Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pata31
17. jan 2013

@zalka od novembra...
a dakujem za odpoved 🙂
a to z akej sumy sa potom pocita?

zalka
17. jan 2013

@pata31 tak tvoj mng. sa môže nahlásiť na DNP a ísť na druhý deň na PN, dostane 216e za mesiac. Ráta sa to z VZ 393 eur.

zalka
17. jan 2013

@ufa nie je začo. 🙂

zalka
17. jan 2013

@janap24 no ocr je 10 dní platená, a VZ si daj 393 eur za den sa platí bajočko 4,50 eur.

janap24
17. jan 2013

@zalka 4,50 oni na den daju mne ale ja im...Nevies mi len tak zhruba povedat ci sa mi to oplatí..Dakujem.Lebo ak zaplatim to co mi vratia tak nic z toho 😕 to skor asi sa oplati ked PN na cely mesiac 😝

zalka
17. jan 2013

@janap24 no ocr je 10 dní platená, a VZ si daj 393 eur za den sa platí bajočko 4,50 eur.

zalka
17. jan 2013

@janap24 hm.. no ak dám 4,50 a dostanem za 10 dní cca 70 eur .. tak neviem .. oplatí sa?

janap24
17. jan 2013

@zalka Jaaaaj cize ja zaplatim nejakych 45 a dostanem 70 dobre som to pochopila.. 😕

janap24
17. jan 2013

@janap24 🙂

zalka
17. jan 2013

@janap24 zabudla si na desatinnú čiarku .. zaplatíš 4,50 eur ... a dostaneš 70,00 eur bajočko ...

pata31
17. jan 2013

@zalka ale nemusi tam byt podmienka 270dni za posledne dva roky? lebo on robil od marca do novembra a pred tym len na dohodu...

janap24
17. jan 2013

@zalka Dakujem velmi pekne za trpezlivost so mnou 😉 🙂

zalka
17. jan 2013

@pata31 vieš ak nenapíšeš presné info tak veľmi ťažko sa radí .. a porátaj od marca do novembra je 9 mesiacov ... tak si porátaj dni čo pracoval ... lebo 9 mesiacov je 270 dní ...
a ak by mal napr. len 268 dní poistenia tak si zaplatí perd PN tri dni poistenia a hotovo .

pata31
17. jan 2013

@zalka prepac 😅 tak som to pocitala, nejakych 252 dni to vychadza, co pracoval...takze tych par dni, ked zaplatime, tak by mohol ist na pn...dakujem pekne za radu 🙂

a ten VZ ma byt tiez 393 pre mna, ak by som chcela ist na OCR s malou?

zalka
17. jan 2013

@pata31 no potrebuje zaplatiť cca 18 dní ... a pre oboch je čiastka VZ 393 eur .. je to minimum ...

pata31
17. jan 2013

@zalka da sa dat aj viac ten zaklad? ci len minimum musi byt? 😕

zalka
17. jan 2013

@pata31 hm... nemusí byť minimum môže sa dať hocijaká sumy z rozpätia 393 - 3930 eur ... aby bolo rátané z toho tak musí byť človek poistení 26 týždňov ... a nie jeden deň, takže ak chceš využiť na OCR tak zbytočne je dávať vyššiu sumu , a detto na krátku PN ...

pata31
17. jan 2013

@zalka aha, uz rozumiem, dakujem pekne za rady 🙂

obcansr
17. jan 2013

Dobrý večer zatial mi nik neodpovedal na moju otázku tak píšem ešte raz. Može sa polovičná dochodkyna ktorej skončilo dnp v januári 2012 a do augusta marodovala nepretržite 52 týždnou prihlásit na dnp z minima a dostane pn z minima alebo nemože? Neviem ako to je ked marodovala 270 dni poistenia jej asi skončí približne v apríli. Dakujem ak mi niekto odpovie🙂

wewe1
17. jan 2013

Ahojte, poradíte mi ešte? Od 30.5.2012 si platím DNP, som tehotná, termín mám 18.5.2013. Dokedy si mám platiť, potom stačí zrušiť trvalý príkaz a priniesť až papiere keď budem nastupovať na materskú? Platila som si z minima. Momentálne som na rizikovom. A ešte sa chcem spýtať, či mám platiť sumu ako som platila doteraz, alebo treba zvýšiť podľa toho ako sa menili sadzby v tomto roku? Veľmi pekne ďakujem

zalka
17. jan 2013

@wewe1 nestačí zrušiť trvalý príkaz, ak neukončíš odhláškou poistenie tak musíš platiť až do nástupu na MD, a po skončení MD aj počas RD.
Ak dosiahneš 270 dní .. treba si napočítať tak môžeš prestať platiť , ale na 270 deň dáš odhlášku z poistenia,
a potom pred nástupom na MD dáš prihlášku na poistenie,
ak toto spravíš MD bude 255 eur.
Ak toto nespravíš a po zrušení DNP pôjdeš na MD z OL tak tvoja MD bude 220 eur ..
A samozrejme od januára treba zvýšiť sumy, minimálne poistné je 138,13 eur z VZ 393 eur . Ak budeš platiť menej vznikne ti nedoplatok vyšší ako 5 eur a MD ti nevyplatia. Pozor na to.

wewe1
17. jan 2013

@zalka Môžem sa ešte spýtať ako si myslela, dáš prihlášku na poistenie? To akože si dám nové DNP? A musí tá odhláška byť presne na 270 deň, keď to bude neskôr je problém? A budem platiť či? Možno blbé otázky, prepáč. 🙂

zalka
17. jan 2013

@wewe1 a teraz neplatíš? máš PN z DNP? ako to je s tebou? ked sa nedajú presné info tak veľmi ťažko sa radí .. ja som ťa len upozornovala aby si sa nespoliehala že sa čosi samé zruší ...

wewe1
17. jan 2013

@zalka teraz platím som síce Pn, ale nárok na dávky z DNP nemám, kedže som nemala ešte splnenú dobu 270 dní. Teraz dostávam PN zo zamestnania, kedže som stále zamestnaná. DNP som si som si platila len od toho mája 2012 predtým nikdy a zamestnaná som 5 rokov. A ešte mi prosím povedz ako to je s tým nedoplatkom 5€. Ten nedoplatok je myslený k ukončeniu DNP, alebo je to myslené jednotlivo za každý mesiac? Aj keď ja som platila koncom predchádzajúceho mesiaca, ale známa zaplatila prvú splátku presne 8. v mesiaci.

zalka
17. jan 2013

@wewe1 24.2.2013 by ti malo uplynúť 270 dní,
takže by som sa na tvojom mieste odhlásila z DNP 17.2. ...
a 18.2.2013 by som sa prihlásila nanovo na DNP z VZ 393 eur ...
18.2.2013 by som zrušila PN a čerpala v robote dovolenku ... a 25.2.2013 by som šla na PN z DNP aj zo zamestnania,
a DNP by som zrušila až po skončení MD pri nástupe na RD.

A tým nedoplatkom myslím to, že teraz napríklad za január zaplatíš 130,27 eur za staré poistenie , ale ono aj staré šlo hore a treba platiť za neho 138,13 eur ... takže ti ostane dlh 8e a keby si šla vo februári na novú PN tak by si ju nedostala zaplatenú ...
a takisto ochranná lehota vznikne len ak je včas zaplatené poistné to posledné

wewe1
17. jan 2013

@zalka PN mi určite nebude chcieť doktor prerušiť, mám zdravotné problémy, a on nesúhlasí s takýmito vecami, jeho názor je, že rizikové tehotenstvo je zo závažných dôvodov a tam neexistuje príčina prečo by malo byť prerušené.
A ešte k tým nedoplatkom, keby som tú sumu 8 € doplatila tak je to v poriadku? Teda myslím konkrétne tá známa keby si zistila na sociálnej poisťovni či nemá náhodou nejaký nedoplatok a keby ho mala z toho prvého mesiaca čo jej splátka odišla presne 8. a doplatila skôr ako bude čerpať peniaze z DNP bolo by to v poriadku? Prepáč, že toľko otravujem, ale keď si človek pár mesiacov platí nie najnižšiu sumu, a potom z toho nič nebude mať, tak je to na zbláznenie.

zalka
17. jan 2013

@wewe1 na SP ti povedia či máš nedoplatok, a ak zrušíš DNP tak sa uisti že platba odišla včas .. radšej trošku viac poslať ako menej ... ako stými 8e bol to len príklad ...
No teda tak platíš kopec prachov a technicky do nástupu na MD nevyužiješ to ani na PN, a aj MD budeš mať o 35e menšiu ako by si mohla mať ... super lekár ...

wewe1
17. jan 2013

@zalka A už len posledná vec, keby som sa odhlásila na ten 270 deň a potom znovu prihlásila nemala by som vyššiu materskú? Či musela by som platiť ďalej tých 138e? Už mi z toho šibe ☹

zalka
17. jan 2013

@wewe1 už od 1.1.2013 musíš platiť 138,13 eur mesačne .
Ale MD aj napriek tomu plateniu budeš mať 220 eur z DNP.

Tak ked platím viac tak chcem mať aj vyššiu MD, tak zruším DNP. A založím nové DNP, platiť budem rovnako ale MD budem mať 255 eur ...

No a ja som ti chcela tie dátumy napasovať tak čo najpresnejšie aby si nemusela platiť viac ako je zapotreby a aby si mohla čerpať aj PN už vyššiu aj MD vyššiu ... ty môžeš aj teraz hned zajtra zrušiť DNP a založiť si ho nové ... aj tak sa dá ... ale na PN môžeš z DNP ísť až 25.2. a lekár ti nevypíše dalšiu PN, kedže už jednu máš ... musíš ukončiť a potom ti môže vystaviť 2x PN ... 1x zamestnanie a 1x DNP

janulllka16
18. jan 2013

@janka9900 zistila som ze moj hruby rocny prijem bol 12061 eur. Oplati sa mi podla toho zacat platit DNP?