Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

andzi
15. júl 2010

@labudka na materskú môžeš nastúpiť aj neskôr, ale v takom prípade sa ti skráti celková doba poberania materského, čiže ak nastúpiť o 2 týždne neskôr ako máš, budeš materské poberať nie 28 ale len 26 týždňov. Lekár ťa však vypíše automaticky na materskú 6 týždňov pred pôrodom, lebo je to nevyhnutné aj zo zdravotného hľadiska, takže toto si zisti u svojho lekára, či by ťa vypísal aj neskôr.
V tvojom prípade by som teda neriskovala, ani nejaké 2 týždne ti nemusia pomôcť, lebo pôrod môže nastať aj o 3 týždne skôr ako ho vypočítal lekár. Tých 26 týždňov sa počíta na dni, čiže odo dňa prihlášky na DNP do nástupu na MD. Navyše si uvedom, že ty si ešte len v prvom trimestri, kedy sa termín pôrodu ešte môže posunúť, môžu ti ho posunúť aj na skorší termín ako máš vypočítaný teraz podľa menzesu.

labudka
16. júl 2010

Andzi - ďakujem

majussa21
16. júl 2010

Ahjky..
@gapa prosim ta alebo aj ine baby nemam cas to tu hladat do kedy najneskor sa treba prihlasit na DNP do ktoreho tyzdna tehotenstva myslim aby mohol byt vyplacany ten Maximalny VZ?

majussa21
16. júl 2010

Vopred Dakujem za odpoved..

standa82
16. júl 2010

@majussa21 ...prihlásiť sa treba tak, aby si do nástupu na MD splnila podmienku platenia minim.270 dní.

baruskaaa
16. júl 2010

Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Tento mesiac mi skoncila MD, tak som sla na socialku zmenit VZ na minimum, aby som mohla dalej cerpat pripadnu OCR...tam mi vsak pani za okienkom povedala, ze od januara sa menil zakon a osetrovne pokial poberam rodicovsky, cerpat nemozem. Na UPSVR som dostala na podpis papier- cestne prehlasenie, ze pocas poberania rodicovskeho prispevku nebudem poberat aj osetrovne. Tak a pytam, je lepsie DNP zrusit uplne? Doteraz som bola v tom, ze sa mi aj po materskej zide...Ospravedlnujem sa , aki to tu uz bolo niekde spominane , ale akosi nestiham to vsetko citat 🙂

standa82
16. júl 2010

@baruskaaa ... áno, keď poberá OČR alebo PN, nemôžeš poberať dávku . Ak pôjdeš na PN či OČR, žiadanku zanes do SP, no musíš ísť na odb.soc.vecí povedať, že budeš poberať PN alebo OČR. Oni ti prerušia dávku. Najlepšie by bolo, keby ti to vyšlo niekedy v strede mesiaca, lebo budeš mať nárok na dávku aj na OČR. Na rodičovský máš nárok aj keď to bude len jeden deň v mesiaci.

baruskaaa
16. júl 2010

@standa82 dakujem za odpoved, takze, ak spravne chapem, ked budem na OCR napriklad od 8 do 18. v mesiaci, dostanem aj OCR-ku, aj rodicak? Super, tak to DNP este necham 🙂

standa82
16. júl 2010

@baruskaaa ...áno

gapa
16. júl 2010

@majussa21
podla teraz platného zákona tak, aby ti od prihlásenia do dna pred pôrodom uplynulo aspon 270dní (netreba do nástupu na MD, ale do pôrodu) a to vychádza najistejšie tak, že sa prihlásiš a potom dostaneš cca o 2týž. posled. menštr.
Iný je prípad, ak máš nejaké ukončené nem.poistenie v období dva roky pred pôrodom (skutočným).

andzi
16. júl 2010

@majussa21 Ja len doplním, že ak nemáš iné už ukončené NP (DNP alebo PNP) treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením a súčasne najneskôr v 8tt (ale radšej v 5-7tt) treba mať vymeriavací základ taký, z akého chceš aby sa počítalo materské. Treba totiž splniť 26 týždňov platenia do nástupu na MD (nie do pôroduˇ). Ak splníš 270 dní do pôrodu, ale nie 26 týždňov do nástupu na MD, materské s abude počítať len z pravdepodobného VZ.

Ozaj ak je materské počítané z minima, t.j. 55% z 319,58 €, tak potom je možné poberať radšej rodičovský príspevok, len teraz neviem, či sa to dorovnáva do toho vyššieho alebo nižšieho. Ale zrejme do toho vyššieho, lebo poistenkyňa splnila 270 dní trvania NP.

vi3ka
16. júl 2010

ahojky, moja otázočka: mám DNP, som na PN a chcem sa spýtať, či musím najskôr ukončiť PN a až tak doniesť papier o matersku, alebo môžem plynule z PN nastúpiť na MD? ak mi viete poradiť, budem radal

andzi
16. júl 2010

@vi3ka PN musí byť ukončená a od nasledujúceho dňa ťa lekár vypíše na MD.

vi3ka
16. júl 2010

@andzi ale to mi dá doktor takto nie? ukončí PN napr. 1. 8. a od 2.8. ma vypíše na MD, ak tomu tak chápem.

andzi
16. júl 2010

@vi3ka áno, samozrejme, pokiaľ ťa na PN vypísal gynekolog.

nikolik2512
17. júl 2010

@mariro ahoj platim si uz dlhsie od maja 2008 mala sa narodila v decembri 2009 a platit som zacala od maja teraz

mariro
19. júl 2010

@nikolik2512 - teoretickyx by si mala mat na narok na davky i z DNP,len neviem presne ako to je ked si mala prerusenie a neuvadzas presne kolko mesiacov si neplatila.resp. si neplatila len pocas materskej kedy ani netreba a predtym cele tehotenstvo si platila?
Tak v tom pripade mas narok na davky urcite.Vo vyske posledneho VZ, z ktoreho si platila naposledy.

boba82
19. júl 2010

Ahojte,

chcem vas poprosit o radu...ide o to, ze mala by som zaujem o DNP, ale momentalne pracujem v zahranici, a o par mesiacov mam uz nastalo naplanovanu cestu domov 🙂 tak by ma zaujimalo, ci sa da aj elektronickou formou prihlasit na DNP, alebo len osobne, pripadne, ci na stranke soc. poistovne je nejake tlacivo, ktore by som si mohla vytlacit, vypisat atd... 😅, resp. co vsetko potrebujem na prihlasenie DNP...
Dakujem za odpoved!

mariro
19. júl 2010

@boba82 - nepotrebujes k tomu nic,je treba len vypisane tlacivo fyzickej osoby,ktore najdes i na nete.A je len na tebe a tetuske na socialke ako sa s nou dohodnes.Ja som to napriklad poslala postou po dohode a spravila mi to tak.
Na tlacive uvedies VZ z ktoreho chces platit a osobne udaje nejake a to je vsetko.
Ak najdem link na to tlacivo pripojim ho sem neskor.

mariro
19. júl 2010

@boba82 - http://www.socpoist.sk/616/1567s
a je to na spodu ako Registracny list fyzickej osoby

boba82
19. júl 2010

mariro: velmi pekne dakujem za odpoved 😉

lindt
19. júl 2010

mariro- aj ja dakujem za ten formular, takze to staci zaniest vyplnene do soc.poistovne? Ake ine tlacivo este potrebujem?Dakujem!

mariro
19. júl 2010

@lindt - ziadne,iba toto 🙂

lindt
19. júl 2010

@mariro dakujem a ked chcem, aby platba odisla z mojho uctu, vyriesim to osobne v podatelni?

mariro
19. júl 2010

@lindt - bud ti daju ked tam budes osobne variabilny symbol alebo ked to spracuju ti zaslu postou list, kde budes mat uvedeny variabilny symbol pod ktorym budu vedene tvoje platby....plati sa vzdy k 8. dnu nasledujuceho mesiaca...cize za jul do 8.augusta

lindt
19. júl 2010

@mariro a posledna otazka na ujasnenie. Toto tlacivo mozem poslat aj postou a oni mi v dohladnom case poslu tlacivo-list ,kde bude uvedeny variabilny symbol.
DAKUJEM 🙂

mariro
19. júl 2010

@lindt - to si dohodni telefonicky s pracovnickou na socialke,niektore to nechcu postou.Je to na dohode.Ja som si to vybavila postou.Som to poslala a potom mi prisiel domov list.Vsade je to vsak inak.Vyzisti si to.

maaronecka
19. júl 2010

prosim niekoho o radu .Momentalne som po materskej dovolenke som uz 2 mesiac na urade ale chcem si platit nemocenske lebo planujeme babo kolko je minimum a kolko maximum a ako sa to rata dakujem

standa82
19. júl 2010

@maaronecka ...min.VZ je 319 eur, mesačne z toho 4,4% a max.VZ je 1116 eur a mesačne 4,4%

magdulik
20. júl 2010

ahojte, kocky. neviem sa vysomarit z informacii...ak planujem babo, platim si dnp z maxima, musim mat min. 270 dni do nastupu na md alebo do porodu?
dakujem za vysvetlenie 🙂