Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
25. aug 2010

@tuniak ...bude sa ti počítať 55% z VZ z akého si platíš.

tuniak
25. aug 2010

super, dakujem 🙂

ninan2
25. aug 2010

@tuniak aha tak potom to mas OK, sorry, poplietla som to 🙂

bebebrumik
25. aug 2010

...dievčata, ktoré pracujete v tejto oblasti, mam špecificky aj trochu komplikovaný problem, prosim ozvite sa mi cez IP..Dakujem

ludmillka
25. aug 2010

Zdravím všetky diskutujúce. Bola by som veľmi rada, keby niekto vedel poradiť. Od 18.8.2010 som na materskej a budem je dostávať z DNP vo výške cca 540-560 Eur mesačne. Sestrička sa ma pri vypisovaní papierov pýtala, či nechcem papierik na materské vypísať 2x, lebo vraj mám nárok aj z povinného nemocenského poistenia. To ma predtým vôbec nenapadlo a neviem, či mám nárok. Výpoveď som dostala pred rokom (presne 10.9.2009) a to počas trvania rodičovskej dovolenky. Tak teraz neviem, či mám v tejto veci ešte niečo robiť, či už nie je neskoro. Prosím, prosím poraďte, ak niekto viete - možno by som v súčte mohla získať aj max. materskú. Vopred ďakujem za odpoveď.

andzi
25. aug 2010

@ludmillka no nie som si istá, ale podľa mňa nárok na materské z PNP nemáš, lebo ak tvoj PP skončil 10.9.2009 tak už nie si v ochrannej lehote.

bejkn01
25. aug 2010

Od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Už od začiatku roka 2010 sa snažíme o malé, ale žiaľ, zatiaľ neúspešne. Všetko by bolo OK keby, že otehotniem, do konca roka by som stihla ísť na MD s maxim. materskou, keďze RO by bol rok 2009, kedy som platila celý čas z maxima.Lenže nepodarilo sa. Čo mám teraz robiť? Ja by som sa totiž chcela čo najskôr po otehotnení dať vypísať na PN, čiže už v roku 2010 (ktorú by som čerpala aj z DNP) a zároveň mať aj najvyššiu matersk, ktorú už budem čerpať v roku 2011. Ako mám postupovať? Je lepšie ísť cestnou DNP, alebo cestou hľadania zamestnávateľa, ktorý by ma od januára 2011 zamestnal s najvyššou mzdou, ale hneď by som bola PN.
Dik

ruci
25. aug 2010

@gapa velmi pekne Ta prosim o nazor, pisala som tu a odpovedala mi standa82, dakujem, ale nebola si ista, ja to potrebujem vediet presne, tak som si dovolila oslovit priamo Teba 😉
gynekolog mi dal ziadost o materske v dvocho vyhotoveniach, lebo som mu povedala, ze si uplatnujem materske zo zamestnania aj z DNP
kolonku B., cize datum nastupu na matersku dovolenku, mi nechal nevyplnenu,s tym ze si tam mam zvolit datum sama, a to v rozmedzi 8 az 6 tyzdnov pred dnom pravdepodobneho porodu, ktory mam urceny na 25.10.2010
dobrovolne nemocenske poistenie si platim od 01.01.2010 a viem, ze sa tych 270 dni platenia DNP rata az do porodu
moje otazky:
- mozem si naozaj zvolit datum, ktory chcem? mam na mysli to, ci to nemusi byt len ten datum, ktory je presne 8 tyzdnov alebo 7 tyzdnov alebo 6 tyzdnov pred dnom pravdepodobneho porodu, teda ci to moze byt napr. 6 tyzdnov a 3 dni
- na obidvoch ziadostiach, aj pre zamestnavatela aj pre soc. poistovnu z DNP, mam uviest rovnaky datum vo vete: Narok na materske a jeho vyplatu si uplatnujem od ...... ? aj ked tych min. 270 dni pre DNP budem mat splnenych po nastupe na MD? predpokladam,ze soc. pistovna rozhodnutia o naroku na materske z dnp vydava az po porode, hm?
som Ti velmi povdacna, dakujem

ttina
25. aug 2010

dievcata, aj ja v tom este mam chaos, viete mi poradit?

od 10.8.10 som zacala platiti DNP najvyssiu sumu 49.., od 23.8.10 som nastupila do prace na ciastocny uvazok /do vtedy som bola na RPˇ/...a dnes som sa dozvedela, ze zbytocne si platim 49EUR ked nieco by za mna mal zaplatiti aj zamestnavatel...je to tak?..co mam urobit?...dakujem krasne

gapa
25. aug 2010

@ruci
podla mna môžeš hoci aj 6týž. a 3dni pred pravdep. termínom pôrodu, ale bacha, nie neskôr ako 6týž. pred. Aj na stránkach SP píšu o tom, že si to má stanoviť mamička a nikde sa nehovorí o tom, že bud 6týž. alebo 8týž. pred PTP, t.j. môžeš aj hocikedy medzitým.

- neviem, či je možné nastúpiť na MD z viacerých NP v iných dátumoch. Možno áno, ale asi by som sa tomu vyhla, ked to nie je nutné. Aj v jednoduchších prípadoch je niekedy problém so SP, napr. budú naťahovať vyplácanie, aj ked nakoniec by ti to predpokladám uznali. Ale neviem potvrdiť.

To že nastupuješ na MD skôr ako uplynie 270dní nevadí, len by si nemala porodiť skôr ako na 271vý den DNP a nemať nedoplatky. Ako píšeš, potom SP čaká na predloženie rodného listu dieťaťa, aby zistili, či splnaš podmienku 270dní DNP, lebo až z RL zistia dátum skutočného pôrodu. Ale mamičky tu písali, že sa dalo aj tak, že priniesli po dosiahnutí 270dní DNP potvrdenie od gynekologa, že do určitého dátumu neporodili, či také niečo (mamička tu nepísala, aké bolo presne znenie, ale predpokladám musí to byť aspon z 271vého dna, že si dovtedy neporodila). Takto sa to "možno" dá urýchliť, ak to nastane napr. už pár dní po nástupe na MD a nie až nejako tesne pred pôrodom, potom by to velký význam nemalo. A samozrejme záleží od postupov v danej pobočke SP a na pani, čo ta má nas starosti. Nie všade majú rovnaké postupy a súrovnako zbehlí/ústretoví, či ako to nazvať.

Daj potom vedieť, ako si sa rozhodla a či nebol problém. Napr. aj cez IP, nech si to overíme aj z praxe. 😉

gapa
25. aug 2010

@ttina
ak sa dohodneš s pracovníčkou DNP, tak "možno môžeš platiť hned ten rozdiel, aj ked radšej viac, ako menej (lebo do 8meho nemusíš mať už výplatnú pásku s presnou sumou svojho VZ). Alebo môžeš platiť z maxima a neskôr požiadať písomne o vrátenie preplatku. Ale asi by som sa už neodhlasovala.

gapa
25. aug 2010

Niečo zo stránok sociálnej poistovne, časti Formuláre (posledný formulár) s názvom Vyhlásenie k dobrovolnému poisteniu, vid link:
http://www.socpoist.sk/616/1567s

kopírujem z toho:

V Y H L Á S E N I E
dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a dobrovoľne
poistenej osoby v nezamestnanosti

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba*)
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti*)
Priezvisko: Meno: Titul:
Rodné číslo:
Adresa trvalého pobytu:

Vyhlasujem, že v súvislosti s podaním prihlášky na dobrovoľné nemocenské poistenie*), dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti*) podľa § 23 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s dátumom vzniku tohto (týchto) poistenia (poistení) dňa ................................., nie som k uvedenému dátumu povinne nemocensky poistený(á)*), povinne poistený(á) v nezamestnanosti*) v inom členskom štáte Európskej únie, v štáte Európskeho hospodárskeho priestoru alebo v Švajčiarskej konfederácii (ďalej len „členský štát“).

Súčasne vyhlasujem, že ak mi v období trvania dobrovoľného nemocenského poistenia*), dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti*) v Slovenskej republike vznikne povinné nemocenské poistenie*), povinné poistenie v nezamestnanosti*) v inom členskom štáte, podám ihneď odhlášku z dobrovoľného nemocenského poistenia*), dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti*) v Slovenskej republike.

Vyhlásenie podávam ako súčasť tlačiva Registračný list FO, ktorým sa prihlasujem na nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba*), na poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti*) v Slovenskej republike.

Vyhlasujem, že údaje, ktoré som uviedol/la sú pravdivé a že si uvedomujem právne následky nepravdivého vyhlásenia.
-----------------

takže nie je možné byť súčasne povinne poistený v zahraničí v daných krajinách EU a zároven dobrovolne na SK. Niekto to tu už písal, takže je to pravda.

kikula13
26. aug 2010

@standa82 chem sa ťa ešte spytať ,či mam narok na matersku aj povinneho poistenia,len neviem lebo ja som živnosť ukončila niekedy v juni 2009 a teraz som nezamestnaná.

kikula13
26. aug 2010

@gapa ,bola by si taká ochotná a nejako mi s tim chaosom pomohla,tak ja ti tu moju situaciu upresnim.2a pol roka som podnikala,živnosť som ukončila v juni 2009 a od vtedy som nezamestnaná.Som dobrovolne poistena asi 2.rok z maxima,toho času som na PN a poberám 560€.Som v 22.tyždni tehotenstva a na PN som od decembra 2009.Nástup na matersku mi vychadza 2.11.2010 a neviem,či mam narok na matersku aj povinného poistenia a kolko by som dostavala .zatial ti dakujem.

standa82
26. aug 2010

@kikula13 ...myslím, že áno

domobb
26. aug 2010

prosim, potrebujem poradit , dozvedela som sa o DNP, som uz tehotna a termin mam na februar 2011. Od roku 1996 som zamestnana bez prerusenia, na soc. mi poradili, ze DNP mozem este vyuzit a bude sa mi vyplacat mater. aj s DNP ked si začnem platit minimum cca 14E. Potom mi zas pani dala vediet, ze sa mi to neoplati lebo som 30.6.2010 ukonč. jedneho zamest. a 1.7. 2010 som nastupila u druh. zamestnavatela. Aky to ma na to vplyv? veď som bola bez prerusenia zamest., pripadalo mi ze aj oni maju v tom chaos , tak sa pytam oplati sa mi to alebo nie zacat si platit DNP dakujem

katarina104
26. aug 2010

ahoj ako dlho budem poberať materskú z DNP? Kedy sa odhlásiť?ďakujem

standa82
26. aug 2010

@katarina104 ...materská sa poberá cca.6 mesiacov. Odhlásiť sa môžeš po ukončení poberania.

lubica69
26. aug 2010

@domobb DNP sa ti určite neoplatí kedže si už tehu a podmienku 270 dní by si do pôrodu nestihla

ruci
26. aug 2010

@gapa urcite dam vediet ako som dopadla, nakoniec som si dala nastup na MD 7 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu, aj zo zamestnania, aj z DNP, zajtra poslem manzela to zaniest na soc. poistovnu, kedze maju tak uzasne strankove hodiny, ze ja to nestiham
dakujem ti velmi pekne

natalius
26. aug 2010

ahoj gapa.Mohla by si mi prosím ťa poradiť : Od 23.8 2010 som si začala platiť DNP z maxima.Keby hneď v týchto dňoch(aj dnes) 🙂 ostanem tehotná, mala by som nárok na materskú z DNP?Keďže na materskú dovolenku sa ide tých 6 - 8 týždňov pred plánovaným pôrodom? Momentálne pracujem pol roka,predtým som bola rok nezamestnaná a predtým som bola zamestnaná. Ďakujem.

lubica69
26. aug 2010

@natalius podmienku 270 dní musíš splniť do dňa pôrodu Takže ťažko povedať ak si už tehotná či ti to vydá 😅

bubulka722
26. aug 2010

Ahojte kočky!!! Viem, že táto otázka sem vôbec nepatrí, ale potrebovala by som len info pre kamošku, ktorá sa nedávno dozvedela, že čaká dvojičky a pýtala sa ma ako je to s dávkami od štátu. Teda konkrétne či dostane len jeden príspevok pri narodení dieťaťa a bude poberať len jeden rod. príspevok. Ďakujem!!!

helenkasabinka
26. aug 2010

@bubulka722 prispevok pri narodi dostane tusim ×2 ale rodicovsky len za jedno dietatko

natalius
26. aug 2010

lubica69 ďakujem. Nie, tehotná zatiaľ nie som, ale plánujem, čo najskôr 🙂 . Len som si nebola istá, či je to do dňa pôrodu, tých 270 dní. A ešte mi neni celkom jasné : Teraz, keď som zamestnaná, platím vlastne ten rozdiel z max.vym.základu a hrubej mzdy. Keby som išla na PN,treba to nahlásiť na SP? Či ako sa to potom ráta, počas PN. Keď mám teraz stanovené, pravidelné, mesačné platby a počas PN by mi hrubá mzda klesla.Tým pádom je ten rozdiel väčší, čo mám doplácať ja. Ďakujem.

petrikaa1
26. aug 2010

ahojte) moze mi niekto poradit, ☹ pracovala som v zahranici, bola som tam nemocensky poistena cca 4 roky do 11/02/09 potom som bola nezamestnana a tento rok od 25/02/10 som sa prihlasila ako DNP a platim si z najvyssieho zakladu. takze podmienku 270 dni poistenia som splnila a aj 6 mesiacov platenia z najvyssieho zakladu. Na matersku ma vypisala doky od 29/08/10 len ked som si pred tyzdnom zaniesla vsetky dokumenty na socialnu poistovnu tam mi povedali, ze mi daju rozhodnutie do 60 dni( to znamena ze potom mi daju kratsiu matersku? lebo pri dvojickach by som mala mat narok na 37 tyzdnov, tiez by som sa chcela spytat co musim na soc. poistovni preukazat po narodeni deti? lebo sa narodia v zahranici, tak rodne listy budem mat az o nejake 3 mesiace, ked ich nepreukazem tak mi pozastavia davky? dakujem za radu

lubica69
26. aug 2010

@natalius ak plánuješ ísť na PN z DNP aj tu treba mať podmienku 270 dní
a bacha aj na to,že na max materskú alebo PN treba mať aj podmienku platenia max DNP nepretržitých 26 týždňov

lubica69
26. aug 2010

@petrikaa1 ako si mohla splniť podmienku platenia DNP 270 dní keď si ho platíš len od 25/02/10???

denisap
26. aug 2010

lubica 69 a ak som uz v 6tyzdni tehotna , a keby som si zacala teraz platit DNP co by sa stalo? mala by som narok na vyssiu matersku?

denisap
26. aug 2010

neviete mi prosim vas aj niekto iny poradit, pracujem v kuse 2 roky a teraz som v cca v 6tyzdni tehotenstva, a ak dobre tomu rozumiem, podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia mam splnenu, ale mala by som vlastne este splnit podmienku platit si DNP 26 tyzdnov najneskor do 6 tyzdnov pred porodom , rozumiem tomu spravne?poradte mi prosim niekto