Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

poisonblu
15. dec 2011

@ingrid16 neviem, kolko bude maximum, ale tak ak ti staci materska cca 600 eur, nemusis sa poistovat z maxima..na mihalom blogu je, ze pri plateni z VZ 500 eur, je poistne 175 eur...ale v podstate napr. ja si budem platit po starom este z maxima do jula - 350 eur spolu...a potom ak nahodou este nebudem tehu, tak si dam DNP z minima a ked sa mi to cele za rok 2012 (ak by som rodila v 2013) zpriemeruje, tak mi vyjde urcite vyssia materska ako je minimum...a hned ako otehu, tak to zrusim, budem chranena 8 mesiacov a nemusim tam nic platit

murinko82
15. dec 2011

@zlatat ano som zamestnana tak mam tomu chapat ze 2x PN-ku si dat vypisat lebo myslim ze PN-ka ma nejake tri stranky

timka6
15. dec 2011

@poisonblu
A keď pôjdem osobne, napr.v ten piatok, tak tam uvediem už dátum 31.12., aj keď bude 30.12.? Atakisto aj pri prihláške, ak pôjdem druhého,môžem uviesť prvého ?

poisonblu
15. dec 2011

presne takto to chcem spravit:

Príklad

Pani Dana sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie 1. októbra 2011 aby z dobrovoľného nemocenského poistenia získala nárok na materské. K 1. februáru 2012 dosiahne menej ako 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej preto 1. februára 2012 nezanikne ale pokračuje až do 26. júna 2012, kedy dosiahne 270 dní nemocenského poistenia.

V tento deň pani Dana ešte nie je tehotná, preto si nemôže uplatniť prípadný nárok na materské v ochrannej lehote. Pani Dana sa preto rozhodne od 27. júna 2012 prihlásiť na všetky tri dobrovoľné poistenia.

V okamihu, kedy pani Dana zistí, že je tehotná, môže sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť z dobrovoľného poistenia. Ako tehotná bude mať po skončení dobrovoľného poistenia ochrannú lehotu 8 mesiacov. To je dostatočne dlhá doba aby si pani Dana uplatnila nárok na materské (ten si môže uplatniť najskôr 8 týdňov pred očakávaným dňom pôrodu). Pani Dana tak bude platiť dobrovoľné poistenie len nevyhnutne potrebný čas a nárok na materské mať bude.

Odporúčanie: Takto by mali postupovať osoby, ktoré nezískajú nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote – najmä ženy, ktoré počas 270 dní trvania dobrovoľného nemocenského poistenia ani po 1. februári 2012 neotehotnejú avšak predpokladajú, že sa tak stane v relatívne krátkom čase, počas ktorého sú ochotné platiť “kompletné” dobrovoľné poistenie.

poisonblu
15. dec 2011

@timka6 ano, ty si mozes datumy zvolit..nemusis tam dat datum, kedy si tam bola..ja som sa prihlasovala na DNP k 1.11.2011 a poslala som prihlasku 2 tyzdne predtym...takze v pohode

jabaka
15. dec 2011

Mozem poprosit o radu, vobec uz nesledujem tieto zmeny ohladom DNP, kedze mi teraz skoncila materska, ale švagrina na nu nastupi asi v juli 2012. DNP si plati od februara 2011, čiže uz splnila 270 dni, neplatila si ale z maxima. Bude sa jej pocitat materska z tohto DNP a da sa este nejako zmenit suma, aby popripade mohla dostavat aj vyssiu matersku? Ako bude musiet platit DNP po februari.... Dakujem za rady

oskvarka
15. dec 2011

@annieb počas PN sa DPN neprerušuje len si oslovodena od platenia ak už maš narok na davku z DPN (teda ak už maš splnene 270 dni za posledne 2 roky - lebo ak nemaš tak nedostavas z toho nič a si povinny platit - ak nechceš platit musiš sa odhlasiť)

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu a predpokladas ze sa ti podari rychlo otehotniet tak je to dobre ale ak nie :( .. ale je to tam divne napisane lebo to vyzera ako by sa to bralo pri prestupe na to nove poistenie ako nepretrzite poistenie ale podla mna to tak nieje... (je to tak iba vtedy ak to mas v ten den z 31.1 na 1.2) aspon ja to tak chapem preto sa mi to nezda to co tam on pise.. ale zase on pise len o naroku a nepise ci z minima alebo z maxima.. ale teda ak som si celi cas platila z maxima tak sa im mozem na tu davku z minima vies co..

apena
15. dec 2011

Viete niekto, že ak sa znovu poistím v januári, 270 dní mi uplynie niekedy v októbri. Keď by som dovtedy nebola tehotná a prihlásim sa od ďalšieho dňa po dosiahnutí 270 dňa na ten ich balík, bude sa mi to brať ako nepretržité poistenie alebo to už bude nové poistenie s tým balíkom. Viem že od 1.2 kto sa prihlási na ten balík, tak sa to berie ako nepretržité poistenie, ale neviem, či sa to bude brať ako nepretržité aj inokedy po uplynutí 270 dní.

poisonblu
15. dec 2011

@oskvarka ja to chapem tak, ze ano, je to prerusene, ak sa odhlasim a prihlasim (teda v tom mojom pripade, kedy este nemam 270 dni), ale stale plati tych 26 tyzdnov do odchodu na MD a to mat budem, kedze tehotna este nie som...a dufam, ze za 6 mesiacov sa mi podari otehu, kedze prve vyslo na prvy pokus, len sa neudrzalo kvoli hematolog.problemom..treba mysliet pozitivne...

a podla toho co on pise, tak ak ti automaticky zanikne poistenie k 31.1., a ty sa prihlasis na komplexne k 1.2., tak to budu pocitat ako nepretrzite, lebo by mohli narusit tych 26 tyzdnov a za to uz mamicky nemozu, takze preto to takto osetrili v zakone...aby neutrpeli mamicky, ktorym do odchodu na MD v case tej zmeny zakona chyba napr. len 20 tyzdnov

leontinka27
15. dec 2011

@mima595 prosim ta. chcem sa ta aj ja spytat. 270 dni DNP mam splnenych dnes z maxima. tehotna nie som. nedari sa. mozem sa odhlasit a na druhy den prihlasit?ale z coho,z maxima alebo z minima?z coho sa mi bude ratat materska ak by sa mi podarilo pocas toho platenia otehotniet z noveho DNP ale z roku 2011 co som platila z maxima. a ked pojdem na rizikove budem dostavat pn - ku z DNP co som si platila?neviem co mam robit kedze zasa pridem o peniaze. a neviem ci sa mi bude dat ist v januari na pn- ku len aby sa mi aspon nieco vratilo.a pravdepodobne ma caka v marci umele.

annieb
15. dec 2011

@oskvarka okej, ďakujem, takže ak by som otehotnela teraz, mám nárok na materskú, a keď sa mi to nepodarí, tak je potom najlepšie asi sa odhlásiť a nanovo prihlásiť, tak? to by sa mi odznova rátalo tých 270dní a mala by som viac času, dobre som pochopila?

poisonblu
15. dec 2011

@leontinka27 teba ak caka v marci umele, tak budes rodit asi az v 2013, nie? to by sa ti potom pocitalo materske z roku 2012, takze by si v roku 2012 mala platit z maxima...tam treba zvazit tu pravdepodobnost otehotnenia...

poisonblu
15. dec 2011

baby, kde ste vzali, ze pri novom prihlaseni sa 270 dni pocita odznovu? ved to sa nemeni, nie? proste 270 dni za posledne 2 roky, pocitaju sa aj ukoncene poistenia...si precitajte ten mihalov blog, nic take tam nespomina

zlatat
15. dec 2011

@murinko82 ja si myslím, že áno. Ako som písla, jedno ide zamestnávateľovi ( na tlačive bude uvedený tvoj zamestnávateľ ) - a druhé hneď odnesieš sociálke ( tam vyplníš DNPO )

timka6
15. dec 2011

@poisonblu
Ešte ťa chcem poprosiť, ja mám DNP od 7. novembra, chcela by som otehotnieť teraz niekedy príp. v januári, platím si z minima, ak chcem najvyššiu materskú, tak asi by som si mala dať odhlášku a hneď prihlášku z najvyššieho VZ do konca januára ?

poisonblu
15. dec 2011

@timka6 hej, sa ti bude potom pocitat materske z roku 2012, lebo z posledneho DNP, cize k 1.1. alebo neskorsiemu datumu si daj max. VZ...tiez mam podobnu tu situaciu, otehotniet budem moct asi vo februari...

zlatat
15. dec 2011

@leontinka27 ja som na tom rovnako ako ty - s tým rozdielom, že my na umelé nepôjdeme - tiež sa neviem rozhodnúť čo urobiť, aby sa mi aspoň časť peňazí, čo som im za toľké roky vrazila vrátilo.

annieb
15. dec 2011

@poisonblu niekto pisal, ze sa ti to pocita ako nove poistenie a to si musis platit po dobu 270 dni , takze ak sa prihlasis teraz na novo, budes platit aj po 1.2 po starom az pokym ti neprejde ta lehota a potom ti automaticky zo zákona zanikne

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu no ale baby nehovoria o tej podmienke 270 dni za posledne 2 roky ano to stale plati ale ze mas narok si to este platit od posledneho prihlasnie 270 dni... (myslene tak ze ak sa ty v januari odhlasis a prihlasis na maximum tak od toho dna ti este 270 dni podla noveli dovolia platit podla stareho ... vtom mihalovom blogu taky priklad ani nieje... ocividne nechcel davat dalsie rady ako si "pomoct" ale vcera na HN otazkach ci co to bolo to tam pisal niekto zo sociaky... )

inak to co si pisala ja viem ze ked sa v januari odhlasis a znovu prihlasis tak to sa berie ako prerusenie tych 26 tyzdnou ... ale ja som myslela to z toho prikladu ze jej skonci to poistenie v juni buduceho roka a hned na dalsi den sa prihlasi na balicek a to uz bude podla mna tiez brane ako prihlasenie a odhlasenie takze ak bude balicek platit cca 2 mesiace tak nesplna podmienku 26 tyzdnou a teda ma narok len z minima na matersku...

oskvarka
15. dec 2011

@annieb nemusis ked sa na novo prihlasis uz nemusis platit dalsich 270 dni... ale mozes ak chces... maximalne dalsich 270 dni potom ti to zanikne a uz sa podla stareho systemu nebudes moct prihlasit (ale to ze mas narok na DPN matersku ak mas splnene 270 dni za posledne dva roky s tym nema nic spolocne to sa nemeni je to stale rovnako...)

oskvarka
15. dec 2011

podla mna to tak dali aby ktokolvek sa este prihlasi (ci uz si dakedy platil alebo neplatil) mal sancu splnit este obe tie podmienky (aj 26 tyzdnou nepretrzite aj 270 dni za posledne 2 roky)

poisonblu
15. dec 2011

@annieb no neviem, to je podla mna blbost, lebo co som citala ten mihalov blog s prikladmi, tak nic take sa tam nepise....

poisonblu
15. dec 2011

@oskvarka hej, mas pravdu

poisonblu
15. dec 2011

@oskvarka ale ked citam toto:

Pani Dana sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie 1. októbra 2011 aby z dobrovoľného nemocenského poistenia získala nárok na materské. K 1. februáru 2012 dosiahne menej ako 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej preto 1. februára 2012 nezanikne ale pokračuje až do 26. júna 2012, kedy dosiahne 270 dní nemocenského poistenia.

V tento deň pani Dana ešte nie je tehotná, preto si nemôže uplatniť prípadný nárok na materské v ochrannej lehote. Pani Dana sa preto rozhodne od 27. júna 2012 prihlásiť na všetky tri dobrovoľné poistenia.

V okamihu, kedy pani Dana zistí, že je tehotná, môže sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť z dobrovoľného poistenia. Ako tehotná bude mať po skončení dobrovoľného poistenia ochrannú lehotu 8 mesiacov. To je dostatočne dlhá doba aby si pani Dana uplatnila nárok na materské (ten si môže uplatniť najskôr 8 týdňov pred očakávaným dňom pôrodu). Pani Dana tak bude platiť dobrovoľné poistenie len nevyhnutne potrebný čas a nárok na materské mať bude.

Odporúčanie: Takto by mali postupovať osoby, ktoré nezískajú nárok na nemocenskú dávku v ochrannej lehote – najmä ženy, ktoré počas 270 dní trvania dobrovoľného nemocenského poistenia ani po 1. februári 2012 neotehotnejú avšak predpokladajú, že sa tak stane v relatívne krátkom čase, počas ktorého sú ochotné platiť “kompletné” dobrovoľné poistenie.

tak tu mihal nepise o tych 26 tyzdnoch..proste ked sa dana dozvie, ze je tehotna v tej dobe, kedy si plati komplexny balik, tak zrusi a ma 8 mes.ochrannu lehotu...nepise, ze to moze zrusit aj po 26 tyzdnoch

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu no to hej on nepise ze ci si to zrusi po 26 tyzdnoch alebo skorej (ale ked si predstavim len par mesiacov tak som si skorej predstavovala tak 2-3 lebo dlhise je to nemyslitelne platit a teda to je menej ako 26 tyzdnou)... zaroven ale nespomina ze ma narok z maxima... pise len ze ma narok...

oskvarka
15. dec 2011

@poisonblu inak tie mihalove priklady su absolutne nič nehovoriace veď on tam ani nerieši max. a minimum.. a su tam len fakt dokonale priklady... (neuvažuje ani že sa niekto odhlasil a znovu prihlasil) a slovičkari že sa riadne neda chapat ako to myslel.. gapa mu tam pisala za to otazku a ani jej neodpisal...

pozri si tieto priklady zo včera tiež je tam malo toho ale aspon realne zo skutočneho života:
http://hnporadna.hnonline.sk/c1-54187670-pripra...

hlavne predposledna otazka

zlatat
15. dec 2011

@oskvarka veď to, že sú to nenormálne pálky - jedine vtedy by sa to ako-tak oplatilo, keby napr. bola každý mesiac OČR 20 dní ( teda 2x v mesiaci ) alebo PN - za to obdobie by sa poistenie neplatilo a tým pádom by vyšla suma poistného menšia, ale ktorý lekár len tak napíše PN, OČR každý mesiac?

ingrid16
15. dec 2011

no, tak to je riadny chaos. som zvedava, ako to vsetko vlastne v praxi bude. a som hlavne zvedva na nas, co si to uz platime dlhsie.

annieb
15. dec 2011

@oskvarka no ale dajme tomu, ze podmienky mam splnene ale neotehotniem do februara a potom mi zanikne a nebudem si platit balik dalej, tak uz nebudem mat narok na nic, aspon tak som pochopila, ....lebo nebudem v tom case poistena uz...ci?