Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
13. nov 2010

@emia
26týž. uplynie 7.12., takže môže pn začať 8.12. aj ked pri skúsenostiach so SP radšej asi 9.12.

pri PTP 2.2.2011 nástup na MD najneskôr 22.12.

gapa
14. nov 2010

@montana16
26týždnov, ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP 7.5.2010 uplynulo 4.11.2010, t.j. v pohode od 5.11, ale vzhladom na to že 270dní vychádza až na 8.11., tak až pri pn vzniknutej najskôr 9.11. je nárok z maxima, z ktorého si platila od posledného prihlásenia na dNP.

montana16
14. nov 2010

Gapa veľmi pekne Ti ďskujem.

emia
14. nov 2010

gapa, aj ja ďakujem tak teda pôjdem na PN až 9.12. 😉

juana2
14. nov 2010

ahojte ja si platim dnp achcela by som vediet,ze ci si to musim platit aj pocas materskej dovolenky 🙂

jarkas
14. nov 2010

Ahojte, prosila by som Vas o radu ohladom DNP. Som na materskej dovolenke uz 2 roky, nemam narok na materské, len na rodičovský príspevok, keďže som otehotnela hned po výške a neplatila som si DNP. Práve som zistila, že som tehotná...je to cca 4 týždne. Chcela by som sa opýtať, či by som ešte stihla platit si DNP, aby som mala vyšší príspevok. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 🙂

tanitta
14. nov 2010

@gapa ahoj v maji 2009 som ukoncila dnp po ukonceni MD teraz zvazujem opetovnu prihlasku a stale splnam 270dni za posledne 2r, kedze nemam cas ist na SP a tlacivo chcem vypista cez net a poslat postou tak sa chcem spytat ci do prihlasky treba uviest cislo posledneho poistenia... s dalsia otazka ak by som nahodou nastupila na dalsiu MD v r 2011 prip uplatnovala pn alebo ocr bude sa mi ratat vyska davky z mes dec2010?...prip ak by som nenastupila na md a pokracovala v plateni so zmenou VT tak od posledneho prihlasenia?... dakujem

tanitta
15. nov 2010

@gapa a este som chcela doplnit otazku VZ sa moze menit popolroku ano?.. to plati aj pri pricipe odhlaska a nasledovna prihlaska alebo to plati len pri "zmene"?

misiatkos
15. nov 2010

Ahojte,platim si DNP a rada by som sa opytala ci ho treba platit este aj po porode alebo uz nie,dakujem

gapa
15. nov 2010

@tanitta
ak si sa odhlásila v máji 2009, tak podmienku 270dní v posl. dvoch rokoch nesplnaš, už si bez nem.poistenia viac ako 15mes., splníš až po po 270dnoch od prihlásenia.

áno, treba napísať ič, ktoré sa nemení ani pri odhlásení a dalšom prihlásení. To či môžeš napísať dátum vzniku poistenia už den odoslania alebo až den, kedy to asi prevezmú neviem povedať.
Zákon sa bude novelizovať od 1.1.2011. Teraz môžeš podať zmenu na RLFO až po uplyn. 6mes. od predchádzajúceho stanovenia (ak vzniklo dnp napr. 1.2., tak zmenu môžeš spodať najskôr v júli s účinnostou od 1.8., ak vzniklo DNP 2.2., tak zmenu môžeš podať najskôr v auguste s účinnosťou od 1.9., tak teraz ti neviem, lebo zmena je možná len od 1vého v mesiaci. Ak sa odhlásiš, tak tých 6mesiacov sa neráta, ale samozrejme ak ideš na pn, očr, md v prvých 26týž od posled.prihlásenia, tak dávka je rátaná z minima. --- všteko píšem podla teraz účinného zákona

jeny
15. nov 2010

ahojte, ak budem čepať očr z dnp z maximalneho vym. zakladu tak aka suma mi vyjde za 10dni očr???????????

bejkn01
15. nov 2010

chcela by som sa spytat, ze ci od noveho roku uz nebudem moct uzavriet pracovnu zmluvu so zamestnavatelom s najvyssou mzodu s presunom na inu poziciu v zaujme dosiahnutia najvyssej materskej, ci navrh pana Mihala uz aj funguje v praxi, ci to je stale len pri reciach.

evazak
15. nov 2010

Ahojte, som tu nová, pocula som, ze na tejto stranke by som sa mohla dozvediet nieco viac o DNP. Ako je to snim? Pocula som, zevraj sa od noveho roka nebude vyplácat. Mam s tým problem, pretoze som si DNP zacala platit 3.3.2010a teraz v decembri uplynie 270 dni. mAko mam dalej postupovat? A co je pravdy na tom, ze ak neporodi zena do 30.01.2011 tak jej to uplne prepadne. Ja mam termín az 31.3.2011. Na matersku by som mala nastupit v polovici februára. prosim, poradte mi niekto, ako dalej, dakujem

gallina
15. nov 2010

ahojte, chcela by som sa opýtať, či vám zo SP poslali nejaké tlačivo ohľadom PN-ky. Ja som bola PN od 15.10. - 7.11.2010 a do dnešného dňa mi nič neprišlo. Všetky papiere, čo mi vypísala lekárka som niesla do SP do 3 dní určite. Teraz nieviem, či niečo dostanem a koľko. Kedy SP vypláca PN?
Mám k vám aj prosbu ako si mám vypočítať koľko mám zaplatiť DNP za november, ked do 7.11. som bola PN.
Mesačne si platím 47,70€. (47,70:30x23=36,57€)

fnukkacikk
15. nov 2010

ahojte,chcem sa opytat.som na Pn od 11.11. a cerpam si ho z DNP.na MD nastupim na konci decembra.chcem sa opytat,ci nemusim platit do nastupu na MD ked som PN a ked mam splnenych 270dni?samozrejme za november do toho 10.11.si zaplatit musim.ci si mam radsej platit az do nastupu MD aj ked budem na PN?dakujem

martinex
15. nov 2010

@fnukkacikk aj ja som PN z DNP a netreba platit pocas PN ani pocas MD...samozrejme ten zaciatok mesiaca si doplat, ja si tak musim prve dva dni,Pn som od 3.11. 😉

martinex
15. nov 2010

@gallina no PN by sa mala vyplacat do 20teho,cize by si mala tento tyzden dostat peniaze za oktober
a nieco by poslat mali,apson mne povedali ze poslu ,zatial nic neprislo
a to platenie asi tak asi si napisala,pre istotu si zavolaj na infolinku socialky

adka84
15. nov 2010

ahojte, prosim vas, platim DNP a od januara chcem nastupit na PN. trvale bydlisko mam vsak mimo BA. mozem PN nahlasit aj v socialnej poistovni tu v BA, alebo sa to musi v mieste trvaleho bydliska? a to iste aj s nahlasenim materskej?

adka84
15. nov 2010

@martinex prosim ta, na PN ta vypisal gznekolog alebo tvoj obvodny doktor?

martinex
15. nov 2010

@adka84 mna na PN vypisala gynekologicka..
a ja mam tiez trvale v mimo BA ale byvam v BA. PN musi ist na socialku podla trvaleho bydliska-mne to tam bol odniest manzel. a materska ide zo zakonneho poistenia podla sidla zamestnavatela-toho mam v Ziline a co si doplacam do maxima pojde na socialu podla trvaleho bydliska,aspon tak viem ja 🙂

fnukkacikk
16. nov 2010

@martinex dakujem🙂))

gallina
16. nov 2010

ahojte baby, ja tu stále vypisujem a vypisujem ale stále nemám v tom jasno (myslím DNP) 😢
Platím si DNP od januára 2010, podmienku 270 dní a 26 týždňov mám splnenú. Teraz by som sa chcela odhlásiť z DNP a potom sa opätovne prihlásiť ked budem tehu. Môže my niekto tak laicky vysvetliť ako to vlastne bude v budúcnosti s mojím DNP ak otehtniem neskôr (do kedy by mi platilo zrušené DNP).
Je tu niekto taký, čo sa v tom dobre vyzná a vysvetlí mi to tak, aby som tomu porozumela? Ďakujem... 🙂

elienka
16. nov 2010

@gallina stále platí že musíš mať DNP 270 dní za posledné 2 roky. Takže ak sa teraz odhlásiš, tak by si mala zostat tehu a znova sa prihlásiť z maxima tak cca do 1 a štvrť roka podľa mojich výpočtov. Nechce sa mi to rátať presne na počet dní. Ja som to urobila tak, že som si to sledovala, vždy som si tam nechala nejaké aj 2 týždne radšej rezervu, keď sa mi čas mínal (ten rok aj štvrť doby, kedy som nemala DNP) tak som sa prihlásila z minima a čakala som kedy zostanem tehotná. No a potom len odhlásiť a prihlásiť z maxima.

lulu19
16. nov 2010

ahojte baby potrebovala by som poradit .30.11 2010 mi konci PP (mam na dobu urcitu ,som tam 2 roky )ale kedze som teghotna asom na rizikovom a na pn ak mi pracovny pomer nepredlzia a dostanem vypoved.ako dalej kde sa treba nahlasit .niekto vravi ze na socialku niekto ze na urad .ak by\ mi vedel nieto poradit ako dalej .dakujem

dadka1010
17. nov 2010

Ahojte, viete mi poradiť ako žiadať preplatok zo socialnej, z DNP, keď som ho platila aj počas PN? Je na to nejaké tlačivo, alebo stačí, keď si napíšem sama žiadosť? Čo tam treba uviesť a kam to poslať? Tam kde som zaradená alebo niekde ďalej? Ďakujeeeem

dadka1010
17. nov 2010

@lulu19 Som na tom podobne, ibaže mne končí PP koncom januára. Ak si na PN tak by si sa nemala nikde hlásiť, len ďalej nosiť prechodku na SP, ak si DNPO, len s prechodkou do práce, tak to už neviem ako je. Si vlastne v nejakej ochrannej dobe, potom už len odnesieš začiatok MD, ktorú Ti vypíše lekár na SP. Možno som Ti moc neporadila. 😉

mirm
17. nov 2010

Ahojte, neviete mi poradit, ak si chcem doplacat poistenie tak kedy najneskor sa musim prihlasit aj ako samoplatca?

monr
17. nov 2010

@mirm , ak si chceš zvýšiť materskú, tak na to je už z DNP neskoro, pokiaľ si nebola DNP v posledných 2 rokoch.

andreaspilova
17. nov 2010

Ahojte, ešte by som chcela vedieť jednu vec. Je možné sa prihlásiť na DNP z minima, a keď zistím po troch týždňoch, že som tehotná, tak by som ukončila DNP z minima, a od nasledujúceho dňa opat založila DNP ale už z maxima? Bolo by to pre mňa predsa výhodnejšie, ako čakať 6 mesiacov,kým by som mohla urobiť zmenu. Samozrejme, že by som splnila podmienku 270-tich dní.

kisska
17. nov 2010

@andreaspilova na zrusenie a novozalozenie dnp mas cas do 8tt, tak aby nove poistenie trvalo minimalne 26 tyzdnov do nastupu na matersku (nie doporodu). Inak sa ti bude materska pocitat len z minima bez ohladu na VZ. Takze cim skor zistis, ze si tehu, tym lepsie 😉