Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jasminet
9. júl 2010

@nika147 zamestnavatel neplati matersku nikdy. matersku plati soc. poistovna (na zaklade odvodov od zamestnavatela), po jej skonceni dostavas rodicovsky prispevok od uradu prace soc. veci a rodiny.

kisska
9. júl 2010

@nika147 vacsinou plati, co napisala @jasminet, su ale pripady, ked mas v pracovnej zmluve uvedene (alebo toto pouziva firma ako zamestnanecky benefit), ze ti v case materskej dovolenky doplaca do vysky priemerneho platu alebo aspon do urcitej vysky. Poznam taku firmu a uprimne zavidim vsetkym mladym babenkam, ktore maju pred materskou a pracuju v nej 😉 😀 . Urcite nie je nic podobne zo zakona...

bancanka
10. júl 2010

ahoj gapa prosim vedela by si mi poradit, platim si dobrovolne nemocencske vo vyske 33 eur od konca oktobra 2009 no lenze zatial som nemala to stastie otehotniet , tak by som chcela vediet ci by som si mohla tuto sumu znizit na nizsiu a keby som zistila ze som tehotna tak by som to zas zvysila na tych 33 eu. ak je to vôbec mozne. alebo co mam vlastne urobit, nechcem tam zbytocne davat tolko penazi ked to nemam este iste ale snazime sa o babo kazdy mesiac. dakujem za odpoved

susika
10. júl 2010

baby, vietre poradiť? jasp, to už capla na kadejaké podobné temy, lebo si už neviem rady..... 29.7. mi končí RD a som tehotná a dalšia materská by mala začať 6.9. Po 29.7. si chcem ešte vybrať ostatu dovolenku tj. 12 dní, lenže potom mi tam vychádza 24 dní do materkej. chcem ukecať gyn. aby mi ju posunul 8 týždnov skor, potom by som tam mala len asi 14 dní bez príjmu... ..a to sa mi neche vracať na tu dobu do rpace...ak ho neukecám ani na PN, tak si potm beriem nepaltené volno z roboty. ide mi o to, že zdravotné a socialku mi už zamestnavatel nebude platiť, ked budem mať to volno a musím sa prihlasiť ako samoplatca, že? a oni ma odhlasiť, síce, to už asi aj urobili, pokial som na RD.....ked budem samoplatca, neprídem o materksu, čo mi ma paltiť zamestnavatel po porode?či už potm sa mi to tým zruší a budem len na rodičovskej?stačí len socialku a zdravotnú plstiť? a na socialke len toto nemocenksé poistenie? a čo s fondom zamestnanosti?v prípade, ak by mi po ukončení RD dali výpoved, aby som neostala bez prijmu a mala aspon z UP?

susika
10. júl 2010

@jasminet -vidíš, tak to som nevedeela, tak to asi sa rovno zajdem na socialku spýtať, čo mi tam povedia, ak niečo povedia.....
k tomu nemocenskému...z akej výšky by som si mala platiť dobrovolné nemocenské, teda po tú dobu, čo budem akože samoplatca, počas tých 14 alebo 24 dní,, kým začne normálna MD, ak mi to doki teda neulahčí z PN a posunutím MD.z výšky minimálneho VZ alebo z max...aleb z predpokladanej výšky mzdy, ktorú mi teda teraz dá zamestnávatel..neviem, ako sa mám vykoktať, aby to bolo ako tak zrozumitelné....

bejkn01
11. júl 2010

Ďakujem baby veľmi pekne za rady, fakt díky.
A ešte mám jednu variantu, ak by som otehotnela, stále by som si platila z minima, hodila by som sa hneď na PN. Zmluvu mám na dobu určitú do konca roka 2010. Čiže na konci roku sa mi pracovný pomer zrušil a ja by som niekoho našla, čo by ma v januári zamestnal s čo najvyššou mzdou a ďalej by som pokračovala v PN až do nástupu na materskú, ako by to bolo vtedy? Čo sa mi oplatí viac?

zoska
12. júl 2010

@bancanka vymeriavaci zaklad mozes zvysit alebo znizit raz za 6 mesiacov 😉 cize to splnas, ak ho teraz znizis a nahodou hned na to otehotnies budes si ho moct zvysit az o polroka zasa 😉

zoska
12. júl 2010

@gapa prosim o radu
dnes mi konci materska , bola som DNP, v stredu sa chystam na SP, co budem potrebovat? ziadost o RP mi tam daju vypnit, alebo sa to vobec netyka socialky, ci ako to je?
a este otazka, kedze mi dnes konci materska musim za zvysok tohto mesiaca zaplatit poistne, vsak?
a ked rovno poziadam o zrusenie DNP, tak mi ho zrusia od augusta, ze?
dufam, ze si najdes cas mi odpovedat, lebo si vobec niesom ista ci to spravne chapem...
vdaka vopred

mariro
12. júl 2010

@zoska - na urade ti daju ziadost na rodicovsky prispevok,a DNP ak pokracuje alebo k nejakemu datumu chces zrusit tak ano treba doplatit ale od konca MD po ukoncenie DNP.
A preco chces rusit DNP,ved ho mozes vyuzivat i pocas RD,to by bola skoda to rusit. 🙂

zoska
12. júl 2010

@mariro dakujem velmi pekne 😉
no platila som najvyssi VZ a teraz uz na to nebudu financie a ak znizim VZ tak PN al.OČR nebude prilis vysoke...ale este mi niekto vravel, ze davku zo SP mi pocas RD odrataju z rodicovskeho, takze to vyjde 1:1 😕 je to pravda?
no nechystam sa ani opat otehotniet preto som rozmyslala nad zrusenim.... mam pocit ze sa mi neoplati platit to...ale ak su tam nejake vyhody tak napis, budem vdacna 😉

gapa
12. júl 2010

@zoska
dnes mi konci materska , bola som DNP, v stredu sa chystam na SP,
3.) co budem potrebovat? ziadost o RP mi tam daju vypnit, alebo sa to vobec netyka socialky, ci ako to je?
1) a este otazka, kedze mi dnes konci materska musim za zvysok tohto mesiaca zaplatit poistne, vsak?
2) a ked rovno poziadam o zrusenie DNP, tak mi ho zrusia od augusta, ze?
dufam, ze si najdes cas mi odpovedat, lebo si vobec niesom ista ci to spravne chapem...
vdaka vopred

2. Ak na SP prídeš napr. 14.7., tak môžeš dať odhlášku sdátumom ukončenia DNP dnom 14.7.2010
1. Doplatíš za dni odo dna po ukončení poberania materského do ukončenia DNP
3. Zájdi najprv na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny a zober si tlačivo na potvrdenie o výške materského a období jeho poberania (neviem presne názov a aj na nete určite je, t.j. dá sa vytlačiť), toto tlačivo vypln, podpíš a požiadaj v SP o doplnenie a potvrdenie. V ba to posielajú na adresu, ak neprídeš osobne. Toto potvrdené tlačivo budeš potrebovať k žiadosti o RP. (ja som si pre seba toto potvrdené tlaičvo prefotila, do budúcna, aby som vedela presne kedy som materské poberala).

zoska
12. júl 2010

@gapa dakujem velmi pekne 😉

katka2602
12. júl 2010

Dobrý deň,
rada by som sa informovala o dobrovoľnom nemocenskom poistení. Mám ešte jeden rok VŠ a uvažujeme s priateľom nad bábätkom, ale nakoľko som ešte nepracovala tak mi dajú tú najnižšiu materskú. Ak si dám dobrovoľné nemocenské poistné na 20€ mesačne akú výšku materskej budem poberať? a koľko mesiacov sa taká zvýšená materská vydáva?
Ďakujem za odpoveď.

standa82
13. júl 2010

@katka2602 ...pokiaľ si nepracovala, len študovala, nebudeš mať vôbec nárok na materskú. Dostaneš len rodičovský vo výške cca. 164 eur od narodenia dieťatka. Pokiaľ by si chcela získať materskú, potom sa musíš prihlásiť na DNP aspoň mesiac pred plánovaným otehotnením (aby si mala nejaký mesiac rezervu). Keď sa prihlásiš z max.VZ (1116 eur), materská bude cca.600 eur. Keďže ty by si sa chcela prihlásiť a platiť mesačne 20 eur, tak je to z VZ cca.470 eur. Materskú by ti potom vypočítali: 470 x 9(lebo musíš platiť minim.9 mesiacov /270 dní)= 4230/270=15,66x55%=8,61 eur na deň. Teda mesačne by to bolo 8,61 x 30=258,3 eur. Akonáhle budeš mať nárok na materskú z DNP, potom budeš mať po polroku nárok na aj na vyšší rodičovský, ktorý je cca. 256 eur do dvoch rokov veku dieťaťa. Od dvoch do troch rokov je to 164 eur.

zuzanaca
14. júl 2010

Pekný deň. 🙂
Viete mi niektorá poradiť? Som DNP, pracujem, ochorela mi dcérka a bola som s ňou včera u lekára, ktorý mi vypísal potvrdenie o účasti na lekárskom ošerení - sprevádzanie rodinného príslušníka - toto asi sociálna poisťovňa neprepláca, je to len pre zamestnávateľa? Tá očr-ka je niečo iné? Tomu nerozumiem. 😕 Ďakujem 😉

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xpetka1x
14. júl 2010

@standa82 ahoj mozes mi poradit doky mi dnes vypisal matersku ale zacina az od 3.8. povedal mi ze ju kludne mozem zaniest na socialku aby som uz v auguste poberala matersku...18.jula budem mat 270 den DNP ale zaplatene to bude az na zac. augusta mal by s tym bzt daky problem??

standa82
14. júl 2010

@zuzanaca ...toto asi neprepláca, to je niečo ako priepustka. OČR je, keď si doma s chorým dieťaťom. 😉

@radkovadanka ...keďže sa chceš prihlásiť na DNP, stačí ti z minim,VZ, ktorý je 319 eur a z toho sa platia 4,4%. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr však do 8 tt, pôjdeš sa odhlásiť a na druhý deň sa znovu prihlásiš z max.VZ, ktorý je 1116 eur. Je to tlačivo na DNP ako fyz.osoba. Budeš mať nárok na materskú cca. 6 mesiacov, potom budeš mať nárok na vyšší rodičovský (keby nebola materská, tak na nižší), môžeš z DNP čerpať pri PN alebo pri OČR. Počas materskej si oslobodená od platenia. Potom je na tebe, či to zrušíš alebo len znížiš.

standa82
14. júl 2010

@xpetka1x ... no mala by si to mať zaplatené do konca mesiaca júl, keď už od 3.8. budeš na MD. Ak máš trvalý príkaz, tak ho zruš a uhraď si to jednorázovo, veď počas MD aj tak platiť nebudeš.

romaneta111
14. júl 2010

🙂 ahoj ja by som mala tiez otazocku. na poslednu chvilu som sa dozvedela o DNP. Tych 270 dni splnam, ale kedze je to u mna 10 tt, nesplnam podmienku minimalne 26 tyzdnov platit DNP. Znamena to ze materska mi nebude vobec vyplatena, alebo bude pocitana z ineho VZ? ☹
dakujem za kazdu odpoved

standa82
14. júl 2010

@romaneta111 ...trvá ti prac.pomer? Ak ti trvá prac.pomer, potom je na DNP neskoro, lebo nestihneš splniť 270 dní aj z DNP. Musí byť splenených 270 dní z DNP a 270 dní zo zamestnania.
Ak ti netrvá prac.pomer, tak záleží od toho, od kedy si nezamestnaná.Ale ako ty píšeš, nestihla by si ani 26 týždňov, takže DNP je pre teba zbytočné.

romaneta111
14. júl 2010

@standa82
standa 82 dakujem ti za odpoved. v duchu som si to tak nejak myslela. skoda, ostane mi len zamestnanecka materska, kedze moj pracovny pomer trva. diky pekny den 🙂

standa82
14. júl 2010

@romaneta111 ..nie je zač 🙂

gapa
14. júl 2010

@xpetka1x
materské za august ti bude vyplatené najskôr v polovici septembra, tj. je jedno, či zaplatíš v júli alebo do 8.8.. Na tvojom mieste by som zaplatila do 8.8. za júl spolu s poistným za 2dni augustové, aby si nemusela potom do 8.9. platiť len za 2dni.

nikolik2512
14. júl 2010

DOBRY DEN CHCELA BY SOM SA OPYTAT AKO TO JE S NEMOCENSKYM KED SOM PLATILA PRED NASTUPOM NA PRVU MATESKU A PLATIM AJ TERAZ,AKURAT MA MOJA MALA 6 MESACOV ZACALA SOM 2 MESIAC PLATIT A ZISTILA SDM ZE SOM OPAT TEHOTNA MOZEM SA DAT VYPISAT NA PN?BUDE SA MI TO RATAT S DOBROVOLNEHO?DAKUJEM ZA RADU

xpetka1x
14. júl 2010

@gapa takze ak tam matersku zanesiem uz teraz tak si mam pytat aj sek na dva dni v auguste?? a nevadi to ze ju tam dam uz teraz aj ked mi to bude platit az od 3.8?...a vtedy si to aj doplatim aj ked mi 270 dni ubehne uy 18.7. ale nebudu yaplatene...

mariro
15. júl 2010

@nikolik2512 - popis konkretne datumy platenia -prerusenia a zaciatok...blizsie info

Ale ak si platis urcite narok na pN z DNP mas.Zalezi v akej vyske si odkedy platis ,tolko bude tvoja PN.

kikula13
15. júl 2010

chcela by som sa opytať ,od 7.12.2009 som na PN to som marodovala ešte u svojho obvodneho ,ako som mu povedala ,že som tehotna,tak on mi PN ukončil 15.6.2010 a odporučil ma s tou diagnozou ku gynekologovi.Gynekolog mi dal začatie PN od 15.6.2010,ale problem je v tom ,že včera mi namiesto 560€ nabehli na učet,len 250€,ja neviem kde sa stala chyba a či to ja môžem niejako zachraniť ,lebo termin pôrodu mam v polovoci decembra a ja sa obavam,že aj materska bude len 250€.Kto sa v tom vyzna,nech mi poradi.dakujem.

andzi
15. júl 2010

@kikula13 najlepšie bude ak si zavoláš priamo do pobočky Sociálnej poisťovne, ale podľa mňa to bola len PN-ka za obdobie od 1.6. do 14.6.2010. PN-ka od gynekológa od 15.6. do 30.6. sa bude posudzovať samostatne a príde ti zvlášť.

labudka
15. júl 2010

Ahojte
som na materskej a platím si dobrovoľne, 270 dní mi vycházda, to si platím 14Eur, a chcela by som si teraz zvýšiť od bud. pondelka, lenže ako som čítala nevyšlo by mi tých 26 týždňov do nástupu na materskú, bud. týždeň začínam 10+1tt, mala by som iba 24 týždňov do konca roka 2010, termín pôrodu mám 13 februára čo je akurát 6 týždňov od začiatku roka
iba sa chcem opýtať, je to zo zákona dané že musím nastúpiť na materskú 6 týždňou pred pôrodom??? alebo to môžem aj posunúť o tie dva týždne????.
a ak by som si ešte zajtra otovrila novú zmluvu rátal by sa mi tento týždeň ako celý, čiže by som mala 25 týždňov do konca roka, alebo to rátajú na dni?
ďakujem za odpovede, nie som v tomto vôbec zbehlá, prvá materská mi nevyšla o 12 dní teraz viem že bude to už mám potvrdené, ale skúšam či by to ešte nešlo zvýšiť, ďakujem a ešte prosím, ak mi to nevíde a teda budem si do konca roka platiť tých 14 Eur, aký je vymeriavací základ z ktorého my materskú vyrátajú
ďakujem