Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
9. júl 2013

@evickav
ak chceš nárok aj zo zamestnania, tak pn musí vzniknúť do 7dní po ukončení MD, do 7dna čerpania RD (budeš v tzv. ochrannej lehote po ukončení poistenia z dôvodu nástupu na RD) a hradiť bude hned soc.poistovna. Ak by si čerpala hned po md pn bez nástupu na RD, tak by hradil zamestnávatel prvých 10dní.

sunset
9. júl 2013

viete mi poradit kocky? 29.juna mi skoncila MD, na DNP som bola prihlasena aj pocas MD. zabudla som sa ale odhlasit, az teraz som na to prisla, da sa odhlasit aj spatne k 1.julu? ide mi o to, aby som nemusela platit poistne za tych 11 dni. a ak to poistne musim zaplatit, tak v akej vyske, ked mam maximalny VZ? velka vdaka

zalka
9. júl 2013

@sunset spätne sa odhlásiť nemôžeš, a max. VZ konkretizuj sumu .. no ak si prihlásená na DNP tak môžeš ísť na PN . Ale predtým uhraď poistné.

sunset
9. júl 2013

@zalka na PN teraz nemam preco ist, kedze mi nic nie je 🙂 maximalny VZ neviem vlastne aky je. prihlasovala som sa na DP este minuly rok v oktobri.

zalka
9. júl 2013

@sunset dala si sumu 1153,50 eur alebo viac? To bolo max. pre MD a PN min. rok ... a za 11 dní zaplatíš ... cca 148,66 eur.

sunset
9. júl 2013

@zalka hej 1153,50. takze pre mna neplati maximalny VZ 3 930? chvalabohu. dakujem velmi pekne zalka!

zalka
9. júl 2013

@sunset tak to bola moja otázka tebe že či si toľko dala ... alebo inú sumu ... ja to neviem ... ale pozri si to do papierov zo fSP lebo do odhlášky tiež musíš napísať sumu z ktorej sa odhlsuješ. a odvody ti povedia na SP koľko máš zaplatiť.

sunset
9. júl 2013

@zalka ja tam hned zajtra zbehnem odhlasit sa a spytam sa hned

evickav
9. júl 2013

@gapa dakujem 🙂 mne v praci povedali, ze nemozem ist na PN po MD, ze to by som musela nastupit spet do prace miesto RD, aby som mohla ist na PN,,,
A este sa chcem spytat na DNP - stale ho mam z maxima, takze teraz nic neplatim,,, koniec a zaciatok MD a RD mi vychadza cez vikend, ak by som sla na PN, tak pravdepodobne od 22.7. a potom by som si asi musela zaplatit jeden den DNP, cize asi musim najskor nastupit na RD - 21.7. a hned ist na PN?
19.7. mam ist na socialku a vybavit si tam prechod z MD na RD a bud nechat DNP z maxima alebo ho dat z minima alebo ho zrusit,,, neviem co z toho urobit
prelom jul august mam podstupit dalsie IVF, ak sa to podari, tak budem zase vysoko rizikova a aj tak by som bola PN,,,
porad prosim 🙂

pa_mi
10. júl 2013

dievcata ahojte vsetky! potrebovala by som poradit ohladom DNP @zalka tebe som uz pisala. dnes som si citala zakon - ja som od 01.12.2012 SZČO (v skutočnosti slobodné povolanie ale to je v podstate to isté ako SZČO) až do dnes. Od 01.01.2012 do asi 10.10.2012 som mala DNP z maxima. povinné NP som nemala vobec. prosim ta - zapocitava sa mi aj obdobie toho DNP do tych 270 dni? lebo zo zakona mi to tak jednoznacne nevyplynulo. tak sa hovori len o povinnom NP.
od toho 10.10.2012 si neplatim ziadne poistenie.

dnes som 5+2, termin mi vychadza na 10.03.13. a teraz neviem co mam robit.
1. prihlasit sa na maximum - 26 tyzdnov este stiham a ist PN (ale nechce sa mi zase sediet doma odteraz), alebo si platit
400 E meascne - to sa neoplati
2. ak dobre viem dalsia moznost je zamestnat sa na tri mesiace niekde za 1.176 - to sa pocita hruby prijem? alebo cisty
musi byt 1176? a kedy by malo trvat to zamestnanie? november, dec., januar? tam sa platia odvody cca 500 E vsak?
toto by sa malo oplatit nie? odvody za tri mesiace dokopy 1500 a materska celkovo cca 5.600, hm?

Akurat pri tej druhej moznosti je riziko ze ak budem musiet ostat na PN napriklad v piatom mesiaci nedostanem nic, lebo nemam 270 dni. tie budem mat az pred materskou. vsak? vie mi niekto poradit?

dzabena11
10. júl 2013

@dena1973
@zalka Baby dakujem, ste zlate, ale kedze minuly rok ked sa mi stali zle veci tak ma v praci velmi podrzali , toto s tymi Pn-kami by som im nemohla urobit, aj ked by to bolo mozne raz , ale potrebujem vydrzat 2 mesiace aj nejake dni a to je moc ziadat nieco take...uz som to vymyslela tatino zaraba dobre, tak zoberie este nadcasy, bude s nami menej , ale nic sa neda robit, potom si to vynahradime 😉 a ja pojdem na MD 8tyzdnov pred...

dena1973
10. júl 2013

@dzabena11 Nie je zač... 😉

zalka
10. júl 2013

@pa_mi
v prvom rade gratulujem ...
1.) môžeš byť mesiac PN, mesiac platiťť DNP ... alebo 2 mesiace PN , mesiac platiť ( tu sa to finančne vyrovná na 0) ...
2) no zamestnanie musí byť hrubý príjem 1179 eur tri mesiace ... ale na odvodoch ty a zamestnávateľ dokopy zaplatíte aj s danou cca 790 eur mesačne či tak nejako to vychádza ... to len pre prípad, že by si niekomu chcela preplácať prípadné odvody ... a nerobila naozaj .. treba si uvedomiť celkovú cenu práce ... tj. čistá mzda + odvody zamestnanca + dan zamestnanca + odvody zamestnávateľa ...

No a aj pri 1 aj pri 2 možnosti môžeš ísť na PN .. dostaneš ju zaplatenú ale minimálnu ... akurát pri prvej možnosti treba splniť podmienku 26týždnov poistenia , a pri druhej možnosti 90 dní bez PN ... ak nesplníš pri prvej možnosti podmienku , alebo pri druhej podmienku tak MD dostaneš ale len minimálne cca 255 e mesačne.

@dzabena11 určite je to tak správne ako si sa rozhodla ... možno ešte OCR by sa dalo ... to je 10 dní a platí to SP od začiatku.

pa_mi
10. júl 2013

@zalka dakujem 🙂
prosim ta, este otazka. neda sa to urobit tak, ze teraz sa prihlasim na DNP z minimalneho vymeriavacieho a po uplynutí 6 mesiacov, teda 24 tyzdnov si ho zvysim na maximalny? lebo v zakone sa hovori, ze poistenie musi trvat 26 tyzdnov nepretrzite, a zmena vymeriavacieho zakladu sa da urobit po polroku, pricom zmena vymeriavacieho zakladu sa nepovazuje za prerusenie poistenia. je niekde v zakone ze musis mat celych tych 26 tyzdnov maximalny? neberie sa to len ku koncu aky ho mas?
neviem, to by bolo asi prilis jednoduche aby to takto slo co?

ak by sa to takto dalo urobit, bola by to pre mna idealna situacia 😵

zalka
10. júl 2013

@pa_mi a aký by to malo zmysel čo si napísala? žiaden ... MD by sa ti rátala z priemeru 6xminimum + pár dní maximum ... bola by len máločovyššia MD ako minimálna ...

pa_mi
10. júl 2013

@zalka mhm, rozumiem. vdaka za rady 🙂 vyznat sa v tychto socialnych zakonoch je umenie veru...

zalka
10. júl 2013

@pa_mi no to hej ... človek nevybere

bianka0111
10. júl 2013

@zalka ahoj...teda ak pojdem v pondelok obnovit si opat DNP, mám si žiadat maximálnu hranicu materskej?? správne? a nebude vadit, ked od 1 augusta pojdem na PN...teraz si čerpám dovolenku a potom mám ostat podla lekára doma...dakujem

pa_mi
10. júl 2013

@zalka no ano, vies pri tej poslednej alternative som myslela ze sa berie vyska potom podla DPN ktore si mala ku dnu vzniku naroku na matersku, teda to maximum. Nedoslo mi, ze sa to pocita ako priemerne za cele obdobie tych 26 tyzdnov.

zalka
10. júl 2013

@pa_mi samozrejme že sa to počíta od založenia DNP do mesiaca predchádzajúcemu nástupu na MD alebo PN ... a ak je to cez roky ... tj. založíš teraz a zmeníš v januári ... tak potom celý budúci rok sa počíta z toho ako platíš teraz ...

zalka
10. júl 2013

@bianka0111 no prihlás sa čím skôr ... a pozor na SP klamú ... v žiadnom prípade si nedávaj VZ 3930 eur ...
pre max. MD je VZ 1179 eur ... a ty si zamestnaná, tak pre teba je max. VZ ... 1179 eur mínus tvoja hrubá mzda ... len na ten rozdiel sa poisti ...
a potom počítaj dni ... kedy môžeš ísť na MD ... aby bola z maxima... DNP musí trvať 26týždnov až potom bude splnená podmienka na MD zo skutočného VZ a nie z minimálneho.

walta
11. júl 2013

ahojte... chcela by som sa spytat, ci neviete, ako to bude s vyplacanim materskej v mojom pripade- teraz som na rodicovskom prispevku, mam 15. mesacne dieta, a ak vsetko dobre pojde, vo februari sa nam narodi druhe dieta. Pred nastupom na prvu matersku som bola zamestnana aj dobrovolne pripoistena. Cize sa chcem spytat, z coho mi vyrataju matersku? Este z toho, ze som bola zamestnana, alebo uz na to pravo nemam? Lebo zamestnat som sa nemohla, kedze som teraz doma s dietatom na rodicovskom. Dufam, ze ste ma pochopili a dakujem za vase odpovede.

zalka
11. júl 2013

@walta ak si stále zamestnancom, tak budeš mať MD zo zamestnania ... kedy ti skončilo DNP?

walta
11. júl 2013

@zalka ahoj, vdaka za vysvetlenie, ale zamestnancom som uz neni, hoci som na MD nastupovala zo zamestnania, ale medzitym mi skoncil prac. pomer na dobu urcitu, takze ak som spravne pochopila, narok na MD zo zamestnania nemam. A DNP mi skoncilo samovolne este zaciatkom roka 2012, to bolo to obdobie, ze som sa nemusela ist sama odhlasit, ale automaticky ma odhlasili na soc. poist., kedze som ho uz dalej neplatila.

zalka
11. júl 2013

@walta no veru škoda, ale nárok na MD nevznikne ... :( možno by sa ešte čosi dalo urobiť ...
nájsť zamestnanie, a na chvílku aj založiť DNP potom jedno poistenie zrušiť aby sa nazbieralo takým súbehom 270 dní poistenia .

walta
11. júl 2013

@zalka skoda, ale s tym nespravim nic... do zamestnania sa mi odist neda, mam doma 15 mesacnu malú. .. nepredstavitelne nieco, nemam ju kde nechat a byva mi dost spatne, z coho som dost na nervy, som max nepouzitelna 😒

zalka
11. júl 2013

@walta nepochopila si .. nastúpiť do zamestnania potom ísť na PN ... čiže robiť nebudeš ...
bože holky to až tak po lopate treba písať, domýšľať si neviete ... :(

walta
11. júl 2013

@zalka noooo, to Je sice pekne, len kto ma zamestna tak, ze sa hned hodIm na PN? to ma hned posle kade-lahsie.... ale predstava je to fajn

zalka
11. júl 2013

@walta hm... niekto známy ... :D

bianka0111
11. júl 2013

@zalka ahoj...ešte jedna posledná otázka....ak sa v pondelok zahlásim a dám si max. výšku DNP...tak ako si mi poradila...od toho 1.8.2013 pojdem zrejme na tu PN som oslobodená od platenia? alebo si budem počas celej PN platit sumu okolo 50e...taku sumu mi vypočítali ešte v januári, kde som sa bola informovat....