Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinna13
7. sep 2011

zabudla som napisat ze poberam prispevok DNP

lucia.kl
7. sep 2011

@tinna13 v žiadnom prípade nesúhlas, na materskú musíš nastúpiť najneskôr 6tt pred termínom, inak by si mala skrátenú materskú len na nejakých 22tt alebo tak nejako...

janulikko
7. sep 2011

A ked nastupim na matersku, ze vraj budem prvych 8 mesiacov dostavat este cca 500E a potom 180E, je to prevda?

lucia.kl
7. sep 2011

@janulikko neviem koľko je materská pri jednom dieťati tak toľko od nástupu na ňu a potom je 190€ do 3 rokov dieťaťa..
a výška materskej podľa toho aky si mala vymeriavaci základ...

yoel
7. sep 2011

poradte nam prosim, chyba man par dni do 270 pred terminom, coz je strasna smola , poradte ako najlepsie sa aspon dostat ku peniazkom co sme do socialky dali. dakujem

lucia.kl
7. sep 2011

@yoel takže pôrod nastane skôr ako je 271 deň??? ak ešte nenastal pôrod, môže sa stať, že bude prenášať a ešte to vyjde... čo sa týka toho ako to využiť, tak počas RD na čerpanie PN a OČR - ale nikto nevie ako to bude budúci rok...

tinna13
7. sep 2011

@lucia.kl dakujem za odpoved aj som si to myslela,ze by mi potom skratili matersku

darinkazv
7. sep 2011

@lucia.kl ozaj, ja som počula, že ešte tí, čo si to teraz platia a stihnú nástup na materskú do augusta 2012, tak aj pri schválení nového zákona ešte budú mať nárok na materské aj z DNP. je to pravda?

yoel
7. sep 2011

@lucia.kl hej uz je to viac nez iste ze nestihame, takze na PN a OCR sa da iba pocas RD? nie MD? a kolko sa priblizne pobera pocas PN a OCR ked sme platili do maxima?

wieruss
7. sep 2011

prosim o radu, som zamestnana od r.2009 na trvalo a od 1.2.2011 si doplacam DNP na maximum. Termin mam 1.12. tento rok, chcela by som ist na matersku uz v 32tt kedze mam problemy s opuchmi ruk a noh a pri mojej sedavej robote mi to zrovna nepomaha. Mozem ist na matersku uz v 32tt a budem dostavat potom to maximum materskej alebo mam pockat do 34tt a az potom ist na matersku?? Nechcem zbytocne prist o korunky, dakujem predom za odpoved

lucia.kl
7. sep 2011

@darinkazv tak to neviem...

@yoel len počas RD ( počas MD by ale nemusela platiť - ale to je dobré si overiť keďže dávku z DNP nebude mať priznanú) a PN aj OČR je 55% z VZ, takže neviem koľko si platila do maxima tak neviem povedať koľko bude dostávať...

lucia.kl
7. sep 2011

@wieruss na materskú môžeš nastúpiť medzi 8 - 6tt pred termínom pôrodu, ak ti uplynie 270dní a 26tt tak môžeš nastúpiť na PN dokial nepôjdeš na MD... ak by si bola na PN, tak je potom pre tena lepšie ísť na MD 6tt pred termínom... MD sa totiž ráta odo dňa kedy na ňu nastúpiš, takže ak by si išla už v 32tt - tj 8tt pred termínom tak by si mala potom o tie dva týždne skorej aj po materskej a nastúpila by si na RD...
a ak by si teda nešla na PN, tak kludne môžeš nastúpiť na MD tých 8tt pred termínom...

wieruss
7. sep 2011

@lucia.kl ahaaa takze musim mat splnenych 270 dni a 26tt a potom je to uz ok , ano? to je super, si ma moc potesila, dakujem pekne 🙂 PN neplanujem, klopklop zatial sme ok , tak dufam, ze si to len kusocek predlzim volno kym tu drobec nebude ... mozem sa este opytat , potom treba ist s papierom od doktora ked ma vypise na matersku ist na socialku a oni mi potom zacnu vyplacat matersku, ci ?

megan999
7. sep 2011

@lucia.kl ahoj Luci. to naozaj ked nenastupis neskor ako 6 tyzdnov pred terminom, tak ti daju len 22tyzdnov materskej??? a ktory termin si mam teraz sledovat, lebo podla PM mam termin 23.12 a podla prveho USG (vraj ten prvy termin co urci ultrazvuk bude ten najdolezitejsi-vraj okolo toho datumu bude porod)? takze uz pojdem 11.11 alebo az 17.11.? alebo to mi povie doktor podla toho ake velke bude dieta? a co v pripade ze ma vypisu napriklad 17.11. a ja porodim predcasne? vezmu tie tyzdne materskej?? dakujem

janulikko
7. sep 2011

@lucia.kl Lucka, vidim, ze sa vyznas, mozes mi prosim ta dat mail? potrebujem pomoct vo viecerych otazkach, akosi sa stracam v tomto, dakuje

mandm
7. sep 2011

ahoj zienky, takze moja dodatocna PN z DNP bola zamietnuta. 😢 Nemam este v rukach pisomne rozhodnutie takze neviem presny dovod. Zatial mi len volala pani zo SP ale odmietla mi povedat dovod s tym, ze si ho mozem potom precitat v pisomnom rozhodnuti 😠 ohromne ochotna... Ale vo velkom rozculeni som zacala pisat odvolanie takze este nie je koniec. 🙄
Problem je, ze zatial budem musiet doplatit posledne 2 mesiace a kedze mam este nejake necele 2 mesiace do MD chcem prerusit tuto PN a zacat odznova. Myslite, ze mi to prejde? Nebude to zas problem? 😕

megan999
7. sep 2011

@mandm no super, tak clovek si plati poistenie, ale ked uz maju platit oni tak len kvoli tomu, ze je ta PN len dodatocna tak ti ju zamietnu... drzim palce nech si uspesna aspon v odvolani... a co sa tyka tych pracovnicok, ochotu tam necakaj, teda cest vynimkam...pekny vecer

mandm
7. sep 2011

@megan999 ved prave, nastval ma cely ich pristup. 70 dni im trvalo (a to to este nemam stale pisomne) aby zistili, ze to nie je ok? Pisem odvolanie ale aby sa to nezamietlo niekde pod koberec tak kópiu poslem aj do BA. Uvidim, ci to bude mat nejaky efekt 😖

lucia.kl
7. sep 2011

@wieruss ako dostaneš žiadosť o materské -treba si pýtať dve, jednu odovzdáš zamestnávatelovi a druhú do sociálky... odporúčam prestať platiť DNP až keď dostaneš rozhodnutie zo sociálky, odhlasovať sa netreba rozhodneš sa po skončení MD, a o prípadný preplatok ktorý by ti vznikol si môžeš požiadať..

lucia.kl
7. sep 2011

@megan999 termín pôrodu by si mala mať napísaný v materskej knižke, treba sa riadiť podla neho.. a nesmieš nastúpiť na MD ani o deň neskôr - môže sociálka s toho robiť problémy... ako je to presne s tou dlžkou materskej neviem, len viem že sa skracuje ale nepamätám presne koľko týždňov ale okolo tých 20to bolo...

lucia.kl
7. sep 2011

@janulikko môžeš mi napísať tu do IP - interná pošta...

wieruss
7. sep 2011

@lucia.kl aha takze ked to odnesiem na socialku tak este musim pockat na rozhodnutie a az potom mi to zacnu platit, chapem dobre vsak ? A kolko to zvycajne je, 30 dni ako vsade ci dlhsie ? A korunky mi zacnu platit ako nevies prosim? Ked pojdem na MD napr. 10. oktobra tak v novembri mi asi este nepride materska az v decembri za cast oktobra a november vsak ? (prepac, ze tolko otazok, ale som taka rada, ze konecne niekto kto sa rozumie a vie mi narovinu povedat 😅 )

lucia.kl
7. sep 2011

@wieruss no má sociálka 60dní na vyjadrenie ale netrvá to tak dlho, je veľmi pravdepodobné, že keď nastúpiš na MD 10.10. tak 15.11. by si už mohla dostať materskú za október.. ale to ti nezaručím....

megan999
7. sep 2011

@lucia.kl aha, v knizke mam 23.12., takze na matersku by som mala ist 11.11. dakujem za radu 🙂

wieruss
7. sep 2011

@lucia.kl este ta poprosim posledna otazocka... ta materska to bude potom vyratavane z toho maxima co si doplacam vsak? a plati to socialka, nie napr. ze polku socialka a zvysok zamestanavatel...

patka_1
7. sep 2011

@gapa ahoj! prepac, ze pisem tak neskoro ale skor som nemohla...moje prispevky co som ti pisala su na strane 464 🙂 k tomu preplatku len tolko, ze minuly rok som dnp platila 47,70e (presnu sumu si nepamatam ale platila som tu najvyssiu) a pri tom som bola zamestnana, cize som tolko platit nemala ale to mi nikto nepovedal...teraz platim len 21,35e...o preplatok z minuleho roka som poziadala ale zamietli mi ho...a este ked som sa minuly rok v Oktobri odhlasila, bol tam taky chlap, ktory mi povedal, ze mam preplatok 25e a ze mi ho poslu na adresu...ale ubehol mesiac a nic sa nedialo...tak som tam volala a povedali mi, ze ten pan mi neurobil odhlasku a este mam aj za ten mesiac nedoplatok 16e tak aby som to rychlo zaplatila....tak terazt neviem ci tam mam ten preplatok alebo nie...ale ta pani mi teraz naposledy ked som sa znova prihlasovala, ze preplatok tam mat musim...
a este sa chcem spytat na tych 26 tyzdnov, ci sa ten prvy tyzden z 26 pocita od tyzdna v ktorom som o to poziadala alebo od zaciatku mesiaca, v ktorom som o to poziadala, napr. ked som sa prihlasila 27.7 ci mi to plati az od 1.8 alebo od 1.7 ?? dakujem

lucia.kl
7. sep 2011

@wieruss všetko platí sociálka...

wieruss
7. sep 2011

@lucia.kl dakujem ti velmi pekne za cas i ochotu, moc si mi pomohla 😵 😉

lias
7. sep 2011

Ahojte, gapa, ale ak mi aj niekto iný vie ešte poradiť v jednej veci.
V auguste 2010 mi skončila rodičovská dovolenka a zároveň som dala v práci výpoveď. Do februára 2011 som bola nezamestnaná, potom som 2 mesiace pracovala na polovičný úväzok (200,- € v hrubom). Od mája 2011 som znovu evidovaná ako nezamestnaná, hľadám si prácu, ďalšie dieťa sme neplánovali. No stalo sa...
Teraz od septebra som si začala platiť dobrovoľné nemocenské, termín mám v apríli 2012.
Vie mi niekto povedať z čoho sa mi bude rátať materská? (270 dní budem mať splnených) Oplatí sa mi platiť nemocenská z najvyššieho vymeriavacieho základu?
Keďže je to už moje 4. dieťa, nárok na pôrodné žiaľ nebudem mať 😒 , preto by bodlo každé € navyše ☹

gapa
7. sep 2011

@patka_1
čo ti napísali do listu, kde ti zamietli vyplatenie preplatku z min. roku, ak si platila z maxima (tuším cca 1085eur do polroku a od polroku 1116,75eur) a si pracovala na prac.pomer, tj trvalo ti nem.poistenie zamestnanca a mala si vym.základ (tj. nečerpala si napr. rodič.dovol, nebola si dlhodobo pn, očr , či neplat. volno), tak ti určite ti preplatok vznikol. T.j. zaujíma ma ich zdôvodnenie, ak píšeš len zamietli, je to velmi málo info.

K tej odhláške. Ty máš také zlé skúsenosti so soc.poistovnou a nedáš si ani potvriť kopiu odhlášky, ktorú na SP dávaš??? To si ozaj trúfaš. Treba mať dôkazy, že si podala odhlášku a tou potvrdená kopia je, potom to musia opraviť oni, samozrejme dôkaz nedávať z rúk. Takže toto treba do budúcna aj všetky žiadosti o vrátenie preplatku, prjíp. nemocneské, očr, pn (ja si robím kopie a nechávam potvrdiť) aby si mala dôkaz, že si niečo také podala.

no bez uvedenia úplne konkretnych údajov o vym.základoch z dnp a zamestnania ti nik nepovie, či máš či nemáš preplatok.

26týž. sa počíta nasledovne. Ak sa porihlásiš v pondelok, tak v prvú nedelu po tomto pondelku uplynie prvý týžden, tj. 26týždnov upylnie 26tu nedelu a v pondelok po tejto nedeli môžeš čerpať dávky zo skutočného vym.základu v rozhod. období (ak máš ostatné podmienky splnené).
Ale ak ti ide o to, kedy môžeš zmeniť vym.základ, tak tam pri prihlásení 27.7. možno dať až od 1.2., no zmenu treba podať do 31.1.