Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikolino
23. jan 2012

Dievčence ak si podám žiadosť o vrátenie preplatkov z DNP a daňové priznanie z DNP môže mi to nejako narušiť budúce poberanie materskej teda aby bola maxi a prípadnú PN alebo Očerku?

jana201
23. jan 2012

@anjelik007 vdaka za kalkulacku ale tam pocita len ze kolko budem platit za jednotlive poistenia nie ?? a nie to kolko tovychadza pri plateni potom 270 dni aj tak vdaka za link 🙂

martiika
23. jan 2012

@gapa,velmi ta prosim o radu.Dnp si platim od 19.10,2011z minima......ak sa teraz ,do 30-teho odhlasim a znovu prihlasim z maxima,tak odkedy mozem zacat cerpat nemoc.davky a v akej vyske?....cim viac prispevkov citam,tym viem toho menej 😒 (som nezamestnana)

anjelik007
23. jan 2012

@jana201 no ak chces iba dobrovolne tak si zaskrtni iba to poistnee nemocenske a to je to dobrovolne

bubinko83
23. jan 2012

@martiika nie som gapa ale na PN možeš ist kedykolvek aj do tych 26 tyždnov ale bude ti vyplatena z minima.Po splneni tych 26 tyždnov ti bude PN vyplacana z vymeriavacieho zakladu aky si určiš ty.Aspon tak bolo povedane mne na SP.

bubinko83
23. jan 2012

@mima22 DNP same o sebe sa ruši. Od februara sa bude dat platit balik ktory je ale dost drahy ,lebo siu v nom zahrnute aj dochodkove atd.

jonki
23. jan 2012

@dori2 aha to znamena ze v ochranne dobe uz platit nemusim?
Lebo ked som bola tehu teraz prvy krat tak som platila aj po otehotneni....ale to asi teda nie je to iste....kedze som poistenie nechala dalej bezat a nic nebolo zrusene. vdaka za radu.
Tak ja tam teda dnes idem a dufam ze tetusky v poistovni maju rovnake info ako my 🙂 a pojde to ako po masle, lebo velmi dobre skusenosti s nimi nemam ☹

jarulda
23. jan 2012

@zoja hmm tak to ma nenapadlo,ze vlastne pojde o neprerusene poistenie a VZ platí z min. roku. Tak dik. Aj ked 119 eur je predsa len dost...

jarulda
23. jan 2012

Ahojte, moc prosim ak sa vyznate precitajte si a napiste ci som na nieco nezabudla, ci som spravne poradila kamoske.
Ide o to ze kamoska ma DNP platene od aprila 2010, doplacala si do maxima, je zamestnana. V oktobri 2010 nastupila na PN-rizikova gravidita na PN bola do polovice januara 2011, Dovtedy mala nemocenske len z VZ zo zamestnania, potom docerpala dovolenku v praci 2 dni a koncom januara nastupila znovu na PN uz aj zo zamestnania aj z DNP az do aprila 2011 ked plynule presla na matersku, zaroven si zmenila VZ na maximum. Materska skoncila 12.12.2011. K 19.12. nastupila na PN ma problemy s chrbticou. Zial takto jej vysla PN len z min. VZ z roku 2010 kedze si teraz pocas RD uplatnuje narok na PN len z DNP. Aktualne preto PN prerusila k 20.1.2012 a nastupi na novu PN 26.1.2012. Tym padom by sa jej mal brat VZ uz za rok 2011 co je ked odcitame PN od 1-4.mesiaca a materske od 5.-12.mesiace, vlastne z tych par dni v decembri z max. VZ. Problem su tie dva dni v januari 2011. ked mala dovolenku z prace a prerusenu PN. Zatie dni mala VZ na DNP cca 400eur. Podla mojich info ja tie by sa mali ratat takze solu nebude VZ tak celkom maximalny. Ale to uz nezmenime. V plane ma totiz aj operaciu chrbtice, zatial to kvoli malemu babetku odkladala, ale pripada to v uvahu tak v 7-9/ 2012. Ak by teraz povedzme k 30.1. ukoncila DNP a k 31.1. nastupila na nove DNP. Bude dalej na PN cca 2-3mesiace kym skonci RHB. Pricom nemocenske by mala dostataj ked nie celkom maximalne z toho povodneho DNP Poistne na nove DNP nemusi platit kym jej bude trvat PN. Potom bude platit poistne az kym nedosiahne 26tyzdnov poistenia a vtedy by mohla teda nastupit kvoli tej operacii na PN uz z noveho DNP a tiez by dostala maximalne nemocenske. Najneskor vsak musi na PN nastupit do 270 dni od vzniku poistenia plus 7 dni ochranna lehota. Ak by bolo nutne tak na PN moze ostat najdlhsie rok minus sucet dni PN rok dozadu od datumu nastupu na PN.
Este raz vdaka vopred za vase reakcie.

jana201
23. jan 2012

@anjelik007 teda ok a terza ked tam budem vypisovat papiere tiez tam mam zaskrtnut len nemocenske a to bude to na vyssiu matersku ????

anaba1
23. jan 2012

@oskvarka Myslela som si, ze je to somarina, nic take s tym VZ sa v zakone nespomina.
Este by ma zaujimala jedna vec. 270 dni mam. 26 tyzdnov budem mat v juli. Keby som isla na PN napr. v aprili este pred dosiahnutim 26 tyzdnov a ostanem na PN az do nastupu na matersku, tak v auguste uz budem automaticky dostavat davky z maxima? Alebo treba prerusit PN po dosiahnuti 26 tyzdnov a zaniest novu PN do socky?

martiika
23. jan 2012

@bubinko83 ,no nemam splnenu podmienku270 dni,to bude az v juli a chcela som vediet,ci novym prihlasenim t.j 30.01.2012,mi vznika narok na dalsich 270 dni..... teda chcela som vediet ,ze kolko tyzdnov si musim platit 50€,aby som mala pn-ku z maxim.(najradsej by som brala matersku,no u mna sa tomu rozkazat neda)

pralinkaaa
23. jan 2012

@anika11 ahoj dík a to ako? a normálne si to pritom platím a ide mi aj Rodičovský? Nemá to vplyv potom na tých 270 dní albo niečo? Ja som si DNP začala platiť len teraz...takže by som to asi využívať mohla nie? aj PNku?

siss_sz
23. jan 2012

@martiika @gapa
aj ja som sa bola teraz odhlasit a prihlasit... k 23.1. som mala nejakych 250 dni... tak som sa jej pytala, ze odkedy mozem kist napr na PN alebo MD... a ona povedala, ze ked som nemala z toho prveho DNP splnenu podmienku 270dni, ale zratanim 1.a2.DNP dosiahnem 270dni..uz mozem ist, alebudu mi platit iab nejakych 50%z minimalnej sumy...az kebyze z druheho DNP dosiahnem tych 26tyzdnov, tak mii budu platit tu "normalnu" sumu, co si platim..
DOBRE SOM JU ROZUMELA? dakujeeem 🙂

suzanah23
23. jan 2012

Ahoj babule, poprosím o info. Platím si DNP od 18.1.2010, už som poberala materskú a platím to stále bez prerušenia. Som na RP a od 9.1.2012 som na PN-ke. Zaujíma ma, či mi pôjde PN z DNP aj po 1.2. 2012, ak nepreruším PN, ani DNP. Vďaka šikulky.

smarti
23. jan 2012

@zoja presne aj ja som rozmýšľala, že sa to neoplatí z maxima kvôli tým 26 týždňom, tak si dám len to minimum.

ika84
23. jan 2012

@lenka_tomi a preco konkretne ti radila zrusit zivnost? ja nikoho na SP nemam a tak to aj vyzera....nikto ti nic nepovie, este sa tvaria, ze ich obtazujem..kua ved su v praci ne?

oskvarka
23. jan 2012

@anaba1 treaba prerusit ale nieje to take lahke lebo doktorka ti nemoze prerusit PNku len tak ... musi byt ina diagnoza takze napriklad ked si na rizikovom tak je to dost problem... ale tak mozno to nieje take tazke len mojej znamej to dr. nechcela spravit.. (ona to ale nechcela koli DNP ale koli tomu ze potrebovala ist prec na vykend jeden a bala sa ze jej dojde kontrola... tak to nakoniec musela vydrzat az do materskej...)

gapa
23. jan 2012

@siss_sz
áno, len ak vznikne pn PO uplynutí aspon 26týž. od tohto druhého prihlásenia, tak sa bude rátať dávka z toho, čo si platíš.

siss_sz
23. jan 2012

@gapa velmi pekne dakujem🙂

wildluccia34
23. jan 2012

oskvarka....ahoj,píšem ti lebo potrebujem pomoct,kedysi som ti pisala,že mi to na socialke vypočitali tak,že budem dostavat prve 3 dni po 3eura na den a dalšie dni po 8 eur/na den...prišli mi už peniaze,ale len 150eur,nevieš prečo tak malo?ked si mi to aj ty počitala,ratali sme nejakych 240eur aspon nie?ja tomu nerozumiem,neviem či sa tam ist opytat,prosim ta porad mi:(

apena
23. jan 2012

Všeličo som už prečítala, chcela by som si ešte ozrejmiť, či som všetko správne pochopila.

270 dní mám dávno splnených, keďže chcem využiť DNP ešte po starom, pôjdem sa napr. dnes odhlásiť a zajtra prihlásiť na DNP. Začne mi plynúť nových 270 dní, zároveň aj nových 26. týždňov, ak by som si chcela uplatniť napr. PN alebo OČR. Po uplynutí 270 dní by som už mala byť tehotná a v ochrannej lehote 8 mesiacov nastúpiť na materskú.
Može mať nejaký vplyv na výšku poberanie materského to, že v ochrannej lehote mi skončí rodičovská dovolenka, ale nie som zamestnaná? Pracovný pomer mi skončil pred nástupom na MD kvôli krachu zamestnávateľa. Viem, že by mi ochranná doba zanikla, keby som sa v ochrannej dobe znovu zamestnala.
A ešte jeden dotaz, napr. na poberanie OČR musím mať splnených 270 dní, rátajú sa mi do podmienky na výplatu dávky aj tie dni starého už ukončeného poistenia , /platím si od 25.2.2011 asi dodnes, chcem sa ísť dnes odhlásiť a znovu prihlásiť/ - uvediem príklad - ak sa teraz prihlásim, niekedy koncom júla budem mať splnených 26 týždňov, a vznikne mi nárok niekedy v auguste na OČR, vyplatia mi ju z maxima, lebo do tých 270 dní sa mi zarátajú aj dni už ukončeného poistenia alebo musím aj tu splniť podmienku nových 270 dní. Ďakujem.

gapa
23. jan 2012

@apena
ty nečerpáš RD, len poberáš rodič.príspevok, tj. nevznikne ti ukončením poberania RP povinné poistenie zamestnanca, ako by tomu bolo, ak by si po ukončení RD nastúpila do zamestnania. Tj. to že ako nazamestnaná ukončíš poberanie RP nemá vplyv na plynutie och.lehoty.

do dní dnp sa ti ráta aj ukončené dnp, tj. máš nárok na ošetornvé, nemocnské aj po novom prihlásení, ale len z maxima a ak vzniknú očr, pn pouplynutí 26týž. tak z toho, čo si platíš.

karinkaeich
23. jan 2012

@gapa prosim ta, gapa, mozes mi odpovedat na otazku, co som ti poslala do ip? neparti to da tejto temy, tak som to tu nechcela davat. a je to pre mna dolezite, kedze pomaly je koniec mesiaca. dakujem

anjelik007
23. jan 2012

@gapa poprosím o radu, som približne v 4 týždni tehotenstva a dobrovolné som si začala platiť od 2.11 2012, ale chcela by som sa dnes odhlásiť a zajtra prihlášiť aby som mala vyšší vymeriavací základ. 26 týždňov nepretržite stihnem, lenže neviem ako je to s tými 270 dňami. Tie by som splnila iba v tedy ak by sa mi to rátalo od 2.11, ale ak sa mi to zasa začne rátať od zajtra tak to nesplním. Tak neviem či sa mi 270 dní zrátava, či nie, lebo sestra vraj na porade čítala, že ked si to dám od zajtra 270 dní sa znova načítava. Inak ja by som mala mať splnených 270 do nástupu na materskú, lebo idem z rodičovskej na matersku. Dakujem

annie6
23. jan 2012

tak, asi budem tehotna, no a teraz ako? ak zanikne poistenie od februara, treba uz teraz nahlasovat na poistovnu tehotenstvo, alebo sa to zistuje az pri ziadosti o materske( ci si to oni zistia, ze som v ochrannej dobe), alebo ako? neviete?

gapa
23. jan 2012

@anjelik007
270dní splníš, ráta sa aj ukončené nem.poistenie (len pre zánik dnp sa predchádzajúce nerátajú).
Ale v 4tt určite nie si, lebo tehot. sa ráta od prvého dna poslednej menštr., tj. v takom štátiu=4tt by si ešte nevedela, že si tehotná, tak si to dobre vyrátaj, či nie si tehotná už v 8tt., to by bolo na zváženie, či stihneš 26tžý.

adikad
23. jan 2012

@gapa Ahoj, chcem sa poradit ohladom toho nestastneho DNP, na MD som nastupila 7.10. a poberam tu najvyssiu, po skonceni som si chcela platit nadalej, len teraz tomu nechapem vobec, co sa deje. Ak som spravne pochopila, tak uz len ten cely balik by som si musela platit?Platila som si z maxima. Dakujem

anjelik007
23. jan 2012

@gapa dakujem, no presne neviem, sestra ma tiež odhovára, ze pre pár eur nech neurobím hlúposť a nespadnem na minimálnu materskú.