Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubulka722
11. dec 2011

@gapa Tak už len dúfať, že to prezident nepodpíše, pretože aj z min. VZ je to riadna pálka. Je mi z toho všetkého zle. To nie je normálne čo sa tu už deje.

gapa
11. dec 2011

@dia459
treba otehotnieť do ukončenia 270dní. Potom ti vznikne nárok v ochr. lehote (ale medzitým ti nesmie vzniknúť nové nem.poisteie).
ak by si išla na pn, tak by si mala nárok na pn zo zamestnania a ak nemáš splnených 270dní z dnp (ak nemáš nejaké ukončené np napr. z prechádz. zamestnania,ktoré by sa mohli ku dnom dnp prirátať), tak budeš poberať nemocenské zo zamestnania a dnp budeš nadalej platiť aj počas pn. či už ukončíš pn a nanovo začneeš, to záleží od teba a lekára, v tom neporadím. Ale pn neovplynví materské.

lubica69
11. dec 2011

@gapa prosím ťa môžu sa robiť zmeny v poistení aj počas PN???

carodejnica
11. dec 2011

@gapa prosím ťa, môžeš mi poradiť pre moju kamošku? 🙂
(je toho času na RD, ktorá jej končí teraz v decembri, je nezamestnaná, DNP si platí od februára 2011 z minima, od augusta (alebo septembra?) 2011 si platí DNP z maxima. V novembri 2011 otehotnela, termín pôrodu má 5 augusta, na MD teda pôjde niekedy v júni 2012.
Otázky.
1) tých 270 dní má zrejme splnených, takže jej stačí platiť len do toho 1.2.2011 a stále má platiť maximum?
2) z čoho, resp. ako sa jej bude počítať materská?
3) má nejakú šancu ako dostať maximálnu MD? čo môže ešte pre to urobiť?
Ďakujem veľmi pekne!!!

gapa
11. dec 2011

@lubica69
zmena vz, odhlášky, prihlášky, zrušenie dnp??? myslíš? áno.

ale ak chceš odhlášku, novú prihlášku z dnp a do konca roku nebudeš platiť dnp, z dôvodu poberania nemocesnkého z dnp, tak bacha na to, tvoj vym.základ je minimum pre rok 2012 aj po splnení 26týž. od posledného prihlásenia.

mima595
11. dec 2011

@carodejnica - zisti presny datum, kedy si zmenila na max. VZ...pretože ak si zmenila od 1.8. tak tych 26 tyzdnov by mohla splnit okolo toho terminu 1.2. niekdy, teda by eventualne ani sa nemusela prihlasovat na balik, alebo by to bolo len niekolko dni...a mala by narok na max. matersku.....

gapa
11. dec 2011

@carodejnica
súhlas s mima, podstatné či sa odhlásila a nanovo prihlásila alebo dala zmenu vz! a je postatné či uplynie do 31.1. 26týž.
a ja neviem, ako budú rátať 270dní, či od posledného prihlásenia???

carodejnica
11. dec 2011

@gapa
@mima595
Super, ďakujem! preverím to. Takže ak tomu dobre rozumiem, musí si to maximum platiť 26 týždňov? A aký je rozdiel v tom, či sa prihlásila a odhlásila, alebo dala len zmenu VZ?? 😕

lubica69
11. dec 2011

@gapa áno to som myslela
Že či si budem môcť počas PN pripoistiťe ten balík od 1.2 2012 bez prerušenia
Ďakujem krásne

gapa
11. dec 2011

@carodejnica
zásadný. Ak dala odhlášku, má možnosť mať max. materské (ak splní 26týž. od poslendého prihlásenia). ak dala len zmenu, tak max. materské nebude, lebo sa zrátajú vym.základy v r.2011 (2-12/2011) z dnp a vydelí sa počtom dní, kedy platila dnp=vyráta sa denný vym.základ, z toho 60% príp.65% materské na 1kalen.den.

lubica69
11. dec 2011

@carodejnica ak spravíš len zmenu ráta sa to,že ti poistenie trvá neprerušene

carodejnica
11. dec 2011

@gapa
@lubica69
obávam sa, že urobila len zmenu.. ☹ zajtra zistím a napíšem, pomôžete mi to potom prosím vyrátať? ďakujem pekne vopred!

lubica69
11. dec 2011

@carodejnica držíme palce

lubica69
11. dec 2011

@carodejnica v tom je gapa profík 😉 Ja len amatér 😅

gapa
11. dec 2011

@carodejnica
zrátaš nanpr. (7mesiacov febraž august x minimum tuším 329,..) + (sept.až dec 4x maximum čo je 1116,75eur) : počet kalend.dní počas platenia t.j. predpo. od 1.2. do 31.12. asi 334 = denný vym.základ
x 60% ak prezident nepodpíše
x65% ak podpíše a to je na 1kalend den tj. x 30dní alebo 31dní

lubica69
11. dec 2011

@gapa moja jeeej a ty si už 37tt 🙂

lubica69
11. dec 2011

@gapa prosím ťa ešte čo by si mi poradila Uzatvoriť si vo februári ten balík či je to zbytočné asi pre mňa???
Som na PN(z maxima)až do nástupu na materskú

mima595
11. dec 2011

@lubica69 - ja by som si uzatvorila...este si over, ci naozaj bude platit to, co doteraz...že pocas poberania davky sa neplati /ale toto nenavrhovali zmenit/
mala by si suvisle poistenie až do ukoncena materskej, možno sa dovtedy zmenia podmienky a ak nie, tak to zrusis potom

lubica69
11. dec 2011

@mima585 ďakujem krásne Veď aj ja som si tak myslela,že tým nič nestratím 😉

annieb
11. dec 2011

Dobry, mozem otazku? Ak som nezamestnana a plati si este dnp(tych 270dni uz mam), tak ak by som chcela matersku v roku 2012 alebo 2013 tak co teraz? Bude mi to platit, alebo by som musela otehotniet to zrusenia dnp inak nedostanem nic? Dakujem 😨

zuzgaa
12. dec 2011

Prosím pozrite si info od pána Miháľa, dozviete sa všetko od kompetentnej osoby:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

luccille1
12. dec 2011

@luna22 co sa tyka OCR to ti neviem poradit ale bude to asi to iste, tych 7 dni ako pisu zo socialnej @ebelin no mne so socialnej odpisali dodatocne este toto:
nárok na nemocenskú dávku Vám nevznikne v prípade, ak Vám dňa 31.01.2012 zanikne dobrovoľné nemocenské poistenie a lekár Vás uzná za dočasne práceneschopnú napr. dňa 01.03.2012. Nárok na nemocenskú dávku by Vám dňa 01.03.2012 vznikol iba v prípade, ak by Vás lekár uznal za dočasne práceneschopnú z dôvodu rizikového tehotenstva. V prípade poistenkyne, ktorá predloží do Sociálnej poisťovne Žiadosť o nemocenské vystavenú ošetrujúcim gynekológom, sa ochranná lehota predlžuje. A preto, ak Vás ošetrujúci lekár uzná za dočasne práceneschopnú mesiac po ukončení dobrovoľného nemocenského poistenia, nárok na nemocenskú dávku Vám vznikne iba za predpokladu, že Žiadosť o nemocenské bude vystavená gynekológom z dôvodu rizikového tehotenstva. Avšak ak Žiadosť o nemocenské bude vystavená iným lekárom ako je gynekológ, nárok na nemocenskú dávku Vám nevznikne.

Cize ked budem mat chripku tak si mozem P cerpat len do 7.2. ale ako by som bola na rizikovom tak mozem cerpat aj z DNP, co sa mi zda dost nespravodlive, ale tak co uz pre nas tie zakony nerobia :((((

oskvarka
12. dec 2011

@zuzgaa zaujimave.. aj ked ma v tom vyklad edieri.. fakt som netusila ze lehota 8 mesiacov mi plinie aj ked sa odhlasim .. nie len ked mi poistenie zanikne.. (tj mozem sa odhlasit hned ako zistim ze som tehu,..)

bapi1
12. dec 2011

Ak som dnp s vz 600 euro,tak aby bolo dnp suvisle,musim sa vo februari prihlasit s tymto istym vz, avsak pre vypocet davky v r.2012 sa bude brat do uvahy vz z r.2011 (tych 600 euro)? Ak sa prihlasim s inym vz,tak sa mi bude nanovo pocitat tych 26t odo dna prihlasenia?=ak sa prihlasim napr. 7.2. tak to nepojde od 1.2.,ale az od toho 7.2?

katkarv
12. dec 2011

@gapa ja som neurobila len zmenu,ja som sa asi 18.8. odhlasila a potom prihlasila a teraz mi to vychadza tak ze okolo 16.2. splnim tych 26tyzdnou,ale poistenie mi zanikne 1.2.2012,myslis ze ak sa tiez prihlasim z max. aj ked som v ochrannej lehote ze budem mat narok na max.matersku,ci sa to 1.2.2012 pocitat odznovu?A este nieco som od 6.12.PN mam si platit radsej celu dpn?Alebo sa spoliehat na to ze som oslobodena?Mala by som tak max.matersku?Diky

oskvarka
12. dec 2011

@katkarv ak sa prihlasis prese od 1.2 tak sa ti to bude ratat ako nepretrzite a je jedno z akeho si das zakladu vraj http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr... ... ale tu nepretrzitost ak to konci inokedy ako 1.2 osobne nechapem aj ked mihal s nov vo svojich uvahach pocita ale on pocita aj z inymi vecami..

oskvarka
12. dec 2011

@luccille1 to je podla mna blbost... ved v zakone nic nepisu ze PN len koli rizikovemu... pisu len ze je 8 mesacna ochranna lehota ak si tehotna v case ukoncenia ..... mam pocit ze tie urady to citaju kazdy inak to aby sa clovek isiel radsej osobne spytat..

zuzanamatko
12. dec 2011

práve som volala na socialnu poistovnu a veľmi milá pani mi povedala,ze kedže som sa v novembri odhlasila a nanovo na druhy deň prihlásila,tak si aj po 1.2.2012 budem platit tak ako doteraz, pokial nebudem mat splnenych 270 dni od posledného prihlásenia, aj ked som jej povedala,ze som nemocensky poistena od roku 2008, tak len dufam ze to tak bude.

ivuss01
12. dec 2011

@oskvarka aj mne sa to zda byt blbolst, prezoze ochranna lehota na pn je len 7 dni

oskvarka
12. dec 2011

@zuzanamatko no ale to ako je to v tom clanku napisane som ja pochpila ze to tak nebude.. no som zvedava fakt co to bude za chaos.. a teda naozaj plati to co sa v tom clanku pise ze ak mam obe podmienky (270 aj 26) splnene tak sa mozem odhlasit a mam lehotu 8 mesiacou ak som tehu ?... a inak je to v tom clanku pekne povchcne popisane lebo s podmienkou 26 tyzdnou si ani len nelamu hlavu... (ako by ani neplatila ) - alebo ako by platila ta nepretrzitost hocikedy..
vid priklad:
Príklad

Pani Dana sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie 1. októbra 2011 aby z dobrovoľného nemocenského poistenia získala nárok na materské. K 1. februáru 2012 dosiahne menej ako 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej preto 1. februára 2012 nezanikne ale pokračuje až do 26. júna 2012, kedy dosiahne 270 dní nemocenského poistenia.

V tento deň pani Dana ešte nie je tehotná, preto si nemôže uplatniť prípadný nárok na materské v ochrannej lehote. Pani Dana sa preto rozhodne od 27. júna 2012 prihlásiť na všetky tri dobrovoľné poistenia.

V okamihu, kedy pani Dana zistí, že je tehotná, môže sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť z dobrovoľného poistenia. Ako tehotná bude mať po skončení dobrovoľného poistenia ochrannú lehotu 8 mesiacov. To je dostatočne dlhá doba aby si pani Dana uplatnila nárok na materské (ten si môže uplatniť najskôr 8 týdňov pred očakávaným dňom pôrodu). Pani Dana tak bude platiť dobrovoľné poistenie len nevyhnutne potrebný čas a nárok na materské mať bude.

Odporúčanie: Takto by mali postupovať osoby, ktoré nezískajú nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote – najmä ženy, ktoré počas 270 dní trvania dobrovoľného nemocenského poistenia ani po 1. februári 2012 neotehotnejú avšak predpokladajú, že sa tak stane v relatívne krátkom čase, počas ktorého sú ochotné platiť “kompletné” dobrovoľné poistenie.