Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirkamurko
23. aug 2010

Ahojte ja som sa chcela spýtať,že v júli som bola na PN a v auguste mi neprišla na účet žiadna suma,všetkým kolegyniam prišla,že či to nemá náhodou súvis s tým že si platím DNP od januára2010 a mala som požiadať dvojmo,ja si myslím ,že až po 9.mesiacoch mám na to nárok,neviete mi poradiť.Ďakujem.

mnamko
24. aug 2010

ahojte chcem sa spýtať,včera mi doktor potvrdil tehu som 5+2tt tak som si utekala hneď dať žiadosť na dobrovolné poistenie aj som prvú splátku hneď zaplatila ale ako teraz čítam neviem či sa mi to oplatí,a ako je to z materskou tá sa vypočítava za aké obdobie? a keď mám možnosť zdvihnuť si plat za aké obdobie stačí.Ďakujem za odpoveď

helenkasabinka
24. aug 2010

@mnamko ahojky,preco si myslis,ze sa ti to neoplati? 😕

mnamko
24. aug 2010

lebo som počula že si to musíš platiť nejaký počet dní alebo týždňou a ja neviem či sa tam zmestím,

helenkasabinka
24. aug 2010

@mnamko aha ano musis si to do porodu platit 270dni

mnamko
24. aug 2010

no a to asi nestihnem ale dá sa to zrušiť nie?lebo niekde som čítala,že sa to oplatí ešte ženám do 6tt ale teraz fakt neviem,

ninan2
24. aug 2010

@mnamko a bola si v uplynulych 2 rokoch nemocensky poistena? Pracovala si alebo si bola nezamestnana?

mnamko
24. aug 2010

Bola som aj som nemocensky poistená,som zamestnaná vo svojej firme

ninan2
24. aug 2010

@mnamko hm no tak matersku dostavat budes, ale iba z PNP, co si bola zamestnana... a ratat sa bude tento kalendarny rok. Na DNP potrebujes byt poistena aspon tych 270 dni aby si to mohla cerpat...

helenkasabinka
24. aug 2010

mam otazocku:

ked som si dala platenie DNP od 15.augusta 2010 tak nahodou sa to neda zmenit od 1.augusta? 😕

ninan2
24. aug 2010

@helenkasabinka nie, ani nahodou 🙂

katarina104
24. aug 2010

ahoj, poradte, keď si platím DNP z minima od februára 2010, a chcem ísť na MD mám si dať zvýšiť na maximum, alebo nie.Ako dlho potom budem dostávať tú vyššiu sumu. Môžem čerpať medzi tým marodku, a OČR ?ďakujem

kinkinga
24. aug 2010

@katarina104 tu vacsiu sumu si musis platit minimalne 6 mesiacov z tych 270dni...robis a to tak,ze to co platis najmenej,ta zmluva sa zrusi a hned sa otvori nova s inou vacsou sumou.

bzunnka
24. aug 2010

ahojte baby...
chcela by som sa taktiez informovat o tomto DNP...mam nejake informacie,ale chaos v tom je este vacsi🙂
som slobodna, zamestnana mala by som zaujem o DNP, viem,ze sa to ma platit devat mesiacov a do dvoch rokov by som mala mat babo,aby som si uplatnila tento prispevok a ak to nestihnem,tak aspon PN,aby sa mi nejake tie peniazky vratili....som zmatena z informacii,vraj sa mi to neoplati,pretoze moja hruba mzda je vysoka /cca1000€/ a tento prispevok mi mozu zamietnut...je to pravda?

ruci
24. aug 2010

dievcata, poprosim Vas potrebujem poradit
gynekolog mi dal ziadost o materske v dvocho vyhotoveniach, lebo som mu povedala, ze si uplatnujem materske zo zamestnania aj z DNP
kolonku B., cize datum nastupu na matersku dovolenku, mi nechal nevyplnenu,s tym ze si tam mam zvolit datum sama, a to v rozmedzi 8 az 6 tyzdnov pred dnom pravdepodobneho porodu, ktory mam urceny na 25.10.2010
dobrovolne nemocenske poistenie si platim od 01.01.2010
moje otazky:
- mozem si naozaj zvolit datum, ktory chcem? mam na mysli to, ci to nemusi byt len ten datum, ktory je presne 8 tyzdnov alebo 7 tyzdnov alebo 6 tyzdnov pred dnom pravdepodobneho porodu, teda ci to moze byt napr. 6 tyzdnov a 3 dni
- na obidvoch ziadostiach, aj pre zamestnavatela aj pre soc. poistovnu z DNP, mam uviest rovnaky datum vo vete: Narok na materske a jeho vyplatu si uplatnujem od ...... ? aj ked tych min. 270 dni pre DNP budem mat splnenych po nastupe na MD? predpokladam,ze soc. pistovna rozhodnutia o naroku na materske z dnp vydava az po porode, hm?
dakujem Vam

standa82
24. aug 2010

@ruci ...nie som si istá, ale myslím si, že buď dátum keď je 8 t pred p alebo dátum keď je 6 t pred pôrodom.
To nevadí, že 270 dní sa ti naplní až keď budeš na MD - tieto dni ti stačí splniť do pôrodu. Dátumi musia byť rovnaké.

kikula13
25. aug 2010

ahojte,chcela by som vedieť,či môžem poberať matersku z dobrovolneho poistenia aj z povinneho poistenia ,lebo som tu čitala ,že ked som bola v poslednych 2 rokoch pred porodom poistena tak by som mala narok,ale neviem či by nebol problem ,že toho času som na UPSVAR.Nastup na matersku mam 2.11.

standa82
25. aug 2010

@kikula13 ...pokiaľ si si minim. počas dvoch rokyňov dozadu od nástupu na MD platila DNP, budeš mať nárok na materskú.

domika9
25. aug 2010

@gapa už nie raz si mi dobre poradila za čo ti dakujem ale mam ešte nejake otazky 🙂
ked budem na rodičovskej dovolenke možem zaroven marodovať? zniži sa mi potom nejako rodičovsky príspevok alebo ho nebudem dostavať vobec iba PN-ku?

a ešte by som sa chcela opytať ako dlho si musím platiť pripoistenie na nezamestnanosť aby mi z toho vyplynul narok ?

standa82
25. aug 2010

@domika9 ..buď si na RD alebo na PN, nemôžeš poberať obe dávky súbežne.

mariro
25. aug 2010

@standa82 -tak ja mam vedomost ze moze poberat na RD i PN,preco by si mamicky platili DNP?
Poznam osobne zopar mamiciek co poberaju PN i pocas RD.

domika9
25. aug 2010

a nieje to nahodou tak že by som nemohla byť PN cely mesiac ale napríklad 3dni nebyť v mesiaci pn ? a vtdey by som brala aj PN aj rodičak ?

mariro
25. aug 2010

@domika9 - presne tak,takto to funguje 😉

standa82
25. aug 2010

@domika9 ...takto som to myslela 🙂

gapa
25. aug 2010

@domika9
1. ak poberáš RP podla zákona účinného od 1.1.2010 tak v prípade, že poberáš nemocenské za celý kalend. mesiac, tak nemáš za daný kalen. mesiac nárok na RP. Ak napr. 1den nepoberáš nemocenské, tak za daný kalend. mesiac máš nárok na RP.

2 k poist. v nezam, treba aby v troch rokoch pred zaregistrovaním si bola poistená v nezam. aspon dva roky = 2x365dní. Takže záleží kolko dní ubdeš mať.
čo som čítala velmi narýchlo prvotný návrh zákona, tak od 1.1.2011 navrhujú, že aspon 31kalen. dní treba platiť/malo by trvať DPvN, inak sa z neho nebude rátať podpora. Navrhujú, aby sa podpora rátala z dvoch rokov pred nástupom na rodič.dovolenku, t.j. nie z minima. ak niekto nemá žiadny VZ.

tuniak
25. aug 2010

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit? Ocitla som sa v nasledovnej situacii: od maja tohto roku som nezamestnana /pracovala som 3,5 roka/ a poberam podporu, tento mesiac som sa dozvedela, ze som tehotna, cize termin porodu by mal byt niekedy 4/2011. Zacala som si hned platit DNP z vymeriavacieho zakladu 900 €. Budem mat narok na materske a ak ano z coho sa bude pocitat, iba z vymeriavacieho zakladu DNP? Alebo sa mi viac oplati zamestnat, aj ked by som mala mzdu nizsiu ako 900€. Dakujem za kazdu odpoved..

ninan2
25. aug 2010

@tuniak zial v pripade, ak si si DNP neplatila uz predtym, tak ho teraz platis zbytocne. Je tam totiz podmienka platenia poistneho min. 270 dni v obdobi 2 roky pred porodom. Na DNP sa treba hlasit este pred otehotenim, aby to vyslo, alebo aj skor, ak by bol nahodou skory predcasny porod.
Takze aby si mala vyssiu matersku, oplati sa Ti zamestnat, a byt zamestnana az do nastupu na matersku. Rozhodujucim obdobim potom bude tento kalendarny rok.
Nie som si ista ako by to bolo keby si bola nezamestnana, ci sa Ti stale oplati platit DNP aspon z min. VZ alebo nie, ale zrejme ano, lebo kvoli cerpaniu materskej musis byt urcite nemocensky poistena, ci uz DNP alebo PNP. Hadam niekto iny bude vediet lepsie.

tuniak
25. aug 2010

ale nemalo by to byt tak ze v poslednych 2 rokoch od porodu musis byt poistena 270 dni? co by som ja splnala kedze som nezamestnana od maja a porod by bol v aprili a rok predtym/teda urcite 270 dni/som bola poistena. Teda teraz by mi malo stacit byt DNP 26 tyzdnov do 6 tyzdnov pred porodom? Alebo sa mylim? Fakt neviem, som z toho zmatena 😢

standa82
25. aug 2010

@tuniak ....podmienku 270 dní máš splnenú, keďže si nezamestnaná od mája. V DNP ti stačí splniť podmienku 26 týždňov.

tuniak
25. aug 2010

dakujem...a materska sa potom vypocita 55% z vymeriavacieho zakladu z ktoreho si platim DNP?Teda ak si ho platim a budem platit od 8/2010 do predpokladaneho porodu v 4/2011 tak ako sa to pocita? Alebo sa mi bude pocitat aj obdobie 1/2010 - 4/2010 kedy som bola este zamestnana? Dakujem