Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
4. jan 2012

@betyna8 270 dni ma byt do porodu... dni poistenia za posledne dva roky.... + 26 tyzdnou nepretrziteho platenia od posledneho prihlasenia na poistenie v case nastupu na MD

jahmara
4. jan 2012

ahojte kocky, viete mi prosim Va niektora poradit v takej veci, ze od 16. decembra som na MD, predtym som si cca dva roky platila maximalnu DNP. Uz mi prislo rozhodnutie zo Soc. poistovne, aku matersku budem dostavat. Len neviem, ci mam za december 2011 zaplatit este alikvotnu ciastku, celu sumu DNP alebo uz nemusim nic.... dakujem za radu

monika225
4. jan 2012

@riami78 ahoj ja som bola akurat vcera na SP lebo ja si platim fond uz dva roky ale bohuzial si mi zatial nepodarilo otehotiet ...fond zanika k 31.1. 2012 takze ak chces ist na PN tak by si mala ist do 6.2.2012..a ak mas moznost odporucam ti to vyuzit...mne aj pani na SP povedala aby som isla na PN ak mam ist s cim...

monika225
4. jan 2012

@jahmara myslim ze ano mala by si zaplatit alikvatnu ciastku lebo ja som si zakladala v polke februara 2010 a vyratali mi alikvatnu ciastku ktoru som musela zaplatit

oskvarka
4. jan 2012

@sasettka akurat to pozeram na Jaspi uz je to akutualizovane tak tam to najdes zakon 461/2003

oskvarka
4. jan 2012

@sasettka no je tam siece ze je to prenovelizovane ale nenasla som to tam... ja niecom pravnicka ale koleginka je tak to to napisem v pondelok lebo je PN teraz ok ;)

kkubekova
4. jan 2012

@oskvarka Ahoj, len som Ti chcela napisat, ze uz viem, ako je to so zmenou vymeriavacieho zakladu - toto mi odpisali zo socialnej poistovne 😉

Vážená pani.

Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Ďalšou podmienkou nároku na materské je existencia nemocenského poistenia v čase nástupu na materské alebo plynutím ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.

Uvádzate, že ste dobrovoľne nemocensky poistená od 1.7.2011 a termín pôrodu máte stanovený na máj 2012. Ak si budete naďalej platiť dobrovoľné nemocenské poistenie až do doby, kedy získate 270 dní z tohto poistenia, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne. Výška materského je 65% denného vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako podiel súčtu vymeriavacích základov z ktorých sa platilo poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie a počtu dní v predchádzajúcom kalendárnom roku. To znamená, že pri určovaní výšky materskej dávky sa bude vo Vašom prípade vychádzať z vymeriavacích základov za rok 2011 (od júla do decembra 2011). V prípade, ak si zmeníte vymeriavací základ vo februári 2012, nebude mať táto skutočnosť vplyv na výšku materských dávok.

S pozdravom
Lucia Režňáková
Informačno-poradenské centrum
odborný poradca

oskvarka
4. jan 2012

@sasettka V nadväznosti na zmeny v dobrovoľnom poistení, samostatné dobrovoľné nemocenské poistenie a samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (ako ich poznáme podľa súčasnej právnej úpravy) zaniká od 1. februára 2012. Zaniká priamo zo zákona, teda bez povinnosti odhlásiť sa z tohto poistenia (bez povinnosti podať odhlášku z tohto poistenia).

Pre prihlásenie sa na niektoré z vyššie uvedených dobrovoľných poistení od 1. februára 2012 bude jednomesačná lehota (je to možnosť, nie povinnosť). To znamená, že fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie najneskôr do 29. februára 2012, vznikne dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.

S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.

toto je zo stranky socialne poistovne... hned na hlavnej stranke to maju ze zmeniy .. druhy riadok tusim

mnamko
4. jan 2012

@jahmara ešte za tých 16 dní by si si mala zaplatiť na sociálnom ti povedia presnú sumu

oskvarka
4. jan 2012

@kkubekova jj no toto som tusila ale nie uplne vzdy sa to rata podla predchadzajuceho roka mne sa zda ze musis mat aspon niekolko dni toho poistenia v tom predchadzajucom roku.. ale tak tebe to uz nezavazi takze so to mozes zmenit...
aj tak ti velmi dakujem za info ;) ..

betyna8
4. jan 2012

@oskvarka no neviem teda,ci je zmena,ale ked som nastupvoala na matersku pri prvom,tak mi tam doktor na papiere do socialky potvrdzoval den nastupu na matersku,nie den porodu 😕

jahmara
4. jan 2012

@monika225 dakujem za radu 🙂

jahmara
4. jan 2012

@mnamko no ved prave, ja som tam volala a pani mi nevedela povedat, lebo ze este nema v systeme nahodenu tu moju matersku.... asi zaplatim celu sumu a preplatok mi snad vratia

ivuss01
4. jan 2012

@kkubekova
@oskvarka baby prosim o radu :ked staré DNP zrušim, od januára dam nové DNP a staci platiť 26 týždňov ? 270 dni za posledne 2 roky tak splnim (bude viac dni)

brisilda
4. jan 2012

@oskvarka ahoj presne ten pripad som aj ja dnes som sa o tom bola informovat priamo na pobocke a povedala mi presne to iste co si napisala cize mne dobrovolne poistenie v nezamestnanosti zanika k 31.1.2012 no DNP si mozem platit podla povodneho ceniika pokial nebudem mat tych 270 dni potom uz budem musiet platit min. 119 € co si samozrejme nemozem dovolit :( momentalne som na materskej a neskor planujem ist do prace pokial sa nejaka pritrafi myslite , ze sa mi to oplati este platit? poo skonceni 270 dni sa z DNP budem musiet odhlasit lebo financie nepustia

oskvarka
4. jan 2012

@betyna8 mozno si uz mala podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnenu.. lebo ak ju nemas este splnenu tak ti na socialke poziadaju este o potvrdenie datumu porodu...

oskvarka
4. jan 2012

@ivuss01 staci

oskvarka
4. jan 2012

@brisilda no ak si teraz na materskej a uz neplanujes byt tehu ani nemas nejake vazne zdravotne problemi ktore by predpokladali v najblizsich dvoch rokoch nejake dlhodobe liecenie tak sa ti to neoplati platit.. ale teda kym si na materskej tak si to nerus... lebo sa ti tie dni rataju... keby nahodou este ochories casom mozes sa prihlasit par dni pred marodkou alebo nebodaj dalsov materskov a kym budes splnat 270 dni za posledne dva roky tak by si mala narok aspon na davku z minima

domeli
4. jan 2012

@betyna8 je pravda, že dôležitý je presný dátum nástupu na MD, ktorý je uvedený na tlačive Žiadosť o materské ako určujúci pre začatie plynutia MD, avšak zároveň je tam uvedený aj dátum očakávaného pôrodu, ktorý nárok na materské potvrdí, resp. vyvráti (pri nesplnení podmienok) 🙂

ivuss01
4. jan 2012

@oskvarka a co tato veta: Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. nikde nie je pisane, ze od posledneho prihlasenia
nespocitavaju sa dni dnp spolu? ja len ze, aby sme sa moc neprespekulovali ☹

brisilda
4. jan 2012

@oskvarka dakujem

dnpo
4. jan 2012

@sniezka pri okienku mi povie kolko mam zaplatit a pri pokladni platim aj dnes som bola-za december musis zaplatit do zajtra.mozes dat aj trvaly prikaz

lin123
4. jan 2012

@momoyka ano, mozes si nadalej platit len DNP ale tak, ze zrusis toto ktore mas a nanovo sa prihlasis este v januari. A budes ho platit maximalne 270 dni, potom Ti automaticky zanikne. Ak sa prihlasis vo februari, tak uz musis platit cely balik.

lin123
4. jan 2012

@sabrinka26 ahoj, mne vychadza preplatok, lebo si platim viac ako by som mala. Nemam totiz fixny plati a ked zarobim viac, dostanem vynimocne odmeny atd...tak mi vznika preplatok.

lin123
4. jan 2012

@anita79 nemam skusenost s ocr a tak neviem ake su tam podmienky...ale predpokladam, ze ked dosiahnes 26 tyzdnov platenia DNP - noveho DNP a za posledne dva roky mas splnenu podmienku 270 dni, tak po tych 26 tyzdnov, mozes zaziadat o ocr z DNP.

tyli
4. jan 2012

@monika225 budeš to riešiť teda tak, že staré DNP nezrušíš a pôjdeš na PN? rozumiem dobre? to budeš na PN kým neotehotnieš, alebo ako? ak zrušíš potom PN a nebudeš tehotná, tak v tom momente DNP zanikne? je to tak?

tinara23
4. jan 2012

@maminka142
@vani takže som to kukla a ako som slubila posielam, pozrite si priložený link, je to tam dobre napísané 🙂
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

kkubekova
4. jan 2012

@oskvarka nemas za co 😉 som rada, ze mi odpisali

motylik11
4. jan 2012

@oskvarka oskvarka, prosim porad mi, dobrovolne nemocenske z minima si platím od 1.12.2010, som trvale zamestnaná, včera som zistila, ze som tehotna, takze som asi v 4tt, podmienku 270dni som uz davno splnila, len teraz mi nie je jasne
kolko by som musela platit od 1.2.2012 ak chcem dostavat matersku z maxima Dakujem krasne za pomoc