Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

apena
13. feb 2013

@zalka
Ďakujem

kikula13
13. feb 2013

@zalka Ahoj,vieš tá pani nam povedala,že ked chce mat min. pn z pôvodneho zamestnania musi sa dat vypisať a isť do roboty aspon na 3.mesiace ,takže keby isiel na pn hned teraz tak by mu to ratali z toho poslaneckeho,lebo v 2012 mal odpracovaných len 15 dní a dalšie dní bol na pn.Skús mi poradiť ako je to s tou podmienkou 3 mesiace odrobených,až potom môže ísť na pn .Zatial ti dakujem

henky
13. feb 2013

@zalka
@janka9900
@domeli

Baby- tak dnes mi prislo to druhe rozhodnutie ohladne priznania materskej z Dnp- a bolo kladne- priznana maximalna materska (24,677€/den)..... takze som len zbytocne stresovala. je to presne tak ako ste vraveli- ze oni posielaju dve rozhodnutia. pri vsetkych tych stresoch a momentalne chorobach v celej rodine som konecne kludna a maly sa uz moze zacat pytat na svet---- este raz vam velmi pekne dakujem a myslite na mna- nech vsetko v pohode a zdravi zvladneme. este raz VEEEEEELKE DAKUJEM!!!!!

domeli
13. feb 2013

@henky super 🙂 Určite sa so mnou zhodnú všetky kočky, že sme radi, že sme pomohli. Za seba prajem pekné dotehuľkovanie a nech všetko dobre dopadne tentoraz už na prvýkrát a bez takýchto stresov, aké si si odžila pri papierovačkách 🙂

zalka
13. feb 2013

@kikula13 no teda ... to aj keby mal vypísané 2 PN aj z poslaneckého aj zo zamestnania? Fakt na to neviem odpoved. Môžete len skúsiť ukončiť PN a začať novú ... a uvidíte čo vypočítajú potom.

janka9900
13. feb 2013

@henky no vidis, super! 😉 drzte sa obaja 😉

dejna20
14. feb 2013

@zalka ahoj ja sa chcem len uistit. Dnp som platila este po starom. 26.10.2012 zaniklo. Som tehotna a nastup na md mam 21.5.2013 cize v ochrannej lehote. Mala by som teda
Mat narok na md aj z dnp aj zo zamestnania (som zamestnana).
Nemoze to ovplyvnit fakt, ze som teraz pn? Priznali mi pn aj z prace aj z dnp. A ked pn ukoncim v maji a budem cerpat este min rocnu dovolenku a potom nastupim hned na md priznaju mi md aj zo zam aj z dnp?
Ja myslim ze hej, len sa chcem uistit.

zalka
14. feb 2013

@dejna20 áno priznajú prečo by nemali, ved si v ochrannej dobe. PN na to nemá vplyv.

dejna20
14. feb 2013

@zalka ja len tak, ze aby si nepovedali, ze uz mala pnku este aj md by chcela z dnp 😀
Takze je jedno ci pojdem z pn na md alebo z pn dovolenka a potom md? Lebo msm este 3 dni z 2012, tak nech mi neprepadne.

zalka
14. feb 2013

@dejna20 je to úplne jedno či pôjdeš z PN na MD , alebo z PN na dovču a na MD ..

zeminka29
14. feb 2013

@zalka
zalka,chcem sa spytat. som v takej komplikovanej situacii a potrebujem poradit.
platila som si dobrov.nemoc. poistenie v min. vyske od februara 2012 do oktobra 2012,tych 270dni, no ochranna lehota mi skoncila a ja som sa potom opat nepoistila.pocula som,ze poberat materske sa da aj za podmienky,ze za posledne 2 roky som bola aspon 270dni dobrovolne nemocensky poistena.ale myslim,ze su tam k tomu,este nejake podmienky, alebo nie?
som v 4.mesiaci tehotenstva, termin porodu mam 2.8.2013.

inac uz 2 tyzdne pracujem,som sa zamestnala,ale zatajila som,ze som v druhom stave.totizto pracu som hladala dost dlho a az teraz sa mi cosi podarilo.tak som vdacna aspon za ake take euro,co zarobim.
no neviem dokedy..:(
neviem,ci sa mam vobec priznavat,ze som tehotna,ci ma nahodou nevyhodia,lebo mi plynie skusob. doba.alebo este chvilu cosi zarobit a potom sama odist ? a nepriznavat sa k nicomu?
fakt som v zlej financnej situacii, preto som do toho sla..
coby si mi poradila? dakujem velmi za odpoved..

zalka
14. feb 2013

@zeminka29 hm... máš aspoň slušnú mzdu v zamestnaní? či minimálnu?

zeminka29
15. feb 2013

@zalka
no mam minimalnu mzdu, ale aj to je daco,lebo ani na podporu nemam narok,ani na nic podobne, takze radsej nejake to euro,ako ziadne.

zalka
15. feb 2013

@zeminka29 na tvojom mieste by som sa prihlásila na DNP z minima 393 eur, v jeden deň a na druhý by som šla na PN . Za 1 den DNP zaplatíš cca 4,50 eur .

PN nech ti lekár vypíše z DNP a aj zo zamestnania, ak si v skúšobnej dobe tak ťa zo zamestnania zrejme prepustia ale to nevadí ... ty si žiadaj o MD z DNP bude vyššia ako z minimálky zo zamestnania.

PN zo zamestnania ti výjde asi tak 180 eur , PN z DNP ti výjde cca 216 eur ... takže môžeš mať cca príjem do nástupu na MD 400 e ak budeš na PN .
Ak by ťa náhodou neprepustili zo zamestnania ale nechali by si ťa ... tak možno by Ti vyšla aj MD z oboch poistení, takže skús potom žiadať o MD zo zamestnania aj z DNP .

Upozornujem DNP musí vzniknúť pred koncom pracovného pomeru aby si si mohla uplatniť z oboch poistení nárok na PN , a DNP potom zruš až po skončení MD , pred nástupom na RD.

Dúfam, že som to napísala zreteľne, a že je to pochopiteľné.

dejna20
15. feb 2013

@zalka dakujem za rady 🙂 este ze ta tu mame 🙂

henky
15. feb 2013

@janka9900
@zalka
@domeli
Este jedna infoska by sa mi zisla....ale neviem ci sa viete aj k tomu nejako vyjadrit......Od 2009 som SZCO( vlastne doteraz)- ako je to u mna so zdravotkou?kedze aktivne som mala zivnost jeden rok- potom som bola na materskej-potom na rodicovskom- a teraz zase materska......a minule mi dosiel nejkay papier o preddavkoch- som z toho blba- myslela som,ze ked je to takto- som tymto oslobodena od platenia zdravotneho poistenia.../ze za mna plati stat/.... hmmmm

zeminka29
15. feb 2013

@zalka
zalka vysvetlila si mi tu najidealnejsiu moznost co sa tyka financii,dakujem ti velmi za to.
ja tomu nejak nechapem,som na tie veci debil,ale manzel mi to vysvetlil.
vlastne mozem tak spravit, ze este co to odrobim v praci, potom sa prihlasim na DNP, den na to sa vypisem na PN, poslem ju do prace,aj do soc.poistovne. ?
ak ma vyhodia,tak si potom uplatnim materske z DNP,ktore mi bude trvat nadalej a zrusim si ho pred nastupom na RD.
a nezaplatim vlastne za to DNP nic,iba ten jeden den?
ale vlastne je tu podmienka,ze musim byt po celu tu dobu az do nastupu na dovolenku na PN,lebo potom by som platila celu sumu za to DNP..?

zalka
16. feb 2013

@zeminka29 áno aspon den pred PN a pred vyhadzovom z práce sa treba poistiť na DNP ... áno za DNP vlastne zaplatíš len za jeden den .. a ja by som na tvojom mieste požiadala o MD zo zamestnania i z DNP ... ak ťa zo zamestnania vyhodia tak z OL ..
kedže si písala, že v januári si menila DNP .. takže mohlo by výjsť na obe MD dosť dní ...
A áno je tam podmienka byť celú dobu na PN, aby netrebalo platiť poistné.
PN si treba dať vypísať 2x , jednu PN pre zamestnávateľa, 1 PN pre SP z DNP

@henky ak si mala príjem počas RD, tak Ti mohli výjsť preddavky do ZP .. skús sa priamo informovať v ZP.

zeminka29
16. feb 2013

@zalka
zalka, este posledna otazocka..co je to OL? si pisala,ze,ze ak ma vyhodia z prace,tak si mam poziadat o MD z OL.
len neviem ,ci sme sa rozumeli,lebo ja som nemenila DNP teraz v januari,
ja mam v DNP zaplatene 270 dni, a to od konca januara 2012 do oktobra 2012 v min. vyske.
ci toto si myslela,ze som menila DNP?
dakujem velmi pekne este raz, ani nevies ako si mi pomohla..

zalka
16. feb 2013

@zeminka29 hm.. si písala, že si dlhodobo platila DNP , takže si platila aj v roku 2011 nie? .. a to by sa mohlo to DNP čo si mala pred rokom pripočítať... takže určite by som žiadala o MD z DNP a zo zamestnania, bezohľadu na to či ťa vyhodia alebo nie .. ale tak najneskôr v marci chod na PN.

zeminka29
16. feb 2013

@zalka
nie, praveze som si neplatila v roku 2011, len to obdobie v roku 2012 ,tych 270dni, a to od konca jan.2012 do okt. 2012.
len to minimum mam zaplatene.
ale mala by mi vyjst MD z toho obdobia..sice som uz po ochrannej lehote, ale da sa vyuzit na poziadanie MD aj to,ked som za posledne 2 roky mala zaplatene aspon 270 dni DNP, nemam podlznosti voci social.poistovni a som zaroven dobrovolne nemocensky poistena..
tak uz sa len DNP poistit, a potom na PN..

zalka
16. feb 2013

@zeminka29 tak to potom Ti MD výjde len z DNP , nežiadaj zo zamestnania lebo ti výjde menej ako z DNP .
Takže už sa len poistiť, ísť na PN z DNP a zo zamestnania, to bude kolo 400 e .. a MD budeš dostávať z DNP kolo 255 e ..
A po MD zruš DNP, pred nástupom na RD.

zeminka29
16. feb 2013

@zalka
dakujem ti velmi pekne zalka za rady,
nech sa ti to vsetko vrati, ako velmi pomahas mamickam a ostatnym..
no, tak verim,ze sa mi to podari, pekny den ti prajem 🙂

katrenka18
16. feb 2013

Ahojte potrebujem radu kamoska si platila DNP od 26.9.2011 do 25.2 2012 je momentalne tehotna termin ma 30.7.2013
platila si to z najnizsieho VZ ... chce nastupit na pn oplati sa jej este nanovo poistit ? aby dostala potom aj nejaku matersku z DNP ... je momentalne zamestnana .... dakujem za vsetky odpovede 🙂

zalka
16. feb 2013

@katrenka18 áno oplatí sa jej prihlásiť na DNP deň pred PN ale už len z minima 393 eur ... za den sa platí 4,50 eur cca ... a PN z toho 216 e a MD 255 e ... po MD pred nástupom na RD treba DNP zrušiť.

katrenka18
16. feb 2013

@zalka keby sa v pondelok prihlasila tak v utorok moze ist na pn? a dostane pn aj ked nema 270 dni splnenych ? a matersku by mala potom dostavat aj zo zamestnania aj z DNP ?

zalka
16. feb 2013

@katrenka18 aha neuvedomila som si, že kamoška platila len 5 mesiace DNP to prečo nenechala dlhšie?
Teraz ak chce mať PN a MD z DNP potrebuje tie 4 mesiace platiť .. minimálne sa platí 130,27 eur.

katrenka18
16. feb 2013

No tak marodku uz z DNP mat nebude ,ale materska by jej mala este vyjst keby marodovala az do konca tehotenstva vsak ?a keby jej vysla materska tak by dostavala aj z Dnp aj z prace ci len jednu ? A neviem preco si platila tak kratko asi bola malo informovana ☹ dakujem

zalka
16. feb 2013

@katrenka18 ona ak chce MD z DNP si musí zaplatiť 4x130,27eur ... je jedno či bude na PN zo zamsetnania alebo nebude ... toto zaplatiť musí ... ak chce mať PN alebo MD z DNP ...
Na to aby mohla mať platenú PN alebo MD z DNP potrebuje 270 dní ... ak ich bude mať tak môže ísť na PN ...
čím skôr začne platiť tým skôr bude mať splnenú podmienku 270 dní ... a tým skôr môže využiť aj DNP na PN .. a MD.

katrenka18
16. feb 2013

Aha dakujem za radu 🙂 poviem jej to ..... A ked splni tu podmienku 270 dni tak bude mat MD aj z DNP a este aj zo zamestnania vsak ?