Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lydka8855
2. júl 2013

@zalka Ahoj Zalka, dnp mam aktivne, v polke marca som zrusila stare co som mala este od 2/12 a zalozila nove z minima. A podla teba dokedy si mam teraz ponechat dnp? Dakujem za odpoved

zalka
2. júl 2013

@lydka8855 no kedže o pár dní nastupuješ na MD .. tak do skončenia MD ... pred nástupom na RD to zruš.

syla
2. júl 2013

@zalka chcem poprosiť o radu, keď sa žena poistí dobrovoľne pár dní pred nástupom na materskú, 270 dní dobr. poistenia za posledné 2 roky spĺňa, bude mať nárok na minimálnu materskú?
Má aj poistenie zo zamestnania, tam jej vznikne nárok na materskú. ďakujem

zalka
2. júl 2013

@syla áno bude mať nárok na min. materskú z DNP .. ak splna podmienku a má aktívne poistenie ...

anett20
3. júl 2013

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, PN mi skončila 24.6.2013, zároveň 24.6.2013 som bola vypísaná na materskú, 21.6.2013 som sa prihlásila na DNP aby som ho mala aktívne počas MD a chcem sa spýtať treba mi niečo zaplatiť za DNP keď som si ho založila počas PN a hneď následne som išla na MD?Netreba mi ísť na sociálnu poisťovňu niečo zaplatiť?Nebudú mi robiť problémy,že som niečo neuhradila?Lebo mám informáciu,že počas PN a MD sa za DNP neplatí a pri ukonćení materskej si ho mám ukončiť.

zalka
3. júl 2013

@anett20 ak si mala platenú PN z DNP tak nič platiť nemusíš ...
ak si nemala platenú PN z DNP tak zaplať do 8.7. najneskôr alikvotnu čiastku bo MD potom nedostaneš ...

kata2882
3. júl 2013

@zalka ahoj, mam otazku. som PN, poistena DNP. 10.7.idem na poradnu,dr. mi vravel,ze mi da nastup na MD 7.7.je to v poriadku,ked mi da spatne?aj ukoncenie PN aj nastup na MD?do kolkych dni to musim odniest?Ak budem hned prestupovat,nemusim nic doplacat,ze ? Dakujem pekne za odpoved.

zalka
3. júl 2013

@kata2882 no zvyknú lekári takto vypisovať žiadosti o MD ... no a ked ti skončí PN a hned druhý den budeš na MD tak nemáš čo doplácať ...

kata2882
4. júl 2013

@zalka dakujem pekne🙂

oskvarka
4. júl 2013

@kata2882 no tak to pekne divne .. mna by uy v praci roztrhli keby ze im to hned nedonesiem...

oskvarka
4. júl 2013

@zalka Ahoj idem sa ta opytat lebo vidim ze sa vyznas... mam slnenu podmienku 270 dni som zamestnana a dkonca som v ochrannej lehote (aspon myslim) lebo som bola chvilu (pocas PN) poistena ale toto poistenie som zrusila ale to som uz bola tehotna... od 6.7.2013 nastupujem na MD a bola som sa aj pred chvilou prihlasiť na DNP z maxima od 6.7.2013 takže už mi to asi nebudu brať z ochrannej lehoty ale z toho noveho poistenia lebo 6.7.2013 mi plati nove poistenie... ale keby nahodou nie chcem sa spytat spravne to chapem ze ak som sa pocas tehotenstva na 10 dni prihlasila na poistenie tak som v ochrannej lehote (aj ked mi poistenie aj zacalo aj skoncilo pocas tehotenstva uz?) ? - pytam sa preto ze ak mi o 2 mesiace pride ze mi to neuznali a mam zaplatit poistne za 2 mesiace tak ma vykoti :D... a druha otazka dnes som bola velmi sokovana ked mi na socialnej poistovni povedali ze sa zvysil vymeriavaci zaklad z maxima na nemocenske poistenie na 3930 eur.. takze ked som sa prihlasila z maxima (rozdiel od zamestnania) tak je to brutalna palka (1100 eur poistne na mesiac) .. no som oslobodena o to by neslo otazka skorej zni ze ak budem poistena vyse 26 tyzdnou (pocas MD) a hned po MD pojdem na PN tak to mi ako ze chcu povedat ze budem mat PNku 2000 eur... no ako ze nechapem...

zalka
4. júl 2013

@oskvarka no v ochrannej lehote nie si ak si založila DNP 6.7. ... založením DNP si si zrušila ochrannú lehotu ... a maximum pre max PN a MD je 1179 eur nie 3930 to je celkové maximum ...
žiadala si o MD z DNP a zo zamestnania?

zalka
4. júl 2013

@oskvarka kedy ti skončil PP, kedy si saa prihlásila predtým na to DNP ... dátumy dátumy treba písať ...

oskvarka
4. júl 2013

@zalka teraz som tam bola povedala mi ze sa to teraz niekedy zmenilo a uz aj na nemocenske je zaklad 3930 prave ze ja som sama z toho v soku a hlavne sa klepem ak mi to nahodou neschvalia (co mi na odeleni vyplacania teda povedali ze ak to mam od toho isteho dna normalne mi to plati - co teda boli ochotne ako by som ich mucila 6 krat mi najskorej povedala ze maju na posudenie 2 mesiace ale ja som tam stala ako 5 penazi tak nakoniec sa do toho PC kukla) lebo ak mi to neschvalia tak ak mi po 2 mesiacoch pride vyrozumenie ze nemam narok tak platit 2000 ecok neviem ako ze skade by som ich zobrala 😀 😝 ... asi len banku vykradnut..
to viem ze mi vznikom poistneho zanika ochranna lehota len to som chcela vediet ze ci uz mi to bude platit este z ochrannej alebo z noveho poistenia narok by som podla toho v akej som situacii mala mat vsak ?

oskvarka
4. júl 2013

@zalka pracovny pomer mi stale trva.. DNP som mala dlho skoncilo mi v oktobri 2012 a v roku 2013 som niekedy v marci ci kedy bola na PN tak som sa na tych 10 dni prihlasila a odhlasila.. tehotna som od novembra 2012
jasom myslela ochrannu lehotu z DNP a nie zo zamestnania

zalka
4. júl 2013

@oskvarka joj hlúposť .. jasne ked si pýtala z maxima tak dali maximum ... odvody z maxima sa platia z 3930 eur ...
ale maximum pre získanie max. PN a max. MD je 1179 eur ... aj keby si sa prihlásila na 2000 e tak MD dostaneš max. 760 eur a nie 1300 eur ...

napíš pre boha dátumy ... ved ak si si zrušila OL .. tak dostaneš MD len z DNP a to dostaneš len 255 eur ...

joj ta treba písať normálne ... a to potom budeš mať nárok na MD zo zamestnania aj z DNP ... ale mohla si sa prihlásiť 5.7. z DNP .. a zaplatiť 1 den mala by si istotu že dostaneš MD aj z DNP ... a prihlásiť si sa mala len zo sumy 1179 eur

oskvarka
4. júl 2013

@zalka http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne... kukni tu to maju ze od 1.1.2013 to plati ze max. VZ je 3930

zalka
4. júl 2013

@oskvarka prečítaj si ešte raz čo ti píšem ... niekedy boli odvody členené ... teraz odvody zaplatíš z celej sumy ... ale pre nemocenské poistenie platí horná hranica 1179 eur , pre poistenie v nezamestnanosti platí horná hranica okolo 1600 eur .. neviem presne ...

oskvarka
4. júl 2013

@zalka a naco sa to potom dá tak prihlásiť že aj z vyšieho základu ?.. uz som z toho jelen normalne ... no ja si nepametam presne kedy som bola na tej PNke niekedy v marci.. ale teraz mam listok ze mi MD zacina 6.7.2013 a aj poistenie mi zacina 6.7.2013 na socialke mi povedalil ze sa to rata ak je to v ten den normalne ako ze som poistena... ved ja chcem z DNP len minimum matersku lebo aj zo zamestnania budem mat a predtym som bola len z minima poistena.. naposledy .. tych 10 dni z minima a ani som nesplnila 26 tyzdnou tym padom, kedze len 10 dni .. takze jednoznacne narok len na minimum ... ale uz mi to asi budu brat ako ze z noveho poistenia ale aj tak len z minima ...

a MD je kolko tyzdnou u vydatej mamicky?

zalka
4. júl 2013

@oskvarka 34 týždnov sa vypláca MD ...
a prečo sa dá tak prihlásiť .. jednoducho .. štátu idú peniaze ... kto spraví takú chybičku ako ty ...

oskvarka
4. júl 2013

@zalka no ved ja som to pochopila ze PN aj MD mi bude aj tak ratana len z 1179 .. ako ze mne to moze byt jedno lebo aj tak budem teraz oslobodena od platenia ja som len bola zvedava ze naco sa to teda da tak poistit ze ake ma kto z toho vyhody ked tolko plati ?.. ci ziadne?.. to je len o tom ze ked niekto tak vela zaraba musi tak vela platit ?? je to mozne celkom to aj dava zmysel..

oskvarka
4. júl 2013

@zalka no ja budem oslobodena od platenia (dufam) a pojdem sa potom odhlasiť ku skončeniu alebo si to dam z minima.. uvidim ešte ...

zalka
4. júl 2013

@oskvarka áno je to o tom, že ak niekto zarába viac ako 1200 eur napr. 2000e ... tak min. rok sa členili odvody .. tj. nemocenské zaplatil zo sumy 1153,50 eur .. a dôchodkové z 2000 eur .. no a teraz zaplatí odvody z celej sumy takže mu ostane menej ako min. rok .. preto to je tak urobené ...

zalka
4. júl 2013

@oskvarka no ak poberáš MD z DNP tak DNP neplatíš ... ale počas RD už áno .. takže potom to treba riešiť

oskvarka
4. júl 2013

@zalka jj viem na konci MD to chcem isť znižiť alebo zrušiť podľa toho či bude realne isť na PN... mna len zaskočili tie sumi som tam na nu pozerala ako puk ale tak som si povedala ze ak budem oslobodena tak si to dam veď čo.. riadna blbosť že aj dobrovolne sa da pripoistit na tak veľa.... ale dala som si presne od toho isteho dňa aby som nemusela za ten jeden deň platiť. na pobočke poistneho mi povedali že mi to plati ak to už v ten deň mam z toho noveho poistneho .,. ale tak tetam na socialke sa moc verit neda :D... ja som to brala tak že ak by to aj neplatilo tak som v ochrannej lehote do kym nezačne platit to nove poistenie, ktore ju zruši ...

zalka
4. júl 2013

@oskvarka no kolegovi vyplatili ocr ... vznikla v ten istý den ako DNP ... a nerobili problémy ... takže by si nemala mať problém

oskvarka
4. júl 2013

@zalka aha uz som nasla to obmedzenie .. to su teda miele tety na socialke ked take zakladne veci nevedia.. ach jaj.. no nic snad nebude ziadny problem so schcalenim alebo tak... len mi fakt neide do hlavy preco to dali aj na to dobrovolne ked je to total hlupost.. nevadi...

oskvarka
4. júl 2013

@zalka kukam že ak ma zamestnavateľ vyhodi počas MD tak mam narok na vyrovnavaciu davku :D... a ta sa rata z toho zaladu inak je vsade to obmedze na tu sumu.. nevadiii :D.. som poistena ako nejaka celebrita :D

kata2882
4. júl 2013

@oskvarka ja som sa pytala lekara,ked mi to vravel, ze ci to nebude vadit na socialke,ked to dam takto spatne.tak,ze nie, ze davky sa vyplacaju mesiac pozadu,tak nevadi. no mne sa to nezdalo,tak preto som sa pytala. no dufam,ze to bude ok :/

oskvarka
4. júl 2013

@kata2882 ok to bude ale na socialne maju take uchvatne pravidla vybavenia ze ked nieco pride po polke kalendarneho mesiaca tak sa to vybavuje kludne o mesiac neskorej takze vyplacanie davok napr ked si chora tak ze ti PNka konci 15. v mesiaci tak peniaze dostanes o 3 mesiace ci tak nejak... hruza hlavne ze ked nieco tak na teba frflu ze nemas poplatene a neviem co... hruza