Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elizabeth1011
20. okt 2011

ahojte.viete mi niekto poradit? som chora a na RD. platim si dnp z maxima od 5tttehotenstva a chcem sa opytat ako mam postupovat ked chcem ist na pn. co mi ma dr vypisat do za mestnavatela???

julianax
20. okt 2011

@sashabb dakujem ... ako urcite idem este to poriesit aj do SP, ale tak urcite by mi presne nepovedali, co mam robit :x ci sa mi to oplati alebo nie, tak radsej sa este pytam 🙂

yuyka28
20. okt 2011

@sashabb ahaa takze ani pocas MD nemusim platit DNP tak ako pocas PN? 🙂 to by bolo fajn

barcelonka
20. okt 2011

ahojte, oplati sa mi to teraz zakladat, ked sa snazime o dieta, ked som sa nato predtym pytala dostala som odpoved nech si to neplatim ale to este bola vlada. Co myslite? Zalozili by ste si to teraz?

yuyka28
20. okt 2011

@gapa dakujeeem staci mi info ze ani pocas MD neplatim DNP...takze to budem riesit az ked prejdem z MD na RD 😎 diiky

sashabb
20. okt 2011

@yuyka28 presne tak 😉

lin123
20. okt 2011

@barcelonka ked planujete mimi v najblizsej dobre, tak sa Ti to oplati, po uplynuti 270 dni prihlasenia na DNP mozes vyuzit aj pri PN. Ale to je moj nazor, kamoska o tejto moznosti vedela a rozhodla sa neplatit, ze nebude nikam davat svoje tazko zarobene peniaze..a teraz pocas MD sa snazi privyrobit kde sa da...bola som na socialke s manzelom nieco vybavovat, nie DNP,ale vsimla som si, ze sa tam pri okienku nahlasovali na DNP, bolo to par dni po pade vlady...

hamca7
20. okt 2011

ahojte baby, viete mi poradit ako sa odhlasit z DNP? totiz podarilo sa nam otehotniet trosku skor ako som planovala a tak mi bude asi 20 dni chybat do 270 dni. Staci vypisat len to prihlasovacie tlacivo a zaslat to? a aky je rozdiel medzi prerusenim a zrusenim? totiz ja by som chcela mat hned po prvom babatku aj druhe. Mozem to teda iba prerusit a potom obnovit a pokracovat v tom, co som tam teraz vlozila? Vopred dakujem za odpoved 😉

gapa
20. okt 2011

@hamca7
pri dnp neexistuje prerušenie, len odhlásenie=ukončenie. Prerušenie existuje len pri POVINNOM nem.poistení zamestnanca príp. povinnOM NP szčo.

ivcek
20. okt 2011

Ahojte kocky....tak ja som z toho naozaj uz uplny blazon...🙂 snazila som sa ziskat info na nete...ale mam pocit, ze som viac dopletena ako som bola...
Prosim o radu...v septembri som si chcela zacat platit DNP, ale kedze hrozilo jeho zrusenie tak som na to kaslala.....Ak by sa nam tento mesiac zadarilo otehotneniet mam sa rychlo prihlasit? vyjde mi to? A ako je to vlastne? definitivne nejdu podavat ten navrh reformy? Dakujem za odpoved...🙂

barcelonka
20. okt 2011

@lin123 dakujem za radu 😉

datanka
20. okt 2011

@ivcek definivne nie je iste este nic 😉 ale vyzera to tak,ze do marca sa s tym robit uznic nebude,ale ako to bude dalej asi nevie nikto,lebo na sto pro nevieme co bude za vlada a za co budu oni a za co nie,ako budu pristupovat k tymto socialnym veciam...tak na sto pro ti asi nik nepovie,ci si to este dat,alebo nie...zas aby si po pol roku platenia nenadavala,ze tie prachy si tam dala zbytocne,ako to skoro bolo teraz....ja budem matsplnenupodmienku na cerpanie z dnp az na konci aprila,tak ak by to v nejakom marci zrusili,tak to bysom mala aku smolu! 😲

ivcek
20. okt 2011

@datanka
ved prave....☹ do kelu...a ked to ani potom nezrusia budem si nadavat, ze som si to mohla platit...ani z voza ani na voz..☹

bubinko83
20. okt 2011

podla mna teraz DNP nezruši nikto aby si ziskali voličov 😀

barcelonka
20. okt 2011

este otazocku, ked si to chcem zacat plati, potrebujem nejaky papier od zamestnavatela o tom kolko zarabam, alebo ako to je s tym, lebo sa v tom vobec nevyznam. Staci prist len na soc. poistovnu a povedat ze si to chcem zacat platit? vdaka za odpoved

mima595
20. okt 2011

no ja to vidim takto..ale je to len moj osobny nazor...do volieb sa s DNP nic robit nebude....ani sa nebudu prijimat nepopularne zakony...nikto o volicov nechce prijst....
potom, kym sa zostavi vlada, prerozdelia posty....a prejde postup...navrh zakona musi schvalit vlada, potom parlament, podpisat prezident, uverejnit sa v Zbierke zakonov..najskor by som to videla, že nove zakony budu platit od juna, ale potom zase ide leto, prazdniny ma parlament...najskor by nove zakony mali platit možno od septembra, ale podla mna bude vsetko až od 1.1.2013.....
takže nech si kazdy vybeiie a zvazi, co a ako.....

z.vrablova
20. okt 2011

je tu niekto, kto by mi vedel odpovedat? Ak budem PN z DNP hned po zaplateni 270dni (29.10 - platim od 2.2.2011 - predtym rodicovska dovolenka), ktore obdobie bude ratane ako rozhodujuce pre vypocet PN? Je to predchadzajuci rok? Alebo od zaciatku DNP? Platim z maxima, aku vysoku PN mi mozu vyratat? Hrozi mi PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Ide mi o to, aby mi aj PN bola ratana z maxima. Dakujem za odpoved.

tanjja
20. okt 2011

ahojte. koncom minuleho roka som sa omylom odhlasila z dnp. vo februari som sa opat prihlasila z maxima a nastupila na pn, na ktorej som do dnes. pn poberam z minima. chcem sa spytat, ak teraz ukoncim pn a o cca 2 tyzdne nastupim opatovne - idem na operaciu - aku budem mat pn? chcem ju prerusit aj koli tomu, ze v januari budem musiet terajsiu pn ukoncit - bude rok, a neviem ci budem ok. (som na predlzenom rp) diky 🙂

silviabn
20. okt 2011

@z.vrablova bude sa Ti rátať tento rok,keďže si si začala DNP platiť v tomto roku ,čiže keď platíš maximum,tak Tvoja PN bude maximálna(1116,75x55%=614€ približne).A byť Tebou aj by som hneď na tú PN išla,teda keď splníš tu podmienku a zostala by som až do nástupu na MD a následne budeš aj poberať maximálnu materskú 🙂

surrender
20. okt 2011

Vedel by mi niekto vyrátať, približne v akej výške by som dostala materskú, keby som si DNP platila 20 euro? Som zamestnaná, hrubú mzdu mám 680 euro.

silviabn
20. okt 2011

@surrender ak chceš platiť cca 20€,tak to máš z VZ cca 450-460€.Čiže 450x60%=270€ materská z DNP a zo zamestnania VZ 680x60%=408€.Maximálny VZ môže byť spolu 1116,75€

surrender
20. okt 2011

@silviabn Ďakujem za odpoveď! Takže ak dobre rozumiem, tak materskú by som mala dokopy 678 euro v čistom???

leonna
20. okt 2011

chcem vas poprosit o radu. od januara 2009 som bola zamestnana a k 31.7.2011 som dostala vypoved. som zaevidovana na urade prace a zo socialnej poistovne mi vyplacaju podporu. 30.8.2011 som zistila, ze som v piatom tyzdni tehotenstva a tak som sa informovala na socialke ci mam narok na MD. Bolo mi povedane ze len v pripade ze si zacnem platit DNP. tak som si hned od toho dna zacala platit max. DNP a pracovnicka soc.poistovne mi povedala, ze budem dostavat max. matersku. No potom sa ku mne dostalo, ze je to hlupost, ze nesplnim tych 270 dni???? Viete mi prosim poradit ci to mam teda platit??? Moc dakujem.

ivka_marek
20. okt 2011

ahojte, mam otazku, lebo som ostala teraz spochybnena.. stihli schvalit tu zvysenu matersku - 9 mesiacov a 65 % zo mzdy pred padom vlady alebo všetko ostáva po starom??

sasena033
20. okt 2011

kocky myslite teda ze nschvali teda ze od janura bude 65% a 40tt materska....??? myslim ze statny rozpocet maju bud tyzden preberat

surrender
20. okt 2011

@sasena033 Ja si myslím, že pokiaľ by si boli "rozumní" a chceli by si získať voličov v nadchádzajúcich voľbách, tak by to mohli schváliť. Ale pokiaľ ponechajú doterajšie DNP, tak to asi neschvália.

surrender
20. okt 2011

@ivka_marek Nie, nestihli to schváliť.

bapi1
20. okt 2011

@leonna tebe stačí 26t. pretože ak máš ukončené NP, tak to sa ti priráta k DNP.

ivka_marek
20. okt 2011

@surrender aaaa no škoda...ďakujem za odpoved ☹

surrender
20. okt 2011

@ivka_marek Veru škoda! No ale na druhej strane nestihli schváliť ani zrušenie DNP, a to je dobre!!!