Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darinkazv
4. okt 2011

@zasha ešte počkaj, ako dopadne ten zákon. ja tiež na to čakám. ja už mám zaplatený aj celý oktober. ja to platím popredu vždy 🙂

obedwix
4. okt 2011

@darinkazv ale kris1109 mala inu otazku a to: či jej nebudu stačiť zaplatene tri mesiace do konca roka...na to som reagovala

e.skovka
4. okt 2011

babulky, naozaj som z toho zmantena.. ak si platim poistenie od jula2010 a neporodim do toho 31.8 tak tie peniazky ktore sme za to zaplatili zostanu nasmu premilenemu statu? 😕

p.s. platim si to v plnej moznej vyske

darinkazv
4. okt 2011

@e.skovka asi tak nejak. 😒 ale treba veriť, že ten zákon ostane ako je a naše peniaze nešli do vzduchu

obedwix
4. okt 2011
e.skovka
4. okt 2011

@darinkazv fantasticky to vymysleli.. 🤐 🤐 🤐 kks ved.. to je normalna kradez.. ja som si to zacala platiti s tym ze to investujem, ved v kazdom poisteni mas moznost vypovedat zmluvu a peniaze si vziat spat. jooooj. ano ano viem ze je to zbytocne sa tu rozculovat

gapa
4. okt 2011

@leontinka27
treba dať otázku aj s konkrétnymi údajmi, inak je to tu už rozoberané

gapa
4. okt 2011

@obedwix
nedoplatok, ktorý bol v minulosti pri dnp nevadí, ak nemáš teraz nedoplatok a trvá ti dnp.

obedwix
4. okt 2011

@e.skovka velmi do toho nevidim ale tak Dnp nema nič spoločne s nejakým životným poistením kde maš aj sporivu čiastku. vela ludi ma nazor že ak to už platia a zrušia si to, tak všetko čo zaplatili sa im vrati. neviem odkial taky nazor. ale tak dufajme že to nechaju tak ako to je.

e.skovka
4. okt 2011

@obedwix viem viem ze to s tym nema nic spolocne. len som nakrknuta tak vytahujem argumenty pritiahnute za vlasy 🙂

obedwix
4. okt 2011

@gapa jej vdaka ukludnila si ma dufam že mi to víde. takže od zajtra pn dakujem za odpoved

oskvarkaa
4. okt 2011

Baby mam na vas otazocku este na prebiehajuci system .. ak som na PN (a este som nesplnila podmienku 270 dni) tak sa mi potom tie dni co som PN pocas ktorych (ak to spravne chapem) nemusim poistne platit rataju do tych 270 dni alebo nie?... to len pre pripad ze by som nahodou skorej ochorela... dik moc ...
.. btw stale dufam ze to nezrusia...

obedwix
4. okt 2011

@e.skovka chapem ťa aj ine kočky ktorým chyba čo i len par dni do konca roka. mna by islo taktiež roztrhnuť ale tak mi to nezmenime.

obedwix
4. okt 2011

@oskvarkaa ak nemaš splnenu podm.270dni tak platiť musiš a tým padom sa ti to rata do tych chybajucich dni. pretože ak nemaš splnenu podmienku tak nemožeš ani čerpať pn z dnp či?

obedwix
4. okt 2011

@e.skovka sorry za chyby 🙂

zasha
4. okt 2011

awww 😠 stve ma to, lebo jedinka moznost ako si prilepsit k tej mizernej materskej a odhodlat sa mat do tychto otrasnych fin.podmienok dieta , clovek sa zodpovedne k tomu stavia, planuje a plati a zeby nas takto ose*kali?? ale viem si predstavit ze toho su schopní... dnes je uz vsetko mozne v tejto republike a potom nech sa divia ze obyvatelstvo starne, alebo ze ludia emigruju... 🙄

deni73
4. okt 2011

Ahojte, aj ja sa obraciam na Vás s mojim problémom. Som cca. v 5 tt. Pracujem na dobu určitú do 31.12.2011, predtým som tiež pracovala nepretržite u iného zamestnávateľa. Chcem sa Vás spýtať na 2 veci : 1. Oplatí sa mi ešte uzatvoriť dnp, aby som mala vyššie materské? 2. Ako by som mala postupovať,keď mi zamestnávateľ nepreďlži pracovnú zmluvu? Ďakujem.

zasha
4. okt 2011

☹ ☹ ☹ 12 sprostych dni :( kedy to budu konecne ten zakon preberat a ne/schvalovat? kedy sa definitivne rozhodne o nasich vyhodenych alebo nevyhodenych peniazoch? ☹ 🙄 😔 uplne ma to demotivovalo...

darinkazv
4. okt 2011

@deni73 ak zákon ostane po starom, tak keby si to hneď uzavrela, tak ti to vyjde. baby tu spomínali, že to vychádza ešte kým sa dnp uzavrie do 6tt. len je to na tesno a risk, že ak by si predčasne rodila, že ti to nemusí vyjsť. a zamestnávateľ sa ti už vyjadril, že by ti zmluvu nepredĺžil?

iwonna
4. okt 2011

Ahojte vedeli by ste mi poradiť?
mam dcéru kt. bude mat v novembri tri roky, ked mala 8 mesiacov som
vrátila naspäť do práce. To jest jul 2009. Kde som bola do januára 2011 potom som bola do maja 2011 na očr a nato hned na PN a od juna 2011 som ukončila pracovný pomer a išla som napäť na rodičovskú
dovolenku kde by som mala byť do novembra. Som nemocensky poistená v maji to bolo 270 dni ešte si to platím. Chcem vedieť čo mam teraz robiť. Nastúpiť po ukončení rodičovskej na podporu alebo keďže sompráve zistila že som tehotná či isť hneď po rodičovskej dovolenke na pn ako rizikove tehotentsvto. Kolko mi vyjde materska ked čakáme dvojičky ?ako sa to bude rátať ked cca tento rok som už nepracovala bola som pn a rodičovsky. Čo je výhodnejšie termín pôrodu by mal byt cca 14.5.2012. Čo by ste mi poradili.. alebo isť ešte na pol roka na podporu a potom na pn alebo ako? Čisty mesačny prijem som mala cca 550 eur a poistenie si platim 24,20 aka mi vyjde materská. alebo najprv podpora pol roka a potom na materskú.. ? Zamestnaná som bola od 19.9.2006. Od juna tohto roku som si začala platiť aj dobrovlne v nezamestnansoti bude mi to niečo platne ak by som od novembra nastupila na podporu? Mam na ňu vobec narok bude sa mi to ratať z tohto roku ked som už vlastne už nepracovala alebo z minulého? tj. 2010,2009 ???

oskvarkaa
4. okt 2011

@obedwix aha no čerpat mi je jasne ze nebudem.. a ak budem platit tak to by mi nevadilo len aby sa mi to ratalo... 😉 .. dik..

obedwix
4. okt 2011

@oskvarkaa ja čo viem tak sa ti to rata. len to musiš platit počas pn. ak hadzem zle info tak ma kočky opravia

vall1319
4. okt 2011

Neviete mi poradiť, do kedy treba odniesť maródny lístok do Sociálnej poisťovne? Som na PN z DNP...... Ďakujem za rady....

bapi1
4. okt 2011

@sasena033 ja mám ten istý problém s adresou TP. Mám tam napísanú len ulicu, pretože súp.č. ešte tak skoro nebude. A stačilo to.

sasena033
4. okt 2011

@bapi1 no mi byvame na dedine takz emozem max.dedinu uviest ale cislo domu nemame tak neviema ko ma najdu... keby nieco 😀

leontinka27
4. okt 2011

@gapa Z prechodných ustanovení návrhu zákona vyplýva nasledovné: dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. decembri 2011, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. januára 2012.

To znamená, dobrovoľné poistenie má zaniknúť zo zákona.

Po 1.januári 2012 (s účinnosťou novely) sa budú môcť na dobrovoľné poistenie prihlásiť tie osoby, ktoré splnia novo prijaté podmienky.

Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. januára 2012 najneskôr do 31. januára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. januára 2012.

Mgr. Daniely Šulcovej sme sa opýtali, ako sa uvedené zmeny dotknú žien, ktoré si v súčasnosti platia poistné na obe poistenia a nárok na dávku by im mal vzniknúť v budúcom roku:

"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.

Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."

Povinné nemocenské poistenie

bapi1
4. okt 2011

@sasena033 tak nech tam napíšu, novostavba vedľa súp. č......

kepassa
4. okt 2011

@oskvarkaa
@mariynka aj ja platim od juna, prva platba isla v juli za jun, zatial som zaplatila a nezrusila to ale strasne som nadtym uvazovala ci to hned nezrusit a nevyhadzovat tak zbytocne peniaze do kosa, 4x50 eur mam 200 eur a neviem co bude...spolieham sa jedine na to, ze to nezrusia lebo skutocne neviem, nie je to fer
furt sa len viac a viac stazuju mladym podmienky...

06lienocka
4. okt 2011

babenky naozaj žiadna neviete kedy sa to bude schvalovat????????????????????????????????????????????

06lienocka
4. okt 2011

@leontinka27 oki a nevieš nahodou kedy sa o tom ma rokovat?????????????????diky