Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
21. dec 2012

@ingrid16 ahoj, tam musel byt nejaky iny problem, PN matersku neovplyvnuje...

ingrid16
21. dec 2012

@janka9900 tak ja neviem, nie je to tym, ze mozno poberala Pn viac ako 52 tt a potom chcela ziadat o materske?

moon1979
21. dec 2012

@emily83 VZ by sa ti spočítali, max VZ z ktorého môžeš poberať MD je 1153 EUR ... z toho 65%

janka9900
21. dec 2012

@ingrid16 no, ak poberala viac ako 52 tyzdnov a nezaplatila za tie dni, ktore uz nemala narok a poistenie jej trvalo, tak mohla mat nedoplatok na SP a preto jej MD neuznali 😕 nevedno, ako to mala, najskor kvoli nedoplatku alebo zaplateniu neskor ako 8. dna v mesiaci jej MD neuznali... 😕
kludne bud PN aj cele tehotenstvo 😉

sendynka01
21. dec 2012

@emily83 presne ako napisala @moon1979 vychadza to cca 750eur mesacne z maxima

moon1979
21. dec 2012

@janka9900 Jani a keď PNkovala 365 dní v roku, ktorý sa jej berie ako rozhodujúci pre výpočet MD? že tam nemala ani jeden "nePNkový?" nemohlo to byť tým? PN neovplyvňuje MD ale spravidla pri rizikovom netrvá celý kalendárny rok a vždy sú tam "aktívne" mesiace ... hm?

janka9900
21. dec 2012

@moon1979 tak by jej priznali min. MD 😉

andy03
26. dec 2012

ahojte baby. chcela by som sa nieco ZASA 😅 opytat...asi som zasa tehotna a hned ako sa mi to potvrdi nastupojem na pn a tu je otazka... moho by mi niekto poradit ako na to... mala som Dpn od 12,2011 do 9,2012 takze 270 dni mam splnenych . a som stale zamestnana.
otazka je ked teoreticky mam nastupit v january na pn s tym ze mi staci sa prihlasit na Dnp z maxima platit to nar. dva dni a, potom nastupit na Pn ktora trva do materskej a pokial splnim 26 tyzdnou od vzniku Dnp tak by som mala narok na Pn z mininum + moja pn z roboty a materska bude pocitana z roboty+ Dnp - maximum??? zo vsetkeho co som sa tu docitala mi to tak vyslo..len ci je to pravda?? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 a co ten novy zakon o poisteni? nic na to nemeni???
dakujem moc

mirellka
26. dec 2012

@janka9900 ahoj už som tu dávnejšie písala ,moje situácia je. dnp som platila od r.2009.v oktobri mi zaniklo.Od 1.8:2012 som sa zamestnala v oktobri som bola PN 21 dní inak stále pracujem.Som tehu cca 7tt a chcem si dať balik z maxima.čítam že píšeš že aby som mala nárok na nemocenské zo zamestnania musím mať odrobených 90 dní.Chcem vedieť ako to bude v mojom prípade s pn lebo 90 dní som ešte nemala odrobených keď som bola naposledy PN a teraz ešte nemám odrobených 90 dní od poslednéj PN.Dá sa nejak postupoveť aby som mala PN aj zo zamestnania ?Ďakujem za odpoveď 🙂

janka9900
27. dec 2012

@mirellka ahoj, poistenie v zamestnani ti musi trvat 90 dni, aby si mala PN a nasledne matersku ratanu z hrubeho prijmu v tomto zamestnani. rata sa ti obdobie od augusta, teda uz by si mala mat splnenych 90 dni, nevadi, ze si bola v oktobri PN 😉

janka9900
27. dec 2012

@andy03 ahoj, je to tak ako pises, ale ci bude nejaka zmena po 1.1. som sa este nikde nedocitala. ak sa niekto o zmene dozvie, tak to tu isto napise 😉

adka12
27. dec 2012

Baby chcela by som sa opýtať. Niekto ste tu písali o preplatkoch z poistenia alebo také niečo. Chcem sa preto opýtať, či mám nárok na nejaký preplatok, ak som bola k 1.1.2012 zamestnaná s platom 855€. DNP som si platila z 578€. Maximálne VZ je 1153,50€, čiže navyše som mala 279,5€. Takto som platila do 30.6.2012 a od 1.7.2012 som platila už len z minimálneho VZ, čiže 339€. Plat ostal rovnaký + boli odvody aj z nejakých odmien v lete. Čiže zase som platila navyše o cca 40€. Mám teda na niečo nárok, alebo nie.
Ak áno, ako sa to počíta, resp. koľko by to cca vychádzalo a ako postupovať? Napísať si nejakú žiadosť? Treba dodržať nejakú lehotu?
Ďakujem za každú radu 😉

lubkasungirl
27. dec 2012

baby,chcem sa opytat,ked som dôchodkovo poistena statom ako osoba starajuca sa o dieta /poberam RP/, tak neneguju sa nejako tie nove baliky,v ktorych si tam dobrovolne priplacam na dôchodkove poistenie???a v akej vyske stat za mna plati to dôchodkove poistenie? 😕 😕 😕

dosa
28. dec 2012

@janka9900
@andy03
jedna zmena od 1.1.2013 je, ze sa zvysuje minimalny VZ, takze ten kto si platí z minima, automaticky sa mu zvysuje VZ na 393 €, takze od februara si treba zmenit prikaz na 138,13 €.

a druha zmena je, ze budu na vyber dva baliky poistenia - a to bud nemocenske + dochodkove + poistenie v nezamestnanosti spolu, alebo potom bez nezamestnaneckeho, len dochodkove + nemocenske...

dosa
28. dec 2012

@adka12 napíš si žiadosť o vrátenie preplatku...

mirellka
28. dec 2012

@janka9900 ahoj ďakujem za odpoveď 🙂

pandorka27
28. dec 2012

@janka9900 ahoj opat, rada by som sa tentokrat opytala na nejake zmeny ohladom DNP od noveho roku, ci sa nieco planuje zmenit. aby si bola kusok v obraze, v oktobri mi DNP po 280 dnoch samo skoncilo, na zaklade tvojej rady som sa rozhodla, ze dalej platit nebudem (platila som si este podla stareho zakona z minim. VZ, som zamestnana ale momentalne na RD), avsak, stala sa taka mila vec, ze som pravdepodobne tehotna, je to velmi skore stadium 🙂 tak ta chcem opat poprosit o radu,c i nazor, co by bolo najlepsie urobit v mojom pripade, aby som mohla vyuzit DNP. chcem sa prihlasit na platenie, avsak, neviem, ci to mam este urobit tento rok, alebo az buduci, dalsia vec, neviem, ci z minima, alebo si mam vypocitat rozdiel medzi najvyssim VZ a brutto mzdou a platit z tej sumy a daslia vec, nakolko viem o zmene v balikoch, ktory balik by bol pre mna vyhodny. samozrejme, po nejakom case by som chcela ist na PN (myslim, ze to nie je nijako casovo obmedzene) a co v pripade, ze by sa stalo nieco neprijemne ohladom mojej tehu, s cim zial mam skusenost. velmi pekne dakujem za odpoved a prajem prijemne medzisviatky 😀

janka9900
28. dec 2012

@pandorka27 ahoj, gratulujem 😵 o zmenach pisala dosa tri prispevky vyssie, o inych som zatial nikde necitala. je v podstate jedno, na aky balik sa prihlasis. v tom starom baliku- dochodkove poistenie + v nezamestnanosti + nemocenske sa plati 35,15% z VZ, pri tom novom- dochodkove + nemocenske- 33,15%, takze je to nepatrny rozdiel. ja by som si dala asi tie vsetky tri poistenia.
ak chces max. matersku, tak by bolo lepsie prihlasit sa z rozdielu max. a hrubej mzdy. ale ak ti staci k materskej z prace cca 260€ navyse, staci sa prihlasit z minima.
a kedy sa prihlasit? no neviem 😅 malo by stacit aj po novom roku...
(ak sa budes prihlasovat tento rok z rozdielu max. a hrubej mzdy, tak sa prihlas z VZ 1153,5€ minus HM, ak v januari, tak 1179€ minus HM 😉 )
... ked pojdes na PN, bude minimalna, po 26 tyzdnoch poistenia by si mala mat narok na matersku z VZ, z akeho sa prihlasis.... mozu vsak byt zmeny v zakone...
... dakujem, aj ja ti prajem este prijemne sviatkovanie a nech s tehotenstvo prebieha bez problemov 😉

dosa
28. dec 2012

@janka9900 od 1.1.2013 sa meni aj maximalny VZ na nemocenske, bude rovnaky ako na ostatne fondy v sume 3930 €

po novom roku teda treba ratat rozdiel 3930 minus HM

janka9900
28. dec 2012

@dosa ale nemocenske davky sa budu vyplacat maximalne z VZ 1179€, tak preto je zbytocne platit max. az 3930€ 😉 aspon tak som sa docitala 😉

dosa
28. dec 2012

@janka9900 vlastne ano, na dobrovolne to je zbytocne platit... to len ti co to maju strhnute z platu nebudu nadseni 😖

dosa
28. dec 2012

@janka9900 ale ano dotkne sa to aj dobrovolneho v tom, ze ak je niekto aj zamestnany a neustrazi si kazdy mesiac maximum tych 1179 a odvedu mu viac z vyplaty - trebars, ze bude odmena, tak uz to nebude mat ako preplatok. ako sa tu napriklad pytala @adka12

adka12
28. dec 2012

@dosa a mám teda naň nárok? Ako ho rátajú?

dosa
28. dec 2012

@adka12 ano, ak mas preplatok, tak nan narok mas, ale si musis on poziadat. ked ti vznikne v buducom roku, tak uz to vlastne preplatok nebude... teda ak zaplatis v sucte viac ako 1179 a bude to do sumy 3930 eur. ak by to bolo nad 3930 potom to bude preplatok, ale to az od buduceho roka.

ako ho rataju? maju na to program, spravia si subeh a hotovo 😉

katarinka_brnka
28. dec 2012

Baby ako je to vsastne s tym dobrovolnym nemocenskym poistenim zrusili to alebo ako v socialke su skupe na slovo....

dosa
28. dec 2012

@katarinka_brnka dobrovolne poistenie sa nezrusilo...

milagrosss20
28. dec 2012

Ahojte toto dnp plati aj ked stratim pracu alebo nie?ja som na pnke od 15.08.2012...v DNP pokracujem normalne ako som mala hoc to teraz neplatim...a tehotna este zatial niesom...chystame sa na IVF...ak sa nam to podari a otehotnem tak potom ako budem mat narok na pn pocas teleho tehu a potom matersku ak nahodou sa nam to podari?a ak nie tak ak sa vratim do roboty tak dostanem pravdepodobne vypoved...a mam potom narok s toho DNP na podporu alebo ta podpora bude len zo zamestnania brana?neviete mi v tomto poradit?

adka12
28. dec 2012

@dosa ale myslíš zaplatiť na poistnom viac ako 1179? Tam sa ráta tých 25€ čo som platila DNP + odvody, čo mi platil zamestnávateľ?

mariettka27
28. dec 2012

Ahojte,
prosím vás, rozhodnutie zo soc. poisťovne o priznaní nemocenského chodí zvlášť na DNP a zvlášť zo zamestnania, keď mám súbeh?prišlo mi dnes po dvoch mesiacoch,avšak som zostala nepríjemne zaskočená nízkou sumou...minulý rok som mala zmluvu len na pol. úväzok, tento rok sa mi zmenil na plný a doplácala som si teda DNP od 1/2012 o 10/2012 do max. VZ...

dosa
28. dec 2012

@adka12 nie zaplatit, myslim vymeriavaci zaklad. v zamestnani mas vymeriavaci zaklad hrubu mzdu a na dobrovolnom si si urcila sama. tak ak si mala hrubu mzdu + vymeriavak z dobrovolneho vyssi ako 1153 eur do konca roka 2012, tak ti urcite vyjde preplatok.

ak by si od noveho roka prekrocila 1179 eur (sucet hrubej mzdy a dobrovolneho VZ), tak to nebude preplatok, pretoze maximalny VZ bude 3930 eur