Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
9. feb 2011

@nasta197 - ty si možes platby DNP odratat zo svojho prijmu - napr. PN, a tym si znizit celkovy prijem, ak si tvoj manzel na teba uplatnuje ulavu na dani

zuzin78
10. feb 2011

ahojte holky.
chcela som sa vas poprosit o radu.
platim si DNP od maja 2010 z max vy. zakladu a mesacne platim 47,70€ nakolko si myslim, ze si platim viac ako by som mala, mala by som si platit menej, nakolko mne stale trva pracovny pomer, a pani na socialke mi povedala, ze si mam dat max. vym,zaklad, a ze nemam narok na to,aby som si platila rozdiel , tak som ju posluchla,.ale potom som si na koniku precitala a par holiek mi aj poradilo, ze som si mala platit len rozdiel. mozem si poziadat o preplatok z DNP? dakujem za odpoved.

gapa
10. feb 2011

@zuzin78
áno môžeš. Uved aj číslo účtu, na ktoré ti majú preplatok uhradiť.

zuzin78
10. feb 2011

@gapa ahoj, dakujem ti za odpoved. a mozem sa ta este spytat , ako mam formulovat ziadost, to len tak, ze ziadam si o preplatok z DNP ,nakolko som platila viac ako som mala? mam si to teraz vybavit,alebo az ked mi uznaju matersku ,na ktoru nastupujem o dva tyzdne?

mirkamurko
10. feb 2011

Ahoj Gapa,chcem sa spýtať,že ako sa mi bude rátať VZ za rok 2011,keď som teraz 2 mesiace na Pn z DNP ,tieto dva mesiace čo som doma budem na 0,-?,že či si nemám dať od marca zvýšiť platenie,kedže som zamestnaná,tak si doplácam DNPz rozdielu. Ďakujem.

gapa
10. feb 2011

@zuzin78
ak nastupuješ o dva týždne, tak by som asi najprv zaplatila aj za tie dva týždne a až potom podala žiadosť (napr. o týžden po zaplatení). Aha!!! vlaste by som asi počkala ešte dlhšie. Ak si v prac.pomere, tak podla toho, kedy máte oficiálny výplatný termín musí mzdráka odovzdať podklady a výkazy myslím najneskôr do konca marca za február. A teda až najskôr na konci marca budú mať všetky údaje k tomu, aby ti mohli vyrátať aj preplatok za február. Asi by som podala žiadosť až začiatkom apríla. Ale môžeš aj skôr, ale predpokladám ti vyplatia len preplatok za január resp. decembra (ak januárové doklady od zamestnávatela tam nebudú). Aj ked, na druhej strane, to môže byť aj výhoda, mať najaký drobný preplatok 🙂
Takže sa rozhodni, či podáš teraz alebo začiatkom marca (tam bude január už predpokladám odovzdaný od zamestnávatela), či apríla.
Potom by ma celkom zaujímalo, ako ti vyrátali preplatok za február. Oni majú predpokaldám probém niekedy vyrátať preplatok za časť mesiaca, lebo mne to urobili zle (časť mesiaca som bola PN len zo zamestnania, časť očr aj z dnp). Ak by si to chcela potom príp. skontrolovať, tak mi napíš do ip sumy VZ zo zamestnania a presné dátumy nástupu na MD a či si nebola pn... vo februári.
Aha, ale ked ti to vrátia v jednej sume, vlastne aj tak nebudem vedieť rozlíšiť, aká je to časť. Tak asi nič. Ja som to zistila podla toho, že mi dali z ich systému predpisy poistného a platby a čo rátali oni tie preplatky a porovnala som si s tým, čo som si z výplatných pások a dokladov o očr, pn preplatky vyrátala ja.

Formulovať to môžeš ako píšeš, že ti od xx.xx.xx, kedy si platíš DNP z VZ xx vzniká preplatok z dôvodu, že máš odvody aj ako zamestnanec.

A hlavne ak by ti tvrdil, že sa máš odhlásiť, tak na to nedaj. Ale to predpokladám u teba nehrozí 🙂

miavin
10. feb 2011

ahojte
prosím, vie mi tu niekto poradiť ohľadom dnp?
som momentálne na RD, rodila som v roku 2009 - pracovný pomer mi stále trvá. počula som niečo o tom, že do 3 rokov ak budem mať ďalšie dieťa a som vlastne zamestnaná aj ked na RD tak mi stačí platiť DNP nejaký kratší čas ako je tých 270 dní - je to pravda - ak áno - prosím súúúrne poradiť. dakujem pekne

zuzin78
10. feb 2011

@gapa dakujem velmi pekne za radu. si poklad. skusim to potom podat az v marci, ked budu mat vsetky papiere aj z mojho zamestnania.
som zvedava ci mi nieco vratia, lebo stale mi hovorili, nakolko som na RD s prvou dcerkou tak si nemozem plati iny vymeriavaci zaklad , len ten maximalny, aj ked stale prac. pomer mi trva, ved som len na materskej. a druhu matersku stiham ,kym bude mat dcerka tri roky.
teraz idem zaplatit este aj februar a celu sumu tych 47,70€, mala som si platit nejakych 24€ a nie 47,70€

deninka14
10. feb 2011

@nasta197 asi nie, lebo ty podávaš daňové priznanie za rok 2010...

gapa
10. feb 2011

@zuzin78
jáááááááj, ty čerpeš RD!!!!!! Tak to mení situáciu. Tebe preplatok v SP nevzniká. Len v prípade, že by si pracovala, t.j. mala vym.základ. Som to asi prehliadla, že píšeš, že si na Rd teraz. Takže bohužial. BEriem moje rady späť.
Stačilo ti platiť z DNP len cca rozdiel 1116,75eur a tvojej mzdy, čo ti mzdrátka napíše ako pravdep. vym.základ v meaici nástupu na md.
(bohužial musím končitť, tak snád je odpoved ok)
potom neukonči dnp, len príp. zníž na minimum a môžeš po Md čerpať z dnp nem.dávky (ak nezmenia zákony)

zuzin78
10. feb 2011

@gapa dakujem za rady 🙂

katka888
10. feb 2011

@andy.v
ked si platis z maxima, nic nemusis ist menit.
matersku si vyratas / zjednoduseny vypocet / suma co platis do socialky, deleno 0,044 a to co ti vyjde krat 0,6

solinkarka
10. feb 2011

Ahojte..trosku mimo vasej temy..ale neviete mi niekto poradit kolko sa platia odvody do zdravotky ked nie som vedena na urade prace a som nezamestnana? dakujem

katka888
10. feb 2011

@miavin
ak ti pracovny pomer trva a si momentane na rodicovskej, a zriadis si dnp, musis splnit podmienku mat dnp min 270 dni za posledne dva roky spatne od terminu porodu. do tyc 270 dni sa ti moze priratat aj ine, ale uz ukoncene nemocenske poistenie, napr ak si mala pracu a ta skoncila, alebo si si platila dnp a uz neplatis. ak si posledne 2 roky ale bola zamestnana tam, kde ti prac pomer trva, tak toto obdobie sa ti k dnp neprirata.

sumu, tzn vysku vymeriavacieho zakladu, ktory si mas zadat na platenie dnp aby ti vysla max materska, je suma 1116,75 minus to, co ti napise mzdarka ako pravdepod vymeriavaci zaklad, zvacsa je to vyska zakladneho platu / bacha, bez odmien, priplatkov, ak si nejake mala /. odporucam zavolat mzdarke, ze aku vysku pravdep. vymer zakladu zvykne vypisovat, teda podla coho.

katka888
10. feb 2011

@mirkamurko
ak spravne viem, za to obdobie, kedy si pn sa ti neberie ziadna vyska vymeriav zakladu, priklad, ak si pn januar, februar, tak sa ti zrataju VZ za marec az december deleno pocet dni marec az december. ale do podmeinky 270 dni sa ti dni jauar a febr rataju

miavin
10. feb 2011

@katka888 ďakujem pekne za info, no keďže tam je tých 270 dní - tak to už nijako nestihneme ☹ nevadí, mne sesternica spomínala nejakých 200 dní - a volá sa to reťazový pôrod či čo - no nič, budem čerpať teda asi len obyč. materskú 🙂

katka888
10. feb 2011

@miavin
hmmm... skoda, ale teraz kukam, ze si v 12 tt a to aj keby sa ti k dnp mohlo priratat nejake nem poistenie z inej ukoncenej prace alebo podobne, nestihas druhu podmienku a to mat dnp vkuse minim 26 tyzd do natupu na matersku .. ☹
drzim ale palceky, aby tehu a aj babo , aj ty ste boli v poriadku a vsetko bolo oki.

miavin
10. feb 2011

@katka888 ďakujem pekne - spamätali sme sa neskoro -nevadí 😉

tinara23
10. feb 2011

@solinkarka ahoj, teraz od 1.1.2011 46,06 eur.

solinkarka
10. feb 2011

@tinara23 a minuli rok to bolo kolko nevies?

tinara23
10. feb 2011

@solinkarka okolo 29,xx, presne neviem, teraz to dali takto hore, neskutočné prachy 😠

solinkarka
10. feb 2011

@tinara23 noo pekne 😠 😒

tinara23
10. feb 2011

@solinkarka našla som to, takže 28,92eur

solinkarka
10. feb 2011

@tinara23 mne vravela pred par mesiacmi pracovnicka ze to je nejakych 25 eur ale to je uz jedno

berus222
10. feb 2011

ahojte. platim si DNP od novembra. bola som sa pytat na socialke, ze ci im tam tie peniaze chodia, lebo pri mojom stasti by som sa necudovala, keby som ich posielala niekomu na ucet. pani mi povedala, ze tam mam 90€ preplatok. platim si z maxima, co je cca 50€/mesacne 3 mesiace a ona mi zadre, ze mam skoro 2 mesiace preplatok. 😅 ze asi ste to posielali vselijak, nie stale rovnako. no to tazko, som rada ze dostavam velky rodicovsky a urcite im nebudem dobrovolne posielat peniaze aj z toho nic co dostavam. som zvedava kolko budem dostavat matersku pri druhom.
a ako je to s preplatkom, ten potom vracaju?

sasena033
10. feb 2011

baby este potrebujem poradit mam 2 roky DNP minimum a 2 mesiace pred snazeni o druhe dam odhlasku a prihlasku na maximum myslim 49€ tak nejak..tie peniazky sa mi vztahuju aj keby ma lekar vypisal na PN v piatom mesiaci ?? dostavala by som 670€ aj pocas PN pred materskou aj celej 6 mesacnej materskej??a este jedna vec od marce si vybavujem zivnost nikajo to nesuvisi s buducou materskou?? neviem ze by som dodtavala menej eur.

katka888
10. feb 2011

@berus222
vracaju na zaklade ziadosti, ktoru im posles .... gapa vysie pisala, na tejto, alebo predchadzajucej stranke 😉

katka888
10. feb 2011

@sasena033
pozor, ci nahodou aj pri PNke nemusis splnit podmienku, mat aktualne nemocenske poistenie aspon 26 tyzdnov vkuse pred narokom na davku !!! - kukni na stranke soc poist, alebo ti tu niekto odpise

katka888
10. feb 2011

@sasena033
joj a p.s. PNka sa nerata 60% ale po straom 55% z VZ 😉 cize nevyjde z maxima tak ako materska

sasena033
10. feb 2011

ja by som to chcela tak teda ak by vyslo to babo ze si to zacnem platit skor aby som trebars v tom piatom mesiaci splnala 26tt....len ma zaujmalo ze napr..od 5 do 8 mesiaca mi budu platit PN z maxima a potom od 9 dalsich 6 mesiacov materskej..snad rouzumies 😉 a ako stou zivnostou? dakujem vrele za ochotu