplyv 😉
napis gape, tak ze ju oznacis v prispevku (@gapa) alebo napis na poradna@socpoist.sk 😉

janka9900
25. sep 2012

@renitri hej, hej, tak som to myslela, ze keby si sa neprihlasila teraz pred skoncenim, ale az ked zistis, ze si tehotna, tak by bola pn z minima... prepac, ze som ta doplietla 😅 😉
ak sa poistis od 12.10., PN bude z maxima. ak nemas ine ukoncene nem. poistenie v poslednych dvoch rokoch, tak narok na max. PN budes mat od 14.10.

olalka
25. sep 2012

@janka9900 ahoj Janka, chcela by som sa aj ja spýtať, myslela som, že v tom mám jasno, ale asi nie 😀
DNP si platím od januára (platila som aj predtým, takže dní mám zaplatených až až) mám splnenú aj podmienku nepretržitého poistenia 26 týždňov. Som zamestnaná, nastúpila som do práce po RD, ale pracovala som len jeden mesiac (aj to som skoro celý čas čerpala dovolenku) medzitým som zistila, že som tehotná a nastúpila som na PN s rizikovým tehotenstvom.
poistenie mi končí 19.10. PN si uplatňujem samozrejme aj zo zamestnania aj DNP. Bola som presvedčená, že automaticky skončením PN a následným okamžitým nástupom na MD (február 2013- dodržaná lehota 8 mesiacov) budem dostávať aj materskú maximálnu, tj aj z DNP. včera ma však nejaká dievčina upozornila, že keďže som na PN, dačo sa tam mení???? a MD z DNP nedostanem. vieš mi prosím poradiť? prelúskala som pár strán dozadu, ale odpoveď som nenašla

janka_pd
25. sep 2012

janka9900, ďakujem za info, skúsim tú poradňu SP a ak by aj gapa nakukla sem a vedela by čo s tým, ľahšie sa mi bude zaspávať 🙂

janka9900
25. sep 2012

@simonkato ano budes platit do 17. po starom a od 18. po novom. dokopy by si mala platit cca 43€, presnu sumu ti povedia na socialke. ked pojdes zaniest prestupku na konci mesiaca, tak sa spytaj, kolko mas presne zaplatit, a hlavne zaplat v splatnosti- do 8.11. 😉

janka9900
25. sep 2012

@janka_pd ked neni oznacena v prispevku, tak si ho nemusi vsimnut, musis dat pred meno zavinac aby jej prislo upozornenie na tvoju spravu 😉

janka9900
25. sep 2012

@olalka neviem nic o tom, ze by PN mala vplyv na matersku. neboj, kludne maroduj, matersku ti to neovplyvni 😉 mozno si to ta kamoska poplietla s nastupom na matersku pocas cerpania RD...
... pozri na predchadzajucej strane, co odpisali janke_pd z poradne, ani tam nic nie je o tom, ze by pn ovplyvnila matersku 😉 a mozes sa tiez poistit na balik, kedze pocas PN a materskej sa neplati. ale nemusis, na matersku budes mat narok 😉

renitri
25. sep 2012

@janka9900 🙂 nevadi, hlavne ze uz v tom je jasno 🙂 asi sa prihlasim teraz a pojdem na PN.. nie nemam ziadne ine nem.poist. Takze od 14.10 mam ist na PN aby som dostala maximalnu pn?

helloukitty
25. sep 2012

@janka9900 prosim ta,mozem ta aj ja otravovat? 🙂 urcite sa to tu uz spominalo,ale ja to aj tak celkom nechapem ☹
DNP si platim od 08/2011-do 30,1.2012.a od 31.1.2012 som sa opat prihlasila,platim z maxima.od 26.7.2012 som PN,ked mi 26.10 skonci DNP mam podat aj odhlasku?a baby tu spominali aj potvrdenie od doktora,ze v case ukoncenia som tehotna,tyka sa to aj mna?a teda ked mi to teraz skonci,ja uz budem v OL,dobre to chapem?termin porodu mam zatial 3.2.,cize musim nastupit na MD presne 6tyzdnov pred?
dakujem velmi pekne 🙂

olalka
25. sep 2012

@janka9900 janka, ďakujem ti veľmi pekne, ukľudnila si ma 🙂 tak si idem ďalej užívať tehotenské nevoľnosti 😉

janka9900
25. sep 2012

@renitri ano 😉 drzim palce, aby sa pocas PN rychlo postastilo 😉

simonkato
25. sep 2012

@janka9900 Dakujem velmi pekne a urcite zaplatim a dokonca aj skor.A este mala by som mat na DNP aj preplatok kedy by som si on mala poziadat az po poslednej splatke?

janka9900
25. sep 2012

@helloukitty ahoj, poistenie ti zanikne automaticky, nemusis sa odhlasovat ani nosit potvrdenie od doktora, ze si tehotna, kedze uz poberas PN. potvrdenie ti bude treba az ked pojdes zaniest ziadost o materske. na matersku pojdes v ochrannej lehote, teda musis ist presne 6 tyzdnov pred terminom.

ak chces ist na matersku z aktivneho poistenia, mozes sa prihlasit na balik od 25.10., pocas PN a materskej by si za balik neplatila, na matersku by si mohla ist 6 al. 8 tyzdnov pred terminom.
ale ked si neni na RD, nemusis sa prihlasovat 😉

janka9900
25. sep 2012

@simonkato mozes on poziadat kedykolvek, ale ziadaj radsej az po poslednej splatke 😉

simonkato
25. sep 2012

@janka9900 dakujem si poklad 🙂

janulap
25. sep 2012

@janka9900 mne poistenie este nezaniklo.Zanikne mi 5.10 a 8.10 by som tam isla.Len sa chcem opytat,ci v SP nejaky taky formular nemaju alebo co mam dr.povedat,co ma na ten papier napisat?Lebo logicky,ked mi dnp konci 5.10 a ja pojdem 20.10 na MD tak toho 5.10 musim byt tehu...

lenkaga
25. sep 2012

Baby, neviem ci to tu uz bolo spominane, ale bola som na to upozornena pracovnickou soc. poistovne, tak pisem aj vam.

Tie co ste tehotne a na RD a konci vam DNPO (stare), nevztahuje sa na vas 8 mesacna ochranna lehota. Ak ste na RD, musite mat nepretzite DNPO az do nastupu na matersku, aby ste mali narok na matersku z DNPO. Dajte si na to pozor.