Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
28. dec 2011

@leon123 - to sa neda len tak povedat...co mam robit 😕 😕
ja potrebujem viac udajov...z akeho VZ zakladu si platis, odkedy do kedy, ci si robila zmeny alebo odhlasky...ci o chces len na operaciu, alebo aj neskor na matersku, alebo len na PN ci OCR......

sssimi
28. dec 2011

@mmonika O 2 roky? To sa ti už neoplatí. Buď si to vyplať a následne na to si zober PN, aby sa ti to aspoň vrátilo, alebo to zruš hneď. Ale nie som odborník. A koľko si platíš? Lebo od nástupu do práce ti sťahujú aj z platu do sociálky, čiže by si mala mať aj nový výmer, aby si zbytočne nepreplácala.

sssimi
28. dec 2011

@maruska22 Podla mňa ešte do 1.2 môžeš využiť OČR aj keby sa niečo menilo.

mmonika
28. dec 2011

@sssimi ja si platim len 20 eur mesačne . no a co sa tyka operacie ,2 roky je cakacia doba ,ale ak sa mi zhorsi zdrav,.stav tak bude asi aj skor. mne Pn-ku dava doktor stale ,len ja odmietam .. minuly rok som bola skoro rok na pn. a preto by som rada pracovala a bola medzi ludmi .

sssimi
28. dec 2011

@mmonika tak už je na tebe či si to chceš vyplatiť a využiť to na PN, alebo ak na PN nechceš ísť, tak si to zbytočne platiš. Inak teraz ak máš plat cca 700€ v hrubom, tak si v podstate platíš maximum-v spojitosti DNP a odvody z platu.

dnpo
28. dec 2011

ahojte.chcela by som pripoistit manzela,este nikdy nebol dnp .priemerny hruby zarobok 600 eur.kolko by som mala dat VZ.je lepsie dat prihlasku teraz alebo staci na dalsi rok.v pripade necakanej PN kedy by to bolo vyhodnejsie.za dobru radu vopred dakujem

mmonika
28. dec 2011

@sssimi 700 eur ?? a kde by som nabrala .. moj plat je zatial 150 eur, a este aj robim len na 4 hodiny .. ze po 3 mesiacoch sa uvidi ,ci budem normalne na na 8 hodin ,alebo len na 4 hodiny .. no s pn ešte fakt neviem ,ale ak budem musiet ist do nemocky ako sa vyjadril teraz lekar ked som bola na kontrole ,tak sa jej asi nevyhnem..

sara07
28. dec 2011

@sssimi hej to som počula na HN mal niekolko stranovú poradnu ako sa dostat k lepšej materskej, no hej to bolo pred volbami a on len poukazoval že sa to dá....najviac ma štve že som platila 15 rokov DNP ako zamenstnanec, na PN som bola len raz a to dva týždne s tažkou angínou a teraz ked potrebujem dalšiu materskú tak musím splnit 270 dní a to predtým čo išlo do luftu..ja mám dávno nazbieraná za 15 rokov

nech mi porozpráva aký som ja špekulant..

nienna
28. dec 2011

@mima595
@sssimi baby, keď sa pôjdem prihlásiť napr. k 20temu januáru 2012, ako si vypočítam sumu ktorú mám mesačne platiť?? teda viem, že sa to na dni počíta, ale však raz má mesiac 30 a raz 31 dní...a február len 28, tak som z toho jeleň, to furt budem inak platiť či ako? a keď sa prihlásim toho 20teho, tak to treba vyplatiť vždy toho dvadsiateho v mesiaci, či hocikedy môžem dať trvalý príkaz? 😅 či to mi všetko vysvetlia v SP?

sssimi
28. dec 2011

@mmonika tak či onak budeš mať po skončení 270dní DNP nárok na PN aj Z DNP a aj z práce.

sssimi
28. dec 2011

@nienna Za ten prvý mesiac by ti to mali prepočítať (ak budú ochotné). Ja som zaplatila celú sumu a mám tam teraz 14€ preplatok. Ale ak mi uznajú všetko ako maju, tak nech si ho nechaju 😀 A mesačne budeš platiť 49,13€ stále rovnako bez ohladu na to koľko má mesiac dní (teda ak to chceš z maxima). A zaplatiť to musíš do 8meho za predošlí mesiac čiže za január musíš zaplatiť do 8.februára, za február do 8. Marca atď.....

nienna
28. dec 2011

@sssimi super 🙂 ďakujem za objasnenie, a myslíš že ked tam pôjdem zajtra tak si môžem napísať na prihlášku že chcem až od napr. 20.januára?? či tam mám ísť až toho 20teho?

mmonika
28. dec 2011

@sssimi dakujem aspon za radu .. 😉

mima595
28. dec 2011

@nienna - možes aj zajtra...inak vo vypocte suhlsim so sssimi

oknosmas
28. dec 2011

@domeli dakujem...ked sa odhlasim a prihlasim v priebehu januara...mozem sa prihlasit opat z minima a po zisteni tehu si to zvysit na maximum? teda opat sa prihlasit a odhlasit? alebo to uz nebude mozne? cize by som si mala platit z maxima uz teraz? dakujem 😉

janadl
28. dec 2011

dievčence prosím o radu . sestra mala DNP .platila si ho 2 roky,bola nezamestnaná. 16.11 sa odhlásila lebo nastupila do práce. včera jej vyšiel poz. tehotenský test . dnes sa bola nahlásiť opäť na DNP z maxima od 1.1. 2012. pani za okienkom nebola veľmi ochotná, tak teraz nevie ako to bude.... bude mať vyššiu materskú? stačí jej 26 týždňov platenia? lebo to asi nestihne odznova 270 dní..... dakujem za odpovede

astonka
28. dec 2011

@domeli no doma mam len papier-oznamenie o platbe...všetko ostatne robila naša učtovnička...a je tu napisana že poistne na DNPje od 11/2011 a je tu len datum kedy to poslali 19.10.2011,no neviem tak to budem musiet asi zavolat učtovničke...ja nič ine doma nemam...

sssimi
28. dec 2011

@nienna ja keď som sa prihlasovala, tak sa ma pýtali, že od akého dátumu to chcem, ale aké rozmedzie tam je tak to neviem.

sssimi
28. dec 2011

@janadl áno stačí 26tt pred nástupom na materskú a splňa aj Tých 270 dní za posledné 2 roky pred nástupom, takže žiadny stres.

domeli
28. dec 2011

@oknosmas od februára už odhlásenie a prihlásenie nebude možné tak, ako je to teraz v decembri a januári. Potom už sa budeš musieť prihlásiť na celý balík soc. poistenia a za podmienok nového zákona... Takže jedine ak, tak risknúť teraz v januári z maxima...

janadl
28. dec 2011

@sssimi jeeej dakujem za odpoved, som rada že jej to ok,

domeli
28. dec 2011

@astonka bude dobré, ak brnkneš účtovníčke. Rátam, že keď je tam, že prihlásená od 11/2011 a posielali to 19.10., tak to bude od 1.11.. Príp. sa choď informovať na príslušnú pobočku SP. Budú možno na teba pozerať čudne, že nevieš, odkedy si sa prihlasovala, ale to Ti môže byť jedno 🙂 Môžeš to uhrať tak, že sa ideš celkovo informovať k DNP v Tvojom konkrétnom prípade, nech Ti pozrie, kedy máš ten začiatok - ona to len ťukne v PC podľa RČ.

astonka
28. dec 2011

@domeli ok dakujem velmi pekne...zajtra brnknem učtovničke ona to určite bude vediet...teda dufam 🙂

oknosmas
28. dec 2011

@domeli aha...a kebyze nedajboze nestihnem zaplatit tych 270 dni potom, tak nedostanem nic? keby ostanem tehotna po dakych co ja viem..dvoch mesiacoch....(na to uz sice neverim), co potom?

lin123
28. dec 2011

@vlada17 musis splnit podmienku 270 dni aj na PN, takze ak sa teraz odhlasis a nanovo prihlasis tak Ti PN z DNP nebude priznana.

toxity
28. dec 2011

@sssimi ahojky, pomohla by si mi prosím? Som nezamestnaná. DNP som si platila do 03/2011 z VZ 650€ a od 10/2011. Z maxima. Som PN na rizikovom. 26tyzdnov splním až v apríli. Čo musím urobiť, aby som dostala tu maximálnu materskú? PN budem až do nástupu na materskú asi. Ďakujem.

zuzi0102
28. dec 2011

@domeli
ahoj domeli, aj ja mam na Teba jednu otazku, ,,,ja som teraz mesiac na PN...(DNP som si platila 3 roky nepretrzite z maxima-cize mam maximalnu PN)co ak v januari otehotniem a pojdem hned na rizikove tehotenstvo, ako to ovplyvni moju matersku? budem mat este narok na maximalnu matersku??

pancake
28. dec 2011

baby prosííím odpovedzte mi niekto:::
tento rok si platim maximum 49e DNP kôli tomu, že syn nastupil do škôlky a ak by bývaval chory aby som mohla čerpať očr. viac deti neplánujem... tak ako ešte čo najlepšie môžem využiť dnp? mám čerpať do konca januara očr? alebo to čo je po novom (čomu nerozumiem ukončiť a založiť nanovo dnp??? a ak áno, čo to znamená? ale musíte mi to vysvetlit polopate lebo tomu nerozumiem 😔 ) alebo čo je pre mna najlepšie riešenie???? dakujem velmi pekne zuzana

kramare2011
28. dec 2011

konečne že tá sprostá vláda ide do luftu, narobila len biedu pre mladé baby- budúce mamičky...a aj pre ostatných, toľko môj názor, verím, že mnohí súhlasia....

pancake
28. dec 2011

baby dnes končim očr s dcerou. môzem isť zajtra pre dalšiu? uznajú mi to? alebo nie??? vdaka