Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
14. nov 2011

nedá sa mi otvoriť archív, ale to je nejaká haluz, to mohli rovno DNP zrušiť 😠 😠 😠

milena35
14. nov 2011

....18% dochodkove...4,4%nemocenske...2%nezamestnanecke...aaaa 6%invalidne........vsetko pocitali 28,4% z max.vymeriavacieho zakladu cca 2890e................zasa televizia zavadza..ja JOJ nepozeram...................ak to teda schvalia...dochodkove a invalidne z minima z 329e....trebars aj nezamestnanecke z minima 329e...no nemocenske z maxima trebars 1116e...... to je cca 136e mesacne..ale treba potom riadne vyuzit davky ako ocr a peen....a ak si to budete platit koli vyssej materskej stale sa to oplati....

katka9900
14. nov 2011

baby, mala by platit ochranna lehota 8 mesiacov, nie? cize ak zrusia dnp k 1.2., tak kto bude mat zaplatenych 270, dostane matersku... ci nie????

gapa
14. nov 2011

@domeli
už ti asi odpovedali, (nečítam všetky príspvky), no ak čerpáš očr len z dnp, tak je absolútne jedno, či ti ju ukončia v štát. sviatok (10den) alebo iný prac.den nasledujúci po tomto dni. Ja som mala aj 15dennú. Nie je v tom pri uplatnení len z dnp rozdiel. Aj tak od 11dna očr-ky už musíš poistné platiť aj napriek pokračovaniu očr.

l.i.n.
14. nov 2011

super , ja budem mat 270 dni splnenych k 27.februaru splnenych...tak ma slak trafi ak som si zbytocne platila ...

ivuss01
14. nov 2011

@l.i.n. toto pisala gapa:
z návrhu zákona na portály právn. predpisov:
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta......
§ 293cd
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.

poisonblu
14. nov 2011

vysvetli mi niekto, ako mam chapat ten druhy odsek?

l.i.n.
14. nov 2011

@ivuss01 takze ak som nezamestnana-pretoze pocas RD som sa stala nezamestnanou, a zacala som si platit DNP ako nezamestnana, tak sa nemusim bat, a narok na druhu MD budem mat(nastup na md koncom maja)
?

l.i.n.
14. nov 2011

@poisonblu ak to dobre chapem, tak ak si teraz dnp a nezrusis to do 31.1.2012, tak aj ked nesplnis 270 do toho 31.1.2012, tak ti bude v podstate umoznene si to platit, aj po tomto datume, najdlhsie, kym nebudes mat splnenych 270dni...ci?

zibi
14. nov 2011

mozem sa baby opytat ze kolko vychadza marodka v eurcach za mesiac ked si platim z toho minima? je nejaka kalkulacka na nete?

lola77
14. nov 2011

@lubica69 čo prosím ťa znamená tých 26tt. Ja si DNP platím od Januára 2011 a teraz som cca v 6tt. To znamená, že nemám nárok na vyššiu materskú? A čo ak po 3. mesiaci pôjdem na rizikové ? Som z toho jeleň 😒

mariro
14. nov 2011

no super,zasa spravia zakon len na bielych a budu nas diskriminovat,hlavne ze si chceli platy zvysovat...kde to zijeme.To znamena ze ked som v PP a platim si DNP ,materska mi skonci v decembri 2011,tak uz na PN nemozem ist z DNP podla noveho zakona,ak ho schvalia??????

Ale asi usudili vo vlade ,ze treba znizit porodnost .....je mi z toho smutno. 😖 ☹

ivuss01
14. nov 2011

@poisonblu
@l.i.n. ja som to pochopila tak, ze budem si to platit, kym nebudem mat splnenych 270 dni, to je, kym mi nevznikne narok, ja som si to zacala platit 1.7.2011, narok mi vznika cca 1.4.2012 (nemam to este presne poratane), tak do 1.4 si to budem moct platit, aby mi peniaze nevyleteli do luftu
neviem, aspon ja som to tak pochopila, ak si zle myslim, tak ma prosim opravte ....

lubica69
14. nov 2011

@lola77 musíš mať podmienku 270dní a aj 26 týždňov nepretržite To znamená,že ak si platíš od januára 2011 tak 270 dní by si už mala mať A platíš si maximum od začiatku?Ak áno tak už aj 26 týždňov máš a môžeš ísť kľudne aj hneď na PN aj na celé tehu 😉

poisonblu
14. nov 2011

@ivuss01
@l.i.n.

tiez to tak chapem, ja som si zacala platit iba teraz 11/2011 (nechapem, preco som si to nezacala platit skor, kedze svadbu sme planovali od januara a vedela som, ze chceme babo co najskor)....tak teraz neviem, ci mam cakat este mesiac s babatkom (aby som mala viac ako 270 dni), alebo sa zacneme snazit uz teraz

zibi
14. nov 2011

dievcata chcem sa spytat, keby som otehotnela koncom decembra tak sa mi oplati este odhlasit z minima a prihlasit z maxima,aby som mala najvyssiu matersku, ked to teraz maju rusi? alebo ked si to este pred tym 1. februarom zmenim tak mi to bude platit? platim si len DNP cize nebudem mat peniaze z povinneho ... tych 270 dni uz mam splnenych , myslite ze to ta zmena bude platit pre ludi co robia na dohodu alebo pre nezamestnanych ako to bude s takymi ludmi?

lubica69
14. nov 2011

@milena35 Ďakujem krásne
AJ ja som tak myslela,že sa budem musieť pripoistiť aj na dôchodkové a v nezamestnanosti aby DNP mohlo plynúť ďalej A áno počas vyplácania sa platiť nemusí len neviem či všetko či len poistenie z ktorého je dávka vyplácaná

lubica69
14. nov 2011

@zibi oplatiť asi oplatí Len od februára sa budeš ako nezamestnaná pripoistiť aj na dôchodkové aj v nezamestnanosti aby DNP trvalo

lola77
14. nov 2011

@lubica69 ja si platím od začiatku maximum, teda tak, aby mi materská vyšla 67O eur a platím sa každý mesiac 25 Eur. Nevedela som, že sa dá na začiatku menej a potom viac. Ja som si to hneď nastavila takto. takže je to OK?

zuzanamatko
14. nov 2011

Potrebujem poradiť,mám uplny guláš z toho co som prave citala.Co to znamená pre mňa,momentálne som nezamestnaná a Dnp si platím od 01.02.2011 z minima a od 3.11.2011 som si zacala platit z maxima.Mozno budem od noveho roka zamestnana na ciastocny uvazok za nie moc vysoku mzdu a uvazujem nad dietatom,tak teraz neviem co mam spravit,ci ked budem nezamestnaná ci budem moc platit dnp a z akej sumy,aby som mala najvyssiu materskú,alebo sa bude dat aj ked budem zamestnaná a ci ked by sa mi dietata narodilo v roku 2012, tak by som mala napr: pn,materskú,alebo očr z vym. za rok 2011 z dnp.Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

l.i.n.
14. nov 2011

@ivuss01 ja som to pochopila tak isto

lubica69
14. nov 2011

@lola77 takže ty si zamestnaná a paltíš si len rozdiel ak som dobre pochopila

ivuss01
14. nov 2011

@l.i.n. uz len dufat, ze sme o pochopili spravne 😕

lola77
14. nov 2011

@lubica69 áno, presne tak

lubica69
14. nov 2011

@zuzana matko pokiaľ budeš stále nezamestnaná musíš sa od februára pripoistiť aj na dôchodkové a v nezamestnanosti aby ti DNP stále trvalo Ak sa zamestnáš tak to faktneviem kedže to vláda chcela pre zamestnancov úplne zrušiť

martina2001
14. nov 2011

@lubica69 ale to len vtedy keď by prešla tá novela, nie?

zabka60
14. nov 2011

kocky poprosim vas pekne o odpoved,dnp si platim od septembra2011 ale tehu sa nam nedari,tak by som ju vyuzila asi na pn,ale opalti sa mi dnp platit aj nadalej???kedze ju nestihnem vyuzit na md?????prosim odpovecte mi niekto 😔

zuzanamatko
14. nov 2011

@lubica69 ďakujem za odpoveď a kolko by to vychádzalo na mesiac? a je to uz schválené?Ďakujem

gapa
14. nov 2011

@lubica69
je to len návrh. Ak máš splnených 270dní a nástup na md až v marci a by ti to aj zrušili koncom januára, tak si môžeš uplatniť nárok v ochrannej lehote=6týž. pred očak. term.pôrodu (nie skôr). No nečítala som to celé a ani to nebudem velmi rozoberať, lebo je to len NAVRH a ten bez zmien mysllím neprejde. A každé slovo môže niečo zmeniť. Už sme to rozoberali predchádzajúci návrh a ako to dopadlo. Uvidíme s týmto, ale je ovela priaznivejší k tým, čo si už dnp začali, resp. začnú platiť teraz. No uvidíme, aké zmeny budú a či to vôbec schvália.

mariro
14. nov 2011

@ivuss01 a kedy maju ten zakon schvalit? uz teraz alebo az po novom roku?