Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monka9999
6. nov 2011

@domeli no len čo budem mat 270dni tak si vybavim PN na chrbticu a nech platia.to kam mi ma potom napisat doktor PNku?do prace alebo na socialku alebo kam.čo s tym?

monka9999
6. nov 2011

@kkubekova najdi si stranku socialna poistovna je tam poradenstvo meilom.pošleš meil a pracovnička socialky ti odpiše.

gapa
6. nov 2011

@domeli
súhlasím so zuzanamatko.
na očr-ke je uvedené, že si uplatnuješ nárok z nem.poistenia: zamestnanca, ako dobrov.nem.poistená osoba alebo povinne nem.poistená szčo. Ty preškrtneš zamestnanca a szčo, tj ostane tam DNPo.

bubinko83
6. nov 2011

@monka9999 povedz lekarovi že si DNPO a on už bude vediet čo stym a kde to zaniest ti tiež povie. Ale ja myslim že na soc.poistovnu lebo oni ti budu vyplacat davky.

domeli
7. nov 2011

zuzanamtko, gapa, ďakujem.

domeli
7. nov 2011

@monka9999 PN Ti vypíše Dr., zanesieš to na Soc. poist. A na tlačive zaškrtneš, že si uplatňuješ nárok z DNPo (malo by to tak byť, ako mi vyššie napísala gapa o lačive očr).

darianelid
7. nov 2011

Zdravím všetkých, čítam túto poradu už dlho a je super, že takí niečo existuje. Chcela by som sa opýtať, lebo som prečítala kopec článkov a nerozumiem tomu aj tak. Momentálne som v 5 mesiaci. Dobrovoľné poistenie som začala platiť 1.10.2011. 31.10.2011 som ukončila pracovný pomer na dobu určitú. Od 1.11.2011 som na PN rizikové-. Vie mi niekto poradiť či budem mať nárok aj na materské zDNP?

katulikzlatulik
7. nov 2011

@deninka14 som niekde citala, ze socialka mi preplati OCR iba max. 10 dni...

katulikzlatulik
7. nov 2011

ahojte, chcela som sa spytat... platim si DNP a som na rod. prispevku... ak by som zamarodovala dlhsie ako 1 mesiac, musim odhlasit na ten dany mesiac rod. prispevok?

sympa1
7. nov 2011
ketere
7. nov 2011

Ahojte, nemáte náhodou niekto info ohľadom zmien čo sa týka DNP, ktoré by mali platiť od 01.01.2012? Viem, že to chceli zrušiť, no teraz keď vyzerá naša vláda tak, ako vyzerá, netuším, ako to dopadne... 😒 Termín pôrodu mám 17.03.2012, Dnp si platím zhruba 2 roky, tak preto sa pýtam...

skvele
7. nov 2011

@ketere v jednom clanku je pisane, ze sa rozhodne v decembri

deninka14
7. nov 2011

@katulikzlatulik áno... to je pravda. očr môžeš čerpať iba na jedného člena max. 1O kalendárnych dní... ak máš však 2 deti môžeš to využiť na obe v priebehu jedného mesiaca, avšak 1 den musí byť medzi očr-kami volno... 😉

mima595
7. nov 2011

@deninka14 - nemusi byt volno medzi 2 OCR na 2 deti...1 den volna je potrebny vtedy, ak potrebujes OCr na to iste dieta ale s inou diagnozou

katka9900
7. nov 2011

@ketere ak by aj zrusili dnp, ty sa bat nemusis, kedze si platis vyse 270 dni, budes v ochrannej dobe a matersku budes mat aj z dnp;)

katka9900
7. nov 2011

@darianelid nie som si ista, ale snad ma niekto opravi, keby to tak nebolo. narok z dnp by si mala, ak by si stihla 26 tyzdnov platenia dnp do nastupu na matersku, tak to skus vyratat 🙂

ebelin
7. nov 2011

Mne nieje jasna jedna vec, ja mam uz davnejsie splnenych 270dni bez prerusenia... , ale bude sa ma tykat ochranna lehota, aj ked by som po 1.1.12 nestihla byt do nastupu na matersku 26tyzdnov nepretrzite poistena? Kedze k 31.12.11 poistenie vsetkym zanikne a vznikne mi nove k 1.1.12, tym sa mi poistenie vlastne prerusi...

darinkazv
7. nov 2011

@ketere tebe to v podstate môže byť jedno. lebo keď si už dva roky platíš, 270 dní budeš mať splnených k 31.12.2011. a tiež nastúpiš na MD skôr ako do konca augusta. takže ty to ani nemusíš sledovať, lebo ak to bude zmenené, tak s tými dvomi podmienkami a ty ich splnené máš. horšie je to napr. so mnou, keďže k 31.12.2011 budem mať len 236 dní zaplatených a tak moje peniaze vyletia do vzduchu. rodiť by som mala 15.4.2012.

hadassah
7. nov 2011

ahojte, tu je článok od Mihála, v ktorom sa hovorí (posledný odstavec), že ak sa v decembri podarí odhlasovať zrušenie DNP, tak od januára materskú zvýšia a predĺžia.
Daňovo-odvodová reforma sa síce stopla, ale zákon o sociálnom poistení upraviť do konca roka ešte vždy môžu 😠

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/11/04/mami...

bobocka
7. nov 2011

@hadassah cele zle ☹

ketere
7. nov 2011

@darinkazv to je hrúza, vlastne Tebe chýba zhruba 1 mesiac..... strašné, najprv to niekto vymyslí, potom to zrušia... otras v tejto krajine

hadassah
7. nov 2011

@bobocka no čo už. Tiež si platím DNP už 2 roky a chystám sa na drzovku hodiť na maródku na nejaké 2 mesiace, nech sa mi vrátia aspoň čiastočne peniaze, ktoré som do toho vrazila, keďže som nestihla otehotnieť. ☹

anjelik007
7. nov 2011

kočky pani Ľubica Navrátilová dnes napísala,
Novela zákona o sociálnom poistení pôjde na rokovanie vlády najneskôr o dva týždne, potom uvidíme, čo prejde.
Pridané: 7.11. 2011, 09:06
takže treba si počkať...

nikki7
7. nov 2011

@darianelid Nie som si istá,lebo keď chceš poberať materskú z DNP, tú maximálnu, čo zodpovedá asi 680 eur,tak musíš splniť lehotu platenia 270 dní bez prerušenia pred odchodom na materskú, nie pôrodom. Keďže si bola zamestnaná, materská sa ti bude počítať z platu,ale myslím, že pri počítaní prihliadnu aj to, že si platíš DNP. Ide tu totiž o denný vymeriavací základ, z toho sa to počíta. Ja som sa bola minulý týžden ešte lep prihlásit na SP a chcem si začať platiť DNP. Vypočítavať sa mi bude z maximálnej čiastky 1116,78 eur. Plánujeme bábätko s priateľom niekedy začiatkom budúceho roku, tak si trochu nadbehnem s platením. Avšak, nič nie je samozrejme isté a nemusí sa podariť na prvý krát.

deninka14
7. nov 2011

@mima595 díky... som múdrejšia... sestrička ma presviedčala že musia, ale nehovorili sme o diagnoze... 🙂

dusul
7. nov 2011

baby, skúste si prečítať odkaz ktorý tu dala jedna z nás: kkubelkova https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta... ak som to dobre čítala a pochopila, toto je návrh na Novelu zákona o sociálnom poistení a tam nič o zrušení DNP nepíšu, je tam len to navrhované zvýšenie MD o 6 týždňov a z 60% na 65%, takže ja si myslím že sa nemáme čoho báť

bobocka
7. nov 2011

@hadassah ja si platim len od augusta tohto roka,teda ja 270dni zaplatenych do konca roka nemam.no stale verim,ze dnp sa uz riesit nebude a daju s tym pokoj.raz je tu link na to,ze sa to rusi,potom zas,ze nie....no vidi sa mi,ze az v decembri budeme ozaj vediet na com sme. 😖

gapa
7. nov 2011

@darianelid
predpokladám nárok na nemconeské si si uplatnila z oboch nem.poistení, aj zamstnnaia a aj dnp.
Nepíšeš, kolko ti trvalo nem.poisteie cca dva roky pred pôrodom. Ale ak si v 5mesiaci, tj. pri prihlásení na dnp si bola v 4mesiaci, tj. do pôrodu budeš mať z dnp cca 5mesiacov (ak ho nezrušia) a chýba ti tých 4mesiace, tj. v období 2roky pred pôrodom máš ukončené nem.poistenie zamestnanca aspon 9+4mesiace (pre nárok na materské zo zamestnia + dnp čo ti chýba), tak by si mala mať nárok z oboch, ak sa zákony či výklady soc.poistnove nezmenia do nástupu na tvoju materskú. Ak by si mala ukončených dní menej, no najmenej 270, tak netuším, či tieto dni môžu raz brať pre nárok zo zamestnania a ešte aj prirátať k dnp. Samozrejme, ak by si mala zo zamestnania menej ako 270dní, tak ti nárok zo zamestnania nevznikne.
@katka9900 nie je to, tak ako píšeš, vid vyššie

tiež z dnp bude nárok len z minima bez ohladu na vym.základ, lebo nestíhaš 26týž. do nástupu na md.

nárok z ukončeného zamstnaia vzniká presne 6týž. pred očak. teram.pôrodu, nie skôr. Pozor na to, že ak by si sa prihlálsila nanovo na dnp teraz (ak by ukončili dnp koncom roku), tak by ti podla terajšieho zákona prestala plynúť ochranná lehota zo zamestnania!!!!! tj. nárok na materskôé zo zamestnia by si nemala!!

meatfly24
7. nov 2011

@gapa dobry den mala by som otazocku... ale pekne po poriadku aby ste sa v tom nestratili 🙂
som v 9tt. som dobrovolne nemocensky poistena od roku 2007 z minimalneho vymeriavacieho zakladu a od 4tt som si zvysila vymeriavaci zaklad na maximum... Momentlne som zamestnana - praca mi velmi nerobi problemy, no zmluvu mam na dobu urcitu a konci mi 10.1.2012 - vtedy budem niekde okolo 19tt. zamestanavatelovi som to oznamila teraz aby si vedeli niekoho pozhanat dotvedy a aby som vedela dotycnu aj ja zaskolit kedze som predpokladala ze zamestanvatel mi urcite zmluvu nepredlzi... lenze na moje velke prekvapenie mi navrhol ze si mam zistit co je pre mna vyhodnejsie a on podla toho mi zmluvu kludne predlzi... teda moja oztazka znie: je pre mna vyhodnejsie ist na matersku zo zamestnania, alebo ist na rizikove zo zamestnania alebo ci je lepsie pred koncom zmluvy ist na PN alebo na rizikove a ostat tak az do porodu, alebo neviem.. viete mi poradit? lebo rozmyslam nad tym neustale .... dakujem krasne

nattii
7. nov 2011

@dusul zvysenie ma byt, ale musi sa zrusit Dnp aby mali na to peniaze a zaroven dat inacie podmienky Dnp, ale ked to schvalia tak vlastne komu daju vyssiu matersku, ked vela mamiciek nesplnia podmienky do 31.12.2011. To je iba vymysel pana Mihala,ze mu zalezi na mamickach, keby mu zalezalo, tak to necha tak.....