Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
3. aug 2011

@veeron DNP by si si mala paltiť z 416€ čo je mesačne 18,30€
ak by si bola PN skôr ako ti uplynie 270dní, tak by si musela platiť aj nadalej poistenie.... neplatí sa len v tom prípade, ak ti PN priznajú aj z DNP..

nat28
3. aug 2011

Ahojte, mozte mi pls niektora poradit? Od augusta min roka, teda cely jeden rok, si platim DNP, mesacne 29,90 Eur. Teraz som v 9tt. Mozem si ho teraz zvysit, alebo to uz nema zmysel? Bude sa to potom spriemerovat, alebo nie, ak by som teda teraz navysila splatku. Inak si nic ine na SP neplatim, mam s.r.o. Dakujem, lebo taka mlada baba pri okienku mi to nevedela naisto povedat, bola daka zmatena 😕

mishuu
3. aug 2011

@gapa ja som SZČO a DNP si platím od 02/2011 do 06/2011 z vym. základu 1116,75 € po daňovom priznaní mi vznikla povinnosť do SP od 07/2011 109,07 € a ten zvyšok do najvyššieho základu si doplácam a to vo výške 34,65 €
predošlé 2 roky som popri živnosti bola aj riadne zamestnaná a spoločnosť za mňa všetko odvádzala na základe mojej výplaty, vlastne som bola neprestajne zamestnaná od roku 2005 (celkom 3 zamestnávatelia) a od roku 2008 k tomu pribudla živnosť (nie pre výkon práci v zamestnaní, ale na výkon inej činnosti - fotografovanie popri práci).
Ale počítať mi to budú predpokladám za to posledné obdobie čo si platím tú najvyššiu sumu, nie? Teda dúfam, že áno, veď práve kvôli budúcej materskej si to platím...snáď to nezrušia budúci rok 😒
Odhlášku som nedávala, len zmenu výšky DNP...

takže ak by som ako tehotná musela byť na PN napríklad 4 mesiace neovplyvní to dĺžku poberania materskej a budem ju poberať v stanovenej zákonnej dĺžke...

a ešte jedna otázočka, keď som teraz už len SZČO (od 03/2010) keď pôjdem napríklad na tú PN v tehotenstve alebo nastúpim na materskú musím si živnosť pozastaviť (zrušiť) alebo ju môžem mať naďalej "aktívnu" aj keď nebudem reálne pracovať, či proste musím zrušiť živnosť na ŽÚ...? Ako je to so SZČO?

veľmi krásne ti ďakujem, dúfam, že píšem zrozumiteľne, ak nie pokojne sa pýtaj, rada ti ujasním všetky dotazy....

bianca2
3. aug 2011

Ahojte, ja si platim DNP 49.60 EUR co je maximalna od 19.11.2010, teraz som vs 4.mesiaci tehotenstva a 270 dni (kolko je minimalne mat potrebne zaplatene NP za posledne 2 roky) mi uplynie koncom augusta. mam silne nevolnosti od jula, teda nepracujem uz vyse mesiaca, ale v socialke mi povedali ze nemam narok na nemocenske az po zaplatenych 270 dnoch NP za posledne 2 roky (predtym som si ho neplatila). moja otazka: ked pojdem na choru do septembra, budem mat stale narok na matersku? materska mi vychadza od 1.1.2012 kedze planovany termin porodu je 14.2.2012. materska by mala byt okolo 650 eur, co je max, kedze si platim max. DNP 49.6 eur/mesacne. v akej vyske mi daju nemocensku davku ked by som sla na choru? dajujem za odpoved.

gapa
3. aug 2011

@mishuu
ak si bola do roku 2010 zamestnaná na prac.pomer a teda dnp ti vzniklo do 15mesiacov od ukončenia pp, tak podla teraz účinných zákonov by si mala nárok na nemocneské z dnp už teraz (lebo dni z ukončeného zamestnania dva roky pred vznikom pn sa ti započítajú do potrebných 270dní). Od vzniku dnp už vzniku dnp už myslím uplynulo viac ako 26týž, tj. nemocneské by sa rátalo zo skutočného vym.základu, nie už z minima.
Nárok na nemocneské z povinného NP szčo nie je podmienený trvaním NP 270dní,tj. nárok na nemocenské ako szčo máš tiež už teraz. Pre nárok na materské sa však aj u povinne np szčo vyžaduje tých 270dní, ale ak n ie si tehotná, tak je to v pohode, z dnp budeš mať 270dní splnených a k povinnému np szčo by sa mohli prirátať dni ukončeného zamestnania dva roky pred skutočným pôrodom (tak to teraz platí).

Treba si potom 2x od lekára vyžiadať pn-ku. Počas poberania nemocenského z dnp nemusíš platiť dobrov.poistenie. A aj ako szčo nemusíš platiť odvody do SP a ani do ZP (no to si potom zisti v ZP, v ZP u szčo sa nejako nevyznám, neviem, ako presne sa to robí, dokladuje, či popredu, či v roč. zúčtovaní, či treba doklad o poberaní nemoc., či stačí pn). Potom po ukončení poberania materksého sa rozhodni, čo dalej, či prerušíš živnost a to podla aktuálnych záonov.

Samozjerme treba teraz sledovať zmeny od 1.1.2012. Lebo ozaj bude zaujímavé, čo nového nám poslanci nakoniec schvália.

a inak určite tu o tom sú aj príspevky priamo od živnostníčok, tak snád aj aktuálne.

mishuu
3. aug 2011

@gapa si veľmi zlatá, ďakujem za cenné informácie 🙂

ohľadom živnosti si to overím ešte na Žú či počas materskej musím pozastaviť živnosť...

veľmi pekne ti ešte raz ďakujem

cigaretka5
3. aug 2011

@mishuu nemusis zivnost pozastavit ani ukoncit

monicka34
3. aug 2011

@gapa ahoj, nie nebol, to bolo u dvoch roznych zamestnavatelov, pricom pri tom druhom pracovný pomer stale trva.

gapa
3. aug 2011

@nat28
ak dnp vzniklo v 8/2010 a dnp neskončí v r.2011!!! (ak by náhodou od 1.1.2012 nebolo možné pokračovať,tak nižšieuvedené neplatí) a na md nastupuješ až v r.2012, tak tzv. rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude rok 2011, tj. ak si zvýšiš vz, tak v tomto prípade to ovplyvní výšku materského (predpokladám iné nem.poistenie v r.2011 nemáš!)
ak dáš zmenu teraz v aug., tak je účinná od 1.9.. POzor, len si nedaj odhlášku!!! to asi vieš.

janula42
3. aug 2011

ahojte, viete mi niekto prosiim poradit ako vypocitat vysku PN ? planujeme druhe baby a pravdepodobne pojdem na rizikove.som zamestnana uz 5 r. ale momentalene som na RD. DNP si platim od 13.2 2011 z minim.VZ a od 3.8.2011 som nanovo prihlasena z max. VZ co je 49,60 eur. keby som isla v januari na rizikove cize PN kolko by som dostavala.dakujem velmi pekne za odpoved.

cigaretka5
3. aug 2011

@janula42 ak si sa prihlasila nanovo. teda odhlaska prihlaska a l terminu nastupu na PN budes platit minimalne 26 tyzdnov tak dostanes maximum,

janula42
3. aug 2011

@cigaretka5 dakujem, takze ak som to spravne pochopila musim teraz platit od augusta do janura to je tych 26 tyz. a od febr. mozem ist na PN a budem dostavat 600 eur, spravne

cigaretka5
3. aug 2011

ano, ak by si sla na PN skor tak dostanes z minima

janula42
3. aug 2011

@cigaretka5 a este jedna otazocka, som este na RD az do aprila, budem ho dostavat aj popri PN,

cigaretka5
3. aug 2011

@janula42 ak nezmenia zakon tak hej

mishuu
4. aug 2011

@cigaretka5 naozaj? to je super, veľmi pekne ďakujem a nie som počas poberania materskej alebo keď budem ešte pred poberaním materskej (pred pôrodom) na PN povinná platiť si odvody do SP a ZP ? ešte raz vďaka za odpoveď...ty si živnostníčka však, keď sa vyznáš? 😉 🙂

gabkal21
4. aug 2011

Ahojte, mozem poprosit o radu ja si platim DNP od 15.11.2010 kazdy mesiac 44e teraz som v 14 tt, termin porodu mi vychadza na 31.1.2011. Predtym som nikdy nepracovala-studovala som. Mozete mi poradit kedy zacnem dostavat matersku a cca v akej vyske, aky je postup aby som to vybavila.. Mala som nejake problemy v 7tt tak sa chcem spytat ak by som bola na rizikovom odkedy mozem ist na PN aby bola vyplacana z DNP dostanem potom aj matersku po narodeni dietatka? Dakujem za rady.

cigaretka5
4. aug 2011

@mishuu ak si PN odvody platit nemusi, na socialku aj zdravitnu poistovnu treba doniest doklad o PN alebo MD, na socialku listok od lekara a tu ti daju doklad pre zdravotnu poistovnu

mishuu
4. aug 2011

@cigaretka5 veľmi pekne ďakujem za info 🙂

nat28
4. aug 2011

@gapa dakujem ti moc za objasnenie, pomohla si mi 🙂 pekny den!

sandruska81
4. aug 2011

@gabkal21 myslela sa 31.1.2012, nie? Materskú budeš mať skoro maximálnu (pre maximum sa platí cca 49 Euro). Záleží však aj od toho, či bude na budúci rok o ďalších 5% viac - to by urobilo zase nejaké eurá naviac. Po 270 dňoch od začatia platenia DNP môžeš ísť na PN z DNP.Na materskú nastupuješ 6-8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu (ten by mal byť poznačený v TH, takisto aj deň nástupu na MD). PN ti neovplyvní materské, tá je vyplácaná vo výške 55% z VZ (takže u teba - tiež skoro maximálna, VZ pre maximum je 1116 Eur).

anula888
4. aug 2011

ahojte, prosím o radu som nezamestnaná a poberám dávku v hmotnej núdzi nemocenské platí za mňa štát, chcem sa spýtať, či je možné sa dobrovoľne pripoistiť a platiť každý mesiac 49.10 eur po dobu 9 mesiacov aby som mala vyššiu Pn po uplynutí doby platenia?

cigaretka5
4. aug 2011

@anula888 bolo by dost divne aby ti stat daval na platenie inej statnej davky. A co sa tyka tvojho sucasneho stavu za teba stat plati iba zdravotnz odvod socialne odvody neplati .

Ak by si chcela maximalnu matersku musela by si byt nemocenksky poistena 270 dni

bianca2
4. aug 2011

@sandruska81 citam tvoju odpoved pre gabkal21, moja otazka je o nieco vyssie, je to so mnou podobne, takze plati to aj na mna? ked pojdem po 270 zaplatenych dnoch DNP na choru, neovplyvni to moju matersku, teda budem mat stale na nu narok? dik. niekde v inej teme som citala ze pre SZCO sa nevztahuje potreba mat zaplatenych az 270 dni DNP a mozu ist na choru aj skor, ja robim na dohodu a platim si zdravotne poistenie a DNP tiez, neviem teda ako som brana ale asi nie ako SZCO.

sandruska81
4. aug 2011

@bianca2 ak nemáš žiadne ukončené nemocenské poistenie, ktoré by sa prirátalo k DNP tak áno - po 270 dňoch môžeš ísť na PN a nijako to neovplyvní materskú. PN je 55% z VZ, čiže okolo 630 Euro (neviem presne). Neviem ako je to so SZČO, ale myslím, že dohoda s tým nemá nič spoločné (toto naozaj neviem). Hneď ako ti uplynie 270 dní DNP, tak môžeš ísť kľudne na PN.

sandruska81
4. aug 2011

@anula888 to, čo napísala cigaretka5 platí samozrejme aj pre PN (keďže si sa pýtala konkrétne na PN)

perlaoceanu
4. aug 2011

Ahojte. Chcem sa opytat, ako je to s platenim DNP. Ja som si ho platila od novembra 2009 do maja 2010. Potom som nastupila do zamestnania, tak som ho prestala platit. Ked som zistila, ze som tehotna, tak som zacala znova s platbou DNP. Zacala som ho platit od 1. aprila 2011. Otazkou je, dokedy musi byt zaplatenych tych 26 tyzdnov? Podla predbeznych vypoctov ma lekar vypise na matersku 26.septembra (termin porodu 8.11). No 26 tyzdnov uplynie 30 septembra? Co s tymito 4 dnami? Da sa dat vypisat na matersku trochu neskor? Alebo mi nevznikne narok na matersku z DNP? 270 dni nemocenskeho poistenia mam splnenych
Vdaka za odpoved.

sasettka
5. aug 2011

baby pomooooc ... som si menila ucet a uz ma to nepusti na IB stareho uctu, co je zvlastne, kedze mi prestava platit az koncom augusta a teraz neviem, co sa to kam pise, teda predstavu mam, ale nie som si ista.....variabilny symbol davam svoje identifikacne cislo? a specificky davam 0711?? akoze platim za jul 2011? alebo?

monr
5. aug 2011

@sasettka presne ako si napísala 🙂

sasettka
5. aug 2011

@monr dakujeeeeeeem 😵