Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
5. feb 2013

@henky áno ak si v OL tak skúmajú či porodíš v termíne.

janka9900
5. feb 2013

@lucya89 ahoj, ak uz si na materskej, mozes sa prihlasit, neovplyvni to vyplacanie materskej, platit nebudes, len nezabudni po materskej poistenie zrusit, aby si nemusela platit 😉

janka9900
5. feb 2013

@zalka @henky zalka, ked henky nema narok z povinneho poistenia, nemusi porodit do terminu, nie? povinne jej nezrusi ochrannu lehotu 😕 ...

zalka
5. feb 2013

@janka9900 to áno ... to je fakt, mne sa babenky už pletú 🙂

janka9900
5. feb 2013

@zalka ani sa ti necudujem 😉

lucya89
5. feb 2013

@janka9900 este by som sa chcela opytat, ked som pred nastupom na MD bola PN, zapocitavaju sa tieto dni do dobrovolneho poistenia, i ked som na pn bola v ochrannej lehote?

janka9900
5. feb 2013

@lucya89 nie, nezapocitavaju, aby sa pocitali, muselo by poistenie trvat.

penelope10
5. feb 2013

Ahojte babenky chcem sa spytat, v r. 2012 som mala dnp platily som si ho 1-10/2012, nakolko mam teraz zdravot. problemy a som na rodič. dovolenke, ak by som sa opat prihlasila na DNP mohla by som z neho čerpať nemocenske ? vďaka za rady

emily83
5. feb 2013

@janka9900 aha, tak to je v hrubom...dakujem! 😉

zalka
5. feb 2013

@penelope10 áno môžeš sa prihlásiť na DNP a ísť na PN.

penelope10
5. feb 2013

@zalka vďaka a

výška sa mi bude vyratavat ako ? S deťmi na Očr to asi už neviem využiť však ?

zalka
5. feb 2013

@penelope10 25% prvé tri dni z DVZ
55% ostatné dni z DVZ
DVZ je 393 deleno počet dní v mesiaci ...

stojdulka
5. feb 2013

@zalka čaká ma nástup na MD no dr. ma chce vypísať 8tt skôr, no ja som niekde čítala že ked si chcem nárokovať na mateskú v ochrannej lehote z DNP musím nastúpiť na md presne 6tt, čiže ked mám termín 19.4. tak 8.3. ?

zalka
5. feb 2013

@stojdulka z ochrannej lehoty nemôžeš mať MD skôr ako 6tt ... lekárovi povedz že tak je postavený zákon, a ked ti dá zo zamestnania MD 8 t ... tak z OL z DNP ti musí dať 6t pred pôrodom. Lebo ak donesieš na SP , MD z DNP z OL vypísanú 8t pred pôrodom tak ti ju ani nezoberú.

babyborn
5. feb 2013

@stojdulka ano, mne v SP povedali ze v ochrannej lehote mozem nastupit na MD najskor 6 tyzdnov vopred.

stojdulka
5. feb 2013

@zalka ono pre mna je to viac menej formalita kedy nastúpim pretože pracujem kedy chcem, kedže som szčo a môžem si to dovoliť (chudák mm musí sa starať o firmu sám) ...iba dr. mi chcela pomôcť, pretože vie aký som vorkoholik 😀

stojdulka
5. feb 2013

@babyborn a musela si dávať i nejaké potvrdenie od dr. že si bola už tehotná ked ti začala ochranná lehota alebo stačí ten papier na materskú?

babyborn
5. feb 2013

@stojdulka ja som bola predtym na PN, a tam som dokladala papier odkedy som tehotna, takze ten tam uz odomna v spise maju, tak som sa teraz o to nezaujmala. Ale ked si chces byt niecim ista zavolaj si ich infolinku 0906171989, mne tam vzdy ochotne poradlili, a aspon som si bola ista ze je vsetko v poriadku.

adrikanatasa
5. feb 2013

ahojte, poprosím radu kto vie, ako dlho pred nástupom na MD treba doručiť papier sociálnej poisťovni? 🙂 Nástup mám 26teho februára čo je 6 tt pred pôrodom stačí ak tam papier doručím 25teho? ďakujem

sendynka01
5. feb 2013

@zalka Ahoj este mam na Teba jednu otazocku. Zmenit vym. zaklad z DNP sa da robit len raz za pol roka. Ja po novom pokracujem v plateni od 20.oktobra 2012. To znamena, ze najblizsiu zmenu mozem robit az od 21. aprila 2013.
Ak by som isla na PN od marca tak mozem si zvysit vym. zaklad aj pocas PN? Z Pn pojdem plynule na MD, takze dni sa mi budu pocitat. Len by ma zaujimalo, ze ak si zvysim vym.zaklad v tom aprily 2013 ak sa to teda da, ci mi to v niecom pomoze, v pripade PN alebo OČR v roku 2014.? Alebo je to uplne jedno a poistenie si mam nechat take ako mam teraz t.z. z minima.
Dakujem za odpoved 🙂

dominikusik
5. feb 2013

Ahojte, vie mi niekto poradit? Od 3.1.13 som na PNke a potrebujem zaplatit za prve dva dni DNP.. myslela som, ze zaplatim len 2 dni, no teraz mi pani zo SP povedala po telefone, ze mam zaplatit plnu sumu 138,13€.. je to pravda? To mi potom preplatok vratia alebo ako to funguje? Dakujeeem

zalka
5. feb 2013

@sendynka01 ak nič neplatíš tak vplyv VZ nemá, by si musela aj čosi zaplatiť .. a ak budeš na MD do začiatku roka 2014 tak nebudeš mať žiaden VZ z roku 2013

henky
5. feb 2013

@zalka
@janka9900
Ani ja sa vam necudujem- a zaroven si velmi vazim, ze pomahate takto maminkam,ktore v celom tom nasom poondiatom systeme maju taky chaoz ako ja....naozaj DIIIIIK 🙂

janka9900
5. feb 2013

@henky 😀 nemas zac 😉 prijemne dotehulkovanie ti prajem a ozvi sa, ci ti tu matersku priznali 😉

janka9900
5. feb 2013

@dominikusik ahoj, staci, ked zaplatis 8,9€. ja som vzdy zaplatila len alikvotnu ciastku a nebol problem. este asi nemaju nabehnutu tvoju pn, preto ti povedala, aby si zaplatila plnu sumu.... keby si vsak zaplatila aj plnu sumu, preplatok ti vratia 😉

henky
5. feb 2013

@janka9900
jasnacka- dam vediet

janka9900
5. feb 2013

@adrikanatasa ahoj, staci 😉

adrikanatasa
5. feb 2013

@janka9900 ďakujem pekne 🙂

effie81
5. feb 2013

Ahojte babenky 🙂
este by som sa vas chcela opytat,tak som dnes skocila zaplatit tu sumu za januar aj za februar.Doki mi vypisal ziadosti o materske,jedno zo zamestnania,a druhe na DNP,ale asi zle to vyplnil,na to DNP staci vyplnit tu istu kolonku ako pre zamestnavatela iba tam vynechat nazov a adresu zamestnavatela,vsak?Iba tam podciarknut ze si uplatnujem narok z DNP.Lebo on mi vyplnil kolonku C kde je Iny poistenec.

jenny6
5. feb 2013

Baby, chcem sa spýtať. Som na materskej so 4-mesačnou dcérkou a rozmýšľam, či by sa mi oplatilo znova platiť DNP po novom ak budeme plánovať ďalšie bábo.. Je pravda, že ak budem na rodičovskom (v zamestnaní ma pracovný pomer na dobu neurčitú) tak by som musela rodiť presne v termíne ktorý vypočítajú aby som zvýšenú materskú dostala 😕 Dalo by sa nejak nadviazať aj na staré poistenie ktoré som si platila do decembra 2011? Asi už nie 😉 Inak koľko sa teraz platí celý balík? Ďakujem za každúúúúú radu 🙂