Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

cipsinka
17. júl 2011

@gapa dakujem velmi pekne,ste mila 🙂

lucia.kl
18. júl 2011

@obedwix to ako tých 26tt aktívneho poistenia pred nástupom na materskú, do tých sa zarátava PN - 270dní si písala že už máš splnených...

veracruz
18. júl 2011

@lucia.kl dakujem za info....

obedwix
18. júl 2011

lucia dakujem

mackoxxx
18. júl 2011

Prosím o radu. Som zamestnaná (hrubá mzda cca 700€). Som aj DNP od októbra 2010. Momentálne som tehotná TP 9.11.2011. Na PN- ke som bola od 26.3.2011 do 6.6.2011, momentálne čerpám dovolenku ale od 20.7.2011 budem znova PN. Budem spĺňať podmienky pre max. materskú? Platbu DNP (18,30€) som platila bez prerušenia aj počas PN-ky. Viete poradiť? Na soc. som sa nič konkrétne nedozvedela.

bodzlomu
18. júl 2011

ahojky, vedel by mi niekto poradit, do ktoreho tt NAJNESKOR si treba zacat to DNP, aby som dostavala matersku, ked som teraz vlastne na rodicovskej dovolenke so synom, ktory ma 20mesiacov? DAKUJEM VELMI PEKNE 😉

gapa
18. júl 2011

@bodzlomu
podla mna, ak by platili rovnaké zákony a postupy SP v čase nástupu na md, tak ak si zamestnaná a samozrejme ti pp trvá, tak predpokladám by bolo treba sa prihlásiť na dnp do 460dní od nástupu na RD (tj. od prerušenia nem.pooistenia v soc.poistovni). Potom by malo vychádzať tých aspon 270dní aj z dnp.

ak ide z dnp o vyššia ako minimálne materské, tak sa treba prihlásiť do 8tt, aby bol nástup na md najneskôr 6týž. pred očak. teramínom pôrodu až po uplynutí 26týž. od prihlásenia na dnp. A ani porodiť samozrejme potom nie pred uplynutím 26týž (treba až po uplynutí).

no uvidíme, aký zákon a postupy bude platiť od nov.roku.

lucia.kl
19. júl 2011

@mackoxxx áno budeš mať nárok na max. materskú, ak dobre rátam, tak by si mala teraz niekedy splniť 270dní, čiže po splnení môžeš ísť na PN aj z DNP a nemusíš už platiť... neviem či už je to nástupom teraz toho 20 čo píšeš... na PN potom potrebuješ dva papiere...

mackoxxx
19. júl 2011

Ďakujem 🙂

kamaj
19. júl 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či je možné, aby mi vrátili preplatok z DNP. DNP si platím od júla 2010, ale asi pol roka mám už vyšší vymeriavací základ zo zamestnania ako keď som v tom čase prihlasovala. Ďakujem

norcima
19. júl 2011

@kamaj treba napisat ziadost o vrátenie preplatku z DNP na SP a pošlu ti ho 🙂

zuzmor002
19. júl 2011

@obedwix Ahoj, prosím ťa, kde si to čítala, že sa má rušiť dnp?

kamaj
19. júl 2011

@norcima Ďakujem 🙂 a stačí napísať len, že žiadam o vrátenie preplatku, alebo aj kontrétne veci tam mám rozpisovať.

norcima
19. júl 2011

@kamaj poslem ti IP

kamaj
19. júl 2011

@norcima Ďakujem si zlatá 🙂

obedwix
19. júl 2011

zuzmor002...nie že sa ma zrušiť ale možno po novom roku nastanu nejake zmeny

nelynka18
19. júl 2011

baby dnes ma doktor vypisal na PN tak som ten papier zaniesla na socialku....co bude nasledovat dalej?ze na konci mesiaca mam nieco priniest na socialku a vychadzky mam kedy?a do kolkych dni mi pride rozhodnutie?nikto nic nevravel len rychlo,rychlo a bola som vybavena.....

lucia.kl
19. júl 2011

@nelynka18 príde ti rozhodnutie - môže prísť do 60dní, peniaze chodia do 15 nasledujúceho mesiaca, na konci mesiaca si musíš ísť vypýtať od dr. čo ťa vypísal, papier na peniaze a ten odnesieš do sociálky. ak si si nedala napísať vychádzky (nemáš ich na tom zelenom papiery čo si dostala, tak nemáš vychádzky...

nelynka18
19. júl 2011

@lucia.kl aha takze az na konci mesiaca mam ist za doktorom a to aky papier na peniaze?ked sa ma bude pytat... a keby ho idem poprosit o vychadzku,tak to musi vypisat znovu cele?

mackoxxx
19. júl 2011

lucia.kl mam ešte jednu otázočku. Na 270 dní nemá vplyv, že som bola a budem na PN-ke? Ďakujem.

sandruska81
19. júl 2011

@nelynka18 To je vlastne prechodka - že prechádzaš a pokračuješ v PN i v ďalšom mesiaci. Mne peniaze neprišli do 15. dňa, volala som na sociálku a tu je termín do 20. dňa - takže každá pobočka to má asi inako. Vychádzku zväčša dávajú po 2 týždňoch, alebo keď prídeš na ďalšiu návštevu k lekárovi (u teba asi poradňa, však?). A na ten zelený papier to len dopíše. Zväčša bývajú od 10-12 hod a potom od 14-16 hod.

lucia.kl
19. júl 2011

@nelynka18 doktor vie čo je papier na peniaze, vychádzky len dopíše na to čo máš...

@sandruska81 teraz v lete sú poobedné vychádzky od 15-17hod.

lucia.kl
19. júl 2011

@mackoxxx ak ti ešte neuplynulo 270dní, tak platíš aj počas PNky dalej DNP... ak uplynulo, tak máš nárok na Pn a j z DNP a vtedy sa poistenie neplatí ale poistená si a ráta sa to do doby poistenia...

nelynka18
19. júl 2011

@sandruska81 dakujem,no myslim ze aj mi to tu tak mame ze do 20.dna pridu korunky,to neva hlavne,ze pridu 🙂 takze ked pojdem na konci mesiaca po ten papier,tak ho poziadam o vychadzky.....diky 🙂

sandruska81
19. júl 2011

@lucia.kl ako u ktorého lekára. Tu automaticky píše lekár tak ako som uviedla - ale samozrejme, dá sa dohodnúť.

tara
19. júl 2011

gapa, mozes mi prosim poradit? moja mamina si plati DNP z VZ 660eur, od januara do juna 2011 bola PN. Teraz od augusta 2011 si zvysila VZ na max., t.j 1.116 eur. V novom roku jej hrozi, ze pojde na operaciu a teda si bude uplatnovat PN z DNP. Chcem sa teda opytat, ako jej budu ratat PN, ako sa vlastne priemeruju VZ a ci zmenena suma poistneho musi byt platena aspon 6mes, aby jej ratali aj vyssi VZ, alebo len do decembra 2011, kedze v januari 2012 bude asi PN. vdaka za radu.

lucia.kl
19. júl 2011

@tara ahoj, ja len dotaz, mama nepracuje, že si zvýšila na max?? a potom k tomu, že si zvýšila VZ - asi si dala len zmenu, to znamená, že Pn sa jej bude rátať z priemeru z roku 2011 pri PN v roku 2012. na to aby dostávala aj PN z maxima by si musela urobiť odhlášku a nanovo prihlášku a takto platiť 26tt

bodzlomu
19. júl 2011

@gapa dakujem za odpoved... ja uz nie som v pracovnom pomere, ten sa mi skoncil mesiac pred nastupom na prvu MD s tym, ze sa ukoncil pretoze bol na dobu urcitu.
teraz som teda na RD a odvody za mna plati socialka - ma teda este vyznam zahlasit sa do toho 8tt na to pripoistenie?
dakujem!!!!

zuzmor002
19. júl 2011

@obedwix A nevieš aké? Ja si platím tiež DNP a na materskú by som mala ísť v novembri tohoto roku, takže ak by tam boli zmeny, asi by sa ma týkali, preto by ma to zaujímalo.

lucia.kl
19. júl 2011

@zuzmor002 ak nastupuješ na materskú tohto roku, tak na teba platia zákony tohoto roka, takže ak ti raz priznajú materskú z DNP už ti ju nemôžu zobrať...