Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nienna
29. dec 2011

@anina3 ufff v tomto ti radšej radiť nejdem, lebo sa nevyznám ako to je ked si už dakto platil, skús sa spýtať dakoho iného, no myslím si že by sa ti to malo rátať odznova, čiže ak sa odhlásiš a prihlásiť v januári tak znova sa ráta 270 dní....ale to je len môj názor 😕

janadl
29. dec 2011

baby, to všetko čítam a začínam mať chaos..... to akože aj moj manžel, ak je SZCO, a platí si DNP, sa može teraz decembri odhlásiť a hned v januari prihlásiť a bude môcť byť poistený ešte dalších 270 dní?

lillian18
29. dec 2011

@popelka aj ked mas uz 270 dni splnenych, nevadi to, mozes sa odhlasit a nanovo prihlasit do konca januara a bude ti plynut novych 270 dni. Tak budes mat cas na otehotnenie do septembra-oktobra, kym ti neskonci tych novych 270 dni. Ak sa teda nemylim...

lienka.7
29. dec 2011

@anina3
anina aj vsetky ostatne. takze po precitani aj vypocuti si vsetkych rad od znamych....
v podstate su 2 kategorie "mamiciek" - poistene pred 1. majom 2011 a po 1. maji 2011.
tej prvej skupine 1.2. 2012 uplynie 270 dni poistenia a teda pokial si potom nezaplatia cely balik uplne zanika. V pripade otehotnenia vsak maju este 8 mesacnu ochranu lehotu.
Cize tieto, pokial nie su tehotne sa MUSiA dostavit do soc. poistovne a prerusit dobu, inak im 1.2. uplynie.
ostatne, co sa poistovali PO 1. maji 2011 si vedia same vyratat, kedy im poistenie automaticky konci (den poistenia + na 270 den). v pripade otehotnenia opat 8 mesacna ochranna doba.
preto v priebehu januara maju moznost sa jeden den odhlasit a druhy den prihlasit - a tym padom ziskaju opat 270 dni moznosti....
cize anina, mozes, ale nemusi sa v priebehu januara odhlasit a opatovne prihlasit, ziskas tym 2 mesiace k dobru 🙂
snad somto napisala zrozumitelne 🙂

domeli
29. dec 2011

@ixi no neviem, prečo nefunguje. Manžel to dal rovno iba tlačiť a šlo to. Pošli do IP keď tak mail a pošlem Ti to stiahnuté (ak si si už medzi tým neporadila inak, lebo nečítam všetky príspevky)

sendynka01
29. dec 2011

Baby kolko sa teraz plati do soc. poistovne DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu? Dik

emogeon
29. dec 2011

@sendynka01 49,13

janadl
29. dec 2011

sendynka01 teraz bolo 49.13, ale od januara sa to zvyšuje niečo cez 50e. sestra dnes bola na socialke, tak jej povedali

domeli
29. dec 2011

@lalia2 nieže podľa mňa, ale aj podľa zákona 🙂 DNP platíš iba do dátumu, ktorý máš vypísaný na tlačive ako nástup na MD (teda do dňa pred ním). Zaplatíš to normálne do 8. v nasledujúcom mesiaci (teda to už budeš vtedy na MD) a materské Ti bude patriť, ak spĺňaš do dátumu pôrodu 270 dní DNP. V akej výške, to musíš vedieť Ty, z akého základu si si platila a aké je Tvoje RO (nestíham teraz listovať, ak si to tu spomínala, tak prepáč). DNP môžeš nechať počas trvania celej MD (no vlastne ak do 1.2.2012 splníš 270 dní DNP, tak Ti zo zákona automaticky zanikne a nie je potrebné podávať odhlášku).

lillian18
29. dec 2011

@domdom odhlas sa a znova prihlas do 31.1.2012, ale hned z maxima... po 1.2.2012 sa uz podla mna nebude dat zmenit min VZ na max VZ so starymi podmienkami, resp. dat odhlasku a znova prihlasku. Ak das potom odhlasku, novu prihlasku by ti vzali uz s novymi podmienkami, teda s tym balikom a to by bolo cca 400 - 500 eur...

majinka81
29. dec 2011

@lienka.7 Ahojky môžem ťa poprosiť o radu? Ja patrím k tej druhej skupine, poistila som sa v septembri 2011 platím si mesačne iba z minima - 14,90. Takže keď v tom budem pokračovať bez toho aby som menila niečo som v lehote 9 mesiacov od začania platenia - čiže do mája? Dovtedy keby som otehotnela a budem dostávať vyššiu materskú a ked nie tak mi to zanikne. Alebo musím urobiť teraz v januári nejaké zásadné riešenie. Okolo 100 eur mesačne ako sa tu píše to je dosť veľa. ja mám na zmluve minimum preto by som chcela iba vyššiu materskú nie maximum. neviem či som to napísala zrozumitelne. 😉 Ďakujem

sendynka01
29. dec 2011

@janadl @emogeon Baby dakujem, akurat rozmyslam ci sa mi tam oplati vybehnut este zajtra, alebo si to dam az od noveho roka. Ale tych par eur hore dolu je uz asi jedno nie?

emogeon
29. dec 2011

@sendynka01 ty sa chystas nanovo prihlasit ci odhlasit a prihlasit?

sendynka01
29. dec 2011

@emogeon Ja sa chystam len prihlasit. Som teraz na rod.dovolenke. Rocicovska mi konci az vo febr.2013. Ale chceme druhe babo. Okolo marca by sme chceli zacat pracovat, aby to vyslo tak, ze by som isla z rodicovskej na matersku.

lillian18
29. dec 2011

@majinka81 ak chces dostavat matersku z toho minima, ktore si teraz platis, tak bude skoro rovnaka ako keby si dostavala rodicovsky prispevok (na ktory by si nemusela mesacne platit 14,47 eur). Ak chces vyssiu matersku, zvys si vymeriavaci zaklad, ale nie len zmenou VZ, ale tym, ze sa odhlasis a nanovo prihlasis s vyssim VZ. Do 31.1.2012. Tak budes mat aj vyssiu matersku a ziskas aj viac casu na otehotnenie (zacne ti plynut dalsich 270 dni).

nevesticka21
29. dec 2011

Ahojte kočky, možno mi budete vedieť poradiť...platim si DNP od apríla 2011 čiže teraz 31.12 .2011 mi uplynie 270 dní. som aj tehotná začínam 4 mesiac čiže viem že mam narok na matersku v max.vyške (som živnostnička).chcem sa ale opytať či sa môžem teraz v januari ešte hodiť na PN?daju mi aj tak matersku?pripadne môžem byť na PN aj dlhšie ako do februara? neviete niekto poradiť? dakujem pekne.

majinka81
29. dec 2011

@lillian18 Dakujem, tak to sa mi fakt neoplatí ☹ Musím si to premyslieť. ja by som chcela dostávať okolo 400 eur aspon tak neviem akú sumu si mám zvoliť. Na úrade ked som bola prvý krát boli velmi neochotné a vôbec mi nechceli poradiť. Že to je na mne. Stačí keď budem platiť 30 eur?

lillian18
29. dec 2011

@majinka81 byt tebou ani nerozmyslam, daj si maximalny VZ, budes to platit 9 mesiacov, co je 9 krat 50 eur, dokopy zaplatis 450 eur, ak sa ti podari otehotniet, hned v prvej materskej sa ti to vrati - matersku budes mat 760 eur....

tita201
29. dec 2011

@mima595 no vydiš a mne nenapisali že sa my to prejavy na dvochodku toho sa nedožijem lebo s toho stresu dostanem infarkt a hoc si šporim v DSS že deti podedia tak v dnešnej dobe tomu neverim DSS sa raz pozbiraju a odidu aj z našimi peniazmi ako Horizontka alebo BMG takže ja neriešim buuducnosť skor pritomnosť ktora je dosť na hovno.

macka23
29. dec 2011

@majinka81 a si teraz nezamestnana? lebo ak si zamestnana staci ti platit len ten roziel myslim 🙂

@lillian18 ja si uz vyse roka platim len z minima, som nezamestnana na RD, ktora mi konci v januari, asi zajtra pojdemdat odhlasku a prihlasku id 1.1. Len neviem z akeho VZ, co ked si najdem pracu /hladam stale/ nebudem potom zbytocne preplacat? je mi jasne ze ked si aj najdem, tak urcite nedostanem vela, kedze kvoli malemu nemozem ist na smeny. Aky si mam dat VZ aby sa mi to oplatilo, ak by som si pracu nenasla? A teraz babo rad. 😕 vdaka

anaba1
29. dec 2011

Chcem sa opytat.. 270 dni za posledne 2 roky mam zaplatenych..v januari by som sa odhlasila a prihlasila..Co ked po prihlaseni hned otehotniem a dajme tomu porodim mesiac skor? Podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho pistenia do nastupu na matersku by som mala splnit. Ale co tych 270 dni noveho poistenia? Rata sa tych novych 270 dni do porodu? Teda nesmiem porodit skor alebo je to jedno.

hemetre
29. dec 2011

................Keďže od januára vzrastie minimálny aj maximálny vymeriavací základ, budú musieť dobrovoľne poistení platiť mesačne minimálne 119,45 eura. Za to by však dostali materské len okolo 230 eur mesačne. Ak by chcel niekto dostávať maximum, musel by si mesačne na dobrovoľné poistenie platiť 405 eur..................

tak ten novy balik bude neunosne platit 😒

anaba1
29. dec 2011

alebo co ked som v case odhlasenia a prihlasenia uz tehotna a porodim skor ako mi ubehne novych 270 dni? 26 tyzdnov musim splnit na maximalnu matersku, ale co s tymi 270 dnami mi nie je jasne.

lillian18
29. dec 2011

@macka23 no podla mna sa vzdy najviac oplati dat si maximalny VZ, t. j. 1153,50 eur. Mesacne budes platit 50,75 eur.

lillian18
29. dec 2011

@anaba1 ked uz mas splnenu podmienku zaplatenych 270 dni, tak nemas co riesit... 🙂

fopardi
29. dec 2011

ahojte nemate nahodou informaciu či už prezident podpísal tento zakon o dobrovolnych poisteniach?
ja som sa pytala na socialke ale povedali že to ešte nepodlísal aby som sa informovala v januari dik

macka23
29. dec 2011

@fopardi prezident to uz daaavno podpisal :(

fopardi
29. dec 2011

@macka23 super :((( mna sa sice nemocenske netyka ale v nezamestnanosti takže super velmi sa tašim :(

veronka
29. dec 2011

zevraj najlepsie je prihlasit sa do 31. 12. lebo tazko povedat ako to bude v januari, pravdepodobne sa bude dat prihlasit uz iba na cely balik