Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. dec 2014

@obcansr ak si platila okrem dôchodkového a nemocneského dobrov.poistenia aj dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, zaeviduješ sa cca v 3/2015 napr. 15.3.2015 (nerátam dokedy poberáš materské), tak sa podpora ráta z vym.základu v období 3/2013-3/2015 (15.3.2013-14.3.2015), tj. zrátajú sa dni minimum v období 15.3.2013-14.1.2014 a vz 1153,5eur za tie 3dni 15.1.-17.1.2014, tj. ak si dlho platila z minima, tie 3dni čo si platila z vyššieho vz to velmi nezdvihnú.

obcansr
22. dec 2014

@gapa no z najvyšieho som platila len 3 dni zatial, do 17.3 by som mala byt na materskej , ja som mala aj pn občas v roku 2013 , čo by som mala urobit aby som mala trocha vyššie asi nič čo, ale aj tak aj niečo je lepšie ako nič dostat

gapa
22. dec 2014

@obcansr možno, ak sa zaeviduješ neskôr, tak, že splnaš tých aspon 730dní v období 3roky pred zaevidovaním ale máš tam čo najmenej vym.základu z minima. Alebo mať nové poist.vnezam. z vyššieho vym.základu pred zaevidovaním.

sweety123
1. jan 2015

@zalka Dobrý deň, mohla by som sa Vás spýtať jednu vec, keďže vidím že sa rozumiete danej problematike🙂 ?

Som študentkou (bez zamestnania posledné dva roky) a od septembra si platím dobrovoľné postenie z najnižšieho VZ, t.j. 141,47eur. Už mám zaplatené 4 mesiace. Snažíme sa o dieťatko a neviem aké sú podmienky získania najvyššej materskej.

Podľa mojích doterajších info, musím mať zaplatených 270 dní poistenia najbližšie dva roky. Stačí však, že až keď otehotniem si začnem platiť DP z najvyššieho VM (okolo 400e to vychádza). Budem mať tak nárok na najvyšiu materskú? Nikto mi toto nevie na 100% potvrdiť, nerada by som o to prišla.

Neviem totiž ako sa v tehotenstve(kolko mesiacov) platí DP--t.j. kolko mesiacov musim mat zaplatené DP z najvyssieho VM aby som mala nárok na najvyssie matersku.

Taktiež som sa ešte chcela spýtať, či môžem DP teraz po 4 mesiacoch ukončiť(cize uz mam zapl. cca.120 dni) Keďze sa nam nedari otehotniet a nechcem zbytocne platit 141e mesacne len tak 🙂 a potom nove DP založť až pri otehotnení (a to hned z najvyssieho VM). Tam mi potom bude stačiť doplatiť z najvyssieho VZ 150 dni? alebo kolko mesiacov v tehotenstve to musim platit aby mi vznikol narok na najvyssie materske?

ĎAKUJEM veľmi pekne, nie je nikoho v social.poist. kto by mi to vedel jednoznacne povedat....A nie je len tak paltit si mesacne 400e a potom dostavat 200e matersku ☹

Maťa

zalka
1. jan 2015

@sweety123 no ja by som na tvojom mieste platila dalej 141,47 eur ... je to menej ako platiť po otehotnení 400e .. čo by si musela platiť 6 mesiacov ...
ak budeš mať zaplatené 141,47 tých 270 dní potom zruš DNP ... a po otehotnení v 6-8 týždni sa prihlás na DNP z maxima ... pár dní poplať a môžeš ísť na PN aby si nemusela platiť 400e ... a z max. DNP pred nástupom na MD musí trvať 26týždnov ...

rula
1. jan 2015

Požehnaný Nový rok 2015 ! Zdravím hlavne Gapu, možno si spomenie na moje meno, ale už je to asi 6 rokov dozadu čo som sa tu občas zjavila. Dnes som sa tu nasurfovala po veľmi dlhej dobe a pozerám, čo máte nového. Je toho dosť, úplne som stratila ,,zákonný prehľad". 🙂

katuskas84
1. jan 2015

Ahojte,chcem sa opytat,kedy sa oplati zacat si platit dobrovolne po istenie,aby som mala lepsiu matersku.Zamestnana som od augusta 2012.dakujem za kazdu odpoved...vobec sa v tomto nevyznam

zalka
1. jan 2015

@katuskas84 nemôžeš platiť DNP ... lebo máš zamestnanie a zákon z 1.7.14 ti to zakazuje.

katuskas84
1. jan 2015

@zalka dakujem,to som nevedela.doteraz som sa o to nexaujimala,ale chceme babo,tak ma napadlo,ze zistim o tomto nejake info

zalka
1. jan 2015

@katuskas84 rado sa stalo ... už len dalším zamestnaním si vieš zvýšiť MD

sweety123
1. jan 2015

@zalka ĎAKUJEM veľmi pekne za odpoved 🙂
len nerozumiem ze preco platit tych 141 eur az 270 dni, a potom po otehotneni este dalsie mesiace platit z najvyssieho VZ. Nestacilo by zvysne dni (cca 150dni) doplatit az pocas tehotenstva ked si zvysim VZ, alebo to zle chapem? Pretoze chceme babatko a teraz neviem ci vobec mozem otehotniet(ak chcem najvyssiu matersku), kedze by som musela este cca 150 dni platit DNP z najnizsieho VZ a az potom otehotniet a platit z najvyssieho VZ(ale to uz bude predsa viac dni ako je povinne). Da sa tych 270 dni takto nakombinovat, ze najskor budem platit 4 mesiace z najnizsieho VZ a potom zvysok po otehotneni z najvyssieho VZ? budem mat narok na najvyssiu matersku?

sweety123
1. jan 2015

@zalka lebo neviem ci budem moct ist na PN po otehotneni(kvoli skole), takze radsej pocitam s variantou ze budem tych 400e platit celých 26 tyzdnov.

Takze sa mi jedna o to, co najmenej mesiacov platit pred otehotnenim DNP z najnizsieho VZ. Ci sa to teda da spocitat dokopy obe dobrovolne poistenia(lebo ak by som to spocitala, kedze pises ze z najvyssieho VZ musim platit 6,5 mesiaca-195dni, tak aj tak uz mam naskok, lebo mam zaplatené 120 dni, dokopy to bude 315dní).

Ďakujem za ochotu, Maťa 🙂

zalka
2. jan 2015

@sweety123 no ak chceš platiť 400 e .. tak kludne teraz zruš DNP ... a potom po otehotnení v 6-8 týždni tehu sa prihlás na DNP z max. VZ 1236 e a z toho potom budeš platiť tých 26týždňov .. samozrejme, že sa to dá i takto, akurát čím máš viac dní lacnejšie poistenie, tým skôr môžeš ísť na PN .. a nikdy nevieš či PN nebudeš potrebovať ...

sweety123
2. jan 2015

@zalka aha, tak to je 🙂

ja som len nevedela, ze ak budem platit napr len 4 mesiace z najnizsieho VZ a potom zvysok z najvyssieho, ci budem mat narok na najvyssiu matersku. Ale kedze pises ze z najvyssieho VZ musim tak ci tak platit celych 26 tyzdnov, tak to znamena ze to co teraz platim z najnizsieho VZ je len v podstate doplnenie do 270 dni k tym 26 tyzdnom, plus nejake to setrenie do dochodku, pripadne na PN pocas tehotenstva.

Cize na to aby som dostala PN musim mat tiez splnenych 270 dni. ĎAKUJEM v tomto som mala chaos 🙂 🙂 Problem by bol, keby som nestihla poplatit tych 26 tyzdnov z najvyssieho VZ pocas tehotenstva, vsak? vtedy by som dostala matersku z minima 🙂

ĎAKUJEM ešte raz, veľmi mi to pomohlo 🙂

Maťa

zalka
2. jan 2015

@sweety123 no ono platiť nemusíš ... len musíš byť poistená 26 týždnov a musíš mať splnenú aj dalšiu podmienku tj. 270 dní poistenia ...
preto napr. teraz zaplatíš 150 dní z minima, to zrušíš a po otehotnení sa prihlásiš na DNP z maxima, po získaní 120 dalších dní môžeš ísť na PN .. a to je 2 mesiace pred nástupom na MD ... a dostaneš už zaplatenú PN lebo budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia ... ale dni na PN sa ti budú rátať do tých 26 týždnov, tam je dôležitý nástup na MD ... ak neporodíš skôr ako uplynie 26týždňov ... ak by si porodila skôr ako uplynie 26t od prihlásenia na DNP tak bude MD minimálna, to sa týka ale predčasného pôrodu ..

sweety123
2. jan 2015

@zalka áno chápem, po nastupe na PN pocas tehotenstva plati za teba stat, takze sa to pocita ako keby si platila ty 🙂

dakujem velmi pekne

zalka
2. jan 2015

@sweety123 no štát neplatí, len ty neplatíš počas PN .. ak dostávaš PN zaplatenú zo SP a to dostaneš zaplatené len pri splnenej podmienke 270 dní poistenia ... ale tie dni platenej PN sa rátajú do splnenia podmienky 26t poistenia ( ak samozrejme poistenie nezrušíš čo by si nemala )
ved ani počas MD ak dostávaš MD tak DNP neplatíš ... ale počas RD už DNP platiť treba ...

sweety123
2. jan 2015

@zalka ano, som sa zle vyjadrila. tak som to myslela, ze sa to ráta, aj ked ich realne covek neplati pocas PN.

super, takze pocas MD si necham poistenie este z maxima(kedze to nemusim platit), a potom si to opat zmenim na minimum cez rodicovsky prispevok, ktory uz budem realne platit. Ja som si to chcela zacat platit aj hlavne kvoli dochodku, kedze to skola za studenta neplati a roky do dochodku mi ubiehaju a nezaratavaju sa 🙂

potom pocas materskej mozem ist tiez na PN? a budem dostavat aj matersku aj PN? nechcem spekulovat, len zistujem ako to v skutocnosti je a ake su moznosti, ked si to uz clovek plati a vidim ze mas prehlad 🙂

zalka
2. jan 2015

@sweety123 MD a PN vypláca SP ... tj. môžeš dostať len 1 dávku, bud MD alebo PN .. určite nie oboje.
Počas RD môžeš ísť na PN ... RP vypláca UP a PN vypláca SP, tam už môžeš marodovať .

sweety123
2. jan 2015

@zalka takze jedine vyuzit PN pocas tehotenstva alebo potom az po ukonceni materskeho prispevku, cez rodicovsky 🙂

zalka
2. jan 2015

@sweety123 áno presne tak.

janniesa
7. jan 2015

@janniesa
@oskvarka
Ahojte, prepáčte, že Vás otravujem znova 😒 ale predchvílou mi volali zo SP, že vraj mi z DNP nárok na materskú nevzniká a že si mám prísť vyzdvihnuť žiadosť ☹ ...V júni som sa prihlásila na DNP (od 15.6.) a platila som si z min. VZ az do 23.12. od 24. 12. som na materskej....myslela som že do 30.06. platí vsetko po starom este...pracovníčka tvrdí že DNP len PN a OČR by mi platili na matersku sa to vraj nevztahuje...predtým som bola este poistená od 11.2.2013 do 6.5.2013....takže 270 dni splnam aj 26 týždnov....tak ako to je? prosím poradíte?

janniesa
7. jan 2015

@zalka prepač chcela som oznacit teba nie seba 🙂

oskvarka
7. jan 2015

@janniesa 😕 😅 preco by si na PN a OČR mala mat narok a na matersku nie???.. to je fakt divne a nejake vysvetlenie ti dali.... neviem o nijakej zmene alebo vynimke.. teda na vsetko platia rovnake podmienky... jedine ze by si mala matersku z prace vysiu ako vymeriavaci zaklad...
spytaj sa @zalka mozno o niecom vie ja sa napriklad tiez zatial spolieham na to ze ak otehotniem.. co neviem teda ci sa mi podari tak sa est eprihlasim na tie zvysne 2-3 mesiace co by mi chybali... jedine ma napada ze by ozaj riesili to ze nastupon ma MD ti poistenie zanika tym padom v ten den ti zacina ochranna lehota ale nastupom na MD ti aj zacina poistenie z prace (predpokladam ze si bola na RD) a tym padom ti aj lehota zanika v ten isty den a tym padom ze by si nemala narok? lebo niesi uz v ten den ani poistena DNP ani v ochrannej lehote... no ale na stranke ministerstva takyto priklad vtedy uvazdali ze narok mas aj ked mne sa to zdalo tiez trochu divne...... tak fakt neviem
ja to zatial vyuzivam len na PN...

janniesa
7. jan 2015

no ona daco spominala ze 23.12. mi skoncilo poistenie a od 24.12. mi zacala materská...ale ved DNP by mi malo skoncit az po 270 dnoch nie? a aj nejaká ochranná lehota sa tam spomína...ale ved aj Mihál spomína rôzne príklady a vsade píse ze o nic neprídeme

janniesa
7. jan 2015

@oskvarka prepac zabudla som ta oznacit v predchádzajucej správe

oskvarka
7. jan 2015

@janniesa no ano ved presne toto som myslela ... ale ak to spravne chapem tak ty si sa prihlasovala este pred novelov takze tebe konci az ked uplinie 270 presne ako pises... a tym padom toto absolutne nemaju co riesit lebo tvoje poistenie nemalo skoncit, aj ked zaciatkom MD budes mat subeh...
ochranna lehota inak tiez automaticky zanika lebo nastupom na MD sa obnovuje poistenie zo zamestnania... no ale tebe skoncit podla mna nemalo...

janniesa
7. jan 2015

@oskvarka no tak utekala som na SP, ale nestihla som uz tu pracovnicku ,tak sa musim cakat do zajtra ☹ ale stale nad tym rozmyslam....od 16.6. do 23.12. je 191 dni, ale k tomu sa asi prirátavaju aj dni z predchádzajucich DNP v mojom prípade to je poistenie v roku 2013 od 11.2.2013 do 6.5.2013 co je 85 dní, tým padom som k 23.12. mala uz 276 dní poistených?? a cize mi poistenie skoncilo este 6 dní pre 23.decembrom??? Ale ked si cítam stanovisko p. Mihála a jeho priklady ktoré uvádza v tomto blogu http://www.blogovisko.sk/dobrovolne-nemocenske-... , tak mi stale vychádza, že by som nárok mala mat....uz mi z toho šibe 😒 prepáč že toľko otravujem 😖

oskvarka
7. jan 2015

@janniesa no ono ako narok sa rata ako si napisala takze do zaciatku MD mas 276 ak si to spravnme zratala tak si podmienku splnila... a zaniknut by ti poistenie malo az 270 dni od posledneho prihlasenia takze to by s tym nemalo suvisiet ze si uz podmienku mala splnenu... otazka znie ci nebolo v podmienkach ze jedine ak nemas sulad ale to sa mi prave ze nezda lebo aj kolegyni som radila prihlasit sa a odhlasit sa lebo bola na MD a poistena a uz by jej to 270 byprsalo skorej a takto mohla byt este pocas celej materskej poistena.. mozem sa jej spytat ci s tym mala nejaky problem ... lebo nespomionala tak som myslela ze to chapem spravene
akle co tu v teme baby pisali casto som sa stretla s tym ze pracovnicky na poistovni urobili chybu tak sa istotne nedaj odbyt,.... ak ti daju ak negativne rozhodnutie tak sa odvolaj... ja uz som sa tiez raz odvolavala...

lubkagro
7. jan 2015

@janniesa ahoj, ja mam tiez taky problem z DNP, prihlasila som sa este pred 30.6 a v novembri ked som nastupila na PN zistili ze mi ho zrusili k 30.6 a to z toho dovodu ze som ako SZCO mala platit poistne.... ja uz mam napisane odvolanie, uvidim ako sa k tomu postavia, lebo same pracovnicky nevedia ako to riesit... jedna na druhu hadze... ja mam aj list od nich v auguste mi ho poslali ze DNP mi konci 9.2.15 ak sa nic nezmeni z mojej strany.....