Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

susi201
20. nov 2011

hm no tosom ani nevedela keby to viem tak idem aj ja uz od aprila .

susi201
20. nov 2011

@petraas hm no tosom ani nevedela keby to viem tak idem aj ja uz od aprila .

kocica43
20. nov 2011

ahojte. chcela by som sa opytat. dnp si platim od juna 2010. teraz v oktobri som si dala zvysit vymeriavaci zaklad. na matersku by som mala nastupit v maji. bude mi platit materska aj z dnp?som momentalne nezamestnana

milena35
20. nov 2011

@kocica43 mala by ...ak aj navrh prejde,o com ja nie som presvedcena....ty ako nezamestnana by si si skratka zaplatila ten balik za cca 2,5mesiaca...to nie je hrozne...nemusis sa teda obavat 🙂 🙂

kocica43
20. nov 2011

@milena35 . ja si to platim pomaly vyse roka. obavala som sa iba tej zmeny vymeriavacieho zakladu. lebo najprv som si platila z nizsieho lebo som bola zamestnana, teraz som si ho zvysila. momentalne som nezamestnana a na pnke.

katula77
20. nov 2011

ja prave mihalovi drzim palce, ved by nam ju vsetkym co mame narok na matersku zvysil

http://spravy.pravda.sk/vyssiu-a-dlhsiu-matersk...

gerdusha
20. nov 2011

baby,
ked ste na PN a mate aj DNP, je mi jasne, ze pytam jedno PN tlacivo pre zamestnavatela a to druhe do socialky. Chcem sa ale opytat, ci na tu druhu lekar nevypisuje nic - teda tam, kde je zamestnavatel. Da mi ju len s vyplnenymi mojimi inicialmi? meno datum narodenia a adresa?

darinkazv
20. nov 2011

@petraas toto bolo pri tom pôvodnom návrhu. teraz po novom to chcú dať do účinnosti k 1.2.2012 a podmienku musíš splniť k 31.1.2012. ale výnimku dali tým, ktorý k 31.1.2012 nedovršia 270 dní, tak tí si budú mať možnosť DNP ďalej doplatiť. ale max do dovršenia 270. dňa poistenia. čomu som rada, lebo ja budem mať 270dní splnených 3.2.2012

fide
20. nov 2011

ahojte ja sa chcem spýtat, Teraz ked šaškujú s tou DNP materskou, dostanem ju zvýšenu alebo nie ked som nezamestnana a poistena od septembra a od 12 decembra si ju idem dať z maxima....termin mam posledného maja a vetdy aj uplynie 270 dni...dakujem za radu totiž ak by mi nemali dať matersku tak si ju nebudem uz platit z maxima...

lucecita
20. nov 2011

@darinkazv ahoj, ja ked mam uz zaplatenych 270 dni a snazime sa otehotniet, ale nedari sa nam, ale keby sa podarilo v tomto cykle, budem poberat vyssiu matersku, alebo pridem o peniaze, ktore uz mam davno zaplatene, co nie je mala suma, kedze som platili od februara skoro najvyssiu moznu ciastku?

darinkazv
20. nov 2011

@lucecita tam ak by prešiel ten návrh tak je 8 mesačná ochranná lehota tuším. čiže by si do konca septembra musela nastúpiť na MD. čo by bolo potom, keby si nenastúpila, to ti fakt neviem povedať. ak neotehotnieš a ten návrh prejde, hoď sa na PNku, aby si si aspoň nejaké peniaze odtiaľ vytiahla.

@fide pozri vyššie, čo som napísala pre petraas.

lucecita
20. nov 2011

@darinkazv dakujem velmi pekne...teraz som 3DC, takze sa ideme snazit dalej...dufam, ze sa ale spametaju a nezrusia to...daco bolo v uputavke v TN na markize, tak budem pozerat...drzim palceky pri konceni tehu 😉

darinkazv
20. nov 2011

@lucecita držím palčeky, nech to vyjde a nech vkľude tehuľkuješ. a verím a dúfam, že to neschvália 🙂 ďakujem. akurát sme v polovici, tak to nejako dokopeme. drobec sa snaží v tom kopaní, tak napredujeme 😀

lucecita
20. nov 2011

@darinkazv dakujem velmi pekne...a uz viete ci je to dievcatko alebo chlapcek?

fide
20. nov 2011

@darinkazv Prepac ale ja som tomu moc nepochopila...... znamena to , ze mam sancu si doplatit 270 dni a dostanem zvysenu matersku? alebo ak sa zo svojimi 270 dnami nezmestim do 1.2 mam smolu??? prepac mam sice VŠ ale toto mi neide 😀 Ďakujem

darinkazv
20. nov 2011

@lucecita mali by sme sa to dozvedieť 30.11. 🙂 ak sa drobec ukáže 🙂 ale tušák je na chlapca. pri prvej tušák na dievčatko vyšiel, tak uvidíme, či aj teraz vyjde 🙂

@fide tak je to napísané v návrhu. že dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej poistenie bude trvať k 31.1.2012 a nebude mať splnenú podmienku 270dní, tak si bude môcť dnp platiť aj po 31.1.2012, najdlhšie však do dňa, kedy dosiahne 270dní. tým dňom poistenei zanikne.

fide
20. nov 2011

@darinkazv aha a to teda znamena, že ked mi zanikne poistenie ze nedostanem nic? alebo ze ked budem mat splatenych 270 dni mam narok na zvysenu matersku aj ked poistenie zanikne??

darinkazv
20. nov 2011

@fide áno. tam ide o to, aby si mala tých 270 dní a ešte budeš mať nárok na takú materskú, z akej si si platila mesačne čiastku. ale to ak ten návrh prejde, čo dúfam, že nie 🙂

luciferko162
20. nov 2011

Ahojte! Viem, ze tato otazka tu bola asi velakrat, ale nemam kedy citat 572 stran 🙂 Chcem sa spytat, som zamestnana od 1.9.2010 a platim si DNP od februara tohto roku, takze 270 dni platenia uz preslo. Chcem sa spytat ci sa toto pripoistenie vztahuje aj na zvysenu matersku (ak sa zakon nezmeni), ci si musim vybavit ine pripoistenie ak si chcem uplatnit zvysenu matersku. Termin mam v juni a niektori mi vravia, ze si mam platit ine pripoistenie 25 tyzdnov pred porodom, no neviem ci sa to nevztahuje uz na to co platim. Dakujem za odpoved.

ludka77
20. nov 2011

akurát je to na markíze

kikuska_nr
20. nov 2011

Ahojte zienky, aj ja vas chcem poprosit o ujasnenie, bo v tomto ja mam skratka totalny chaos. Teraz v novembri som si nahlasila DNP, este som nic neplatila, ma to teda nejaky vyznam? Na mna sa vztahuje tych 270 dni, co si mozem max. doplatit, alebo ako? 😖

janka5861
20. nov 2011

Tak po spravach na markize to nevyzera nejako ruzovo s DNP ...

oktavia
20. nov 2011

pozerali ste markízu? To teraz akože čo z toho vyplýva? Ja si platím od mája tohto roku, termín pôrodu mám v júni, čiže ak som tehotná, som v tej ochrannej lehote, kedy mi to nemôžu zrušiť a budú mi musieť vyplatiť vyššiu materskú? Aspoň tá pani tam niečo spomínala o tej ochrannej lehote.

nelly3
20. nov 2011

no ten mihal je teda riadny ch.j 😠 ja si to tiez platim a co teraz? mam problem otehotniet, snazime sa uz dost dlho (5 rokov), ved u mna to nefunguje tak, ze poviem si, ze budem teraz tehotna a budem, akoze ma dobre nasr.l, nemam slov, snad to neprejde, on si mysli, ze ked zvysi matersku na 65% ze to je nejaka vyhra? z mojej mzdy uzasnej to bude riadne uboha materska ak sa niekedy zadari otehotniet, ved to je nic 😠

janka5861
20. nov 2011

a dievcata hlavne nerozumiem tomuto useku co sa nachadza v linku ,kt.som pridala

Tým, ktorí sú v súčasnosti dobrovoľne nemocensky poistení alebo dobrovoľne poistení v nezamestnanosti, má toto poistenie zo zákona zaniknúť k 1. februáru budúceho roka. Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky. V tomto prípade má dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať podľa terajších podmienok aj po 31. januári 2012, avšak najdlhšie do dňa, v ktorom osoba získa 270 dní nemocenského poistenia.

to znamena ,ze ja mozem ist teraz napriklad na PN a dostanem peniaze alebo ako ? som dobrovolne poistena od oktobra ... ako zivnostnik...

nuna55
20. nov 2011

@janka5861 tak z tohto som aj ja jeleň

sasettka
20. nov 2011

baby, v spravach spominali zamestnane a zivnostnicky.... a co nezamestnane? som z toho nejaka zmatenaaa 😅
a ked teda otehotniem do konca roka, este by to malo byt ok, jo? @oktavia ano, ty si este v ochrannej lehote, takze mas narok na materske....

petraas
20. nov 2011

baby z toho co ukazovali teraz vypliva ze ked si to platim od maja 2011 tak bud mam smolu a nemam narok na vyssiu matersku alebo musim do konca roka ostat tehotna aby som mala na to narok a bola v tej 8 mesacnej ochrannej lehote

janka5861
20. nov 2011

@nuna55 ale ved oni to pisu ako keby sme nejaka jasnovidecka skupina ludi .... 😠 vobec tomu nerouzim a ked sa spytas na urade tak ti panie nic nepovedia....