Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
2. feb 2012

@janulap ty si ziadas o matersku hned ale vlastne 2 materskke mas ako by jednu z prace jednu z DNP obe si ziadas ale v tomto pripade tu z DNP dostanes az ked im donesies potvrdenie o porode aby vedeli ci mas narok alebo nie.. oni ti to potom spetne vyplatia az neskorej ... tu z DNP a v case materskej platit poistne nemusis tak ti nedoplatok nevznika... (jedine ze by si porodila skorej a tym padom by si na materske z DNP nemala narok ale to ty si sa len teraz prihlasovala alebo uz davnejsie - lebo ja teraz pisem o podmienke 270 dni za posledne dva roky o pripade ze by si tuto podmienku namala splnenu v case nastupu na MD ale az v cas eporodu.... no a ak by si nebodaj porodila skorej a nemala narok tak potom musis platit aj nemocenske vtedy oslobodena niesi...)
no a s tym platenim asi by to bolo v pohode aj ked oni tam chcu mat tie symboli podla mesiacou... ale myslim ze by ti to len ratali prvy mesiac ako preplatok a dalsi uz by sa ti to odratao z toho preplatku... ale teda neskusala som ja platim po mesiacoch cez internet banking...

mima595
2. feb 2012

@janulap - ja to odpoviem..pre narok na materske sa skuma datum porodu...ak mas splnenych 270 ku dnu nastupu na matersku, tak ti ju priznaju hned...ak ti chyba 1-3 dni, tak by som poprosila gynekologa o posunutie terminu porodu, aby ti prisla materska hned....

ak ti chyba viac...aj 2 tyzdne...kludne nastup na matersku, oni ti ju prvotne nepriznaju .../ale neposlu rozhodnutie, len to pozdrzia, kym nedonies rodny list, a potom ak splnis 270 dni, matersku uznaju spatne od nastupu na matersku a vyplatia ti ju...
2. co sa tyka platby...možes v novembri, ale aj kludne spolu v oktobri...budes to mat ako preplatok...len potom sa spytaj, ci nemas nedoplatok

zuzu3743
2. feb 2012

ešte jednu otazku mam môže sa poberať PN aj OČR v rovnakom čase . Viem že OČR sa pobera naviac 10dni ale ak by nahodou počas mojej PN ochoreli deti da sa poberať aj OČR vdaka

ivetka1981
2. feb 2012

@zuzu3743 nie nedá sa...

janulap
2. feb 2012

@oskvarka,ale ja musim zaplatit tych 270 dni,nie?Aj ked by som bola na MD.Ved v januari som plaila 36 eur,teraz po 50,75eur a potom aj tych poslednych 6 dni musim zaplatit.
@mima595 tak nevadi teda,ak by so mto zaplatila oktobrovu cast do 8.11?
A preco by som tam mohla/mala mat nedoplatok?Ved sumu viem,aku mam platit.

ivetka1981
2. feb 2012

@mima595 ak môžem porosiť aj mne poradiť...pripoistila som sa 1.7.11 na minimum,potom som zistila,že som tehotná,tak som sa 15.8. odhlásila a nanovo prihlásila 16.8. na maximum...pôrod mám papierovo stanovený na 13.4.(teda podla PM)...môžeš mi povedať,či splňam podmienky na vyplatenie max.materskej???prosím porad mi...

mima595
2. feb 2012

@janulap - ja nevravim, že musis mat nedoplatok...ja vravim, že je lepsie si to dat skontrolovat....

napr. moja sestra mesiac pred nastuom na matersku cerpala OCR, preto za dany mesiac zaplatila iba pomernu ciastku...ale OCR jej neuznali, lebo bola rozmazana peciatka, tym padom jej vznikol dlh a už iba nemala narok na materske...ale pred nastupom si overovala nedoplatok, vyrovnala to a bolo....

mima595
2. feb 2012

@ivetka1981 - ano splnas...

ivetka1981
2. feb 2012

@mima595 ako si na to prišla???akým výpočtom...

ivanka12
2. feb 2012

ahojte, mohli by ste mi poradit? Teraz 31.1.2012 som sa prvykrat zaregistrovala na DNP este podla stareho zakona. Vcera som zistila ze som pravdepodobne tehotna. Na teste sa mi zjavili //. Ak je to naozaj tak a tehotenstvo sa potvrdi, tak by som mala rodit cca 19.10.2012. Lenze to bude nieco tesne pred tym ako splnim podmienku tych 270 dni. Neviem co mam teraz robit. Asi mi je to zbytocne platit, vsak? 😒 Ide aj o to, ze teraz som bez prace od noveho roka, robila som len do 31.12.2011 dva a pol roka. Takze mala by som vobec nejaky narok na materske? Dakujem za odpoved 😉

oskvarka
2. feb 2012

@janulap ty si este len prvy krat platis DNP ?? nikdy predtym si si neplatila a ani nemas v priebehu 2 rokov ziadne ukoncene poistenie... ak nie tak asi hej aj ked neviem ako sa to berie v tomto pripade ze ked ty uz budes na MD ale este nebudes mat zaplatenych 270 dni... lebo zase pocas MD by si mala byt oslobodena.. ale ja by som jednoznacne zaplatila... a tek posledny mesiac by som aj skorej zaplatila ved nemusis cakat do osmeho dalsieho mesiaca... a ak si nahodou nemala zaplatit tak ti vznikne preplatok a ten ti vratia (poziadas si) .. radsej mat preplatok ako nedoplatok... 😉

oskvarka
2. feb 2012

@ivanka12 no to ze si bez prace ti prave ze pomoze lebo sa ti ukonciklo poistenie a tym padom narok budes mat..

ivanka12
2. feb 2012

@oskvarka áno? to som nevedela...ja som este teraz v januari tahala PN, a vcera som sa musela zahlasit na urade prace. Cize myslis ze narok na matersku by som mala a DNP sa mi vyplati si dalej platit?

fantagiro31
2. feb 2012

prosim vás dokedy treba odovzdať PN na socialke ak som DNP? Nechodia vám teraz viac kontroly?

annie6
2. feb 2012

@fantagiro31 do 3dni myslim, ze to treba odovzdat

katim
2. feb 2012

ja som tiež teraz PN z DNP , od 1. ale ešte som ju neodovzdala a, mala by sa odovzdať myslím do 3 pracovných dní , počula som , že majú chodiť časté kontroly , sama som zvedavá 🙂 asi tých PN a OČR bude teraz od 1 viac 🙂

annie6
2. feb 2012

mám otázočku, viem, že vznikom noveho poistenia zanika ochranna lehota(t.j. pracony pomer npr.) ako to je ak by som isla len na absolventsku prax a som stale vedena na urade prace..?

fantagiro31
2. feb 2012

a nevieš či sa počíta aj sobota a nedela?A ak mi dal datum deň predtým ako mi ju vystavil?Teda vystavil ju zo spiatočnou platnostou?Dakujem

cristi
2. feb 2012

@oskvarka prosim ta ,mozes mi zotpovedat na moju otazku?velmi pekne dakujem.....dostala sa mi informacia,ze zenam, ktore su na rodicovskej dovolenke ,trva im pracovny pomer a zacali si platit DNP este za starych podmienok v priebehu januara 2012 sa spocitavaju dni za obdobie poistenia v DNP a dni poistenia zo zamestania za posledne dva roky ,aby ziskali narok na vyplatenie materskej davky v obdobi MD ...ze netreba splnit 270dni v DNP a 270dni v povinnom poisteni,...je to pravda???

scrabble
2. feb 2012

@fantagiro31
@katim Staci odovzdat po ukonceni PN, ak sa jedna o PN-ku z DNP.

annie6
2. feb 2012

@mima595 ahoj, mám otázočku, viem, že vznikom noveho poistenia zanika ochranna lehota(t.j. pracony pomer npr.) ako to je ak by som isla len na absolventsku prax a som stale vedena na urade prace..?

fantagiro31
2. feb 2012

@scrabble to sa mi nezdá, potom by nemohli prísť na kontrolu a isto budu chodiť. Pri očr môžeš dať až po skončení, ale pri PN asi nie.Jedna sa o poistenie len z DNP:

annie6
2. feb 2012

@fantagiro31 to neviem, ale npr. mala si vystavenu v pondelok tak ti staci odniest vo stvrtok...

katim
2. feb 2012

aj ked je to už PN v ochrannej lehote , a ked ju ukončim po 2 mesiacoch tak ako vedia že ju mám , alebo z čoho mi ju budu vyplácať ked ja ju budem mať doma ?

scrabble
2. feb 2012

@fantagiro31 Info som ziskala po telefone od pracovnicky zo soc. poistovne. Uz som to tak raz urobila vsetko bolo OK.

fantagiro31
2. feb 2012

@annie6 a nevieš keby teda bola vystavená od piatku ale u doktora som bola v pondelok, a od dal vystavenie PN od piatku

fantagiro31
2. feb 2012

@scrabble važne? to že by som ju aj po mesiaci odovzdala? 4i si bola kratšie na PN? Napisala som im doatz , uvidím či odpišu

annie6
2. feb 2012

@oskvarka ahoj, mám otázočku, viem, že vznikom noveho poistenia zanika ochranna lehota(t.j. pracony pomer npr.) ako to je ak by som isla len na absolventsku prax a som stale vedena na urade prace..?

scrabble
2. feb 2012

Bola som len tyzden. A kedze som vzdy cerpala len OCR- ky na deti, tiez som mala chaos v terminoch ohladne hlasenia mojej prvej PN-ky 😉 Preto som si to zistovala priamo v soc. poist.

fantagiro31
2. feb 2012

@scrabble tak asoi to nechali tak, keď to bolo len týždeň. Lebo podľa mňa možu prísť aj na kontrolu.