Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
18. jan 2012

@karinkaeich podla mna nie lebo aj ked mi odvody idu z vyplaty (vsetky nie len nemocenske) tak ked som PN tak som oslobodena od ich platenia aj od platenia dani .... dostavam vtedy presne percenta z celej hrubej mzdy... ale teda odbornik zo socialky niesom ale myslim si...

karinkaeich
18. jan 2012

@oskvarka to by bolo super. ja som ale na rd, chcem ist na novu md, tzv. retazovy porod. cize sa na mna nebude vztahovt ochranna lehota, tak som to chcela vyriesit balikom ako nepretrzite poistenie. hadam sa to bude dat. alebo si par mesiacov zaplatim nekrestanske peniaze, no koniec-koncov sa mi to neskor z dnp materskej vrati

nanku
18. jan 2012

@tinara23 ak som to spravne pochopila tak mozem ist napr. na PN 20.1. potom sa 25. 1. odhlasim a o den neskor znova prihlasim a PN davky mi budu vyplatene z maxima? a idem aj nanovo na 270 dni? dik

zuzzka1
18. jan 2012

@spisiacka áno, pracovný pomer mi stále trvá - takže kočky, rozumiem tomu správne, ak som na rodičovskej (do apríla 2013) a chcela by som si platiť DNP pre možnosť reťazovej materskej s druhým dieťatkom - je to zbytočné? Nevzťahuje sa na túto situáciu 8 mesačná ochranná lehota?

spisiacka
18. jan 2012

@zuzzka1 no tak sa zda ze zebytocne ak by si potom nepresla na platenie balika zeby si sla na matersku z poistenia nie z ochrannej lehoty. Z poistenia ak by si nastupovala tak ti narok vznikne z ochrannej nie. aspon tak mi to zo socialky napisali. preposlem ti to este co mi poslali.

V prípade, ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred 31.1.2012, budete si môcť platiť toto nemocenské poistenie najdlhšie do uplynutia 270 dní od prihlásenia sa na toto poistenie. V prípade, ak by ste otehotneli najneskôr do konca 270 dní platenia nemocenského poistenia, nárok na materské dávky by Vám ešte vznikol z ochrannej lehoty. Ochranná lehota však vznikom nového nemocenského poistenia zaniká. Uvádzate, že ste zároveň aj zamestnaná a momentálne ste na rodičovskej dovolenke. Ukončením rodičovskej dovolenky sa Vám však obnoví nemocenské poistenie zamestnanca a týmto dňom by Vám zanikla ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia. Vo Vašom prípade je preto nevýhodné sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Aby Vám však vznikol nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia a aj zo zamestnania, je potrebné, aby ste si dobrovoľné nemocenské poistenie platili až do dňa nástupu na materské, t.j. aj po 270–tom dni, a to z celého balíka. Ak Vám bude ku dňu nástupu na materské (k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu) trvať pracovný pomer a aj dobrovoľné poistenie, iba vtedy Vám vznikne nárok na materské z obidvoch týchto nemocenských poistení.

spisiacka
18. jan 2012

@zuzzka1 otazne je ze ako to je ak by som po tych 270 dnoch presla na balik zaplatina napr tyzden a dala sa vypisat na PN az do nastupu na matersku. Vtedy by to tiez malo byt kedze ides na matersku v case trvania poistenia akurat si na PN nie v ochrannej lehote.

karinkaeich
18. jan 2012

@spisiacka presne takto to je. treba si len spocitat, ci sa oplati platit si aj ten balik par mesiacov (kedy chces otehotniet, potom ist cca na novu matersku a tak). lebo obdobie od konca oktobra do nastupu na matersku si musis platit cely balik. ak by to malo byt dlho, tak sa to neoplati ☹

oskvarka
18. jan 2012

@karinkaeich no veru s tymi RD je to poriadne divne 😖

karinkaeich
18. jan 2012

@spisiacka to co pises zuzzke1 by zaujimalo aj mna. no odpoved nevie presne asi nikto. lebo niekto tvrdi, ze ked si pn, tak platit nebudes musiet ten balik. ale niekto, ze nie len nem.poist. a tie ostatne ano. tak si potom vyber ☹

spisiacka
18. jan 2012

@karinkaeich tak ja by planovala otehotniet v lete ze v oktobri uz by som bola tehu ked sa zadari... boze kam sme sa to dostali takto deti planovat... ozobracil nas ten stat celkom. Cize v oktobri uz by som tehu bola a ak by som zaplatila fakt tyzden toho balika a dala sa vypisat na PN tak by to malo byt ok nie? V case PN ked sa neplati nic tak by to bolo super. POtom prejst na matersku a hotovo. Spravne to chapem? Bolo by to tak? Ak by som neotehotnela a presla na balik teda uz z minima bo kde tolko platit nevies potom z akej sumy by ratatli? to by priemerovali ci ako? Ne ze by som platila z minima z balika 2 mesiace a dali by mi minimalnu matersku a PNku.. to by bolo o nicom

merry_v
18. jan 2012

@spisiacka
za ako dlho ti odpísali zo SP???????

karinkaeich
18. jan 2012

@oskvarka to fakt. a co mame teraz robit, nikto nevie. a ani neporadi, kym sa to nejako neutrasie. a potom hadam. i ked ja aj ked som isla zalozit moje prve dnp, tak na mna kukali v sp ako na debila, ze odkial to mam, ze sa to da. a ked nahodou nejaka otazka, tak oni nevedia, uvidite v rozhodnuti. no parada. nebyt tohto fora, tak neviem. zakony sa snazim sledovat, kedze sa ma to tyka, no aj tak ☹

babysko
18. jan 2012

@spisiacka je to presne tak, dnes som bola v soc. poistovni a toto mi presne povedali. ochranna lehota ti zanika nastupom na MD - zamestnavatel za teba plati nemocenske, cize ti vzniklo nove poistenie. mne akurat odporucila si zaplatit cely balik a do druhej materskej. no super. najlepsie je, ze v baliku je aj je "rezervny fond solidarity" - 53 EUR.ha.nech sa paci

janulap
18. jan 2012

@merry_v mas tie noviny SME?Co tam presne pisu?

spisiacka
18. jan 2012

@merry_v minule na druhy den a vcera som znovu napisala ako to z tymi prechodmi balikmi a podobne ta este neodpisali.

spisiacka
18. jan 2012

@babysko a nepytala si sa nahodou ak by si sla na PN este pred materskou ako by to bolo? Ten zbytok co by sme platili z balika v zivote sa nam nevrati lebo kym pojdeme do dochodku a podobne co vsetko si tam platis tak znovu zmenia zakon ako teraz a sme v ....

babysko
18. jan 2012

@spisiacka " Ak Vám bude ku dňu nástupu na materské (k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu) trvať pracovný pomer a aj dobrovoľné poistenie, iba vtedy Vám vznikne nárok na materské z obidvoch týchto nemocenských poistení."
mna v tom vyjadreni zaujalo tych 6 tyzdnov. moze byt aj 8?

babysko
18. jan 2012

@spisiacka to som sa zial nepytala, lebo neuvazujem nad PN. vo feb mam znova volat tej veducej v soc. poist., aby mi potvrdila jej vyjadrenia, lebo ako sama tvrdi, meni sa to zo dna na den.

oskvarka
18. jan 2012

@karinkaeich no na porade na HNku je toho dost riesene o tom v niektorych temach skus pozriet tam ale ta odbornicka tiez radila bud sa prihlasit na nepretrzite balicek alebo sa odhlasit a prihlasit z minima... http://moje.hnonline.sk/poradna/tema/21 skus si tu kuknut posledne temy (cca 2 posledne strany tem su take aktualne a treba kukat len take kde je v nazve nieco o DMN ani to nemusi suvisiet s tvojim problemom lebo sa tam tie otazky potom menia - koli tomu ze za zadanie otazky sa plati ale za zadanie odpovede nie takze co to nemaju zaplatene napisu otazku az do odpovede ale vecsinou im na to aj tak odpovedia 😉 mne odpovedali...)

lenka_tomi
18. jan 2012

Je tu nejaká živnostníčka alebo všetky babenky sú v pracovnom pomere. Ja by som potrebovala prediskutovať materskú s nejakou živnostníčkou.

mikina123
18. jan 2012

@milacik3 Zmysel to má taký - prerušenie teraz v januári - , že si predĺžiš čas na otehotnenie. Keď si necháš pôvodné, tak počas tých 270 dní (do toho júla) by si mala otehotnieť, aby si mala nárok na vyššiu materskú. U žien, ktoré si v minulosti už platili DNP nejaký čas, teraz po preušení (v januári) síce im ide od znova DNP, ale budú platiť podľa starého zákona platného ešte v januári a následne pre nich platí, že môžu čerpať PN alebo materskú z maxima po upnyutí 26 týždňov nepretržitého poistenia (od toho januára 2012). Samozrejme dokopy aj so starým DNP musí byť splnená podmienka 270 dní DNP. Každý sa zariaďuje podľa toho, či plánuje materskú alebo PN. Tebe DPN automaticky skončí zo zákona po uplynutí 270 dní.

mikina123
18. jan 2012

@frca No podľa mňa to nie je zbytočné platiť. Mala by si to urobiť takto: keďže do marca nestíhaš otehotnieť, mala by si teraz v januári DNP zrušiť napr. 29.1. a hneď dať nové 30.1., ale z maxima. Výhoda je tá, že v januári založené DNP sa platí podľa starého zákona a platí od znova 270 dní. Počas 270 dní od nového DNP by si mala otehotnieť ( potom si v 8 mesačnej ochrannej lehote, keď si otehotnela a platiť už nemusíš). Ale tebe sa zráta počet potrebných 270 dní pri uplatnení nároku na PN alebo materskú aj z predošlého DNP a musíš len spĺňať podmienku 26 týťdňov nepretržitého DNP (od toho januára 2012). Po 26 týždňoch už máš nárok na PN a materskú z maximálneho vymeriavacieho základu. Doporučujem prečítať: http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

ika84
18. jan 2012

@lenka_tomi ahoj ja som Szčo

zuzik1983
18. jan 2012

babulkyPROSIM VAS PORADTE MI, co by bolo teraz najlepsie urobit.
platim si dnp z maxima od 1.augusta 2011,podmienku 270 budem mat splnenu koncom aprila.otehotnela som a mala som ist niekedy v juni na matersku.keby ze som prave pred 2 dnami nepotratila, tak by bolo vsetko ok a vysla by mi najvyzsia materska.
ale teraz nemozem ist ani na pn, kedze nemam splnenu podmieku a peniaze su v haji.ale mozno ani nie.ma napadla taka vec. teraz neviem, ci ta ochranna lehota 8 mesiacov plati od 1.2 alebo odo dna ukoncenia platenia si dnp.je tu moznost, ze by sa mi podarilo otehotniet niekedy v lete, ist hned na pn ako rizikove(to by som do tych 8 mesiacov pravdepodobne stihla), to by som potom mohla dostavat pn z dnp?a hned z pn na matersku a aj tu matersku by som potom mala z dnp?
a teraz mi prosim poradte, ci by to mohlo byt, ako som napisala, chcem vediet, ci sa mi oplati si do konca toho aprila doplatit si tych 270 dni, alebo to mam zusit, co pridem o dost penazi tak.dakujem velmi pekne za odpoved

pejuska
18. jan 2012

@zuzik19 ahoj..co ja viem ochranna lehota sa pocita od ukoncenia platenia DNP...a podla mna by si hned po tých 270 dni mohla ist aj na marodku...poradim ti aby si si zavoalla do Ba na socialnu poistovnu..na informacne centrum...tam ti určite poradia..

merry_v
18. jan 2012

Ahojkyyyyyyy........nedájte sa tu niekto kto dnes čítal denník SME ?????? bola tam totižto téma ohľadom DNP- tak veľmi ma zaujíma čo tam popísali ........

zuzzka1
18. jan 2012

@spisiacka ďakujem

kocica43
18. jan 2012

@merry_v no aj mna to zaujima

merry_v
18. jan 2012

@kocica43
na nete je to spoplatnené, som si to chcela prečítať ..no to je sila 🙂 ale verím, že kočky niektorá z Vás nám dá info..

merry_v
18. jan 2012

@janulap
ja ich nemám 😖