Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
24. nov 2011

@milena35 ak si zamestnaná tak si dáš 1x or zamestnávateľovi a na druhu očr si dáš priamo do sociálnej poisťvone a vyplatene budeš mať z každej tolko kolko si platiť (jedna z platu a druhá z dobrovolne nemocenského poistenia)

zuzanamatko
24. nov 2011

elise A este by som potrebovala vediet,ked som podala v novembri odhlasku a v zapati prihlasku aby som mala maximun,v pripade pn by sa my tych 26 týzdnov este o 10 dni posunulo alebo nevadi ze budem mat pn,alebo ocr?Dakujem

elise
24. nov 2011

@zuzanamatko urad práce musíš do 3 dni informovať (tam kam sa chodiš hlásiť zanešieš fotokopiu) do sociálky nesieš tiež do 3 dni ale najlepšie je zaniesť to tam hned od doktorky🙂

zuzanamatko
24. nov 2011

@elise a co sa stane ked ju donesiem neskor,lebo ked som predtym mala ocr,tak mi povedala aby som aj zaciatok aj konie doniesla naraz.

elise
24. nov 2011

@zuzanamatko očr a pn môžeš mať aj po prvom mesiaci dobrovolneho platenia ale nemusela si dávať odhlášku a prihlášku stačilo to riešiť zmenou tam je take poličko na tlačive že zmena a dala by si si vyšší vymeriavací základ

elise
24. nov 2011

@zuzanamatko dostaneš ju vyplatenu neskôr dakedy to robi aj o mesiac neskôr

elise
24. nov 2011

@zuzanamatko začiatok aj koniec očr sa nosi naraz ale pnka sa dáva zvlášť začiatok a zvlášť koniec

zuzanamatko
24. nov 2011

@elise to viem len ja som to robila kvoli materskej, aby sa mi nepocitalo z minima,lebo od februara som si platila z minima a v novembri som si podala odhlasku a hned prihlásku,takze z maxima budem mat davky az v maji,tak sa boji ze ked budem mat teraz pn alebo ocr by sa mi to posunulo,alebo nie?

odyseana
24. nov 2011

@elise ahoj, mam jednu otazku... pises, ze Pn z DNP mozem mat aj po mesiaci poistenia..to nemusim splnat 270 dni z DNP, pytam sa pretoze som na PN rizikovom, a mam PN len z povinneho ako SZCO a este nemam splnenych 270 dni z DNP...vopred dakujem za odpoved 🙂 🙂 🙂

elise
24. nov 2011

@odyseana pre čerpani očr a pn je to v pohode ale na čerpanie materskej musiš mať 270 dni

odyseana
24. nov 2011

@elise tak mi sestricka spravne pred par tyzdnami vypisala aj druhu PN z DNP ? lebo vsade som pocula, ze aj na to treba mat splnenych 270 dni..aby som mohla mat PN aj z DNP...tak si mam ist teraz znovu dat PN aj z DNP? to mam odhlasit normalnu PN z povinneho ? ci......? 😨

sashabb
24. nov 2011

@odyseana ja mám tiež info že aj pri PN musí byť daná podmienka splnená. Pýtala som sa na to priamo na sociálke!

elise
24. nov 2011

@odyseana vystavila ti to správne ale už by som riešila novými pnkami.
@sashabb pri pnke nemusi byť 270 dni splnených po prvom mesiaci ti už vyplatia dávky

odyseana
24. nov 2011

@elise no, len ja som na PN este nebola, to si mam zrusit tu co mam ku koncu mesiaca? a od prveho dna nasledujuceho mesiaca si dat vystavit 2x PN, tak by to bolo spravne? 😎

darinkazv
24. nov 2011

@elise z dnp musíš mať aj na PN aj na OČR aj na materskú splnenú podmienku 270dní.

odyseana
24. nov 2011

@darinkazv tak az po 270 dnoch? 🙂

elise
24. nov 2011

@darinkazv ak zároveň pracuješ na praocvný pemer tak ti pnku z dnp vyplatia ked máš zaplanený minimálne mesiac dnp

milena35
24. nov 2011

@elise 270 dni z dnp musi byt splnenych na narok na ocr ,pn......jedine ak bol ukonceny pracovny pomer,tam sa skracuje na 26tyz...od prihlasenia na dnp.....skratka,musi tam byt spolu 270 dni......cerpat mozes aj skor,ale z minim.vym.zakladu....

zuzanamatko
24. nov 2011

Predĺženie poberania materskej dávky sa odkladá. A to minimálne o rok. Mladé
mamičky tak budú aj naďalej dostávať tento príspevok iba 34 týždňov. Minister práce Jozef
Mihál (SaS) pôvodne navrhoval predĺženie tejto lehoty o šesť týždňov. Zároveň plánoval v zákone o sociálnom poistení materskú zvýšiť. Zdroje chcel získať zrušením dobrovoľného pripoistenia, ktoré budúce matky
využívajú na poslednú chvíľu, aby mali
neskôr vyššiu materskú. To mu však prekazil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-SD), ktorý zistil, že na zrušení pripoistenia Mihál ušetrí dosť peňazí až v roku 2013. „V roku 2012 totiž ešte bude prebiehať plnenie nárokov z dobrovoľného nemocenského poistenia
,“ vysvetlila Mihálova hovorkyňa Slavomíra Sélešová.
Nádej na mierne prilepšenie v budúcom roku však matkám ešte zostáva. Mihál stále presadzuje zvýšenie materskej dávky zo súčasných 60 percent na 65 percent vymeriavacieho základu. Na toto by mal mať dosť peňazí zo zrušenia dobrovoľného pripoistenia. Je však otázne, či sa mu to podarí aj presadiť. Mihál to chce totiž do parlamentu predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, s čím nesúhlasí premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Podľa nej takéto dôležité zmeny nemôže parlament schvaľovať expresne. Navrhuje, aby sa zákon rozdelil na dve časti. Niektoré zmeny, ktoré nemajú zásadný vplyv na matky, by sa mohli schváliť skôr. „Druhá časť novely sú opatrenia, ktoré nespĺňajú náležitosti skráteného konania, zrušenie dobrovoľného poistenia a zvýšenie materskej,“ dodala premiérka. O osude celého zákona bude vládny kabinet rozhodovať budúci týždeň.

odyseana
24. nov 2011

@sashabb ved mi to prislo zvlastne, ze skor...dakujem

elise
24. nov 2011

@zuzanamatko ano v utorok bude o tom rozhodovať🙂

katuskaaa29
24. nov 2011

@suem no ved ked spravia v zakone mezeru tak sa nech necuduju, ze to vyuzijeme

zuzanamatko
24. nov 2011

elise to viem len ja som to robila kvoli materskej, aby sa mi nepocitalo z minima,lebo od februara som si platila z minima a v novembri som si podala odhlasku a hned prihlásku,takze z maxima budem mat davky az v maji,tak sa boji ze ked budem mat teraz pn alebo ocr by sa mi to posunulo,alebo nie?

to je odpoved k tej otázke ked to zanesiem neskor?- dostaneš ju vyplatenu neskôr dakedy to robi aj o mesiac neskôr

suem
24. nov 2011

@katuskaaa29 Hm, bola dieratak ju zaplataju a je. Vzdy to tak funguje, ze pokial o tom vie len malo "vyvolenych" tak sa to necha, ako nahle sa z toho stane masovka uz sa to skrti. Podobne to bolo pri danovych vydavkoch 😉

gapa
24. nov 2011

@katarina104
neviem na čo nadväzjem, no OL je
- bežne 7dní, ak nem.poistenie trvalo aspon 7dní.
- ak trvalo menej ako 7 dní, tak trvá OL tolko dní, kolko trvalo NP
Ak v čase ukončenia np si bola tehotná, tak je OL 8mesiacov.

gapa
24. nov 2011

@oskvarka
nerozumiem tvojej otázke.

dadka28
24. nov 2011

ahojte kocky,potrebovala by som poradit,respektive kolegyna...kolegyna nema este doplatenych 270dni DNP..cize by sla rada na PN z prace/je tehotna/,lenze sme zistili ze firma neodvadza ziadne odvody zamestnankynam...dostane vobec eurace za PN z prace/zo social.poistovni????

gapa
24. nov 2011

@mirka3211
nepoznám presne tvoje údaje, dátumy ...
tiež som si myslela, že treba 270+270dní. Nedovolila by som si tvrdiť, že stačí menej. No v tomto ozaj záleží na výklade soc.poistovne a ich vnútorných usmerneniach, lebo zákon o tomto nehovorí. Zákon hovorí o splnení 270dní a tiež, že nárok sa zistuje z každého nem.poistenia zvlášť, no každé je v inom §. A paragrafy sú dosť klukaté a možno si ich otočiť tak, ako potrebuješ. Zákon nerieši, aké dni možno k dnom dobrovolného nem.poistenia, ktoré netrvá 270dní, prirátať.

Podla výkladu Sp sa môžu prirátať dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia. Ale či možno jeden den z ukončeného np prirátať k dvom nem.poisteniam, to by som pochybovala, no nemôžem vylúčiť. Ale niekedy záleží, kto nárok na materské posudzuje. Zamestnankyne často nepoznajú ani zákony, tak neviem, či ovládajú vnútorné usmernenia, resp. či vôbec nejaké existujú.

Tj. ja by som nerátala s nárokom z oboch, ale skúsila by som si dať aj tak dve žiadosti. V tomto ti ozaj nedám odpoved.
Ak by ti povedali, že nárok je len z jedného, tak nech ti povedia, z ktorého ti to vychádza vyššie.

gerdusha
24. nov 2011

@radkovadanka

dakujem, rano som to uz vybavila

v555
24. nov 2011

@gerdusha ako som ti poradila včera???? 😉