Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

milena35
18. nov 2011

Pôvodne predkladal novelu zákona o sociálnom poistení minister práce Jozef Mihál (SaS) s účinnosťou od januára budúceho roka. Podľa Radičovej však už vláda nemá kompetenciu na hospodárske a sociálne zmeny, preto má Mihál svoj zákon stiahnuť. „Rozhodnutia týkajúce sa hospodárskej a sociálnej politiky už dočasná vláda v kompetencii nemá. Dohodli sme sa však, že niektoré nevyhnutné zmeny a úpravy by sme riešili formou poslaneckých návrhov,“ vysvetlila v stredu po rokovaní okrúhleho stola s bývalými partnermi v koalícii Radičová.

bobocka
18. nov 2011

@milena35 ty mi vzdy tak zdvihnes naladu 🙂

milena35
18. nov 2011

NO..povedzte mi,o com toto vsetko je....Sociálna poisťovňa (SP) skončila ku koncu októbra tohto roka so ziskom 155,74 milióna eur. Celkové príjmy tak dosiahli 5,25 miliardy eur, čo predstavuje 82,85-% plnenie plánovaného rozpočtu. Výdavky s 81,3-% plnením dosiahli 5,10 miliardy eur.

"Podiel na lepšom hospodárení poisťovne má výrazné znižovanie objemu pohľadávok," vysvetlila v stanovisku pre médiá riaditeľka komunikačného odboru SP Jana Ďuriačová. Upozornila tak, že kým v októbri 2010 boli na úrovni 903 miliónov eur, v októbri tohto roka klesli na 563 miliónov eur.

Za pozitívne považuje SP aj oddlžovanie zdravotníckych zariadení v správe rezortu zdravotníctva. Ku koncu októbra z celkového objemu pohľadávok týchto zariadení vo výške 69 miliónov eur získala poisťovňa čiastku 59 miliónov eur. Zlepšila sa aj spolupráca s exekútormi, keďže poisťovňa vydala 128.000 exekučných príkazov.

Poisťovňa dosiahla za 10 mesiacov tohto roka zlepšenie výberu poistného v porovnaní s rovnakým obdobím vlani, a to o 329,40 milióna eur. "Úspešnosť výberu poistného dosahuje od začiatku roka 2011 čiastky presahujúce 100 %, koncom októbra to bolo 105,9 %," dodala Ďuriačová.

bobocka
18. nov 2011

@milena35 no taaak,tak co este chcu? 😠 😠 😠 😠

ingulka85
18. nov 2011

Nooo, ja dúfam tiež, že to bude tak dia459, ako to ty píšeš, ja budem takisto mať tých 270dní začiatkom mája 2012, tak dúfam, že dovtedy nám to bude platiť a môžme ísť na materskú alebo rizikové, a tiež neviem, či prestať platiť, alebo počkať, či sa začať snažiť alebo počkať, jaaaj, táá neistota ☹

ingulka85
18. nov 2011

Nooo, tak čo asi, chcú sa zas papaláši obohatiť, málo im je... !!!!!! A tu slušné, vzdelané rodiny majú žiť ako dáki žebráci... hanba Slovenskej vláde!!!!!!!

wieruss
18. nov 2011

Zienky prosim o radu. Kamaratka pracuje uz 3 roky normalne, teraz zistila, ze je asi tehu, oplati sa jej zacat doplacat DNP na maximum ? vyjde jej to potom na lepsiu matersku ? Dakujem moc za rady 🙂

milena35
18. nov 2011

@wieruss na to aby mohla cerpat matersku z dnp,potrebuje aj 270dni z tohto poistenia......

wieruss
18. nov 2011

@milena35 jaj, takze to asi nestiha 😒 skoda, dakujem za pomoc 😉

dia459
18. nov 2011

@bobocka presne tak...neni to malo platit kazdy mesiac poistku a este zit v tom, ze to mozno nevide...Aj my uz chceme dietatko s priatelom a ci uz s poistkou alebo bez si ho spravime na buduci rok najneskor...

martaniana
18. nov 2011

@milena35 keby tie zmeny neschválili..odpadol by mi kameň 🙂

bobocka
18. nov 2011

@martaniana mne cely sutrak 😀

sonrep
18. nov 2011

Babenky ktore tomu rozumiete......Ak mam raz tu podmienku splnenu, a zvysena materska mi je uz priznana.....To ako keby od 1.2.2012 zrusili moznost dobrovolenho pripoistenia, tak to plati len pre mamicky ktore sa chcu este len pripoistit, alebo zrusia vsetkym vyplacanie materskej z DNP?? Ved na Slovensku podla Ustavy SR plati zakaz retroaktivneho (spätne pôsobenie) pravnych predpisov....!! Tak ako to teda je, resp. asi bude??? 😒

michaelapillarova
18. nov 2011

@bobocka aj my tak , ze si nedavane pozor a uz je mi to jedno ci to zrusia aleo nie, druhe babo chem mat. Teraz som na RD

czechzuzanaba
18. nov 2011

@sonrep ja myslim, ze to nam uz nezrusi....co nam jednou priznali.

bobocka
18. nov 2011

@michaelapillarova si mozme ruky podat 😉 tiez som na rd,poberam rp a ako bonus na zaver som aj nezamestnana 😅 😀

michaelapillarova
18. nov 2011

@bobocka tak ja som zamestnana, ale ked to schvalia tak zamestnanie mi v dnp asi nepomoze 🤐

bobocka
18. nov 2011

@michaelapillarova no to veru nie 😖 ja dufam,ze do volieb sa to neschvali a po volbach bude aj tak hranol pri moci a on to riesit nebude. 😉

mirka3211
19. nov 2011

@milena35 Ahoj 🙂 citam, ze sa dost vyznas v DNP, mozes mi prosim ta poradit?? resp chcela by som vediet tvoj nazor, ak by ta to neobtazovalo.. momentalne som v 22tt, termin mi lekar stanovil na 25. marca 2012.. do 31.8.2011 som bola zamestnana, od 1.9.2011 som na rizikovom... a cca od nejakeho 21.8.2011 si platim aj DNP tak, aby mi vysla co mozno najvyssia materska (ale aj to som teraz doplasena, lebo tu sa pise ze z maxima a mne ta cupka na poistovni povedala ze si to mam zaokruhlit na nejaku normalnu sumu... hrube v praci som mala 605€ a z 500€ si platim DNP, kedze som si to mala vraj zaokruhlit !!!!!! ).. no a chcela by som vediet vlastne ze kedy mam narok na to, aby mi bola vyplacana materska aj z DNP.. citala som tu cosi o 26tyzdnoch pred nastupom na matersku... co som to ratala, tak mi to vyjde len tak tak, mozno budem musiet lekara poprosit nech mi posunie termin o par dni, neviem... kazdopadne, koncom novembra sa chystam na socialnu poistovnu si to vsetko poriadne vyzistit, lenze bojim sa toho, kedze som na PN a nemam stanovene vychadzky, aby to nebrali ako porusenie a na druhej strane ja tymto uradnickam vobec neverim a vzdy ked idem nieco taketo riesit, tak sa snazim byt maximalne vyzbrojena informaciami, v lepsom pripade paragrafmi, lebo niekedy sa naozaj neda..
a este cosi, keby sa teda DNP od toho 1.2.2012 zrusilo (nieco take som tu zachytila) mozem vobec ratat s vyplacanim DNP??

lucia32
19. nov 2011

@milena35 @gapa
Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

Moja mama si platí ako SZČO DNP ale k 31.1 nedosiahne 270 dní poistenia, kebyže ten zákon schvália, čo vlastne podla horeuvedenho pre nu platí? Je aj povinne poistená. Platí dalej? a ked dosiahne 270 dní, tak čo? Má problemy s chrbticou a chce isť na PN ale kedže brala od štatu dotaciu na podnikanie na 2 roky, tak to musí do 28.2 doklepať, aby ju nemusela vrácať... ak nastupi na pn 1. marca a DNP - 270 dni - jej uplynie 10. marca tak čo?

milena35
19. nov 2011

@lucia32 este nie je nic schvalene...takze...nikto nevie,kedze tento stat je ako vidis vsemohuci a ziadna zmluva s nim nic neznamena a moze ju kedykolvek zrusit...ako keby toto ani nebol pravny stat......ak by sa to udialo,mamicka nech si to doplati a hned ako bude mat podmienku 270dni splnenu moze ist na peen...v ochrannej dobe ktora je pozor 7dni....a potom moze kludne marodit aj rok.....viac ti nepomozem....

lucia32
19. nov 2011

@milena35 jasne, že v ochrannej lehote šup, šup...ale môže isť aj skôr? toho 1.3, či radšej až toho 11.3...čiže aj keby to k 1.2 zrušili, ona ide po starom a ma narok na davky z DNP...

zoja
19. nov 2011

@gapa alebo znale sikulky 🙂 , uz som sa to tu raz pytala, ale nenasla som odpoved, mozno som prehliadla 😕 , tak este raz, ak mam splnenu podmienku DPN, som na predlz.rodicovskej stale - zamestnanie trva, je mozne aj po 1.2.(ak to schvalia) este cerpat urcity cas OCR, PN , ci uz aj toto pada a ziadna ochranna lehota tam neexistuje?

milena35
19. nov 2011

@lucia32 musi nastupit az ked bude mat splnenych 270dni....tak podla toho,treba si to dobre prepocitat...az toho 11.3.....

milena35
19. nov 2011

@zoja odporucam v dec.ocr..januar ocr...koncom januara peen

zoja
19. nov 2011

milena35 mne nejde zneuzit a vyuzit to 😉 , ide mi o to , ze ak maly nahodou bude chory co ja viem v marci, ci aj na to sa nevztahuje ta ochranna doba

milena35
19. nov 2011

@zoja ochranna doba je 7dni po zaniku nemocenskeho poistenia....ak prejde tato novela,nemozem nijako poradit,len vyuzit co s aeste da....lebo eura co si tam dala ti nik nevrati....

zuzanka751
19. nov 2011

v dnesnej pravde je clanok aj o vyssej mateskej a o zmene dnp, bude sa to pretlacat cez poslanecke navrhy, lebo vlada uz nemoze presadit ani vyssiu matersku ani zmenu dnp, no nic konkretne tam nie je 😖
takze v podstate stale nevieme na com vlastne sme ☹

zuzanka751
19. nov 2011

@milena35 myslis, ze zrusia aj ochranne lehoty? 😕

katka9900
19. nov 2011

@mirka3211 budes mat narok na matersku po 26 tyzdnoch platenia, aj keby to zrusili, pretoze verim tomu, ze bude ochranna lehote 8 mesiacov pre tehotne 🙂 tak sa dohodni s doktorom, nech ti tych par dni posunie 😉