Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
28. dec 2010

@smolka ..svetlankat ti odpovedala 🙂

svetlankat
28. dec 2010

@standa82 dufam ze dobre, aspon u mna to tak bolo

standa82
28. dec 2010

@svetlankat ..dobre 🙂

gapa
28. dec 2010

@adra17
a nemala si v období 19.10.-31.12.2009 nejaký vysoký plat (vym.základ) napr. z dôvodu prémii atd + napr. poberanie nemocenského, ošetrovného napr. ? Lebo inak si ozaj taký VZ neviem predstaviť, ak by si pn, očr nečerpala a tvoj DVZ zo zamestnania je do cca 635eur mesačne.
alebo nemala si aj nejaké iné tretie nem.poistenie (povinné szčo, iný prac.pomer) ?

janulap
28. dec 2010

@gapa
Ahoj Gapa,
aj ja ta poprosim o radu.Buduci rok,niekedy na jar si chcem platit DNP z max.vymeriavacieho zakladu hned od zaciatku(planujeme babatko).Momentalne som na neplatenej predlzenej RD:
Co robit potom,ked 270dni uz budem mat splatenych?Odhlasit sa...nieco som citala,ze vtedy sa netreba odhlasovat,ale uz nemusim platit-nechapem 😀 ...ale potom,kedy by som sa z DNP mala odhlasit?
a este nieco.Momentalne som zo Sp odlhasena ako dochodkovo poistena statom,lebo dceru mam v skolke na 4 hod...a vtedy v Sp ako dochodkovo poistena statom byt nemozem.
Nebude toto prekazka pre moje buduce platenie DNP?
Dakujem

gapa
28. dec 2010

@nella1
asi som nechápavá, no nerozumiem odkedy dokedy si si platila z akého VZ. Ak napr. od 3/2009 z VZ 1003 eur, podala si zmenu v decembri 2009 s účinnosťou od 1/2010 na VZ 1084eur a teraz si dala zmenu s účinnostou od 1/2011 napr. na VZ 1116eur, tak ak pôjdeš na PN v r.2011, tak sa bude brať VZ z r.2010 a ak nastúpiš na MD v r.2011, platí to isté. Ale ak nastúpiš na MD až v r.2012, tak sa bude brať VZ z r. 2011.

Vymeriavacie základy, z ktorých si platila sa za jednotlivé obdobia (mesiace, resp. ich časti, ak by si poberala napr. nemocenské, tak počas nich neplatíš odovdy) daného kalend. roku zrátajú a vydelia sa počtom kalend. dní v danom roku, za ktoré si ich platila.

gapa
28. dec 2010

@janulap
od 1.1.2011 sa mení zákon a podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj v prípade, že zabezpečíš starostlivost o dieťa inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Ak teda máš dieťa do 6rokov a nie si inak povinné dôch.poistená, tak môžeš byť dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov. Takže si môžeš dať nanovo prihlášku od 1.1.2011 (ešte tento rok, aby si bola prihlásená už od 1.1., lebo ťa prihlásia najskôr odo dna podania prilášky, nie spätne). Treba znovu všetky prílohy predpokladám, ako pri prvej prihláške (ak si v II:piliery aj oznámenie o účasti na dôch.spor. časť B)

Okrem splnenia 270dní musíš splniť aj dalšie podmienky, taká druhá základná je: mať aktívne NP alebo byť v ochrannej lehote po ukončení NP. Ak ti trvá DNP 270dní, tak aj tak je dobré platiť to až do nástupu na MD. Ono existuje aj ochranná lehota (od 1.1.2011 je to 7dní alebo 8mesiacov, ak skončí NP v čase tehotenstva) po ukončení NP, ale to velmi neradím takto postupovať.

janulap
28. dec 2010

@gapa nechapem 😖
ja sa teraz nemozem prihlasit ako dochodkovo poistena statom,ked mam malu na 4hod v skolke.

a toto co znamena,tiez nechapem:
Okrem splnenia 270dní musíš splniť aj dalšie podmienky, taká druhá základná je: mať aktívne NP alebo byť v ochrannej lehote po ukončení NP

gapa
28. dec 2010

@janulap
to s tým dôch.poistením platí ešte teraz ako píšeš, že ak chodí dieťa čo i len na 1hod do škôlky, tak dôch.poistená byť štátom nemôžeš. Lebo nesplnaš podmienku riadnej star. o dieťa. Definícia riadnej star. o dieťa sa však od 1.1.2011 mení (berie sa zo zákona o rodič.príspevku) a od 1.1.2011 už podmienku RS splnaš podla mna.

Tento týžden to asi aj ja budem zistovať, či o tom v SP budú niečo vedieť. Ale vzhladom na to, že sa to berie zo Zákona o RP, tak a tie zákony ešte asi pobočkám známe nebudú, tak nemyslím, že budú k tomu niečo vedieť povedať.

Treba si o nem.poistení viac prečítať.

janulap
28. dec 2010

@gapa
Tak od 1.1.2011 mozem mat malu v skolke abyt opat prihlasena v SP?A v skolke moze byt kolko hodin?a musim byt od 1.1.2011 v Sp,ak si chcem platit DNP?A ked pojdem do Sp,co tam mam akoze povedat?A ak ma nebudu chciet prihlasit,lebo oni o nicom este nevedia?

gapa
28. dec 2010

@janulap
tiež nad tým dúmám. Ale im nemusíš hovoriť, že dieťa je v škôlke. Ale dá sa napísať dotaz priamo na ústredie SP. Aj som chcela, ale môžeš zistiť ty.
tu dole sa dá dať dotaz:
http://www.socpoist.sk/546/1362s

napíš, že nie si zamestnaná na prac.pomer ani povinne dôch.poistená ako szčo, že dieťa má kolko rokov a že chodí do škôlky. Či môžeš byť od 1.1.2011 dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6roko, nakolko sa mení definícia riadnej starostlivosti o dieťa v zákone o RP, na ktorú sa zákon o soc.oistení odvoláva a riadna starostl. je splnená aj v prípade zabezpečenia riadnej star. právnickou osobouˇ(škôlkou).

a pre zaujímavosť, tu je niečo zo schváleného zákona, napr. nová definícia riad.star. ...
2. V § 3 odsek 1 znie:
„(1) Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa a
b) má trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) na území Slovenskej republiky (ďalej len „pobyt“).“.

3. V § 3 ods. 3 sa vypúšťa slovo „osobná“ a slová „oprávnenou osobou“.

4. V § 3 odsek 4 znie:
„(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 7 až 9 sa vypúšťajú.

5. V § 3 sa vypúšťa odsek 5.

Daj potom vedieť, ak buddš tam písať (ak môžem, tak príp. na môj IP, nech to neprehliadnem)

janulap
28. dec 2010

@gapa
nasla som este toto:http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/12/19/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2011/
Konkretne asi to bude roto,ze..skopirujem odsek:

Riadna starostlivosť = starostlivosť o dieťa, ktorú oprávnená osoba poskytuje dieťaťu osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou (napr. druhý rodič dieťaťa, starí rodičia, opatrovateľka…) alebo právnickou osobou (predškolské zariadenie a pod.). Riadna starostlivosť je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok.

Ale,ked pojdem na SP alebo napisem,musim tam dat,ze chodi do ksolky,neviem,ako inak by som tam prisla.

gapa
28. dec 2010

@janulap
to je defínícia ktorá platí (je účinná) do 31.12.2010. Pozri, čo som hore kopírovala. Je to v § 3 ods.3, kde sa vypúšťajú slová "osobne" a " oprávnenou osobou"

tu môžeš porovnať terajšie znenie riad. star. v § 3 ods.4 (+3) (čo platí do konca roku)
je to zákon 571/2009
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

Problém je aj v tom, že na SP majú predpokadám len staré tlačivá, kde na zadnej strane je staré poučenie a stará definícia RS.

ale záleží od teba, treba si to riadne popozerať a utvoriť vlastný názor. Ak sa aj neprihlásiš hned, môžeš aj neskôr, ked už to bude jasnejšie, resp. ked dostaneš odpoved. No najskôr je môžné od 1.1.2011 ak dáš prihlášku už tento rok (lebo 1.1. predpokladám nie su úradné hodiny 🙂 a spätne sa prihlásiť nedá)

janulap
28. dec 2010

@gapa

teraz nechapem,ved ten clanok co som ti poslala ma nazov RP od 1.1.2011

No neviem teda ci ma vyznam ist teraz do Sp,ak maju este stare tlaciva.
A ak pojdem po 1.1.2011 zmeni s anieco na tom,ze si chcem zacat platit DNP?

nella1
28. dec 2010

@gapa mala som na mysli ze od r. 2008 ja si uz nepamatam kolko bol vtedy maxim VZ som si platila DNP od r.2008 do r. 2010 vlastne z maxim VZ z r 2008 a teraz od januara 2011 som poziadala o zmenu z maxim VZ z r 2010...urobila som dobre ak som poziadala iba o zmenu a nezrusila som to a odznova sa nahlasila? Ide mi len o to ze ked budem v r. 2011 tehu ked nahodou pojdem na PN aby som to mala platene aspon z toho maxima ako so si platila DNP od r.2008 a vlastne matersku uz maximalnu z r. 2010 boze snad so to napisala ze sa pochopiiime 😅 🙂 ci stacilo len podat zmenu alebo to zrusit a odznova sa nahlasit z maxima 2010??? dakujem za trpezlivost 😅 🙂

nella1
28. dec 2010

@gapa citujem co si mi napiisala,...... tak ak pôjdeš na PN v r.2011, tak sa bude brať VZ z r.2010 a ak nastúpiš na MD v r.2011, platí to isté. Ale ak nastúpiš na MD až v r.2012, tak sa bude brať VZ z r. 2011. ..... to znamena ze som podala zmenu na maxim VZ z r 2010 zbytocne??? ak by som nahodou sla na MD este v r.2011 vlastne nebudem mat aj tak maxim. matersku z 2010?

smolka
28. dec 2010

jj dikes baby 🙂

gapa
28. dec 2010

@janulap
nie dôch.poistenie štátom nemá s tým nič spoločném, nie je žiadna prekážka, kvôli ktorej nemôžeš byť DNP osoba.

idem sa pozrieť na tú stránku, čo si uviedla. tak to potom sleduj.
A najlepšie napíš na tú SP a ak by si dala vedieť, by som ocenila. Moja známa je ten prípad 🙂

gapa
28. dec 2010

@nella1
ak nastúpiš na md v r.2011, tak áno, VZ sa berie z r.2010, ak si podala zmenu a nie odhlášku.
(teraz čítam, že si písala medzitým dva príspevky)
Ale ak platíš dlhodobo z maxima, tak by bola asi škoda sa odhlasovať, lebo je riziko, že zrovna v období 26týž od posledného prihlásenia by si išla na PN a tá by bola potom rátaná len z minima, ak by vznikla v období do 26týž. od posledného prihlásenia na DNP. Takže myslím urobila si dobre, že si sa neodhlásila, ked si platila z maxima stále (aj ked to bolo maximum z r.2008).

gapa
28. dec 2010

@janulap
ja som trubka. Ved tá defínícia čo si skopírovala je ok, tak ako som písala ja. Je tam za tým slovom osobne ALEBO t.j. definíciu splnaš aj v prípade škôlky.

(čítam dosť nepozorne. ked som zbadala to slovo osobne, hned mi nabehlo, že je to stará definícia a ostatné som poriadne neprečítala)

ešteže som to znovu pozrela.
Tak prepáč 🙂 😉 🙂

gerdusha
29. dec 2010

@gapa ,

mozem sa ta aj ja spytat nieco? je nejaky zasadny rozdiel, ak sa stihnem na DNP prihlasit este teraz v decembri 2010? alebo je to v podstate jedno a staci tam zajst na zaciatku januara 2011?

dakujem

gerdusha
29. dec 2010

tomuto vobec nerozumiem:

dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie ošetrovného
pred 1. januárom 2011 sa splnenie tejto podmienky nevyžadovalo

co to znamena v poslednych dvoch rokoch?? uz sa bude vyzadovat, aby som bola poistena aspon 1 den aj v roku 2010??

janulap
29. dec 2010

@gapa
ale to si mi dala link ,kde veta zacina S účinnosťou od 1. januára 2009 štát platí.....
tam nic nie je o 1.1.2011.
Na Sp som uz pisala,ked odpisu,hned ti napisem.
Tak po 1.1.2011 sa mozem bez problemov prihlasit ako statom dchodkovo poistena?

Pises,ze-skopirujem:
gapa @janulap
nie dôch.poistenie štátom nemá s tým nič spoločném, nie je žiadna prekážka, kvôli ktorej nemôžeš byť DNP osoba.

ale vyssie si zas pisala,ze:
Okrem splnenia 270dní musíš splniť aj dalšie podmienky, taká druhá základná je: mať aktívne NP alebo byť v ochrannej lehote po ukončení NP.

tak nerozumiem...som NP,alebo nie?

effie81
29. dec 2010

Ahojte 🙂
Poprosila by som vas o radu.
18.februara 2011 mi konci RD so synom,PP mi stale trvá,od maja 2010 si platim DNP z max VZ,270dni mi uplynie zaciatkom februara,takze po skonceni RD by som chcela ist na PN kym nenastupim na druhu matersku,termin PP mam 11. maja.2011.Od 1.1.2011 si mozem znizit DNP na minimum,aby som si nepokazila max matersku,vsak?Nie odhlasit a znova prihlasit z minima ale len znizit to co mam,vsak? A este,ked si to znizim,tak musim platit to minimum aj ked mam predpokladany vymeriavaci zaklad okolo 550eur?Lebo teraz si platim 47,7 lebo mi vtedy na SP povedali,ze si musim platit max aj ked mi trva PP a nemozem si odratat predpokladany vym.zaklad od max VZ a platit iba rozdiel.Takze tam sa ich nechcem radsej na nic pytat,lebo mi poradia zas nieco od veci.Dakujem.:-)

gapa
29. dec 2010

@janulap
ak podáš na RLFO prihlášku od 1.1.2011 (resp. po) aby si bola povinne DôCHODKOVO poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak môžeš byť odo dna podania prihlášky DôCHODKOVO!!!!!! poistená štátom. Žiadne iné poistenie v SP tým nevzniká, tj. ani nemocesnké, ani v nezamestnanosti, ani garančné, len dôchodkové.

Ak nie si zamestnaná ani povinne poistená szčo v SP (t.j netrvá ti žiadne povinné nem.poistenie), tak môžeš byť DOBROVOLNE NEM.POISTENá, ale to musíš dať sama prihlášku do SP na RLFO ako dobrovolne poistená osoba.Nesúvisí to s prihláškou čo podávaš ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Ja som sa zamerala v odpovedi tebe na to dôch.poistenie 🙂 aj ked toto je téma o DNP. S tým DNP máš čas, ked sa chceš prihlásiť v priebehu roka. Ale bacha na to, že nesmieš byť tehotná a najlepšie potom 1-2 cykly počkať, aby to nebolo na fest a si sa nestresovala, či neporodíš o nejaký týžden skôr, nie to o mesiac (čo sa tiež stáva, aj ked sa to neplánuje)

svetlankat
29. dec 2010

@gapa Chcela by som sa ta este opytat. Prepocitala som si tie svoje datumi. DNP som si platila od 15.7.2009 do 31.7.2010, cize spolu 382 dní. Platila som si to z maxima, Cize tym padom som mala pocitanu md z maxima. Keby som ostala teraz tehotna, som na rd, zacala by som si opat platit DNP a ostala by som na rizikovom, na to aby som mala pocitanu pn z maxima musim platit DNP z maxima a tych 26 tyzdnov? Mam v tom trosku chaos, co sa tyka tej podmienky 26 tyzdnov.

gapa
29. dec 2010

@svetlankat
áno, je to tak ako píšeš. Ak sa prihlásiš napr. dnes 29.12.2010 z maxima 1116,75eur, tak v prípade, že pôjdeš na PN (napr. rizikové tehotenstvo ), tak záleží kedy vznikne PN. Ak v obdbí od prvého do 182hého dna DNP (do 26týž), tak sa bude rátať nemocneské z minima. Ak by PN vznikla najskôr na 183tí den DNP, tak sa už bude rátať z vym.základu, z ktorého si platíš DNP (ak nemáš súbežne VZ z iného povinného nem.poistenia, v období platenia DNP). Ak by ti vzniklo DnP 29.12.2010, tak z obdobia 29.12.-31.12.2010. Ak vznikne DNP až v r.2011, tak z obdobia od vzniku DNP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu vzniku PN.

gapa
29. dec 2010

@gerdusha
v podstate ani nie, ak nemáš ani nebudeš mať iné nem.poistenie, z ktorého budeš mať vym.základ pre NP v r.2011. Ale ak niekomu začína PP, ktorý nevie, kolko bude trvať, tak je výhodnejšie začať v r.2010.

Nevýhodné je zase prihlásenie v r.2010 pre tých, ktorý majú v 12/2010 napr. prac.pomer, ktorý napr. končí 31.12.2010 a majú v decembri vyššiu mzdu ako obvykle alebo ak im končí PP 31.12.2010. V takom prípade HM=vym.základ zo zamestnania znižuje VZ v r.2010 z DNP a teda aj VZ, z ktorého sa bude rátať nemocenské v roku 2011 po splnení podmienok.

Vždy je to treba riešiť komplexne aj s uvedením všetkých nem.poistení v dec 2010 a aj v r.2011 a najlepšie aj s uvedením hrubej mzdy za tieto obdobia.

svetlankat
29. dec 2010

@gapa Ďakujem ti veľmi pekne, už mi je to teraz jasné.