Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
11. jan 2012

@jajuuus 😀 😀 😀 na sociálku musíš ísť pripravená 😉 ja som tam tiež bola dnes zaniesť odhlášku, prihlášku a pani, že "neviem načo to nosíte, aj tak je to zbytočné, zle to máte vypísané" 😠 nasrdená ako čert 😠 tak som jej povedala, že je smutné, keď nevie prečo tam tie odhlášky a prihlášky nosíme, samozrejme som mala všetko dobre vypísané 😉 keby som sa spolahla na to čo mi poradia, tak dovidenia moja PN a materská 😀 😀 😀
a vybavila si nakoniec ?

janulap
11. jan 2012

@oskvarka prosim ta citam co si odpisala peggi,ze ked pojde na urad prace,moze byt s DNP problem?Dobre to chapem?Ja som si DNP zalozila vcera,16.3.2012 mi konci RD a pracu zatial nemam,tak tiez asi budem musiet ist na urad prace 😕 Ale momentalne stat plati z uradu prace len zdravotne poistenie.

danjelca
11. jan 2012

@tinara23 je to smutné...
mne sa zdá že tam naschvál nechcu poradiť..aby mali menej roboty..bože a to su tiež mamy.Im je jedno že nejaká mamak anevyžije z materskej je to smutné v TOMTO ŠTÁTE.

tinara23
11. jan 2012

@danjelca ja keď som tam raz bola, tak som bola svedkom ako p. na sociálke radila kočke, absolútnu blbosť, tak som ju potom zastavila, nedalo mi to a vysvetlila tej kočke čo má robiť, tej pani to nemalo význam ☹ ☹ ☹ je to smutné, ale je to na nich, aby si to naštudovali a na ich vedúcich, aby ich postihovali, v nejakej súkromnej firme by sa to nestalo 😠

jajuuus
11. jan 2012

@tinara23 ach jaj... veď som aj bola pripravená, ale ona ma tak zmiatla, že až ☹
tak som si porátala priemernú hrubú mzdu, ktorú by som mala mať v tomto roku, tak som prišla k sume 649€ (ale je možné, že bude o pár € vyššia, lebo ja neviem, koľko budem mať nadčasov, prípadne ešte odmien...), fuchtľa to tam zaokrúhlila na 650€ a VZ z toho vyšiel 503,50€, fuchtľa to zaokrúhlila na 500€, takže poistné že 22€... baby ja už nevládzem z tohto... 🤐 🤐 🤐 (grcajúci smajlík) 😀
a len tak pre zaujímavosť... materskú si vyrátam, tak, že:
65% z VZ DNP
+ 65% od zamestnávateľa... ale z čoho??? z priemernej hrubej mzdy? či???
už vám asi idem na nervy, však? 😀 😀 😀

katkak88
11. jan 2012

Baby idem sa opýtať............MD mi končí 26.2.2012z DNP..............mohla by som z toho ešte čerpať PN alebo OCR do 7 dní...................či od 1.2.2012 mi to automaticky zanikne............

martinkaa
11. jan 2012

Ahojte babenky, chcem sa opýtať, oplatí sa mi ešte pripojistiť? Snažíme sa o bábo chcela by som ešte nejako využiť DNP. Ak sa poistím do konca Januára, tak ešte dostanem materskú alebo PN podľa starého zákona? Alebo sa mi neoplatí pripoistiť? Čo mám robiť? Poraďte mi prosím

merry_v
11. jan 2012

@tinara23
ako si dnes dopadla na tej SP? nakoniec tie tlačivá ti zobrali?

poisonblu
11. jan 2012

@jajuuus to sa pocita tak, ze si vezmes vsetky hrube mzdy v rozhodujucom obdobi a spocitas..vydelis poctom dni (nepocitas tam napr. dni PN, OCR)..to ti vyjde denny VZ a z toho 65 % je denna materska

tinara23
11. jan 2012

@merry_v no samozrejme zobrali 😉 od 12.1. s novým VZ 1153,50 eur.

tinara23
11. jan 2012
merry_v
11. jan 2012

@tinara23
to je čo? a kebyže neštuduješ tak ti ani neporadia, to zn. že si na PN, maš nové poistenie, PN ti ide z minima po 26 tt z max? planujes byt na PN do aprila ze?

poisonblu
11. jan 2012

@gapa ako to bude so mnou? momentalne som uz druhy mesiac na PN z povinneho NP....od novembra 2011 si platim aj DNP...cize teraz mam subeh...predpokladam vsak, ze asi vo februari dam v praci vypoved..ako to bude potom s mojou materskou? budem ju dostavat len z DNP? asi nebudem v ochrannej lehote 8 mesiacov, zatial nie som tehotna, aj ked vo februari teoreticky by som mohla byt, ak sa zadari

tinara23
11. jan 2012

@merry_v neporadia, aspoň teda táto pani, nechcem ích hádzať do jedného vreca, určite sa nájdu aj ochotné, aj znalé 😉 Ja už mám 270 dní splnených dávno, niekedy začiatkom roku 2011. Momentálne som na PN od júla a zrejme budem do apríla2012, PN mám zo starého VZ a aj to tak ostane, kým nezruším PN. Potom by som mala do 26 týždňov z minima a po z maxima. Ty máš komplikované to, že ešte nesplňaš tých 270 dní.

martinkaa
11. jan 2012

@tinara23 konecne som to pochopila, dakujem 🙂

merry_v
11. jan 2012

@tinara23
presne tak ja to mam komplikovane ☹ napisem ti do IP.

gapa
11. jan 2012

@poisonblu
záleží či v čase ukončenia nem.poistenia zamestnanca budeš tehotná. Ak budeš, tak ti plynie 8mesačná ochr. lehota z tohto zamstnania (ak ti však nevznikne po ukončení np zamstnanca nové nem.poistneie, vtedy by OL prestala plynúť)

poisonblu
11. jan 2012

@gapa ok, ale ak nebudem v tom case tehotna, tak mozem cerpat matersku z DNP, lebo DNP mi uz trvalo pocas vypovede, nie? ja len, aby som nieco nepokaslala...teda ked ukoncim PP, tak pravdepodobne pojdem na UP, nezamestnam sa

rybka08
11. jan 2012

@janulap nemusis ist na UP, v SP budes aj nadalej dochodkovo poistena - starostlivost o dieta do siestich rokov, pokial im nedonesies prac. zmluvu, stale ta budu takto evidovat.
S DPO nie je problem ani ked si nahlasena na UP - ja som tak bola mesiac na PN.
Po skonceni RD som sa nahlasila na UP, otehotnela som, tak som sa odhlasila z dovodu starostlivosti o dieta do siestich rokov. Teraz som na PN a budem mat narok aj na matersku, babo to dobre naplanovalo 😀

martika32
11. jan 2012

prosim vas,neviete mi poradiť,ako som vlastne na tom,ked si platim DNP už od r. 2010 t.z. mam splnených 270 dní a nedari sa nam otehotniet....ak by som šla v r. 2012 na MD alebo len otehotniem v priebehu r. 2012,tak ešte niečo ziskam z toho DNP alebo je to už všetko v kybly???....dakujem

elizabeth1011
11. jan 2012

Ahojte chcem sa opytat jednu vec.
270 dni mam splnenych. chcem ist na pn,aby som vyuzila tie vlozene peniaze.ale chcem sa opytat ci mozem do konca januara ajj ked budem pn sa odhlasit a prihlasit z DNP??pretoze planujeme aj potomka.
Takisto sa chcem este spytat ako si mam poziadat o preplatok v SP?
Dakujem moc

sashabb
11. jan 2012

Neviete mi niekto povedať koľko vychádza MD pre SZČO?

mima595
11. jan 2012

@jajuuus - ale ja už neviem, ako ti mam vysvetlit, že ty o tie peniazky neprides......bud možes poziadat o preplatok ..zvykne sažiadat raz do roka...alebo možes kazdy mesiac zavolat na SP, aky mas preplatok a doplatit len zvysok....

janulap
11. jan 2012

@rybka08 ja uz musim ist na UP,pretoze mala bude mat 6 rokov,mne ta predlzena neplatena RD bude koncit.

zabkakatka
11. jan 2012

ahojte dievcata,
chcem sa ist prihlasit na SP resp. odhlasit a prihlasit na platbu z max VZ, a ako som tak nad tym premyslala nie som si iste jednou vecou - mozete mi prosim poradit?

od sept. si platim DNP z min. a ak sa teraz odhlasim a zasa prihlasim nasl. den bude sa mi tych 270 dni ratat ako - dopocita sa mi iba tolko kolko mi chyba a potom zacina plynut och. lehota, alebo sa prihlasenim nanovo pocita 270 dni a OL bude plynut az potom????????????????,

dakujeeem

janulap
11. jan 2012

kočky,ako je to prosim vas,s uradom prace a DNP.Mozem byt evidovana na UP a platit si DNP?Z UP nedostanem nic.

annie6
11. jan 2012

@janulap ano, da sa 😉

oriesok
11. jan 2012

@gapa ahojky.. prosím o radu.. dnp som od 9/2009 na materskú som nastúpila 8.5.2010, od vtedy som si 6 mesiacov DNP neplatila.. po ukončení materskej som prešla na rodičovský príspevok a samozrejme som pokračovala v platení.. chceli by sme sa pokúsiť o druhé bábo.. len teraz neviem, čo s tým dnp.. keby si ho do 31.1. ukončím a začnem platiť z vyššej sumy, tak do kedy cca by som musela otehotnieť, aby som dostávala tú max. materskú? ďakujem krásne

janulap
11. jan 2012

@oriesok do 31.1. ak si ukoncis stare DNP,tak nove si mozes zalozit 1.2 a to je tam u z ten balicek.Tak najneskor 31.1. si mozes zalozit"este toto stare DNP" a pocas tych 270 dni by si mala otehotniet,aby si nasledne,ked ti 270dni skonci-nabehne ti 8 mesacna ochranna lehota-pocas nej nastupila na MD.
@annie6 urcite??