Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
28. sep 2010

@olo ...áno, počítajú sa aj víkendy. OČR tlačivo zanesiete zamestnávateľovi a aj do SP - takže budete mať dve tlačivá.

deninka14
28. sep 2010

ahojte dievčatá..aj ja prosím o radu. Začínajú sa mi všetky tie info o DNP miešať. Radšej budem konkrétna, aby ste mi mohli poradit čo najlepšie. Začala som si platit DNP od 30.júna 2010 - pred tým som bola zamestnaná (od 15.10.2009) a zamestnávatel za mna odvádza nem.poistenie. Termín porodu mám 21.marec 2011.. myslím, že som v sklze nejakých 5 dní (kedže nebudem poistená celých 270 dní)... dá sa to nejak "doplatit"? alebo to mám radšej zrušiť. Momentálne si platím DNP vo výške 28,20 EUR. Navyše ma doktorka vypísala na PN od 21.9 . Ako sa dalej postupuje v takom prípade... aj nadalej si platím DNP, alebo za to obdobie ked som PN to nie je treba? Akú mám šancu dostať vyššiu materskú a v akej vyške by mi bola vyplatená...??? dúfam, že je to aspon trochu zrozumitelné... všetkým dakujem za radu a odpoved.

mariro
28. sep 2010

@deninka14 a si teraz este zamestnana alebo mas vypoved ,to je dolezite pri urceni postupu a doplatit spetne sa DNP neda.Ale mozes ho vyuzit i potom na rodicaku ked budes na pripadne PBky alebo OCRky.

deninka14
28. sep 2010

stále zamestnaná... dakujem.. 🙂

mariro
28. sep 2010

@deninka14 pocas PN musis platit kedze nie si este poberatelka Pnky z DNP.
Ja by som to uz asi doplatila na tvojom mieste,lebo nevies ,mozno budes prenasat a ked nie tak tak ako som uz pisala,vyuzijes ho potom a peniazky sa ti vratia spet , to sa neboj.Pocas materskej tych 28 tyzdnov potom uz platit nemusis.Treba mat vsak tych 270 dni splnenych.

A dalsia varianta...zrusit to a zacat platit tesne pred nastupom na MD a zaplatis len par dni napr. a ked uz budes na materskej tak platit nemusis ale dni sa ti budu ratat a potom budes uz len cerpat na rodicaku.

Zalezi ako sa rozhodnes.5 dni co ti chyba ti nezohladnia.
Musis sa rozhodnut aky postup zvolis.

deninka14
28. sep 2010

@mariro srdečne dakujem... trúfnem si risknúť to! ved naozaj, možno sa babatku ešte tých 5 dní bude u mna páčiť.. :D ešte prosím o radu, ked to aj tak nevyjde, mám si tú výšku DNP znížiť na minimum, alebo zrušiť? a kedy to zníženie resp. zrušenie môžem uskutočniť? až po pôrode, alebo nástupom na MD? ešte raz DAKUJEM

katuska26
28. sep 2010

baby tak ako to je s platením DNP počas PNky? Platí to za nás štát alebo si to mám platiť sama??? lebo kamarátke to platil štát. Či sa to zmenilo alebo to ostáva. Ale zase ak to má platiť štát a ja budem ukrátená na výške materskej tak si to zaplatím sama... 😕

mariro
28. sep 2010

@deninka14 - ak zoberieme do uvahy fakt ze teda riskneme to a budes platit nadalej , pre pripad ze by to vyslo....tak zatial nerus a nemen nic...potom ked budes mat zaplatenych tych 270 dni by si mohla dat zmenu na minimum...ale zasa ked das minimum ,neviem ako to je ked budes na MD ale z DNP ju nebudes nahodou cerpat ak to nevyjde, ci aj tak pocas MD nemusis platit to poistne...to nech sa este vyjadri @gapa alebo @standa82.

k.a.t.k.a.
28. sep 2010

idem si platit DNP pre pripad PN alebo OCR, len sa chcem opytat ci je potrebne si cely cas platit tych 270dni z max VZ ... nestaci teraz z minima, kym este nemam narok a po 6 mesiacoch si to zmenim na maximum? alebo ako to je?

mariro
28. sep 2010

@k.a.t.k.a. zacni si to platit najprv z minima a potom spravis odhlasku a prihlasis sa znova s max.VZ.Spolu musis mat 270 dni a ked budes postupovat takto ako pisem, t ak z max. je nutne platit 26 tyzdnov ak chces cerpat davku DNP z maxima.Kedze nejde o matersku a nie si terminovo viazana, tak je to v pohode...pojdes na Pn az po splneni tych 26 tyzdnov z maxima,tie musia byt ako posledne.Takze teraz si daj na 2 mesiace alebo 3 z minima a potom si zvysis na maximum.Sleduj si potom datumy a na Pn chod az po uplynuti tych 26 tyzdnov z maxima.Spolu to jednoznacne musi byt 270 dni....dni z min.VZ plus dni z max.VZ

Ak by si si to zmeila po 6 mesiacoch tak by sei nemala narok na max.davky,lebo je podmienka ze poistne zvysene je treba platit min. 26 tyzdnov.Takze by si brala davky z minima i ked v sucte by to bolo 270 dni,ale 26 tyzdnov z maxima by si nemala.

k.a.t.k.a.
28. sep 2010

@mariro dakujem 🙂

mariro
28. sep 2010

@k.a.t.k.a. - este som tam cosi dopisala...citaj este raz 😉

katuska26
28. sep 2010

baby plís ako to je? Som na Pn a si platím z maxima resp. od 1.júla 2010, pani na SP mi tvrdí že si nemusím platiť DNP ale zase potom vyjde mi maximálna materská? Takže mám si to platiť aj napriek tomu? Lebo od júla do konca roka mám rozhodujúce obdobie....alebo mi vyjde aj napriek tomu že si to nebudem platiť ???

spalka
28. sep 2010

@mariro ahoj, vidim, ze sa vyznas, mohla by som aj ja moju story? 😉 Som na rodicovskej dovolenke, planujeme dalsie babo a uvazujem o DNP, podla toho, co som sa tu docitala, kedze este nie som tehotna staci mi zacat si platit momentalne z minimalneho VZ, ak by sa podarilo otehotniet, cirka po 2 mesiacoch zvysit na maximalny VZ, aby som poberala maximalnu matersku? Moje posledne zamestnanie bolo v zahranici (krajina EU), ukoncene v juli 2009. Od aprila 2010 zijeme na Slovensku. Nemocenske poistenie som na Slovensku neodvadzala priblizne 5 rokov, ale bolo odvadzane v krajinach EU.

mariro
28. sep 2010

@spalka - takze budes platit 270 dni a dostanes max. matersku....tak ako si spravne pochopila..zacni z minima a ked zistis ze si tehotna tak zvysis na max.a budes platit az do konca v tej vyske,pokym nebude 270 dni. 🙂

mariro
28. sep 2010

@katuska26 - no neviem ci ti pani vravela pravdu,ale co ja viem a co sa tu aj popisalo pokial nie si poberatelkou davok z DNP tak sa toto platenie resp. neplatenie pocas PN nevztahuje.Pretoze ty nepoberas PNku z DNP.Ak by si poberala pn z DNP vtedy nemusis platit poistne pocas celej doby PN,ale kedze ty sa este len chces stat poberatelkou, to znamena ze musis mat zaplatene poistne 270 dni.
Takze len pekne plat aby si mala vsetko na poriadku. 🙂

A si zamestnana alebo nezamestnana?

spalka
28. sep 2010

@mariro dik

katuska26
28. sep 2010

@mariro ahoj ja si platím DNp už vyše roka od júna 2009, najprv z minima, potom z maxima, od januára som si dala na minimum a teraz od júla na maximum, a aj sa nám zadarilo 🙂 , len je na prd že teraz mám PN čo som netušila že tak bude rátanú z minima, lebo tým že som sa odhlásila z minima a nahlásila z maxima ma oni berú ako novú poistenkyňu a tým nemám splnených 26 týždnov.... čo som netušila keby som bola vedela platila by som stále z maxima..
Inak som SZČO od januára, rok oslobodená od odvodov, čiže od januára by som si mala všetko pekne platiť ☹ len podnikanie sa ešte nerozbehlo, sú tam prieťahy..
A ešte myslíš že od januára by som mohla mať lepšiu PN ak by som v decembri ukončila PN a v januári začala novú??? Lebo to už bude 26 týždnov, pani tvrdí že bude stále rovnaká ☹
A ďakujem 😉

mariro
28. sep 2010

@katuska26 - takze to meni cely pohlad na vec...tak pekne po poriadku...
Takze podla novych info co si zadala kludne nemusis platit poistne pocas PN a tvoje davky na matersku to vobec neovplyvni.A nevadi ze budes mat mensiu PN, zasa si predsa usetrila na tom nizsom poistnom.ved v konecnom dosledku ide o max.Matersku 😉 a tu dostanes.
A v den kedy ti uplynie 26 tyzdnov tak sa dohodni s lekarom ze PN ukoncis a nasledne zacnes novu a budes brat max.Pnku.Ved po uplynuti 26 tyzdnov mas predsa narok na PN z noveho VZ a to mas predsa max.Mozno ste sa s tetou nepochopili alebo teta opät nevie co vravi.

katuska26
28. sep 2010

@mariro ďakujem si pokladík že mi takto radíš 😵 takže ak si nebudem platiť teraz DNP výšku materskej to neovplyvní??? Bude rátaná z maxima, lebo mne ženská splietala niečo v tom zmysle že sa to ráta za to rozhodujúce obdobie od júla do decembra, no keď si teraz od októbra nezaplatím, aby mi vyšlo maximum materskej 😕 nie nejaký preimer toho čo som zaplatila.... 😉

mariro
28. sep 2010

@katuska26 - ty si uz zaplatila nejake to poistne v max. vyske, cize ono ked budu ratat tak tam mas nejaku platbu z tohto VZ , takze budu sa mat o co opriet.Tak len co uplynie 26 tyzdnov mozes ist cerpat PN novu z maxima.
poprosim este @gapa, nech to odsuhlasi ako to je . 🙂

palculka
28. sep 2010

ahojte baby, objavila som vaše príspevky a chcela by som si aj ja začať platit DNP. Mám trojmesačného syna, a pred otehotnením som o tom že si možem priplacat poistenie som nevedela. V budúcnosti by sme chceli ešte dalšie dietatko a tak rozmýšlam nad tým že si začnem priplácat DNP, či už koli vyššej materskej alebo čo som dnes tu dočítala tak koli očerke. Prosím poradte mi ako na to, lebo sa tejto teme vobec nerozumiem.

standa82
28. sep 2010

@palculka ..minim.mesiac pred tým ako plánuješ otehotnieť sa prihlás na DNP. VZ si zvoľ od minim. 319 eur po max. 1116 eur. Poistenie musíš splniť 270 dní do pôrodu(čiže cca.9 mes. musíš bzť prihlásená do dňa pôrodu.)

penelope10
28. sep 2010

ahojte neviete ako daleko su uvahy o tom - zmena zákona o soc. poistení, že materska sa bude pocitat z obdobia 2 rokov pred nástupom na MD ?
Ostane tých 26 týzdnov pred porodom, alebo nie.
bola som poistená, potom som to zrušila a snažime sa tak váham, ci sa mi to este oplati + sucasne mam PP a su uvahy o tom, že chcu zrusit subeh.

palculka
28. sep 2010

standa dakujem, a s tou očerkou to je ako, tiež to musí byt tých 270 dní platené?

standa82
28. sep 2010

@palculka ...áno, až po 270 dňoch poistenia.

mariro
28. sep 2010

@penelope10 - tazko povedat co uzakonia a zmenia.Kazdy sa musi rozhodnut ci to riskne.
Ja si platim a nadalej budem.Uvidime cim nas prekvapia.
A materska sa rata rok spetne dozadu , nie 26 tyzdnov.
26 tyzdnov sa spomina pri DNP ...aby bolo aktivne aspon 26 tyzdnov do dna nastupu na MD.

palculka
28. sep 2010

@standa82 diki moc 😉

penelope10
28. sep 2010

@mariro jasne ...to viem, asi som to blbo napisala 😉

kikula13
28. sep 2010

čaute baby,chcela by som sa vas opýtať,či môžem počas MD ísť na pn a či dostanem matersku aj marodku.zatial dakujem