Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adikasb
10. máj 2010

Ahojte, chcem sa spytat nieco podobne ako sa tu uz niekto pytal na tejto strane, len odpoved tu nezaznela 😅 Cerpam matersku z DNP, v auguste mi skonci narok na matersku, co potom - odhlasit sa z DNP, ak neplanujeme dalsie babo??? A k akemu dnu, nastup na matersku bol 19. februara.

mariro
10. máj 2010

gapa-dakujem,aj som si myslela ze sa to neoplati,len som si to chcela overit a potvrdit este od teba.Dakujem za radu 😉

adinaa
10. máj 2010

ahojte dievčatá.Veľmi pekne Vás prosím o radu. ☹
Na materskú som nastúpila ako nezamestnaná, predtým som nepracovala a ani som si neplatila DNP. dostávam rodičovský príspevok cca150€. Teraz som na materskej 2 roky. Chceli by sme ďaľšie bábetko a premýšľam či by som si DNP nemala začať platiť. 😒 Oplatilo by sa mi to?Dostala by som potom viac peňazí?alebo vlastne aké výhody by mi z toho plynuli?Koľko by som mesačne mala soc. poistovni platiť? mohli by ste mi poradiť ako mám postupovať? ☹ Viem že by mi asi na sociálnom poradili- ale z predstavy ako sa tam nejakej nemilej neochotnej pani vypytujem mám už teraz depresiu.... 😢
ďakujem za káždú radu... ☹

bubina1
11. máj 2010

ahoj...chcem sa spýtat.... od 13.5. nastupujem na MD...platlila som si DNP z maxima (stihla som 270 dni 😀 )... teraz idem do SP odovzdat žiadost o materské... mam si urobit aj nejaku zmenu v platení DNP, alebo platí sa aj počas poberania materskej DNP?... ako je to s tým? dakujem....čo odporučate urobit? chceli by sme aj druhé babo... zrušit si DNP asi nechcem, že je to dobre aj pri OČR kách aj PN kách...

meginka79
11. máj 2010

bubina1
ja som sa na toto bola pytat v socialke
pocas MD sa nemusis odhlasovat z DNP, bude ti plynut, ale platit nebudes, to je automaticke
co sa tyka RD, teda po siestich mesiacoch sa musis sama rozhodnut, ci ides pokracovat v DNP alebo nie, pretoze pocas RD si uz musis platit (z akej vysky, zavisi od teba)

citala som viacero clankov, preco sa to oplati zrusit a naopak, preco nie, takze vsetko je uz len na tvojom zvazeni, pretoze, ak by si pocas RD bola napriklad PN (ak sa to tak vobec da), tak ti vlastne z DNP idu peniazky na PN, co je mierna vyhoda, ale ci sa to vyplaca az tak velmi, to uz je na prepoctoch a min. a max. vymeriavacich zakladoch ;)

dufam, ze som aspon trosku pomohla

bubina1
11. máj 2010

meginka...dakujem pekne... islo mi hlavne o to, že musim zrušit potom trvalý prikaz v banke aby SP neposielali na DNP na ten polrok peniaze 🙂 nevedela som, že počas MD netreba platit...dik moc...

meginka79
11. máj 2010

ani ja som to nevedela, mna to tiez celkom potesilo 😀

bubina1
11. máj 2010

no toto DNP mi vyslo akoby na rozkaz... si ho platim od augusta.... takže teraz som akurat splnila podmienku aj 270 dni pred MD... ina skoda, že som si napplatgila DNP aj skor..lebo od septembra som na PN tak by bodlo prilepsenie..ale aj takto super....

jahmara
11. máj 2010

Ahojte kocky,

vidim, ze viacere sa vyznate a ste ochotne, tak vas chcem poprosit tiez o jednu radu... som SZCO a od septembra 2009 si platim DNP, ale nie z maxima. Vlastne ani neviem za akej sumy a aka materska by mi potom mohla vyjst. Mesacne platim 30,80 eura. Zamestnana som bola do konca augusta 2009. V ramci predchadzajucej roboty som bola na MD a mala som maximalnu matersku. Teraz uvazujeme nad druhym babom a ja som si uvedomila, ze vlastne by som asi mala zmenit DNP na maximum (tusim okolo 47 eur mesacne ), aby som mal narok na maximalnu matersku a napadlo ma, ci by sa nejako pri vypocte novej materskej nezohladnovali este aj odvody z predchadzajucej roboty. Ak nahodou uz tehotna som (vyzera to tak...), tak mi nevyjde uz tych 270 dni platenia zvyseneho DNP a neviem, ci sa vlastne oplati to menit. Este sa chcem spytat, ci sa to da k hocijakemu mesiacu zmenit alebo teraz mozem tak urobit najskor v juni. Mozno je to zmatene, ale ja mam v tom celkom hokej a na socialke sice bola mila pani, no poradit mi nevedela. Dozvedela som sa len, ze to je na mne.... co mi je jasne, len mi chyba usmernenie ci sa mi oplati nieco menit alebo to uz proste nechat tak.
Dakujem vopred velmi pekne za radu, ak si niektora z vas najde cas.

effie81
11. máj 2010

Ahojte 🙂
moze niekto poradit?Som na RD,maly sa narodil 02/2008,pracovny pomer mi stale trva,chceme druhe babo,tak si chcem zacat platit DNP,je to suma 47eur mesacne?Lebo pani na Soc. mi povedala,aby som si zistila od zamestnavatela vym. zaklad a ten sa potom odpocita od max vym.zakladu a musim platit iba tolko.Mzdarka mi zas povedala,ze ona mi to nevie urcit,lebo nevie za ktore obdobie.Tak to bude asi tych 47eur,vsak?

anitab
11. máj 2010

ahoj effie,
ja som podobny pripad ako ty, uz som si to pozistoval a tu mi aj Gapa poradila resp. potvrdila, co som potrebovala 🙂 v Socialnej Pois. ti spravne povedali, potrebujes vediet vymeriavaci zaklad (VZ) - ten ti da tvoj sucasny zamestnavatel - mne ho dali a musia ho dat aj tebe...je to tvoj predpokladany mesacny prijem (moj VZ je zakladna hruba mzda aku som mala predtym ako som isla na MD, bez bonusom, to mi zamestnavatel pre druhy VZ na druhu MD nepriznava...) - musia vediet kolko by si predbezne zarabala, keby si sa spat teraz vratila do prace (ved prijem mas uvedeny aj v pracovnej zmluve, ktora ti vlastne trva)...tu sumu si odratas od sucasneho max. VZ tj 1084,55 (od jula tr sa zvysuje) - dostanes cislo a na zaklada toho cisla v Socialnej P. vedia urcit, kolko mas platit DNP (dobrovolne nemoc. pois) do maxima, aby si mala max. MD. a nezabudni platit to musis min 270 dni, inak to nema zmysel....

anitab
11. máj 2010

a co sa tyka obdobia - myslim, ze sa VZ vypocitava za posledny kalendarny rok - ibaze - podla mojho usudku - ty si teraz nepracovala a teda v skutocnosti si prijem nemala - keby si otehotnela v r. 2010 - mali by ti VZ vypocitat za r. 2009...lenze ked si nepracovala tak len odhaduju prijem - a teba preto sa to vola predpokladany prijem 🙂...nemas tam aj inu mzdarku, co by ti vedala poradit ? 🙂

effie81
11. máj 2010

Ahoj Anitab 🙂
tak diki 🙂 Zavolam mzdarke a poviem jej to takto.Ale potom by stacila aj ta suma,ktoru som dostavala pred nastupom na MD,nie?Radsej budem platit o nieco viac,to sa potom da aj spatne vyziadat naspat,nie?Keby sa podarilo,tak by som rodila az niekedy v 2011,takze rozhodujuce obdobie by bolo 2010.My to druhe babo este len planujeme,tak preto chcem zacat platit teraz,aby som mala nejaky naskok.🙂

gapa
11. máj 2010

jahmara,
ak si aj teraz DNPa chceš materské z maxima, tak sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť. A to najneskôr do 8tt (tehotenstvo sa ráta od prvého dna posledn.menštr.), resp. do 6tt, ak chceš nastupovať na MD 8týž. pred PTP. Lebo podla teraz platných zákonov sa bude rátať materské z tohto maxima iba v prípade, ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia. Ak by si nastúpila skôr, tak by sa rátalo materské z DNP len z minim.odovodov.
270dní splníš prirátaním ukončeného DNP, čo platiš teraz od tuším 9/2009.
Ak by si začala byť od 1.7. povinne poistená szčo, tak to trochu mení situáciu.

lul
11. máj 2010

ahojte,

pytala som sa na predoslej strane a pytam sa este raz - 14.4.2010 mi skoncila materska z dnp. Co teraz robit? Odhlasit sa a prihlasit/ znizit/ zrusit dnp? Dieta planujeme najskor o 1-2 roky. Zajtra idem na socialku, co by bolo najlepsie spravit?

medinila
11. máj 2010

Ahojte.Som zamestnaná, ale od 17.12.2008 si platím aj DNP. Od apríla som na PN-ke. Dnes mi dala sestrička na poradni žiadosť o materské,že s tým mám zbehnúť v 32.tt k obvodnej nech mi ukončí PN-ku.Chcem sa Vás spýtať,nemám si pýtať este jeden taký papier? PN-ky mám tiež dve. A mám dať jeden ten papier zamestnávetelovi a jeden do sociálky?
A este otázočka 😉 Ked ponesiem ten papier na sociálku,možem sa hneď aj odhlásiť z DNP? Čakám dvojičky a tak skoro na druhú materskú určite nepojdem 😎 😎 😎
Ďakujem za rady.

gapa
11. máj 2010

medilnila,
áno, potrebuješ 2x žiadosť o materské.
A na tvojom mieste si DNP nechám aspon do ukončenia poberania materského (nezbudni oba RL odoslať k obom žiadostiam o materské a aj zamestnávaelovi, aby ti ukončila mzdárka MD až po 37týždnoch, príp. mzdárku na to upozorni), človek nikdy nevie, kedy sa dni zídu.
Počas poberania materského nemusíš DNP platiť.

medinila
12. máj 2010

Ďakujem Gapa 🙂

paulita33
12. máj 2010

ahojte, chcela by som sa vas spytat, ci je pre mna vobec este relevantne prihlasit sa na DNP, kedze som tehotna v 5.tyzdni a zaroven na RD s prvym dietatom (13 mes.) a co k tomu potrebujem? dakujem pekne za cenne rady.

jahmara
12. máj 2010

Gapa dakujem 🙂)

mariro
12. máj 2010

gapa-prosim este o radu,ak uz nastupim na matersku ,tak si chcem ukoncit DNP asi po tyzdni co budem na materskej a vzapeti prihlasit ale s max.VZ,teraz platim len min,lebo mi to staci.Ale otazka znie,pocas materskej sa nemusi platit ale ked si spravim nove s max VZ alebo to bude platne i ked nebudem platit,alebo si to mam platit ,kedze az po 26 tyzdnoch mozem cerpat potom na RD osetrovne alebo PN s max.,chcem mat tych 26 tyzdnov ubehnutych ked nastupim na RD.Tak mam co mi poradis?
Vopred dakujem za odpoved. 🙂

gapa
12. máj 2010

mariro,
môžeš. Počas poberania materského DNP neplatíš, až po ukončení poberania začneš platiť z maxima. Platiť za teba nebude nikto, len dni sa ti budú rátať a aj plynutie 26týžd. od posledného prihlásenia a aj 6mesiacov, pre možnú zmenu. Ale treba potom mať v rozhodujúcom období aspon 1den po ukončení poberania materského, inak by bola dávka rátaná z min.odvodov.
Pozri zákon o sociálnom poistní, aké sú RO vid § 54 ods.1 resp. ods.2 písm. a+b+c + § 57 ods.1 písm. c) (ak neuplynie 26týž pri DNP) + písm. a) (ak nemáš v RO vym.základ) + ods.2 (dávka rátaná z minima)

elizao
12. máj 2010

ahojte zienky
najskor opisem moju situaciu a potom pridam otazky. Dufam, ze sa tu najde aspon jedna z vas ktora mi bude moct pomoct a odpovedat na moje otazky.
Som od r. 2007 na RD. V roku 2008 mi pocas RD skoncil PP. V 12.2009 som si ako nezamestnana na RD zacala platit DNP z max. vymeriavacieho zakladu. V septembri 2010 mi konci RD. V tom case by som uz chcela byt tehotna a predpokladam ak vsetko dobre pojde tak april alebo maj 2011 by som mala nastupit na MD. Takze od septembra 2010 do aprila, maja 2011 budem nezamestnana a tehotna. V marci 2010 som na dohodu zamestnana s tym ze som odhlasena z dochodkoveho (v mojom pripade sa to este dalo aby som neprisla o RD)
1. budem mat narok na metersku?
2. neovplivní mi to ze som odhlasena z dochodkoveho nejako narok na matersku?
3. neovplivní mi to ze budem ten cas medzi nastupom na druhu matersku nezamestnana?
4. ako je to s tym ze po skonceni, teda odhlaseni sa z DNP je este nejakych 6 mesiacov do kedy sa to da vyplatit? teda neviem ci do tych 6 tich mesiacov musim byt tehotna alebo musim byt uz vedena na MD.
5. a ak by som skoncila na rizikovom teda PN, budem mat narok na pn a aj matersku z max. VZ kedze s toho si to doteraz platim a budem tehotna a nezamestnana?
Dakujem veeeeeelmi pekne ak sa niekto na toto podujmete a odpoviete mi na moje otazky. Snazila som sa to zistit na soc. poistovni ale bezvysledne kedze pani ktora tam sedi tam len sedi a cisti si pred vami nechty a ku konkretnym otazkam sa mi vyjadrit odmietla s tym ze si mam nastudovat zakon, ze podla toho to vsetko ide. Dakujem este raz.

gregi11
12. máj 2010

Ahoj Gapa.
Chcela by som Ti vyjadriť veľké ďakujem za všetky odpovede na jednotlivé otázky. Musim povedať, že si veľký človek, lebo venuješ svoj čas a svoje vedomosti všetkým. Patrí Ti veľka vďaka. Ďakujem.

iwusa14
12. máj 2010

Dobry den, prosim veeeeeeeeeeeeelmi o radu. Ja nicomu nerozumiem. Zacnem od zaciatku, posledne moje zamestnanie trvalo od 1.5.07 do 31.5.09(2 roky a jeden mesiac) a od 1.6.09 som nezamestnana a nahlasena na urade prace. Ale nedavno som zistila, ze som tehotna a som momentalne v 7 tyzdni tehotenstva. Priatel pracuje ale nie sme zobraty. Chcela by som sa spytat ci mi bude vyplacana materska alebo ten rodicovsky prispevok. Ja tomu nechapem, proste by som chcela ked sa mi narodi dieta aby som dostavala tych 256 eur. Mam nan narok alebo co mam robit aby som ho dostala, ja tomu celemu nerozumiem, dieta som neplanovala ale stala sa nahoda a som tehotna a dietatko si chceme nechat ale bez penazi to nepojde. VELMI PEKNE DAKUJEM ZA ODPOVED, JE TO PRE MNA DOLEZITE.

iwusa14
12. máj 2010

Prosim este neviem ako to tu funguje ked tam mi napiste aj daku sukromnu spravu alebo co...uz som zufala, ked nebudem dostavat ziadne peniaze nemozem si dietatko nechat a budem to musiet riesit potratom. Prosim poradte mi 😢

gapa
12. máj 2010

iwusa,
podstatné je, či si ozaj len v 7tt!!!!!! Tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštuácie. Ak si teda ozaj len v 7tt, tak na tvojom mieste hned zajtra nabehnem na SP podla tvojho trvalého bydliska a prihásim sa na DOBROVOLNé NEMOCENSKé POISTENIE Z maximálneho VZ 1084,55eur. Prihlášku by som vyplnila 2x a na jednu si nechala potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou. Prihláška je Registračný list fyzickej osoby a mali by ti ju pomôcť vyplniť, len si všetko opíš, čo ti tu radíme, prihlásiť sa na nemocenské!!!! poistenie. Potom treba platiť na mesiac 4,4% z 1084,55feur, na celý mesiac je to 47,7eur. Budeš mať nárok na dosť vysoké materské cca 55% z 1084,55eur na mesiac.. Dúfam teda, že do nástupu na MD nezmenia zákony, lebo idú volby. Ale snád do konca roku nebudú zmeny!

Je velmi podstatné, aby si nastúpila na MD až po uplynutí 26týždnov!!!! od prihlásenia na DNP ale najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo určí lekár na žiadosť o materské. Preto je podstatný každý den.
preto, ak si tehotná viac ako v 8tt, tak sa ti neoplatí platiť z maxima!!!!!!!!!!, ale stačí z minima t.j. VZ 319,58eur.
Ale v každom prípade sa dobrovolne poisti nemocensky v soc.poistovni, inak nebudeš mať nárok na zvýšený RP a ani materské.

Potom neskôr si prečítaj o DNP viac, ako to funguje atd.
T

gapa
12. máj 2010

elizao,
najlepšie je, ked DNP trvá k nástupu na MD. Aj ked sa dá aj tak, že ti skončí DNP počas tehotenstva cca najskôr v 13tt a do 6mesiacov od skončenia dNP nastúpiš na MD, t.j. v ochrannej lehote. A nárok na matersé v OL vzniká presne 6týž. pred pravdep. term.pôrodu, nie skôr. V takom prípade nárok na materské vznikne. Ak by si tehotná nebola v čase ukončenia DNP, tak plynie len 42dnová OL.. Samozrejme odpovedám podla teraz platných zákonov a tiež môže byť do nástupu na MD zmena.

To, že nie si dôch.poistná, nemá s nárokom na materské nič spoločné. Dôležité je nem.poistenie. Ak si nezamestnaná, tak aj tak nečerpeš RD, aj ked sa tomu tak hovorí, no tiež to nie je podstatné, ked si DNP.

5. ak splníš podmienky, čo som spomínala v prvom odstavci, nebudeš mať nedoplatok a bude splnených aj 270dní NP v posledných dvoch rokooch pred pôrodom/vznikom PN, tak áno.

iwusa14
12. máj 2010

gapa

Moja posledna menstruacia bola 30.3.09 cize doktorka mi povedala, ze som maximalne v 7 tt a zajtra idem na sono kde mi povedia ci je dietatko v poriadku a vsetko funguje ako ma. Budem mat 25 rokov ale nikdy som si nemyslela, ze je to tak zlozite riesit tieto veci, az ked som sa zacala rozpravat s priatelom ako to teda ideme riesit. Peniaze nemam problem zaplatit kazdy mesiac tych 47,7 eur len ide o to aby som dostavala dake peniazky kde si uz teda to dietatko chceme necaht. Teda staci kde hned zajtra pojdem na socialku a budem ziadat o platenie dobrovolneho nemocenskeho poistenia? A uz tento mesiac to mam zaplatit? Jaj mam z toho uplne rosado v hlave a to este nevedia nasi rodicia, ze cakame dietatko. Teda chcem cim skor zabespecit financie aby som potom nemala problem a mohli sme dietatko vychovat a dat mu vsetko co potrebuje.

gapa
12. máj 2010

iwusa,
ak by si išla na PN, tak by si platiť tých 47,7 počas poberania nemoceksého nemusela.

Ale dá sa platiť aj z minima, ak ti nejde o vysokú materskú cca 600eur na mesiac, ale len o rodič.príspevok, tak stačí aj z minima 319,58eur, čo je 14eur mesačne.
V tom prípade sa netreba poistiť do 8tt, ale u teba, ak si bola nem.poistená do 31.5.2009 súvisle aspon 9mesiacov (bez neplateného volna, očr nad 10dní), tak stačí počkať a prihlásiť sa napr. od 1.7.2010 alebo 1.8.2010 neskôr radšej nei(ak platí čo som písala). Dôležité je nemať medzeru väčšiu ako 14 možno 15mesiacov t.j. 6/2009-7/2010= 14mesiacov, viac radšej nie. LEbo musíš mať dva roky pred skutočným pôrodom aspon 270kalend.dní nem.poistenia. Nem.poistená si počas prac.pomeru a tiež DNP.