Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucka227
15. sep 2011

@adrioska ahoj,nevies aj mne poradit?

atiatko
15. sep 2011

@lucka227 ahoj, myslím si, že ak si odovzdala prechodku do ďalšieho mesiaca - t.j. preukaz o trvaní práceneschopnosti ku koncu mesiaca, ktorú máš z poistenia zamestnávateľa, práve zamestnávateľovi a ten Ti ju včas, podľa praxe pobočiek SP najneskôr do 5.kal. dňa nasledujúceho mesiaca neodovzdal do pobočky SP, tak Ti nemocenské z poistenia zamestnanca nebolo SP vyplatené a dostaneš ho spätne v októbri .... to môže platiť aj v prípade, že si si Ty sama odovzdala neskoro prechodku z DNP .... ak sú tieto prechodky z obidvoch poistení odovzdané včas nie je dôvod pre nevyplatenie nemocenského .... SP má len jeden výplatný termín, t.j. dávky chodia spolu z obidvoch poistení v jeden deň .... no a peniaze Ti prišli skôr preto, lebo výpl. termín SP je zvyčajne 15. kal. deň, a ak tento pripadne na sviatok alebo víkend SP robí výplatu 1-2 dni skôr ....

lucka227
15. sep 2011

@atiatko no tak ja som poslala aj odovzdala prechodky nacas,tak som zvedava

atiatko
15. sep 2011

@lucka227 Ty si si odovzdala sama aj prechodku zo zamestnania?

lucka227
15. sep 2011

@atiatko ved pisem ze odovzdala a poslala.Nie som na PN prvy mesiac,preto som normalne nahnevana.Zamestnavatelovi posielam do BA a DNP si zanasam priamo na socialku

atiatko
15. sep 2011

@lucka227 prepáč, chcela som Ti pomôcť ... ☹

lucka227
15. sep 2011

@atiatko nieee ty prepac,nehnevam sa na teba 😵 😵 😵

lucka227
15. sep 2011

@atiatko vies ako to je,kazda korunka dobra a neviem co sa mohlo do paroma stat ☹

sasena033
15. sep 2011

@ketere dakujeme za info takze celkom fajn mi to vyslo ak sspravne rozumiem dnp z minima si platim vyse 2 rokov a z maxima od 1 aprila cize 26tt budem mat splnenych uz v novembri a termin mam v 1 marca takze mala by mi materska byt vyplacana z DNP??? a zivnost tam nehra rolui vsak??? aj tak si idem zivnost pozastavit

atiatko
15. sep 2011

@lucka227 OK, takže ak si to ako píšeš poslala do BA zamestnávateľovi a tú druhú si si odovzdala sama v SP, prever si u zamestnávateľa, či Ti to odniesol včas - to je hlavné, a potom by som určite zavolala do SP, z akého dôvodu nemáš vyplatené nemocenské z obidvoch poistení, keď si si splnila povinnosť a prechodky si doručila načas .... Ty si si povinnosť splnila a nie je zákonný dôvod aby si ju nesplnila aj SP .... ak zanedbali niečo v SP žiadaj o vyplatenie nemocenského ihneď cez pokladňu prísl. pobočky .... je to možné vyplatiť aj takto, pretože Ty si neurobila chybu ...

lucka227
15. sep 2011

@atiatko vies ja to posielam hned ako mi to da doktorka este v ten den,okolo 25. v mesiaci,stale rozmyslam,ci som niekde neurobila chybu.Normalne by som si tak zanadavala az by hucalo.Takze jedina moznost je ozaj zamestnavatel kedze si to zanasam sama to DNP. 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 🤐

tinka9075
15. sep 2011

@lucka227 vidim že maš problem peniažky ti nechodia včas skus to robit ako ja som na pn a prechodku ktoru by som mala dat do roboty si prefotim a zamestnavatelovi posielam len kopiu obe prechodky odovzdam na socialnej poistovni tiež sa mi stalo že mi neprišla peenka a z roboty to neskoro poslali na soc.poistovnu.to mi poradila pani na socialnrj robim to tak a peniaze mam včas 🙂

lucka227
15. sep 2011

@lucka227 a dalsia vec je ze ako mohli prist na taku sumu,ved mi vyratali asi 14 eur na den.Mne to na den vychadza nejakych 6,a to by sedelo na zakonne zamestnanecke.A este,pocula som ze uz nemusim platit DNP ked som PN?Ja platim veselo a minuly mesiac 2x pre istotu 😀

lucka227
15. sep 2011

@tinka9075 aha,no aj tak sa da,vidis,ale nikdy som s tym problem nemala,Nasa spolocnost je velka,takze oni to hromadne odovzdavaju koncom mesiaca,a posielam vzdy v rovnakom termine

lucka227
15. sep 2011

ja som odopovedala sama sebe to malo byt tebe 😀
@tinka9075

tinka9075
15. sep 2011

@lucka227 skus to takto a budeš mat pokoj peniažky ti budu chodit včas a do roboty stači len kopia ja to už robim dlho odkedy mi to ta pani poradila a povedala som to aj kamoškam 😉

lucka227
15. sep 2011

@tinka9075 hej,mas pravdu,ale aj tak neviem co to za sumu prislo,lebo aj DNP by malo byt viac

tinka9075
15. sep 2011

@tinka9075 nemusiš platit ked si pn ked budeš mat čas chod na socialnu a požiadaj ich že si si platila aj ked si bola pn poradia ti a peniažky ktore si tam dala ti vratia myslim že sa tam vypisuje nejaky papier ale to ti poradia ved každa korunka je dobra 🙂

tinka9075
15. sep 2011

@lucka227 tak teraz som si to poslala sama sebe ja patri to tebe 🙂

lucka227
15. sep 2011

@tinka9075 hej hej a tento mesiac asi zvlast sa budu hodit 😀 takze vravis ze ako to na firme do...kazili tak mi to spatne vyplatia v oktobri?

tinka9075
15. sep 2011

@lucka227 jasne čakaj v oktobri ale začni to robit ako som ti pisala a budeš mat pokoj 🙂

lucka227
15. sep 2011

@tinka9075 tak dakujem za radu 😵 len mam taky tusak ze toto bolo zamestnanecke a DNP neprislo,lebo to vychadza viac 🙄

tinka9075
15. sep 2011

@lucka227 môže to tak byt skus zavolat na soc.poistovnu ktora pani ma na starosti peenky spytaj sa jej že prečo ti neprišla pn a ona ti povie 🙂

gapa
15. sep 2011

@elinocka
- ak nastúpiš na pn do 7dní od ukončenia pp a nevznikne ti medzitým nové nem.poistenie (napr. dnp), tak sa nemocneské bude rátať z vym.základu v obd. 14.9.10-31.12.2010 (ak tvoj pp trval od 14.9.10-13.9.2011).
- ak ti pn vznikne po neskôr ako 7dní po ukonč. pp, tak ak nie si tehotná a alebo nemáš o tom potvrdenie, nárok na nemocneské z ukončeného zamestnania ti už nevznikne. Jedine, že sa prihlásiš na dnp, tak ti nárok vznikne z dnp, ale len z minima, ak vznikne pn v obd. do 26týž. od prihlásenia sa na dnp.
- ak as prihlásiš na dnp do 7dní od ukonč. pp a pn vznikne najskôr v den vzniku dnp, tak vzniká nárok z dnp a nie už zo zamestnania (lebo ak vznikne PO ukončení jedného NP druhé NP, tak prestane plynúť tzv. ochranná lehota z ukončeného NP).

lucia.kl
15. sep 2011

@jasterica25 tebe poradiť neviem, do tohoto sa nevyznám, ale ak dobre viem, tak OČR je tiež 55% z denného VZ

michaelapillarova
15. sep 2011

Ahojte. Chcem sa spytat ci si mozem zacat platit to DNP, nic sa nemeni?

ajuska72
15. sep 2011

ahoj kočky, mala by som na Vás takúto otázočku : som tehotná a platím si DNP od 13.12.2010 - keďže mám zdravotné problémy tak som čerpala PN od zamestnávateľa od 12.8-.2011 do 31.8.2011 a DNP nie / nakoľko podmienka splnenia 270 dní mi uplynula až 8.9.2011 / - nakoľko mi volala pani z Soc.poisťovne aby som im spätne zaslala PN na DNP na dátum 12.8.2011 do 31.8.2011 na vyplatenie dávky - chcem sa Vás spýtať ak pošlem tu PN / DNP / či budem mať splnenú podmienku 270 dní DNP, a ako to bude s vyplatením materskej / / či mi ju vyplatia aj z DNP a aj zo zamestnania / . Díky za odpovede!!!

gapa
15. sep 2011

@ajuska72
aké si mala okrem terajšieho dnp nem.poistenia (prac. pomery, predchádzajúce dnp, kedy vznikli, skončili, príp. povinné np szčo) v obd. 12.8.2009-17.8.2011?

ajuska72
15. sep 2011

@gapa mala som Pracovný pomer od 1.8.2005 do 30.9.2010 a potom druhý Pracovný pomer od 1.10.2011 trvá naďalej - mám pracovnú Zmluvu na dobu neurčitú - ta zmena bola iba kvoli zmene firmy a dobrovoľné som nemala žiadne - akurát to čo mi začalo až 13.12.2010

ursula5
15. sep 2011

@ajuska72 podľa mňa ak nemáš splnenú podmienku 270 dní ale máš minimálne 26 týždňov platenia poistenia z DNPO tak by Ti mala ísť dávka z minimálneho VZ nie z toho čo si platíš preto si SP pýta doložiť aj druhú PN.